Kat tasarım fikirleri, ilhamı ve resimleri

 1. LIA Mimarlik İcmimarlik – Koç Evi Konut İç Mekan Tasarımı: tarz Zeminler
 2. Gns Parke – Colorado Taso 772344 Parlak Laminat Parke : tarz Zeminler
 3. Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
  Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
 4. Parador Parke – Siyah Kayrak Taşı Çini Karo Laminat Parke: tarz Zeminler
 5. Karbonik ısıtma sistemleri – Kapalı balkon ısıtma sistemi: tarz Zeminler
 6. İkinox Beyaz Eşya Servisi – Amana Servisi, Amana Servis, amana beyaz eşya servisi, amana buzdolabı servisi, servis, amana - istbeyazesyaservis.com: tarz Zeminler
 7. Gns Parke – Parlak Beyaz Otantik Meşe Laminat Parke : tarz Zeminler
 8. Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
  Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
 9. benna iç mimarlık – Ard Asansör Fabrikası 7: tarz Zeminler
 10. Bider Mimarlık İnşaat Ltd. Şti. – İstanbul Göksu'da Kafeterya Binası: tarz Zeminler
  Ad
 11. Bider Mimarlık İnşaat Ltd. Şti. – İstanbul Göksu'da Kafeterya Binası: tarz Zeminler
  Ad
 12. Konuk Isı – Gaziantep Devlet Hastanesi Kapalı Çevrim Soğutma Kulesi: tarz Zeminler
 13. KÜÇÜKTAŞ MÜHENDİSLİK İNŞAAT – HATAY ARSUZ YEŞİLKÖY VİLLALARI RESTORASYON: tarz Zeminler
 14. KÜÇÜKTAŞ MÜHENDİSLİK İNŞAAT – HATAY ARSUZ YEŞİLKÖY VİLLALARI RESTORASYON: tarz Zeminler
 15. KÜÇÜKTAŞ MÜHENDİSLİK İNŞAAT – HATAY ARSUZ YEŞİLKÖY VİLLALARI RESTORASYON: tarz Zeminler
 16. Luna Tarz – A.T HALI: tarz Zeminler
  Ad
 17. Luna Tarz – A.T HALI: tarz Zeminler
  Ad
 18. Luna Tarz – A.T HALI: tarz Zeminler
  Ad
 19. Luna Tarz – A.T HALI: tarz Zeminler
  Ad
 20. AGF Fayans Dekorasyon-Antalya Fayans Ustası – The Land Of Legends Otel Seramik Uygulamaları: tarz Zeminler
 21. AGF Fayans Dekorasyon-Antalya Fayans Ustası – The Land Of Legends Otel Seramik Uygulamaları: tarz Zeminler
 22. AGF Fayans Dekorasyon-Antalya Fayans Ustası – The Land Of Legends Otel Seramik Uygulamaları: tarz Zeminler
 23. AGF Fayans Dekorasyon-Antalya Fayans Ustası – The Land Of Legends Otel Seramik Uygulamaları: tarz Zeminler
 24. AGF Fayans Dekorasyon-Antalya Fayans Ustası – The Land Of Legends Otel Seramik Uygulamaları: tarz Zeminler
 25. AGF Fayans Dekorasyon-Antalya Fayans Ustası – The Land Of Legends Otel Seramik Uygulamaları: tarz Zeminler
 26. AGF Fayans Dekorasyon-Antalya Fayans Ustası – The Land Of Legends Otel Seramik Uygulamaları: tarz Zeminler
 27. AGF Fayans Dekorasyon-Antalya Fayans Ustası – The Land Of Legends Otel Seramik Uygulamaları: tarz Zeminler
 28. Hurok Marble – Silver Fantasy - Gri Mermer - Hurok Marble: tarz Zeminler
 29. modernist peyzaj – Peyzaj Çalışmaları 2: tarz Zeminler
 30. modernist peyzaj – Peyzaj Çalışmaları 2: tarz Zeminler
 31. Milimetrekare Tasarım ve Mimarlık – O EVİ / Sarıyer: tarz Zeminler
 32. Milimetrekare Tasarım ve Mimarlık – O EVİ / Sarıyer: tarz Zeminler
 33. Milimetrekare Tasarım ve Mimarlık – O EVİ / Sarıyer: tarz Zeminler

Katlar

  Günümüzde olduğu gibi geçmişte de çok katlı evler daha fazla yaşam alanı ve daha fazla depolama alanı imkanı sağladığı için tercih sebebi olmuştur. Geçmişte kalabalık aileler için ideal barınma alanı oluşturan çok katlı evler günümüzde standartların artması ile daha fazla muhafaza alanı ve daha rahat bir yaşam anlamına gelmektedir. Çok katlı evler genel olarak dubleks veya tripleks evler olarak tasarlanıp inşa edildikleri gibi  beşik ve bindirme çatılı evlerde de çatı katları olarak tasarlanmaktadır.  Evin genel düzeni ve dekorasyonu katlı evlerde daha detaylı ve daha önemli olmaktadır. 

Tek katlı bir evin dekorasyonu için harcanacak enerji ve zaman çok katlı evlerin neredeyse üçte biri kadar olurken çok katlı evlerde ve apartmanlarda bu durum çok daha fazla olmaktadır. Ev dekorasyonlarında kat dekorasyonu standart tip, klasik tip veya birbirinin zıttı olacak şekilde genel olarak üçe ayrılır. 

Kat dekorasyonları  ev sahibinin veya evde yaşayan bireylerin tarzları ile uyumlu olacak şekilde yapılabileceği gibi  modern akımların bir iz düşümü olarak da yapılabilir. Dekorasyonun türü ve karakteristik özellikleri tamamen kullanıcıların istekleri doğrultusunda ortaya çıkacaktır.,   

  Doğru kat dekorasyonunu nasıl yapabilirim ?  

Kat dekorasyonları genel olarak ihtiyaçlara göre şekillenir. Zemin kat yaşam alanları olarak kullanılıyorsa üst katlar ebeveyn yatak odası, çocuk odası ve hobi odaları olarak dekore edilir. Özellikle ana yaşam alanları dışında bir amaç için dekore edilecek katlar için  genel dekorasyon ile olan uyum ve estetik  ikinci plana atılabilir. Önemli olan kullanım amacı doğrultusunda bir dekorasyon yapmaktır. Bu fikir doğrultusunda  doğru kat dekorasyonu yapabilir ve amacınıza ulaşabilirsiniz. 

Örnek olarak üst katı çocuk odaları veya çocuk oyun alanları şeklinde kullanmak istiyorsanız kat dekorasyonunuzda daha çok çocuklara yönelik ögeler kullanmalı ve çocuklara hitap edecek fikirlere yer vermelisiniz. Bu sayede çocuklarınız için üst katın çok farklı bir tanımı ve önemi olacaktır. Eğer ebeveyn için bir yaşam alanı oluşturacaksanız ebeveynlerin yaşamlarını kolaylaştıracak ve bu kata fonksiyonellik kazandıracak bir dekorasyon yapmalısınız. 

Bu fikir doğrultusunda kat için en doğru dekorasyonu hayata geçirmiş olursunuz. Eğer farklı bir amaç için kullanmak istiyorsanız  mutlaka bir profesyonelden yardım almalı veya homify kat dekorasyonları sayfasını ziyaret ederek birbirinden özel ve profesyonel dekorasyon örneklerinden faydalanmalısınız.   

Kat dekorasyonu için alternatif fikirler 

Evinizin üst katı için birbirinden farklı fikirlere yönelebilir, insana huzur veren ve  güzelliği ile göz kamaştıran bir dekorasyona imza atabilirsiniz. Yapacağınız veya yapmak istediğiniz dekorasyon ile ilgili olarak alternatif dekorasyon fikirlerine başvurabilirsiniz. Dubleks bir ev dekorasyonu yapacaksanız salon, oturma odası, mutfak gibi yaşam alanları alt kata dekore edebilir, daha az kullanılan ebeveyn yatak odası, çocuk odası veya hobi odası gibi  üst kata dekore edebilirsiniz. Ayrıca üst kat için ayrı bir dekorasyon düşünebilir, üst katı alt kattan ayrı olarak da dekore edebilirsiniz. 

Renk ve doku tercihini alt kattan farklı yaparak iki katı birbirinden bağımsız alanlar haline getirmek, iki katı  farklı akımlara göre dekore etmek size kalıyor. Burada yapılacak en önemli iş katların kullanım amacını belirlemek ve kullanım sıklığına göre dekorasyon türünü kararlaştırmaktır. Alternatif fikir olarak kat planlarında değişiklikler yaparak oda sayısı ve ölçülerini değiştirebilir, zemin dekorasyonunda farklılıklar yaparak evinizi farklı iki ev gibi dekore edebilirsiniz. Yapacağınız dekorasyon için bir iç mimar veya dekorasyon uzmanına başvurabilir ve modern dekorasyon akımlarının evinizde yer almasını sağlayabilirsiniz. 

Bir iç mimar veya dekorasyon uzmanı ile çalışmayıp tamamen kendi başınıza bir kat dekorasyonu yapmak ve alternatif fikirleri evinize uygulamak istiyorsanız size yardımcı olması için homify ev dekorasyonları sayfalarını ziyaret edebilir ve oturma odası, yatak odası, salon, mutfak, çocuk odası, hobi odası, koridor, banyo gibi alanlarda yapılmış özel ve aykırı dekorasyon örneklerini görebilirsiniz.   

Kat planları ve önemi   

Evinizin kat planlarını tasarlarken tarzınıza uygun ve kullanım kolaylığı sağlayan bir planlama yaptırmalısınız. Özellikle dekorasyon  ve uygulama aşamalarında uygulamak istediğiniz fikirler için ideal planlara sahip olmanız size avantaj sunacaktır. Günümüzde modüler mobilyaların daha çok kullanılması,  merdiven ve asansör gibi ulaşım araçlarının artık evlerde daha fazla kullanılıyor olması kat planlarının önemini bir kez daha ön plana çıkarıyor. İki veya daha çok katlı bir eve sahipseniz merdiven veya asansör her katta sizi karşılayan alanlar olacaktır. 

Bu araçların dekorasyonlara olan katkısı dekorasyonun güzelliği ile öne çıkacaktır. Evinizin planlarının doğru bir şekilde yapılmış olması dekorasyon planlarının da çok basit ve kolay bir şekilde yapılmasını sağlayacaktır. Kat planı yapılırken yapılacak dekorasyonlar ve kullanılacak renkler göz önünde bulundurulmalıdır. Bir iç mimar veya mimar tarafından yapılacak olan kat planı aynı zamanda kullanılacak renklerin de işin başından itibaren belirlenmesini sağlayacaktır.   Günümüzde teknolojinin çok gelişmiş olması insanlar için farklı dekorasyon fikirlerinin de ortaya çıkmasını sağlamıştır. 

Özellikle mobilya teknolojisinin çok gelişmiş olması kat dekorasyonlarının artık daha kolay bir şekilde yapılmasını sağlarken bir dekorasyon fikrinin dünyanın her yerinde kolay bir şekilde uygulanmasını da sağlamıştır. Hangi dekorasyon düşüncesi olursa olsun artık kat dekorasyonu olarak her tarza uygun bir şekilde uygulanabilmektedir. Bu durum kat dekorasyonlarının  daha estetik ve kontrast bütünlüğünün kolay bir şekilde sağlandığı dekorasyonların yapılmasına olanak sağlıyor.  

Geçmişte üst katlar sadece depolama alanları ve depo olarak kullanılırken artık çocuk odaları ve hobi odaları olarak dekore edilmektedir. Bu şekilde bir dekorasyon yapılabilmesi gelişmiş mobilya teknolojisi ve dekorasyon uzmanlarının özverili çalışmaları ile hayata geçirilmektedir.   

Kat aksesuarları  

Evinizdeyer alan katlar için süslemeler ve aksesuarlar kullanmanız kat dekorasyonunuzun hayran verecek bir güzelliğe sahip olmasını sağlayacaktır. Kat aksesuarları olarak canlı bitkiler, geniş çerçeveli tablolar, tavan sarkıtma süsleri, renklerin bir arada kullanıldığı duvar kağıtları,  biblolar, heykeller veya taş düzenlemeleri tercih edebilirsiniz. 

Özellikle genel dekorasyon ile uyumlu ve dekorasyon düşüncesine ters olmayacak bir aksesuar tercihi evinizin mükemmel ve kusursuz bir dekorasyona sahip olmasını sağlayacaktır. Kullanılacak aksesuarlar aynı zamanda sizlere  kolay bir dekorasyon yapmanız açısından yardımcı olacaktır.  

Aksesuarlar yerine  sadece mobilyaları tercih ederek minimalist bir dekorasyon yapabilir,  boya rengi seçimleriniz ile  evinizin göz kamaştıracak kadar güzel kat dekorasyonlarına sahip olmasını sağlayabilirsiniz.