Zen Bahçesi için İlham Veren Tasarım Fikirleri & Resimler | homify Zen Bahçesi için İlham Veren Tasarım Fikirleri & Resimler

Zen Bahçesi için İlham Veren Tasarım Fikirleri & Resimler

Zen bahçesi nedir?

Zen bahçesi, çoğunlukla Feng shui prensipleri ile döşenmiş veya Asyatik stilde unsurlar taşıyan evlerde uygulanan, kum ve kaya ağırlıklı peyzaj çalışmasına verilen isimdir. Bir uzak doğu felsefesi olan Feng shui, bulunduğumuz ortamda uyum içinde yaşama öğretisidir.

Feng shui prensipleri ile döşenen evler daha bereketli ve daha huzurlu olur, yani Feng shui sayesinde kendimizi daha rahat ve mutlu hissedeceğimiz bir ev ortamı oluştururuz.

Feng shui ile döşenen evlerde yaygın olan bir uygulama da Zen bahçeleridir. Zen bahçesinin boyutu önemli değildir ve ufak bir alanda, hatta iç meknada dahi oluşturulabilir. Önemli olan şey, bagua adı verilen ve hayattaki bekletilerimizi temsil eden, dördü ana yön, dördü ise ara yön olacak şekilde sekiz yönün simgelendiği enerji haritasını oluştururken, evin bir parçası olan bahçeyi de işin içine katmaktır. Bagualar şu şekildedir: Kuzey kariyer, kuzeydoğu eğitim, doğu sağlık ve aile, güneydoğu bolluk ve bereket, güney ün ve saygınluk, güneybatı aşk ve evlilik, batı çocuklar, kuzeybatı ise destek ve dayanışma.  

Feng shui’ye göre, evren beş elementten oluşur: Bunlar ağaç, ateş, toprak, metal ve sudur. Her elementin chi adı verilen bir enerji tipi var. Chi, atmosferde sessizce ve görünmeden sürekli dolaşır ve Feng shui’nin amacı, bu enerjiyi bize en faydalı olacak şekilde yakalamaktır. homify sayfalarından Feng shui öğretisi ile ilgili daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Zen bahçesi nasıl oluşturulur?

Zen bahçesi Japon bahçesi adıyla da bilinmektedir. Zen bahçelerinde alışageldiğimiz şekilde toprak üzerinde bitkiler, çiçekler, ağaçlar olmaz. Onun yerine, zeminde tırmıkla çekilerek şekil verilmiş çakıl taşları ve özenle yerleştirilmiş kaya parçaları olur. Büyük bir Zen bahçesi ise çevresine ekilecek çim, çiçek ve çeşitli bitkiler ile kombine edilebilir.

Kapsamlı bir Zen bahçesi düzenlerken chi’nin rahatça akabileceği şekilde kıvrımlı geçiş yolları oluşturmalısınız, tıpkı evin içinde yaptığınız gibi… Dümdüz yollar doğada bulunmaz, o nedenle Zen bahçesi tasarımında da yeri yoktur. Nasıl ki evin her ana ve ara yönü için bir Feng shui kuralı varsa, aynı şey Zen bahçesi için de geçerlidir.

Örneğin, bahçenizin kuzeydoğu yönü kişisel gelişim ve eğitim yönüdür ve toprak ile simgelenir. O halde, bahçenin kuzeydoğu yönüne güzel bir kaya parçası koymak uygun olur. İyi enerjinin muhafızlarından kaplumbağa formu ise kariyerin simgelendiği kuzey yönü için ideal olacaktır. Eğer bahçenize bir su elementi koymak istiyorsanız, bolluk ve bereketin simgelendiği güneydoğu yönü, aile ve sağlığın simgelendiği güneydoğu yönü ya da kariyerin simgelendiği kuzey yönü bu iş için ideal seçeneklerdir.

Hoş ve rahatlatıcı sesler çıkaran bir rüzgar çanı da Zen bahçesi için harika bir dekoratif unsurdur. Farklı malzemelerden imal edilmiş, farklı renklere sahip birçok rüzgar çanı modeli bulunmaktadır ve doğru malzeme ve doğru yön kesişimini oluşturmanız yeterli olacaktır.

Ahşap Feng shui’de kullanılan ve chi’nin yumuşak geçişini sağladığı için huzurlu bir atmosfer yaratan bir ögedir ve Zen bahçelerinde de uygun şekilde kullanılabilir. Bambu ve hasır gibi doğal lifler chi’nin geçisini yavaşlattığı için tercih edilen diğer ögeler arasındadır. Cam ise, aksine, chi’nin geçişini hızlandırdığı için kullanılır. Yani, parlak olmayan, doğal yüzeyler enerji geçişini yavaşlatırken, parlak ve kaygan yüzeyler geçişi hızlandırır. İyi bir Feng shui evinde ve doğru bir biçimde düzenlenmiş olan Zen bahçesinde her iki unsur da arzu edilen durumlardır. Kumaş, konforlu bir ortam oluşturmak için kullanılabilir ancak dikkat; fazla miktarda kullanılmış kumaş chi’yi aşırı derecede yavaşlatarak mekanı kasvetli ve boğucu olmasına neden olabilir. Kumaş seçimleri pamuklu, yün ve ipek gibi doğal dokumalar olmalıdır, sentetik kumaşlar negatif etki oluştururlar.

Zen bahçesinde seramik, taş, tuğla gibi ögeler de kullanılabilir, ancak bu malzemelerin cilası chi’nin hızı etkileyecektir, bu nedenle doğru seçimler yapılmalı be dikkatlice yerleştirilmelilerdir.

Kısacası, Feng shui öğretisine göre evin içini begua haritasına göre nasıl dekore ediyorsak, evin bir parçası olan Zen bahçesini de aynı şekilde dekore etmeliyiz.

Hangi bitkileri kullanabiliriz?

Zen bahçesinin ana elementleri kum/çakıl taşı ve kayadır ancak bitkilerle de kombine edilerek zenginleştirilebilirler. Yaygın olarak kullanılan bitkiler arasında bambu, şakayık, akçaağaç, erik ağacı, orkide, kasımpatı, süsen, zambak, nilüfer, fulya, manolya ağacı, yasemin, gardenya, çam ağacı, turunçgilleri ve çim bulunmaktadır.

Zen bahçesinin bakımı nasıl yapılır?

Zen bahçesinin bir numaralı düşmanı tahmin edebileceğiniz gibi kedilerdir. Eğer bir kediniz varsa, ya da dışarıdan bahçenize kedi giriyorsa, bahçenizi temiz ve düzenli tutmak imkanınız pek yoktur. Akla gelmeyen bir diğer mesele ise, yabani otlardır. İnatçı yabani otlar, çakıl taşları ile kapladığınız bahçenizden kafalarını sıklıkla çıkarabilir. Bu nedenle, bahçenize çakıl taşlarını döktürmeden önce yabani otları komple ortadan kaldırmak için bir çalışma gerçekleştirmek isteyebilirsiniz.

Bu sorunların dışında, çakıl taşlarını ara ara tırmıkla düzeltmeniz gerekebilir. Arzu edersen yeni şekiller verebilirsiniz. Bahçenizin huzur veren görünümünü koruması için bitkiler sulamayı, gerekli gübreyi vermeyi ve tüm bahçeyi derli toplu tutmayı da unutmamanız gerekiyor.

İç mekanda Zen bahçesi yapılır mı?

Zen bahçesi çok küçük alanlarda da, iç mekanlarda da kolaylıkla uygulanabilir. Hatta, huzurlu bir ortam oluşturduğu için, iş yerlerinde ve ofislerde de Zen bahçesi oluşturabilirsiniz. Zen bahçesinin iki ana ögesi vardır ve bahçe tasarımına eklenen diğer her unsur opsiyoneldir. Zen bahçesinin iki ana unsurundan biri olan kum/çakıl’ın okyanusu, kayaların ise adamları ve dağları simgelediği varsayılmaktadır.

İç mekanda Zen bahçesi oluşturmak için, tepsi şeklide geniş bir kap, kum (beyaz renkli kum daha şık görünecektir) ve taş parçaları gerekir. İstediğiniz malzemeden ve şekillerde taş parçaları seçebilirsiniz, ancak kum havuzunu taşla fazla doldurmayın ki tırmıkla kuma verdiğiniz şekil belirgin olsun.

Daha önce de belirttiğimiz üzere, Zen bahçelerinde bitkiler ve diğer tüm dekoratif unsurlar opsiyonel olarak bulunur; ana malzemeler çakıl taşı ya da kum ve kaya parçalarıdır. Dekoratif unsurları kullanırken abartıya kaçmamak, bahçeyi fazla doldurmamak ve bahçe tasarımının dingin ve huzurlu havasını bozmamak gereklidir. Peyzaj mimarları, bulunduğunuz yöreye ve iklim koşullarına uygun bitkiler ile desteklenmiş harika bir Zen bahçesi oluşturmanıza yardımcı olabilirler. Bakımı kolay, şık ve dingin bir bahçe oluşturmak istiyorsanız, Zen bahçesi sizin için de doğru seçim olabilir. Ayrıca, kaktüslerle süslenen bir kayalı bahçe yahut bir bahçe kulübesi de ilginizi çekebilir.