İç Mekan Stilleri, Dekorasyon Fikirleri ve Fotoğrafları

Evi döşemek — fikirler & ilhamlar

Ev döşemek oldukça zahmetli ve stresli bir iştir. Hepimiz evimizin etkileyici görünmesini ve insanların evimizi beğenmesini isteriz. Aynı zamanda her odanın evin tüm sakinlerini memnun edecek derecede işlevsel olması da gerekir. Üstelik odalar kendimize has zevkleri ve tasarım fikirlerini de yansıtmak zorunda. Bu yüzden doğru tasarım fikirlerini ve ilhamları bulmak çok önemli. Evinde köklü bir değişikliğe gitmek isteyen herkes dünyanın en prestijli, en yaratıcı tasarım uzmanlarının çeşitli fikirlerine homify'da rahatlıkla ulaşabilirler. İster hayalinizdeki banyoyu yaratma işine girişmiş olun, ister şık bir oturma odası tasarlama amacında olun, isterseniz de mutfak ve yemek alanı arasında bir denge kurma niyetinde olun, homify ev döşeme işini sizin için olabildiğince kolaylaştırır.

Evim için dekorasyon fikirlerini nerede bulabilirim? 

homify'da ev dekorasyon fikirleri bulmak çok çok kolay. Çevrimiçi katalog evin farklı odalarını ve balkon, bahçe gibi dış mekanları ayrı ayrı kapsayacak şekilde düzenlendi. Her oda seçeneğinde tasarımcılar o oda için neler yapılabileceğine şahit olabilir. Ayrıca minimalist, modern, rustik ve İskandinav tarzlar gibi popüler tarzlar arasından seçim yapabileceğiniz gibi farklı tarzları bir araya getirerek ortaya eklektik bir sonuç da çıkarabilirsiniz. Tarzlar tasarımı yapacak kişinin zevklerine ve kişiliğine göre değişebilir. Üstelik homify'ın online katalogundaki yeni fikirler bölümünü çok kolay. Beğendiğiniz fotoğraflar kendi yeni fikirlerinize ekleyip, bu fotoğraflardan bir eleme yapabilir ve sonuçta kendi tasarımınızı oluşturabilirsiniz. Tabii homify'daki tasarım fikirlerine kendi yaratıcılığınızı ekleme konusunda da sonuna kadar serbestsiniz. 

Nereden mobilya fikirleri edinebilirim? 

Aslında her daim etrafımızda birbirinden iyi ve güzel mobilya fikirleri oluyor. Yeni evler ziyaret ettikçe ya da herhangi bir yerde elinize geçen bir tasarım dergisinde farklı mobilyalarla karşılaşıyorsunuz. Mobilya almayı düşünenler yeni mobilya gördüklerinde renklerine dokusuna, kullanılan malzemeye ve mobilyaların nasıl yerleştirildiğine çok dikkatle bakıyorlar. homify ile televizyon ekranlarında ya da sinema perdesinde gördüğünüz dekorasyonları taklit etmek hatta onları geliştirmek de mümkün. Bazıları için ise dekorasyona girişildiğinde en iyi yol bir tasarım uzmanından fikir almaktır. Şüphesiz tasarım uzmanları size paha biçilemez fikirler verebilir. Kullanacağınız renk skalasından, malzemeleri doğru bir şekilde bir araya getirmeye ve evleri nasıl döşerseniz daha geniş yaşam alanları elde edebileceğinize kadar pek çok konuda size yardımcı olabilirler. Ancak tasarım fikirlerini bir araya getirmenin en önemli yolu sizi heyecanlandıracak ve hayallerinizi süsleyen, görenleri de etkileyecek bir odanın ancak hayal gücünüzü harekete geçirerek ortaya çıkabileceğini bilmektir. 

Evimi nasıl yenileyebilirim?

Önemli zorluklardan biri görece küçük odaları döşemektir. Yatak odası, oturma odası, mutfak ve gen odası gibi alanlar için uyumlu bir karışım bulmaya çalışın. Tüm alanlar birbirinden farklı ama yine de tarz olarak birbirleriyle bağlantılı olsun. Odalar arasındaki fark yaratmanın en kolay ve başarılı yollarından biri renklerle oynamaktır. Oturma odasını açık pastel tonlarla, yatak odasını beyaz ve mutfağı da daha koyu renklerle boyayabilirsiniz. Kullanacağınız kumaş parçaları lambalar gibi aksesuarlarla ve mobilyaları akılcı bir biçimde döşeyerek bir ya da iki odası olan daireler bile daha geniş görünebilir. Önemli olan şey dairelerimizi yaşanabilir yaşam alanlarına dönüştürmektir. Bunun anlamı da oturma gruplarına yeteri kadar yer açmak, eve yeterince doğal ışık girmesini sağlamak ve ortaya dinlendirici, ve huzur verici bir atmosfer ortaya çıkarmaktır. 

Dairenizde tadilat yapmak 

Dairenizi renove ederken dikkat etmeniz gereken en önemli şey uyumdur. Odalarda bulunan masa, sandalye ve kanepelerin simetrik bir yapıda düzenlenip dengeli bir sonuç ortaya koyduğundan emin olun. Her yer açık renkliyken bir duvarı koyu renge boyamaktan ya da koyu renkli duvar kağıdıyla kaplamaktan kaçının. Dairenizi mümkün olduğu kadar doğal ışık girmesini sağlayın. Şık perdeler odanın görüntüsüne güzel bir katkı sağlarken, ışığın evin kitap okuduğunuz bölümüne girmesine ve dairenin harika bir dinlenme atmosferi olmasına yardımcı olur. Tasarım işinde çok aşırıya da kaçamamak gerekir. Bazen daha az daha iyidir bu yüzden evde bazı negatif alanlar yani özellikle dekorasyondan kaçınılmış alanlar bırakmaya gayret edin. 

Dairenizi dekore etmek 

Dairenizi dekore ederken dekore ettiğiniz yerin tümden bir ev olmadığının farkına varmak önemlidir o yüzden çok abartıp tantanalı projeleri seçmeyin. Daireler içinde yaşayan insanlara uyum sağlayıp yuva gibi hissettirdiğinde esas işlevlerini bulmuş olurlar bu yüzden evinizi evde yaşayanların kendilerini rahat hissedeceği şekilde dekore edin ve tasarım trendlerine çok da fazla takılmayın. Renk evleri farklılaştırabilecek önemli bir unsurdur. Duvarlar ve tavanlarda açık renkler kullanmak odaları daha geniş gösterir ve açık renkler ahşap yer döşemeleri ve yumuşacık yastıklarla da uyum sağlar. Birkaç iyi seçilmiş sanat eseri ya da poster dairenize karakter ve kişisel bir dokunuş sağlarken, çiçekler misafirlere sıcak, aromatik bir karşılama sağlar. Ancak kullanacağınız dekorasyon son tahlilde sizin kişisel arzularınıza bağlı olduğundan, renkler, dokular ve hoşunuza giden mobilya tercihlerini kendiniz düşünün. 

Büyük odaları nasıl döşeyebilirim? 

Büyük odalarda sıkıntı odayı sıcak ve samimi, girenleri hemencecik içine alıveren bir ortama dönüştürmenin zorluğudur. Büyük alan kaplayan zemin, büyük duvarlar ve geniş pencerelerin arasında yabancılaşmış ve rahatsız hissetmek işten bile değildir. Bu da tasarımcıların istemediği bir şeydir. Bu durumlarda odaya biraz yeşillik ilavesi her daim işe yarar. Odaya doğanın yumuşaklığını çağrıştıracak ve doğal ışıkla uyum sağlayacak birkaç yeşil bitki ilave etmek her zaman başarılı sonuçlar verir. Ayrıca sıcak renkler arasında bir kontrast oluşturmaya gayret gösterin. Beyaz duvarlar ve kahverenginin sıcak tonlarında ahşap zeminler iyi bir kombinasyon olur. Duvarlarda süpürgelik kullanmak ve duvarları iki farklı renk tonuyla boyamak yüksek duvarları daha alçak gösterebilir ve tüm oda daha sıcak bir görüntüye kavuşabilir. Ayrıca kitaplıklar, kanepeler ve masaları sınır olarak kullanarak, odayı etkin biçimde birkaç küçük parçaya bölebilir, böylece daha etki edilebilir küçük alanlar yaratabilirsiniz. 

Küçük odaları nasıl döşemeli? 

Küçük odaları mümkün olabildiğince büyük göstermek gerekli o yüzden küçük odalarda açık renkler kullanmayı tercih etmeli ve çok elzem olmadıkça aksesuar ve süs kullanımında kaçınmalı. Temel mobilyalardan vazgeçmemeli ve odada hareket edebilecek kadar alan bırakmaya çalışmalısınız. Yatak, kanepe, masa, kısaca tüm mobilyaları mümkün olan en küçük boyutlarda seçin böylece odada daha fazla serbest alan bırakabilirsiniz. Seçeceğiniz açık renkler ve dışardan odaya gelecek doğal ışıkla birlikte biz ilüzyon bile olsa tüm odalar geniş ve ferah görünebilir. Küçük odaları döşerken tercih edilebilecek bir başka şey de modüler mobilyalar kullanmaktır. Kalıcı mobilyalar yerine katlanılabilir sandalye ve masalar kullanabilirsiniz. Kullanmanız gerektiğini bu tür mobilyaları açarak kullanabilir, işleri bittiğinde de katlayarak bir kenara koyabilirsiniz. Böylece daha fazla alan elde etmiş olursunuz. 

Dairemi daha sıcak bir hale nasıl getirebilirim? 

Daireleri daha sıcak hale getirmenin önemli anahtarlarından biri renklerdir. Duvarlar ve tavan için nötr tonları tercih edin ama aksesuarlarda istediğiniz kadar canlı renk kullanabilirsiniz. Parlak renkli yastıklar ve rengarenk örtü ve perdeler odaya sıcak bir hava katabilir. Rengarenk çiçekler ve çeşitli diğer bitkilerin yanı sıra çok aşırı kaçmadan kullanacağınız zevk sahibi süs eşyaları odaya tazelik katar ve odanızın tekdüzelikten kurtulmasını sağlar. Yuva sıcaklığındaki evlerde yeteri kadar oturma grubu olması da bir gerekliliktir ancak oturacak mobilyalarda aşırıya kaçarsanız odayı daraltmış olursunuz. Bu yüzden akılcı bir denge oturtmakta fayda var.

Küçük daireler için dekorasyon ipuçları 

Küçük dairelerde en büyük sorun sıkıştırılmış duygusunu ortadan kaldırabilmektir. Alanı geniş göstermek için açık renkler kullanmak önemlidir. Öte yandan bu etki için aydınlatma da çok önemli bir etmen. Doğal ışığın bolca girdiği odalar ya da bu imkandan mahrumsa da iyi aydınlatılmış mekanlar olduklarından daha geniş ve ferah görünüyor. Özellikle dairenin oturma odasında bölümünde aydınlık bir atmosferin olması çok önemli. Mümkünse duvarları ve dolapları da aydınlatmak da fayda var. Küçük dairlerde yer tasarrufu sağlamanın bir diğer yolu da akılcı depolama çözümleri kullanmak. Mümkün olan her yeri dolaba ve depolama alanına dönüştürmek mümkün. Böylece hem yer tasarrufu sağlarken hem de her şeyin yerli yerinde ve ulaşılabilir olmasını sağlamış olursunuz. Aynı zamanda akılcı oturma çözümleriyle de odada yer tasarrufu amacına hizmet edebilirsiniz. Pencere kenarlarını oturulacak yerlere çevirerek, duvara monteli banklar kullanarak, katlanabilir sandalyeler ya da kolayca taşınabilir minder ve armutlarla evde daha fazla alan yaratmak mümkün olabilir. Küçücük bir tasarım dokunuşuyla tüm odalar çok güzel bir şekilde döşenebilir. 

Öğrenciler için dekorasyon ipuçları 

Öğrenciler her şeyden önce uyuyacak ve ders çalışacak bir yere ihtiyaç duyarlar. Ancak ihtiyaç duydukları alan hiçbir zaman büyük olmaz. Öğrenci odalarında katlanabilir yataklar ve duvara monteli açılır kapanır çalışma masalarını kullanabilir böylece yerden tasarruf edebilirisiniz. Bembeyaz duvarlar yeni yeni posterler için uygun alanlar oluştururken, öğrenciler değişen zevklerine göre istedikleri posterleri duvara asabilir. Öğrenci odaları için en güzel fikirlerden biri de çalışma masasını pencerenin önüne kurmak böylece de ders çalışırken gün ışığından doyasıya faydalanmaktır. Çatı katlarını döşemek için ipuçları Çatı katları giderek popülerliği artan yaşama alanları oldu. Ancak bu alanlar alçak tavanları ve tuhaf açılı köşeleriyle tasarım yaparken zorlu alanlar halinde. Çatı katlarında yatağı tavanın en alçak olduğu yerlere koymaya çalışın ya da köşeleri ve bucakları eşya koymak için kullanın. Böylece odanın geri kalanını oturma ve yaşama alanı olarak kullanabilirsiniz. Eğer yatağınızı çatının en açılı yerine yerleştirirseniz duvarlar kitaplıklar ve masalar için kalabilir. Ayrıca dolapları da açılı yerlere yaptırıp, normal bir odadaki dolaplarmış gibi gösterebilirsiniz. 

Nasıl bir dekorasyon evimi modern gösterebilir? 

Modern evlerde temiz çizgiler aerodinamik mobilyalar ve nötr renklerin kullanımına çok rastlasak da daha parlak renk tonlarını kullanan pek çok farklı tasarım tarzı da bulunuyor. Modern tasarım her zaman işin abartısına kaçmamayı hedef alır ve bu yönde uygulamalara gider. Genel fikir zaman geçirmek için sıkıcı bir yer yaratmak yerine uyum ve zarafet dolu mekanlar yaratmaktır. 

Evim için hangi tarz uygun? 

İskandinav tarzı mobilyalar 

İskandinav tarzı mobilyalar daha ziyade ahşap kullanımına dayanır ve ahşap beyaz duvarlar ve tavanla birleştirilir. Genelde minimum düzeyde süslemenin görüldüğü bu tarzda zarafet birinci planda hedef alınan unsurdur. Tüm mesele yaşamak için bir makine yaratmaktır, bir sanat eseri değil. 

Country tarzı mobilyalar 

Country tarzı sıcak ve geleneksel yaşam alanları yaratmayı hedef alır. Genelde ahşap, seramik karolar, tuğla ve geniş pencerelere rastladığımız tarzda şömineler sağlam masa ve dolaplara da rastlamak mümkün. Bu tarz genelde yuva sıcaklığıyla lüks tasarımı bir araya getiren ve daha çok geniş odalarda daha şık duran bir tarzdır.

Modern bir daire dekorasyonu 

Modern daireler geniş alanlarda yer alır ve duvarlar, tavan ve zeminler arasında açık ayrım söz konusudur. Genelde modern tarzda mobilyalar çok sıklıkla rastlanır. Bu yüzden seçme şansı fazladır. Dolayısıyla ev halkının beğenisine uygun modern mobilyalar bulmak zor olmayacaktır. Modern tarz daireler de modern bir anlayışla diğer tarzlara ait çizgilere de rastlamak mümkün olabilir. Eklektik bir dairede de en çok modern çizgiler görünür.