CasaCor | 2011, Folha Paisagismo Folha Paisagismo Modern Bahçe

Peyzaj

Peyzaj

Tarzınıza uygun peyzaj modelini yüzlerce resim arasından seçebilir, hayata geçirmek için ilk adımları atmaya başlayabilir, ve profesyoneller ile iletişime geçebilirisiniz.
Tarzınıza uygun peyzaj modelini yüzlerce resim arasından seçebilir, hayata geçirmek için ilk adımları atmaya başlayabilir, ve profesyoneller ile iletişime geçebilirisiniz.

Peyzaj bahçe düzenlemesinin bilimsel ve sanatsal olarak ele alınmasına verilen isimdir. Daha açık bir tanımla, çeşitli karakterdeki doğal ve kültürel elemanların, estetik ve fonksiyonel bir şekilde bir araya getirilip düzenlenmesi. Buradan anlaşıldığı üzere, peyzaj sadece bitki düzenlemesi değil, aynı zamanda bitkilerin devamlılığını sağlamak için sulama sistemlerinin, görsel ve fonksiyonelliği sağlayabilmek içinse aydınlatma ve sert zemin düzenlemelerinin bir bütün halinde düşünülüp mekan oluşturulmasıdır.

Ne tür bir peyzaj seçmeliyim?

Peyzaj tasarımı yapmak evin diğer kısımlarını dekore etmeye pek benzemez; çünkü dekorasyon unsurlarının başında canlılar geliyor, yani bitkiler! İster ufacık bir avlunuz olsun isterse de bir dönümlük kocaman bir bahçeniz, huzur ve dinginlik veren, aileniz ve arkadaşlarınızla ya da tek başınıza güzel vakit geçirmenizi sağlayan bahçeleri dekore etmek hem oldukça eğlenceli hem de bir o kadar zor bir iştir.  

Peyzaj tasarımına başlamadan önce dikkate alınması gereken birçok konu var. Öncelikle, yaşadığınız yerin ilkimi, mevsimlerin nasıl geçtiği, kısacası havası-toprağı-suyu nasıl? Kara iklimi olan bir yeri palmiyelerle donatmak ne denli hatalı olursa, kurak ve su sıkıntısı olan bir alanı çim ile kaplamakda o denli hatalı bir girişim olur. Dolayısıyla en önemli konu, bitki seçimi yaparken bahçenin doğal şartlarını göz önünde bulundurmak. Profesyonel peyzaj firmaları ile çalışırsanız, bu konuda sıkıntı çekmezsiniz ancak bahçe tasarımınızı kendiniz yapacaksanız, bitkilerle ilgili sıkı bir araştırma yapmanızı tavsiye ederiz.

Dikkate alınması gereken bir diğer konu ise bahçeyi ekseriyetle hangi şekilde kullanmak istediğiniz. Sık sık kalabalık misafir ağırlayan bir ev sahibi misiniz? Çocuklarınız var mı? Bahçeyi soğuk kış aylarında da kullanmak istiyor musunuz? Bahçe mobilyalarınızı kötü hava şartlarından koruyabileceğiniz mekanlarınız mevcut mu? Bahçıvanla mı çalışacaksınız yoksa bahçenin bakımını üstlenecek heves, bilgi ve enerjiye sahip misiniz? Bu sorulara vereceğiniz cevaplar doğrultusunda tanzim edeceğiniz bir peyzaj tasarımı sizleri çok daha mutlu edecektir. 

Peyzaj fikirlerini nerede aramalıyım?

Böyle bir soruya verilebilecek en doğru cevap binlerce peyzaj örneği barından homify sayfaları olacaktır. Türkiye'den ve dünyadan binlerce profesyonelin tasarımlarını inceleyebileceğiniz homify sayfalarından en beğendiğiniz, size en uygun örnekleri kendinizin oluşturacağı 'Yeni Fikirler' albümüne kaydedebilirsiniz. Arzu ederseniz, resimlerin yanına notlar alabilir, o örneği tam olarak neden beğendiğinizi belirtebilirsiniz. Böylece daha sonra ihtiyacınız olduğunda en beğendiğiniz peysaj tasarım örneklerini derlediğiniz albüm elinizin altında olur. Ayrıca, evinize ve beğenilerinize uygun olduğunu düşündüğünüz tasarımlar yapan peyzaj tasarım firmaları ile homify üzerinden kolayca irtibat kurabilir, bu profesyonellerden detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!