ozlem yalım etc. DESIGN CONSULTANCY PROMOTION – Istanbul: Tasarımcılar | homify
ozlem yalım etc. DESIGN CONSULTANCY PROMOTION
edit edit in admin Değerlendirme iste Yeni proje
ozlem yalım etc. DESIGN CONSULTANCY PROMOTION
ozlem yalım etc. DESIGN CON...
Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
Gönderildi!
Bu profesyonel size en kısa zamanda dönüş yapacaktır!

Projeler

Industrial designer with 20 years of experience. Strategic design consultant for businesses. Signed among the most creative 50 figures in Turkey both in 2011 and 2012, by Turkishtime magazine.

DESIGN SERVICES: ozlemyalım etc. collaborates with her clients to create projects in many different design fields. The design process follows the steps of: understanding the needs, defining the problem, idea generating, prototyping and the project management services during manufacturing and construction. ozlemyalım etc brings together and co-ordinates project partners and professionals in supportive fields due to the needs and size of the projects, in order to meet the client goals and expectations at best level. Fields of services:

Industrial design – design and development process for: product design, mass produced items, unique objects, furniture, lighting, household items, tableware, urban products, packaging, consumer electronics, textile products, arts and crafts techniques and objects.

Space design – residential, commercial, contemporary spaces, stages

Exhibition design – private presentations, exhibition spaces and displays, exhibiting units and furniture, fair stands, pop-up shops and display units

Event design – idea generation, design and organization of unique creative events, curatorial services

Corporate designs – corporate identity, corporate gifts and awards, publications, 2D-3D visualization services

Service design – organizational design in order to humanize services by transforming complex systems to simple ones by using design

New media design – digital presentations, digital installations, design of innovative art and design experiences meeting with technology

Tasarım alanında fikirden projelendirmeye, prototiplerden üretime, test ve pazarlama aşamalarına kadar çok geniş alanda hizmet veren 'ozlemyalım etc.' işin kapsamına ve gereklerine göre kendi alanlarında deneyimli ve öncü çözüm ortakları ile birlikte çalışır.

Endüstriyel ürün tasarımı - seri üretilen eşyalar, ambalajlar ve özel üretim ürünler, ürün koleksiyonlarıMekan tasarımı - ticari ve konut projeleri, geçici mekanlar, sahneSergileme tasarımı - özel sergiler, sergileme mekanları, sergileme üniteleri, fuar stantları, pop-up satış üniteleri, vitrin tasarımı ve görsel düzenlemeEtkinlik tasarımı - fikir geliştirme, tasarım ve projelendirme, uygulama, sergi küratörlüğüKurumsal tasarımlar - kurum kimliği yapılandırma, kurumsal hediyeler ve ödüller, kurumsal yayınlar, 2 ve 3 boyutlu görselleştirmeServis tasarımı - firmaların ve kamu kurumlarının servis hizmetleri için organizasyon yapılandırma ve ilgili süreçlerin tasarımıYeni medya tasarımı - dijital ortamlar için tasarım hizmetleri

CONSULTANCY SERVICES:  'ozlemyalım etc.' works as an advisor for corporations, institutions and individuals to create new ideas and to innovate. Consultancy services are applied project based or long-term due to the needs. Consultancy services are not limited to inspiration and creativity; implementation services are provided as a driving force for the intregration of innovative ideas to the existing market conditions.

Strategic design management

Product development and manufacturing

New materials techniques, trends

Building creative company  culture

Creative networking, establishing creative teams, building collaborations

Design thinking workshops and creative education programs for companies

'ozlemyalım etc.' kurumlar ve markalar için yeni  fikirler üreten, gerektiğinde yaratıcı takımlar oluşturan, bunları uygulamaya geçiren, sunulan yeniliklerin piyasa koşulları ile entegrasyonunu sağlayan ilave bir yaratıcı güç olarak çalışır.

Stratejik tasarım süreçleri yönetimiÖzel projeler hazırlama ve bunların yönetimiÜrün geliştirme ve üretim, malzemeler, eğilimler Yaratıcı kurum kültürü oluşturmaBilgi ve insan ağı, işbirlikleri kurmaYaratıcı takımlarKuruma özel yaratıcılık geliştirici eğitimler*, etkinlikler ve atölye çalışmaları

(*) design thinking / tasarım odaklı düşünme eğitim ve atölye çalışmaları başta olmak üzere verilen tüm eğitim ve atölye programları hakkında daha fazla bilgi için bilgi@ozlemyalim.com üzerinden irtibat kurunuz.

PROMOTION SERVICES: Communication and pr events act as a catalyser for the new ideas to integrate with the existing markets, they save time.' ozlem yalım etc. ' has 20 years of networking and experienc to design and to coordinate creative marketing projects, adding value to the businesses.

Local and international media planning

Creative marketing ( ideation and action ), 

Design and organisation of corporate events

Corporate publications, product catalogues

Art direction and coordination for photography, visual merchandising

Editorial services for corporations (news bulletings, web sites, catalogues, corporate books etc.)

Creative social responsibilty projects

İletişim ve tanıtım çalışmaları yeni bir fikirin beklenen ilgiyi görmesi için katalizördür ve süreçlere hız katar. 'ozlemyalım etc.' yıllar içinde sahibi olduğu ağlar ile ulusal ve uluslararası iletişim ve tanıtım çalışmalarına katma değer sağlar.
Yaratıcı mecralar alanında ulusal ve uluslararası iletişim çalışmaları, planlama ve uygulamaYaratıcı pazarlama fikirleri, projeleri ve uygulamalarıKurumsal etkinlikler için tasarım ve yönetimÜrün katalogları ve kurumsal yayınlarFotoğraf çekimi, görsel düzenleme ve sanat yönetimiEditoryal hizmetler (kurumsal metin, bülten, rapor, yayın)Yaratıcı kurumsal sosyal sorumluluk projeleri

Hizmetler
 • TASARIM
 • DANIŞMANLIK
 • TANITIM HİZMETLERİ
 • Endüstriyel Ürün Tasarımı
 • Mobilya Tasarımı
 • Aydınlatma Birimleri Tasarımı
 • iç mimarlık
 • Mekan Tasarımı
 • Sergileme ve Sergi Tasarımı
 • Yaratıcı Etkinlikler
 • Şirketler için: Kurumsal Yayınlar
 • yaratıcı pazarlama
 • yaratıcı eğitim programları
 • Design Thinking Eğitim ve Atölyeleri
 • tasarım atölye çalışmaları
 • Hepsini göster: 15 hizme
Hizmet alanları
istanbul, avrupa, ve orta doğu
Adres
Istanbul
Türkiye
www.ozlemyalim.com
Prof pin.png%7c41.00527,28