3D Görselleştirme kategorisindeki en iyi profesyonelleri bulun | homify

3D Görselleştirme - 1,081

Hizmet alanı

3D görselleştirme nedir? 

Öncelikle kelime anlamından başlayalım. Özellikle üç boyutlu filmlerle hayatımıza giren 3D kavramı artık geniş kesimlerce biliniyor. Tabirin içindeki “D” kelimesi Türkçe’de boyut anlamına gelen “dimension”ın karşılığı olarak kullanılıyor ve 3D de üç boyutlu anlamına geliyor. Dolayısıyla üç boyutlu görselleştirme özellikle tasarım, mimari ve teknoloji alanlarındaki soyut fikirlerin realize edilmesi aşamasında daha görsel biçimde kâğıda dökülmesi anlamına geliyor. Ev dekorasyon ve mimari alanında bu yapılacak olan tasarımın ilgili yazılımlar vasıtasıyla görsel hale getirilmesine ve gerektiğinde müşterinin onayının alınmasına yarıyor.

Diğer yandan işin daha teknik boyutuna gelecek olarak üç boyutlu modelleme, “genel olarak Organik modelleme ve Katı modelleme olarak ikiye ayrılmaktadır. 3D Modelleme bir ürünün veya karakterin sanal ortamda programlar yardımcılığıyla yapılmasına denmektedir. Organik modelleme karakter ve amorf haldeki ürünlerin yapılmasına denir. Katı modelleme ise masa sandalye vs. gibi ürünlerin modellenmesine denir.” (http://fikirsan.com/3d-modelleme/) İç mimari ve mimari alanında her iki modelleme türünde de hizmete ihtiyaç duyulduğu gibi, bu hizmetleri sağlayan şirketler ya da şahıslar da bulunmaktadır.

Niçin 3D görselleştirmeye ihtiyaç duyarız?

Üst düzey teknoloji ve endüstride üç boyutlu görselleştirmenin fonksiyonları elbette çok daha fazla ve önemli olsa da, ev dekorasyonu ve mimari konularında da ihtiyaç duyulan bir faaliyet alanı olduğuna kuşku yok. Gerçekleştirilmesi düşünülen herhangi bir projenin tüm veçheleriyle kâğıt ya da bilgisayar ekranı üzerine yansıtılması, gerek projenin reklam ve tanıtımı, gerekse de ihtiyaç duyulan hallerde proje sahibinin onayına sunulması anlamında büyük önem taşıyor. Türkiye konut sektörünün son 10-15 yıllık süreçteki büyük atılımı üç boyutlu görselleştirme alanında çalışan uzmanlara da daha çok ihtiyaç duyulmasını sağladı. Zira günlük hayatımızda bu tür çalışmalarla en çok inşaat şirketlerinin henüz gerçekleşmemiş projelerine dair tanıtım ilanlarında rastlıyoruz.  

İstanbul’da 3D görselleştirme işlerimi yapacak uzman(lar)ı nasıl bulabilirim?

İstanbul’da ve Türkiye’nin diğer şehirlerinde tamamen bu tarz üç boyutlu görselleştirme işlerine odaklanan şirketler olduğu gibi, bu hizmeti bir paket içerisinde size sunan dekoratör ya da mimarları da bulmak mümkün. Ancak büyük bir proje söz konusu olduğunda paket hizmet almak yerine sadece bu konuda uzmanlaşmış olan bir şirket ya da bağımsız çalışan bir şahısla görüşmek daha doğru bir adım olabilir. Söz konusu uzmanları homify üzerinde ya da diğer referans sitelerinde arama yaparak ya da zaten çalıştığınız bir uzman varsa, ondan yardım isteyerek bulabilirsiniz.

İstanbul’da bulunan 3D görselleştirme uzman(lar)ından ne gibi hizmetler alabilirim?

İstanbul’da sadece bu konuya odaklanan bir uzman ya da şirketle çalışmanız halinde, hizmet alabileceğiniz alanlar kısaca 3D görselleştirme, 3D modelleme, iç mimari tasarım, tasarım ve mimari tasarım olarak özetlenebilir. Konunun uzmanından kafanızda olgunlaşmış olan herhangi bir iç mimari ya da mimari projesini üç boyutlu olarak modellemesini isteyebileceğiniz gibi, mevcut bir çizimden hareketle benzer bir modelin ortaya çıkarılması konusunda da profesyonel yardım talep etmeniz olasılıklar dahilindedir.

Diğer yandan üç boyutlu görselleştirme ve çizim konusunda uzman firmalarla çalışmak yerine, eğer varsa birlikte çalıştığınız mimar ya da iç mimardan da benzer bir hizmeti talep edebilirsiniz. Zira günümüzde birçok mimarlık ve dekorasyon şirketi, üç boyutlu görselleştirme hizmetini de müşterilerine sunmaktadır.

Öte yandan, ülkemizde birçok alanda olduğu gibi yaratıcı endüstriler konusunda da liderliği elinde tutan İstanbul çeşitlilik ve erişilebilirlik açısından projeniz için ihtiyaç duyacağınız hizmeti en iyi biçimde alabileceğiniz kenttir. Diğer kentlere göre dezavantajı için birim işçilik ücretlerinin göreceli olarak yüksek olmasından ötürü, toplam proje maliyetinin daha yüksek çıkma ihtimalidir.

İstanbul’da 3D görselleştirme konusunda profesyonel yardım almadan önce bilmeniz gerekenler

İstanbul’da ya da Türkiye’nin diğer kentlerinde buna benzer bir hizmete ihtiyaç duyanların ilgili uzmanla temasa geçmeden önce mutlaka belirli bir hazırlık yapmaları gerekmektedir. Başta ilgili firma ya da şahıstan talep edilecek olan işin kapsamı belirlenmeli, hatta bunun da ötesinde gerçekten böyle bir hizmete ihtiyaç olup olmadığı sorusuna bir cevap aranmalıdır.

Sonraki aşamada ise alınacak olan hizmetin kullanım alanı tanımlanmalı, işin siparişi de bu doğrultuda yapılmaldır. Zira eğer söz konusu üç boyutlu modeller, şahsi amaçlar için değil, reklam yahut tanıtım için kullanılacaksa, bunun işi yapacak olan şirkete özel olarak belirtilmesi ve bu konularda uzman bir şirketle çalışılması elzemdir.

Zaten üç boyutlu görselleştirme ve benzer hizmetlere de şahıslardan çok sektör içindeki diğer şirketlerin ihtiyaç duyduğu da bir gerçektir. Özellikle müteahhitlik ve inşaat firmaları henüz realize etmedikleri konut ve iş yeri projelerinin tanıtımı ve ön satışı için bu tarz modellere ihtiyaç duyarlar. Özellikle de ilerleyen teknoloji ve her geçen gün daha karmaşık ve becerikli hale gelen yazılımlar sayesinde, henüz çivisi bile çakılmamış bir projeyi tüm ayrıntılarıyla ve gerçeğe olabildiğince yakın görünecek şekilde modellemek ve karşılarına çıkacak olan yapıyı gözünün önüne getiremeyenler için bu anlamda bir hizmet sunmak mümkün hale gelmiş durumda.  

İstanbul’da 3D görselleştirme alanı haricinde hangi uzmanları bulabilir ve işlerimi yaptırabilirim?

Türkiye’nin en büyük kenti olan İstanbul, eviniz söz konusu olduğunda her türlü hizmeti alabileceğiniz, farklı üstlenici ya da tedarikçi firmalar arasında karşılaştırma yapabileceğiniz bir yerdir. Örneğin başta mimar, iç mimar ve dekoratör olmak üzere, peyzaj mimarı, mutfak planlayıcı, boyacı, çatı ustası, muslukçu yahut zemin döşemeci gibi evinizin her türlü ihtiyacını gidermede işinize yarayabilecek uzmanları bulabilirsiniz. Aynı şekilde söz konusu uzmanlara homify sayfasındaki ücretsiz danışmanlık formunu doldurarak da seslenebilir, evinizle ilgili sorunun giderilmesi ya da yaptırmak istediğiniz herhangi bir şeyin tamamlanması konusunda taleplerinizi iletebilirsiniz.

Benzer fotoğraflara göz at