Bahçıvanlar kategorisindeki en ideal profesyoneli bulun | homify

Bahçıvanlar - 567

Bahçıvanlar, herhangi bir mekanın bahçelerindeki ekim, çiçeklendirme, sulama, ağaç bakımı ve çim düzeni gibi toprakla ilgili her türlü işlemi yapan profesyonellerdir. Bahçıvanlar bir evin bahçesinde de, büyük restoran, otel ya da park gibi kamusal ve ticari bahçe alanlarında da görev alabilirler. Eğer evinizin ya da iş yerinizin bahçesinin dört mevsim canlı ve güzel görünmesini istiyorsanız mutlaka bir bahçıvanla çalışmalısınız.

Bahçıvanların görev alanları

Bahçıvanlar bir bahçeyi sıfırdan ekme, çiçeklendirme ve çimlendirme gibi işlemlerden ve bahçenin toprak alanının planlanması ve tasarımından sorumludurlar. Sıfırdan oluşturulacak bir bahçe için bir bahçıvanla anlaştığınızda bahçıvan önce bahçede var olan ağaçları, bitkileri, toprağın yapısını, iklim özelliklerini ve bahçenin konumunu değerlendirerek profesyonel bir analiz yapar ve bu analiz doğrultusunda ev ya da iş yeri sahibin özel isteklerini ve mekanın estetik stilini de göz önünde bulundurarak en canlı ve en güzel görünümlü bahçeyi tasarlayarak bu tasarımı hayata geçirmek için gerekli işlemleri gerçekleştirmeye başlar.

Bu işlemlerin başında elbette bitki seçimleri geliyor. Ekilecek ve dikilecek ağaçlar, bitkiler ve çiçekler müşterinin de onayı ile hazırlanır. Eğer bahçenizde domates, patlıcan, biber gibi yenilebilir bitkilerin de bulunduğu bir bostan alanı istiyorsanız bu alanın en verimli hale getirilmesi de bahçıvanların görevleri arasındadır. Bitki seçimleri yapıldıktan sonra bahçıvan toprağı ekime hazır hale getirmek için gerekli işlemleri yapar. Bu işlemlerin arasında toprağın bellenmesi, ayrık otlarından ve varsa taş ve yabancı maddelerden temizlenmesi, gerekli görüldüğü takdirde toprağın doğal ve kimyasal ilaç ve gübreler kullanılarak desteklenmesi gibi hazırlıklar bulunur. Toprak ekime hazır hale geldikten sonra daha önceden seçilen ve hazırlanan bitkiler, ağaçlar ve çiçekler toprağa ekilir, gerekli alanlara çimlendirme işlemi yapılır ve böylece ana tasarım oluşturulur.

Ana tasarımı oluşturma aşamasında yapılan işlemlerden biri de sulama sistemlerinin hazırlanmasıdır. Bahçıvanlar, gerekli gördükleri yerlere, özellikle bostan gibi düzenli sulanması gereken alanlara damlama sulama sistemleri kurar ve el ile sulama ekipmanlarını hazırlar.

Bahçeniz artık hazır sayılabilir ancak elbette bahçıvanların görevleri burada sona ermez. Ekilen tüm bitkilerin bakımı ve canlı kalması da bahçıvanların sorumluluğundadır. Bahçıvanlar belirli aralıklarla bitkilerin toprağını çapalayarak havalandırır, senenin belirli dönemlerinde gübreleme ve ilaçlama işlemlerini gerçekleştirir, ağaç ve güllerin budamalarını yapar ve çit bitkilerini şekillendirir. Ayrıca mevsim geçişlerinde farklı çiçekler ekerek bahçenizin sürekli canlı ve renkli kalmasını sağlar.

Eğer bahçenizde kendinize ait bahçe alet ve edevatları kullanıyorsanız bahçıvanlar bahçe bakımı sırasında bu aletlerin de bakım ve onarımından sorumludur.

Bahçem için bahçıvan seçerken nelere dikkat etmeliyim?

Bir bahçıvan, toprağın yapısı, ekoloji, coğrafya ve iklim konularında eğitim almış profesyonel bir uzmandır ve bu yüzden de kusursuz ve dört mevsim canlı ve düzenli bir bahçe istiyorsanız bahçıvanlara ihtiyacınız var. Kimi ev sahipleri, özellikle toprakla uğraşmayı bir hobi olarak gördükleri için evlerinin bahçelerini kendileri düzenlemeye çalışıyor. Ancak bunu yapabilmeniz için bitki türlerinin farklı ihtiyaç ve özelliklerine, bahçenizin toprağının yapısına, iklime göre hangi bitkilerin en ideal olduğuna ve bu bitkilerin bakımlarının nasıl yapılması gerektiğine, hangi gübre ve ilaçların kullanılmasının daha doğru olacağına dair bilgi ve deneyim sahibi olmanız gerekir. Bu bilgi ve deneyime sahip olmayan ev sahipleri çoğu zaman hayal kırıklığına uğradıkları sonuçlarla karşılaşırlar. Kimi bitkiler erken ölür, kimileri hiç tutmaz, bazıları hastalanır, çiçekler istenilen şekilde açamaz, ağaçlar doğru budanmazsa hem gelişimini tamamlayamaz hem de estetik olarak bakımsız görünür ve tabii ki bostan gibi alanlarda yeterince verim elde edilemez. Bunun nedeni elbette ki bahçıvanlık eğitimi almamış birinin her bitkinin spesifik özellikleri ve ihtiyaçları konusunda yeterli bilgiye sahip olmaması ve bakım ve geliştirmeyi doğru şekilde yapamamasıdır. Yalnızca yanlış gübre ve ilaç kullanırsanız bile bitkilerinizi canlı tutamayabilirsiniz. Bunun için de öncelikle, hobi olarak toprakla uğraşmak ve temel bakım ve geliştirmeyi kendiniz yapmak istiyorsanız bile belirli aralıklarla bir bahçıvandan danışmanlık ve budama, ilaçlama gibi mevsimsel faaliyetlerde destek almanızı öneriyoruz. Bahçıvanlar yalnızca bahçe tasarımı ve haftalık düzenli bakım gibi hizmetler vermekle kalmıyor, aynı zamanda bu tarz durumlarda ayda bir, 3 ayda bir ya da 6 ayda bir danışmanlık ve budama gibi spesifik işler konusunda da müşterilerine yardımcı oluyorlar.

Yani bir bahçıvana bahçenizin sıfırdan tasarımı konusunda başvurabildiğiniz gibi, haftalık düzenli bakım ve bahçenin tüm sorumluluğunu üstlenecek bir bahçıvanlık hizmeti ya da belirttiğimiz gibi daha seyrek bir danışmanlık ve spesifik hizmetler talep edebilirsiniz. İstediğiniz düzene uyacak bir bahçıvan seçerken de dikkat etmeniz gereken en önemli nokta elbette ki bahçıvanın gerekli eğitimi almış olmasıdır. Bahçıvanlık eğitimi, mesleki ve teknik okulların bahçecilik ya da peyzaj bölümlerinde ya da belediyelerin kapsamlı bahçıvanlık kurslarında veriliyor. Meslek okulundan mezun olan bahçıvanların diplomaları olduğu gibi, belediye kurslarında eğitim gören profesyonel bahçıvanların da sertifikaları bulunuyor. Evinizin ya da iş yerinizin bahçesi için bir bahçıvanla anlaşmadan önce mutlaka bu belgelere sahip olan profesyonel bir bahçıvan olduğunu teyit edin. Maalesef son zamanlarda eğitim almadığı halde kendini bahçıvan olarak tanıtan kişilerle karşılaşmak mümkün.

Bunun dışında yerel bir bahçıvanla çalışmak her zaman daha iyi sonuçlar verir çünkü iyi bir bahçıvanlık hizmeti için bahçenin bulunduğu iklim özelliklerine ve bölge toprağına hakim olmak gerekir. Örneğin deneyiminin çoğunu sıcak iklimli Akdeniz şehirlerinde kazanmış olan profesyonel bir bahçıvan soğuk iklimli şehirlerde zorluk çekebilir. Her iklim farklı toprak yapılarını ve farklı bitki özelliklerini bilme zorunluluğunu da beraberinde getirir. Bu yüzden bahçıvanlar bölgesel olarak çalışırlar ve her biri kendi yaşadıkları yerel koşullara daha hakimdirler.

Eğer bahçenizi sıfırdan tasarlamak istiyorsanız ve bunun için bir bahçıvanla çalışacaksanız dikkat etmeniz gereken bir diğer şey ise bitki seçimleridir. Bahçenizde uygulama aşamasına geçmeden önce bahçıvanınızla tasarım sürecini mutlaka birlikte tamamlamalı, isteklerinizi, aradığınız estetik özellikleri ve bahçenizi ne için kullanacağınızı bahçıvanınıza tam olarak aktarmalı ve onun bu doğrultuda verdiği kararlarla seçtiği çiçek ve bitkileri onaylamalısınız.

Bahçıvanlık hizmetleri alabileceğim deneyimli profesyonellere nasıl ulaşabilirim?

Evinizle ilgili her konuda olduğu gibi, bahçenizle ilgili her konuda da dilediğiniz uzman firma ve ustalara homify sayfaları aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Bahçeniz için bahçe ürünleri üreten firmalardan havuz tasarımcılarına varana kadar her türlü uzmanı Profesyoneller bölümüne tıklayarak listeleyebilirsiniz. Size en yakın bahçıvanlar da Profesyoneller bölümü altında sizi bekliyor! Bölgenizde hizmet veren bahçıvanları bu bölüm altında inceleyebilir, geçmiş referanslarına ve profillerinde yer verdikleri deneyimlerine dair fotoğraflara göz gezdirebilir, beğendiklerinize mesaj yoluyla ulaşarak evinizin ya da iş yerinizin bahçesinde istediğiniz hizmete dair ayrıntıları konuşabilirsiniz.

Ayrıca bahçenizde nasıl bir bitkilendirme ve tasarım istediğinize henüz tam karar vermediyseniz sayfalarımızda beğendiğiniz örnek fotoğrafları kendi profilinizde bulunan Yeni Fikirler sayfanıza kaydedebilir ve bu kaydettiğiniz fikirleri bahçıvanınıza göstererek hayalinizdeki bahçeye kavuşabilirsiniz.

Bu konuda sayfalarımızda öne çıkan Çok güzel bir bahçe mi istiyorsunuz? 22 örnek fotoğraf! isimli yazımız da mutlaka ilginizi çekecektir.

Benzer fotoğraflara göz at