Bahçıvanlar kategorisinde, Adana şehrindeki en ideal profesyoneli bulun | homify

Adana : Bahçıvanlar - 0

Aramanız sonuç vermedi. Bu kategoride ilk resim yükleyen kişi siz olun.

Türkiye’nin tarihi şehirlerden biri olan ve Kurtuluş Savaşı’nda tarihi bir öneme sahip olan Adana, Akdeniz Bölgesi’nin Antalya ve Mersin ile birlikte incisi konumundadır. Akdeniz’e sahili olması tarihi limanlara sahip olmasını sağlamış, iç kesimlerde farklı medeniyetlere ait şehir yerleşkelerinin inşa edilmesine katkı sunmuştur. Adana, sahip olduğu tarihi yapıları ile de tarih turizminin göz bebeği konumundadır. Yılan Kale, Tumlu Kalesi, Kozan Kalesi gibi kaleleri İstasyon Kale olarak adlandırılan ve haberleşme görevi gören kalelerdir. Çevre iller olan Osmaniye, Hatay ve Mersin’de yer alan kaleler arasında haberleşmeyi sağlayan istasyon kaleler günümüze kadar korunmuş olan kalelerdir. Güneyi denizler ile çevrili olan Adana, kuzeyde ise Toros Dağları ile çevrilidir. Gülek Geçidi ile İç Anadolu Bölgesi’ne bağlanan Adana, bu geçit dışında Mersin’in Mut ve Anamur ilçeleri üzerinden Batı Akdeniz ve İç Anadolu bölgesine bağlanmaktadır. 

Adana, yeşil alan oranı – yüz ölçümü bakımından %37’lik bir orana sahiptir. Parkları, bahçeleri, bahçeli müstakil evleri, ormanları ile yeşil alan oranı yüksek olan şehirde Akdeniz iklimi görülmektedir. Yazları çok sıcak olan ve 40 – 50 derece aralığında hissedilen sıcaklık kış aylarında yerini ılıman bir iklime bırakmaktadır. Kış aylarında 6 – 10 derece aralığında hissedilen sıcaklıklar yüksek kesimlere çıkıldıkça eksilere kadar düşmektedir. Şehir merkezinde ise çok nadir olarak sıfır derecenin altına düşmektedir. Akdeniz ikliminin belirgin özelliklerinin dışında yaz aylarında Suriye tarafından gelen çöl iklimi etkisi, kış aylarında ise Toroslar’a yağan karın soğuğu şehirde belirgin olarak hissedilir. İklimsel olarak ılıman bir iklime sahip olması yeşil alanların ve bahçelerin dört mevsim yeşil olarak kalmasını sağlayan etkenlerin başında gelmektedir. Günümüzde çok yüksek sıcaklıklar bitkilerin ölmesine neden olduğu için Adana gibi yaz aylarının çok sıcak olduğu bir şehirde doğru peyzaj uygulamaları ve doğru bahçe bakımı ile bitkiler yeşil olarak kalmaktadır. Yeşil alan bakımı, bahçe düzenlemesi uzman eller tarafından yapıldığında çok yüksek sıcaklıklarda veya çok düşük sıcaklıklarda dahi yemyeşil kalmasını sağlayacaktır.

Adana mimarisi ve yeşil alan

Eski bir şehir yerleşkesi olan Adana, Osmanlı Dönemi, Cumhuriyet Dönemi gibi farklı dönem mimarisine sahip yapıların yoğun olarak yer aldığı bir şehirdir. Tarihi yapılarının yanında dönem mimarisine sahip yapıların iç içe olduğu Adana, bahçeli müstakil ev modellerinin sayıca çok fazla olduğu şehirlerden biridir. Geleneksel Adana mimarisi olarak tanımlanan bahçeli müstakil evler, iç bahçeli evler, köy evleri Adana şehrinin yeşil alan oranını artıran unsurlardır. Yeşil alan oranı fazla olan ve geleneksel Adana mimarisinin içinde yer alan yeşil alanların dört mevsim yeşil kalması; Adana şehrinin iklimsel özelliklerini, havasını bilen, toprak türü ve verimi hakkında bilgisi olan bahçıvanlar, peyzaj uzmanlarının çalışmaları ile sağlanmıştır. Bahçe bakımı, yeşil alan düzenlemesi sonrası yıl boyunca düzenli olarak yapılması bahçıvanların asli görevidir. Adana gibi Akdeniz ikliminin uç noktalarda yaşandığı şehirlerde bahçıvanlar, yeşil alanlarda ve bahçelerde yer alan bitkilerin hayatta kalmasını sağlayan meslek gruplarıdır. 

Bahçıvanlar yeşil bitkilerin ekilmesi, çok yıllık bitkilerin dikilmesi, yaşamlarını devam ettirecek şekilde toprak havalandırılmasının yapılması, sulama işlemlerinin yapılması, mevsime göre bakımlarının yapılması, budanması, çiçek ve tomurcukların  dolgun bir şekilde oluşması için gübreleme işlemlerini yapan kişilerdir. Bir bahçe içinde yer alan bitkilerin dört mevsim boyunca beslenmesi, köklenmesinin sağlanması, peyzaj planlamasına bağlı olarak yeşil kalmasının sağlanması hem evin değerini artıracak hem de ihtiyacınız olan yeşil alanların süreklilik kazanmasını sağlayacaktır. Bahçıvanlar sadece bahçe içinde yer alan bitkiler ile ilgilenmez ve sadece bu bitkilere bakım yapmaz. Evinizde yer alan bitkilerin tamamını, teras ve balkon bahçesi içinde yer alan bitkilerin, dekorasyon içinde yer alan yeşil bitkilerin, kış bahçesi içinde yer alan bitkilerin tamamının bakımını yaparlar. Bitki ve ağaçlar ile ilgili tüm alanlarda görev yapan bahçıvanlar mevsim özellikleri, iklim sıcaklıkları gibi unsurları göz önünde bulundurarak bahçe bakımı yaparlar. 

Adana’da neden bir bahçıvan ile çalışmalısınız?

Evinizin bahçesinde yer alan bitkilerin bakımı kadar mevsimsel özelliklere karşı dayanıklı bitkiler olmasını sağlamak bahçıvanların görevidir.  Bölge özelliklerine hakim olan, bölge bitkileri hakkında detaylı bilgilere sahip bahçıvanlar ile çalıştığınızda dört mevsim yeşil kalan bahçelere sahip olursunuz. Adana gibi sıcak iklime sahip şehirlerde bahçevanlar size şu avantajları sağlar;

  • Bitkilerin sıcaklıklardan etkilenmesini önleyecek tedbirler alarak bitkilerin yanmasını önlerler.
  • Mevsim özelliklerine ve bölge iklimine özel bitki bakımları yaparak dört mevsim yeşil bir bahçeye sahip olmanızı sağlarlar.
  • Toprak bakımı yaparak toprağın havalanmasını sağlar ve verimli bir toprağa sahip olmanızı sağlarlar.
  • Mevsim geçişlerinde bahçe havalandırması, bitki beslemesi, gübreleme işlemlerini yaparak  bitki ve bahçe sağlığını korurlar.
  • Ağaç budama ve çiçeklenmesini sağlayarak bahçe verimini artırır.
  • Adana bölgesine uyumlu bitkilerin yanında farklı bölgelerin bitkilerin bakımını yaparak bahçenizde bir sentez oluşmasını sağlarlar.
  • Evinizde yer alan bitkilerin bakımlarını yapar, kış bahçesi gibi özel bakım isteyen bahçelerin bakımlarını yaparak yeşil kalmasını sağlar.
  • Güneş alma oranının sağlanması, güneşlenme ihtiyacının sağlanmasını sağlayarak daha canlı ve daha yetkin bir bahçeye sahip olmanızı sağlar. 

Adana’da profesyonel bir bahçıvana nasıl ulaşırım?

Adana şehri, konumu itibari ile Akdeniz iklimi görülen bir şehirdir. Yaz aylarında çok sıcak olan şehirde kış ayları ise şehir merkezinde ılıman bir şekilde geçerken yüksek kesimlerde ise çok sert geçmektedir. Bu nedenle Adana’da yaşayan biri olarak bahçenizin bakımının yapılması,  yeşil bitkilerin, ağaçların bir profesyonel tarafından bakılması için işinin ehli bir profesyonel ile çalışmanız gereklidir. Adana bölgesinin iklimsel ve mevsimsel özelliklerini bilen bir bahçıvan ile çalışmak için homify “Profesyoneller” sayfasını tıklamanız yeterli olacaktır.  Profesyoneller sayfasında Adana şehrinin tüm özelliklerine sahip, farklı bitkiler hakkında uzman olan bahçıvanlara ulaşabilir, örnek bahçe bakımları hakkında bilgi alabilir ve iletişim bilgileri ile irtibat kurabilirsiniz. 

Bahçıvanların dekorasyon için önemi

Bahçe bakımları kadar evinizin içinde muhafaza ettiğiniz yeşil bitkilerin bakımını da uzman ellere bırakmalısınız. Evinizde muhafaza ettiğiniz yeşil bitkilerin bakımı doğru adımlar ile uygulanmadığında bitki ömrü kısalacak ve dekorasyonların görselliği olumsuz etkilenecektir. Yeşil dekorasyon fikirleri, doğal dekorasyon uygulamalarında yeşil bitkiler hayati öneme sahiptir. Dekorasyonun görselliği, renk uyumlarının sağlanabilmesi, doğallığın korunabilmesi açısından yeşil bitkilerin uzman bahçıvanlar tarafından bakımı yapılmalıdır. İşinin ehli bahçıvanlar tarafından yapılan bitki bakımları hem bitkilerin ömrünü uzatarak daha canlı renklere sahip olmasını sağlar hem de dekorasyon unsuru olan yeşil bitkilerin dekorasyonu daha canlı tutmasını sağlar. 

Evinizde yer alan bahçeler; çocuklarınızın yeşil alana özlem duymadan büyümesini sağlayacağı gibi doğal bir hayata sahip olmanızı da sağlayacaktır. Evinize en uygun bahçe modelini belirlemek ve bahçe bakımı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Mükemmel bir ön bahçe için 7 altın kural başlıklı yazımızı mutlaka incelemelisiniz.

Benzer fotoğraflara göz at