Bahçıvanlar kategorisinde, Ankara şehrindeki en ideal profesyoneli bulun | homify

Ankara : Bahçıvanlar - 1

Türkiye’nin başkenti olan Ankara; Kurtuluş Savaşı’nın idare edildiği, Cumhuriyetin ilan edildiği tarihi bakımdan önemi çok fazla olan bir şehirdir. İç Anadolu Bölgesi’nin en büyük ikinci şehri olan Ankara, tuz üretiminin yapıldığı ve ülkenin tuz ihtiyacının yüzde 82’sinin karşılandığı Tuz Gölü’ne de ev sahipliği yapmaktadır. Geniş yüz ölçümü sayesinde Aksaray, Konya, Eskişehir, Çankırı ile komşu olan Ankara’nın önemli özelliklerinden biri de ulaşım yollarının çok gelişmiş olmasıdır. Esenboğa Havalimanı ile havayolu ulaşımının önemli duraklarından biri olan Ankara, ülkenin ortasında yer aldığı için büyükşehirler arasında çok önemli karayolu ağına sahiptir. Havayolu ve karayolu dışında demiryolu ulaşımının yer aldığı Ankara’da yüksek hızlı tren seferleri de yapılmaktadır. Ulaşım yolu bakımından çok gelişmiş olan Ankara, şehircilik bakımından da çok gelişmiş ve modern bir şehir olmuştur. İmar planlarına uygun konutların yapılması, modern bahçelerin, parkların, caddelerin yer alıyor olması modern bir şehir olmasına katkı sağlamıştır. Meydanlar, parklar, bahçeler bir şehrin ne kadar ilerlemiş, gelişmiş ve modern bir şehir olduğunu gözler önüne seren etkenlerdir. Meydan düzenlemeleri, bahçe ve park peyzajlarının kusursuz bir şekilde yapılması, şehrin özelliklerine uygun olarak düzenlenmesi ve şehre farklı bir hava kazandırması için profesyonel bahçıvanlar ile çalışılması gereklidir. Bahçıvanlar; peyzaj düzenlemeri içinde yer alan bitkilerin bakımını, budamasını, gübrelenmesini sağlayan, parkların, bahçelerin ve meydanlarda yer alan yeşil alanların dört mevsim canlı ve yeşil kalmasını sağlayan kişilerdir. Sert karasal iklimin görüldüğü tüm şehirlerde olduğu gibi Ankara’da da bahçe bakımı ve park düzenlemelerinin profesyonel bir şekilde yapılabilmesi için işinin ehli bahçıvanlar ile çalışması çok önemlidir. 

Bahçıvanlar, sadece park ve bahçe düzenlemeleri yapan meslek erbapları değildir. Bahçelerde yer alacak bitkilerin seçilmesi, seçilen bitkiler için iklime elverişli yaşam alanlarının oluşturulması, sulama tesisatlarının yapılması, düzenli olarak sulanması, bitkilerin çiçeklenme döneminde çiçek seyreltme işlemine tabi tutulması, meyve verme dönemi öncesinde budama işlemi yapılması, yaprak seyreltme işlemi yapılması gibi bahçe işlemlerinin tamamının yapılmasından bahçıvanlar sorumludur. Kış aylarında çok sert bir iklimin hakim olduğu Ankara’da evinizin bahçesinin, balkon veya terasta yer alan minik bahçelerin dört mevsim yeşil kalması ve mevsim normalleri dışında gerçekleşen hava olaylarına dayanıklı olması için profesyonel bir bahçıvanla çalışmanız gereklidir. 

Ankara’da bahçıvanlar hangi konularda hizmet vermektedir?

 • Yeşil alan olarak kullanılan bahçelerin, parkların, meydanların dört mevsim canlı ve yeşil kalmalarını sağlayacak düzenlemeler yapar, yeşil alanlarda yer alan bitkilerin sağlıklı bir şekilde gelişim göstermelerine katkı sunarlar.
 • Peyzaj düzenlemeleri, bahçe düzenlemeleri öncesinde ekimi ve dikimi yapılacak olan bitkiler için toprağın işlenmesi, havalandırılması, bitkiler için gerekli olan mikroorganizmaların toprağa aktarılmasını sağlarlar. 
 • Dört mevsim süresince toprağın verimli kalmasını sağlayacak bakımların yapılmasını sağlayarak bitkilerin canlı ve yeşil kalmasını sağlarlar.
 • Çok yıllık ağaçların ve fidanların bakımlarını yapar, çiçek veya yaprağa yönelik budama işlemini gerçekleştirirler.
 • Çok yıllık ağaçlar için gerekli durumlarda aşılama işlemi yaparak ağacın türünü değiştirirler.
 • Yeşil alan tabanında çim alanı oluşturur, çimlerin sağlıklı büyümeleri için gerekli işlemleri yapar ve zamanı geldiğinde çim biçme işlemini yaparlar.
 • Park, bahçe ve yeşil alan düzenlemeleri için gerekli gübreleme ve doğal bitki katkılarının toprağa aktarılmasını sağlarlar. 
 • Bahçe ve park bakımında kullanılan bahçe araç, gereçlerinin bakımlarının yapılması, kullanım sonrasında temizlenmesi, ve sağlıklı bir kullanım için muhafaza edilmesini sağlarlar.
 • Peyzaj mimarları tarafından tasarlanmış bahçelerin hayata geçirilmesi için çalışırlar.
 • Salon, oturma odası, mutfak, teras, balkon gibi yaşam alanlarında yer alan bitkilerin dört mevsim yeşil kalmasını sağlayacak bakımların yapılması da bahçıvanların görevleri arasındadır.

Ankara’da neden bir bahçıvanla çalışmalıyım ?

Ankara’nın yer aldığı İç Anadolu Bölgesi, sert karasal iklimin görüldüğü bir bölgedir. Kış aylarında yoğun kar yağışı ve aşırı soğukların görüldüğü şehirde yeşil alanların ve bitkilerin sert hava koşullarına dayanıklı olmasını sağlamak, dirençlerini artırmak için hava koşullarını bilen bir bahçıvanla çalışmanız gereklidir. Hava koşulları dışında yeşil alanları ve bitkileri etkileyen birçok faktör vardır. Bitki zararlılarının bitkilere zarar vermesinin önlenmesi, yaprakların beslenerek canlı yeşil renge sahip olması ve bahçenizde rengarenk bitki kombinasyonlarının olması için işinin ehli bir bahçıvan ile çalışmanız gereklidir. Ayrıca evinizin bahçesinde yer alan yeşil alanların bakımının doğru teknikler ile yapılabilmesi, toprağın havalandırılması ve bakımının yapılarak ekime hazır hale getirilmesi için bir bahçıvan ile çalışmanız gereklidir. 

Ankara’da profesyonel bir bahçıvana nasıl ulaşabilirim?

Ankara’da yaşayan biri olarak evinizin bahçesinin yemyeşil olmasını istiyorsanız bahçe bakımı ve düzenlenmesi konusunda uzman bir bahçıvan ile çalışmalısınız. Bahçe ve bitki bakımı için Ankara’da profesyonel çalışan bir bahçıvana nasıl ulaşabilirim diye düşünüyorsanız homify “profesyoneller” sayfasına tıklamanız yeterli olacaktır. Profesyoneller sayfasında birbirinden deneyimli, Ankara’nın iklimsel özelliklerine hakim, Ankara’nın faunasını yakından tanıyan ve bitki çeşitliliği konusunda çok tecrübeli olan bahçıvanlar yer almaktadır. İhtiyaç duyduğunuz bahçe ve bitki bakımı ile ilgili tecrübeli bir bahçıvana ulaşmak için profesyoneller sayfasına erişim sağlamanız yeterli olacaktır. Tecrübelerini inceleyeceğiniz bahçıvanların örnek işleri ile ilgili fotoğrafları inceledikten sonra çalışmak istediğiniz bahçıvanın iletişim bilgilerine ulaşabilir ve irtibata geçebilirsiniz. 

Ankara’da bahçıvan seçerken nelere dikkat etmeliyim ?

Ankara gibi  çok sert  iklim koşullarının yaşandığı, kar yağış ve hava sıcaklıklarının  eksi derecelere düştüğü bir şehirde bahçıvan seçimi çok önemlidir. Ankara’da faaliyet gösteren bahçıvanlardan birini ile çalışmadan önce şu noktalara önem göstermeli ve çok dikkat etmelisiniz:

 • Çalışmak istediğiniz bahçıvanın daha önce görev aldığı projeler eve  bahçe bakımı konusunda yapmış olduğu çalışmalar  ile ilgili bilgi edinmeli, referans olarak size sunacağı işleri detaylı bir şekilde incelemelisiniz. 
 • Ankara’nın yerel faunası, bitki zenginliği, mevsim bitkileri hakkında sahip olduğu deneyim ve tecrübe hakkında bilgi edinmeli, sizi ikna etmesini sağlamalısınız. 
 • Ankara’da yapmış oldukları bahçe düzenlemeleri, park ve meydanlarda yer alan yeşil alanların bakımı ile ilgili sorular sormalı, ihtiyaç duyduğunuz hizmet ile ilgili deneyim ve tecrübe seviyesini ölçmelisiniz. 
 • Bitki çeşitliliği, yöresel bitki türleri ile ilgili deneyimlerini irdelemelisiniz.
 • Hizmet almak istediğiniz bahçe bakımı, yeşil alan düzenlemeleri ile ilgili sorular sormalı, bahçe türleri, bitki bakımı konularında uzman olup olmadıklarını anlamalısınız.
 • Bahçe düzenlemesi ile ilgili olarak bütçenizi koruyacağınız ve belirlediğiniz bütçe çerçevesinde çalışacak bahçıvanlar seçmelisiniz. 

Evinizin bahçesini düzenlemek ve bahçe düzenlemesi hakkında  hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız ‘’Güzel ve bakımlı bahçe için altı fikir‘’ başlıklı yazımızı mutlaka incelemelisiniz. 

Benzer fotoğraflara göz at