Bahçıvanlar kategorisinde, Antalya şehrindeki en ideal profesyoneli bulun | homify

Antalya : Bahçıvanlar - 0

Aramanız sonuç vermedi. Bu kategoride ilk resim yükleyen kişi siz olun.

Bir zamanların turizm başkenti Antalya, bugün nüfusu 2 milyonun üzerine çıkmış ve yalnızca turizmiyle değil, sanayi, ticaret ve tarımda yarattığı olağanüstü büyüklükte ekonomi ile her yıl kendini biraz daha aşan bir kent olarak öne çıkıyor. Ülkenin toplam otel sayısının oldukça ciddi bir kısmına ev sahipliği yapıyor olması, dünyaca ünlü tarihi eserleri, festivalleri ve elbette dillere destan deniziyle Antalya hâlâ çok önemli bir turizm şehri olmaya devam ediyor. Ancak özellikle son yirmi yılda şehir hem nüfusu hem de ekonomisiyle farklı akslar üzerinde hızlı bir büyüme gerçekleştirdi. Geçmişin narenciye bahçeleri ve aile tipi küçük tarım işletmeleri yerlerini içinde golf araçlarıyla gezilen devasa seralara ve fabrika tipi tarım işletmelerine bırakırken Antalya tarımda çağ atladı. Yalnızca tarım ürünlerine dayalı olmayan ve farklı alanlarda gelişen sanayiye büyüyen ticaret hacmi eklenince de şehir pek çok farklı alandan beslenen dev bir ekonomiye dönüştü. Bu da elbette inşaat sektöründe büyük bir yansıma buldu ve kent bugün adeta gözle görülebilecek kadar hızlı bir şekilde büyüyor.

Bütün bu verilere karşın bugün Antalya hem Türkiye’de hem de dünyanın farklı yerlerinde hâlâ doğa harikası bir coğrafya ve tabiatın her şeyiyle cömert davrandığı bir şehir olarak biliniyor. Ve açıkçası böyle bilinmeyi de sonuna kadar hak ediyor. Neredeyse dokuz ay süren deniz sezonu, kenti çevreleyen orman ve koruları, havası, suyu, yaylaları ve hatta kayak merkeziyle gerçekten tabiat ananın hiçbir şeyi esirgemediği bu şehir, son yıllarda bu kez yatay mimarinin öne çıktığı yerleşim alanlarıyla gündeme gelmeye başladı. Yakın zamana kadar kendi halinde bir tarım ekonomisine sahip küçük bir ilçe olan Döşemealtı ve çevresi başta olmak üzere kentin dört bir yanında deneyimli inşaat şirketleri tarafından hayata geçirilen müstakil evler ve bahçeli villalardan oluşan konut projeleri boy göstermeye başladı. Ve bu trendin giderek yaygınlaşması bekleniyor.

Antalya’nın bahçeleri

Antalya, doğal bitki örtüsü ve verimli tarım alanlarının yanı sıra yapay park ve bahçeler için de verimli bir iklim sunuyor. Belki de bu yüzden şehri neredeyse bir uçtan diğerine saran ve kilometrelerce uzanan parklara sahip bir kent olan Antalya’nın yeni nesil villa ve müstakil evleri de harika bahçeleriyle dikkat çekiyor. Elbette bu güzel bahçelerin bakımı, korunması ve gelişmesi için iklim tek başına yeterli değil. Tam da bu noktada bahçıvanlık hizmetleri devreye giriyor. Antalya’nın birbirinden güzel bahçeleri için bahçıvanlar son derece hayati bir işlev üstleniyorlar.

Bahçe düzenlemesinde dikkat edilmesi gerekenler

Kamuya açık büyük parklar ve şahıslara ait farklı büyüklüklerdeki bahçelerin düzenlenmesi birbirinden kısmen farklı prensiplere dayanır. Parklarda genel görüntü ve kullanılan canlı ve cansız her şeyin dayanıklılığı önem arz ederken, bahçeler sahiplerinin istediği doğrultusunda sınırsız bir çeşitlilikte tasarlanabilir. Antalya’da bir bahçe sahibi olmanın da kendine has avantajları var. Öncelikle Antalya’nın hemen her kesimi muazzam bereketli topraklara sahiptir. Bol yağış alması ve dört mevsime yayılan güneşli günleri de bahçeler için büyük avantajdır. Son olarak Antalya bahçe düzenlemesi için falez taşları başta olmak üzere çok çeşitli estetik malzemeleri de hemen her yerde bolca bulabileceğiniz bir şehirdir. Tüm bu unsurlar bir araya gelince bahçe düzenlemesinde geriye yalnızca titiz bir çalışma ve yoğun bir emek kalıyor. Her ne kadar müstakil bir evde yaşıyor olsanız da şehir hayatı herkes için bir çalışma ve koşturmaca ortamı demek aynı zamanda. Bu yoğunluk içinde bahçelerimize dilediğimiz kadar vakit ayırmak, yoğun mesai isteyen bakımlarını layıkıyla gerçekleştirmek kolay değil. Bu durumda en iyi çözümü bu alanın uzmanları olan bahçıvanlar sunuyorlar. Bir bahçenin kuruluşundan itibaren bir bahçıvandan destek alır ve bakım sürecini de yine profesyonel bir bahçıvanla sürdürüseniz, bahçenizden en makul maliyetle en yüksek verimi almanız kuvvetle muhtemeldir.

Antalya’da bahçe düzenlemesi için en uygun mevsim hangisidir?

Küresel iklim değişikliği artık herkesçe kabul gören bir olgu haline geldi. Bizim coğrafyamızda ise bu durum yarı-tropik iklim kuşağına doğru kayma sonucunu getiriyor. Bu yüzden de daha önce nadir rastlanan doğa olaylarını son dönemde sıkça görmeye başladık. Öte yandan yarı-tropik iklimin kendine göre iyi yanları da var. Yazın en sıcak zamanları da dahil her mevsim yağış görülmesi buna örnek verilebilir. Bu durum özellikle Antalya gibi yaz aylarının inanılmaz sıcak ve kurak geçtiği bölgeler için oyunu değiştirici bir nitelik taşıyor. Sıcak iklimi ve verimli toprağı dolayısıyla Antalya’da hemen her tür bahçecilik faaliyeti öteden beri neredeyse dört mevsimi yayılmış haldeydi. Ancak yaz ayları çok daha dikkatli bir bakım ve sulama istiyordu. Son dönemde yaz ayları da tıpkı diğer mevsimler gibi yağışlı hale geldiği için, Antalya kelimenin tam anlamıyla dört mevsimlik bir bahçe kenti haline geldi. Bununla birlikte bahçenizde tercih edeceğiniz bitki türleri için bahçıvanınıza danışmak ve birlikte karar vermek, başlangıç için doğru tarihi seçmeniz açısından da en doğrusu olacaktır.  

Antalya aynı zamanda bahçe düzeyinde küçük bostancılık ve meyvecilik faaliyeti için de elverişli bir iklime sahip. Kendi bahçenizde domates, biber, salatalık, patlıcan, karpuz gibi meyve ve sebzeleri rahatlıkla yetiştirebilirsiniz. Ancak bu bitkiler süs bitkilerine kıyasla daha özel ilgi isterler. Bahçıvanlar bu konuda uzmandır ve kendi küçük bostanınızdan maksimum verimle ekolojik gıdalar elde etmeniz için size gereken desteği sunacaklardır.

Bahçem için bahçıvan seçerken nelere dikkat etmeliyim?

Antalya’da bahçeniz için bir bahçıvan seçerken en önemli konu seçeceğiniz bahçıvanın alanında uzman ve deneyimli olmasıdır. Tercih edeceğiniz bahçıvanın referanslarına göz atmalı ve sizin bahçenizin bakımını doğru şekilde yapabileceğinden emin olmalısınız. Ayrıca yakın çevrenizde faaliyet gösteren bir bahçıvan seçmek her zaman için en doğrusudur. Böylece bahçıvanınız bölgenizdeki toprak cinsine, yaygın zararlı bitkilere, bölgeye en uygun süs bitkileri ve sebzelere hakim olacak, hatta sık görülen böcek ve zararlı türlerini de bilerek zamanında önlem alacaktır. Başka bir bölgeden gelen bir bahçıvan tüm bu bilgilere yerel bahçıvan kadar hakim olamaz.

Antalya ve çevresinde bahçıvanlık hizmetleri ne kadar mal olur?

Antalya gerek tarımda gerekse de park ve bahçelerde her türden bitkiyle fazlasıyla haşır neşir olan yeşil bir şehirdir. Tüm bu yeşilin ihtiyaç duyduğu bakımı da genellikle bahçıvanlar üstlenmektedir. Yani bu alanda faaliyet gösteren oldukça fazla sayıda insan olduğunu varsaymak yanlış olmaz. Ancak bahçıvan sayısının fazlalığı maliyetleri diğer şehirlere kıyasla çok fazla aşağıya çekmemektedir. Günlük bir bahçıvan tutarak bahçenize bakım yaptırmanın maliyeti yaklaşık 150-200 TL dolaylarında iken, haftalık periyodlarla anlaşacağınız bir bahçıvanla pazarlık etme şansınız daha yüksek olacaktır. Bununla birlikte maliyeti asıl belirleyen ilgili bahçenin büyüklüğü ve istenilen işin niteliğidir.

Antalya’daki bahçıvanlara nasıl ulaşabilirim?

Antalya’daki bahçıvanlara ulaşmanın en kestirme yolu homify.com.tr’de bulunan “Profesyoneller” bölümünden bölgenizdeki bahçıvanların sayfalarına göz atmaktır. Telefon veya yüz yüze görüşmeye gerek kalmadan site üzerinden yazışabilir, farklı bahçıvanlardan fiyat alabilir ve süreci son derece hızlı biçimde sonuçlandırabilirsiniz.

Küçük bir alanda göz alıcı bir bahçe düzenlemesi istiyorsanız Dar alanlar için parlak bahçe fikirleri isimli yazımızdaki örneklerden ilham alabilirsiniz. 

  

Benzer fotoğraflara göz at