Bahçıvanlar kategorisinde, Denizli şehrindeki en ideal profesyoneli bulun | homify

Denizli : Bahçıvanlar - 0

Aramanız sonuç vermedi. Bu kategoride ilk resim yükleyen kişi siz olun.

Anadolu yarımadasının güneybatısında yer alan ve bir geçiş alanı olan Denizli, Akdeniz, Ege ve İç Anadolu Bölgeleri’nde toprakları olan bir şehirdir. Geniş bir alana yayılmış olması çok sayıda şehir ile sınır komşusu olmasını sağlamıştır. Burdur, Afyon, Aydın, Manisa, Uşak, Muğla ile sınırı bulunması ve bölgeler arasında geçiş alanı olması ulaşım yollarının da gelişmesine katkı sağlamıştır.  11.868 km2’lik yüz ölçümüne sahip olan Denizli, kapladığı alan bakımından 21. şehir konumundadır. Üç farklı bölgede toprakları olmasından dolayı üç farklı iklimin etkisi altında olan Denizli’de Sarayköy ilçesinin yükseltilerinden itibaren Akdeniz iklimi görülürken, kuzeye gittiğinizde Karadeniz iklimi etkisi altına girersiniz. İç Batı Ege bölümünden itibaren Menteşe Dağları’nı aştığınızda ise tamamen Akdeniz iklimi etkisini hissetmeye başlarsınız. Denizli çevresinde yer alan Menteşe Dağları denizden gelen sıcak rüzgarları iç kesimlere iletmediği için iç kesimlerde  düşük sıcaklıklar ve yoğun kar yağışı görülürken, denize bakan bölümlerde ise ılıman akdeniz etkisi hakim olduğu için sıcaklık ortalamaları daha yüksektir. 

Toprak genişliği ve yüz ölçümü açısından Ege Bölgesi’nin ikinci büyük şehri olan Denizli, coğrafi konumundan dolayı farklı iklimlerin etkisindedir. Bu durum Denizli’nin bitki örtüsünü de doğrudan etkiler. Denizli’nin Sarayköy ilçesi sınırlarında iki farklı iklime ait bitki örtüsü ve bitkiler görebilirsiniz. Aynı durum İç Batı Ege Bölgesi’nde de görülmektedir. Akdeniz ikliminin bitki örtüsü olan makiler yaygın bir şekilde görülürken karasal iklimin bitki örtüsü olan stepleri de görmek mümkündür. Denizli’nin kuzey tepelerinde Karadeniz ikliminin bitki örtüsüne ait yeşil çok yıllık çam ağaçları arasında maki bitki toplulukları görmek mümkündür. İklim çeşitliliğinin fazla olması bitki çeşitliliğini artırmış, şehir faunasının geniş bir çeşitliliğe sahip olmasına katkı sağlamıştır. Bitki çeşitliliği bakımından avantajlı konumda olan Denizli’de bitki bakımı ve bitkilerin bir arada yaşatılması da dezavantaj oluşturan bir durumdur. Üç farklı iklim etkisinde olması bu iklimlerde yetişen bitkilerin bir arada yaşatılmasını engelleyen temel bir faktördür. Denizli’de bu sorunu çözerek dört mevsim yeşil kalan bahçeler oluşturan bahçıvanlar; bahçelere, parklara, yeşil alanlara can veren kişiler olarak bilinir. 

Bahçıvanlar hangi konularda hizmet vermektedir?

 • Bahçıvanlar; bahçelerde, parklarda, yeşil alanlarda yer alan bitkilerin sağlıklı büyümelerini sağlayan kimselerdir. 
 • Bahçe ve parklarda, balkonlarda bitki ekimi ve fidan dikimi için toprağın hazırlanmasını sağlamak.
 • Yıl içerisinde toprağın verimini korumak, toprağı havalandırmak. 
 • Bitkilerin beslenmesini sağlamak, sulama, gübreleme işlemlerini yapmak.
 • Mevsimine uygun bitkileri seçmek, toprağa ekimini yapmaki ve bakımını düzenli olarak yapmak.
 • Bahçe de ve parklarda yer alan çok yıllık ağaçların budama işleminin yapılması ve çiçeklenme dönemine hazırlanması.
 • Gerekli olması durumunda aşılama işlemlerinin yapılması.
 • Çim yetiştirmek, uzayan çimlerin budamasını ve biçme işlemlerini düzenli bir şekilde yapmak.
 • Bahçenin ve bitkinin yeterli güneş ışığı almasını sağlamak.
 • Fidan dikimi yapmak, fidanların sağlıklı köklenmesi için gerekli toprak beslemesini yapmak.
 • Bahçe içinde kullanacağı aletlerin bakım ve temizliğini yapmak.
 • Peyzaj mimarının hazırladığı plana uygun yerleşim yapmak ve ekim alanları hazırlamak.
 • Salon, oturma odası, mutfak, balkon, teras gibi alanlarda yetiştirilen bitkilerin bakımını yapmak.

Denizli’de neden bir bahçıvan ile çalışmalıyım ?

Farklı iklimlerin etkilerinin görüldüğü ve bir geçiş alanı olan Denizli’de bahçe bakımı, bitki bakımı ve bitkilerin mevsim özelliklerinden zarar görmeden yetiştirilmesi çok zordur. Düzenli ve yeşil bir bahçeye sahip olmak, bahçe bakımlarını şehrin havasını bilen bir bahçıvan ile çalışılmasını zorunlu kılmaktadır. Denizli’de faaliyet gösteren, bitkileri tanıyan ve bu alanda işinin uzmanı olan bir bahçıvan ile çalışmanız size dört mevsim yeşil kalan, düzenli, farklı mevsim bitkilerinin bir arada olduğu bir bahçeye sahip olma imkanı sunacaktır. Evinizde, iş yerinizde yer alan bahçelerin, parkların ve şehir meydanlarının bakımlı bahçeler olması size motivasyon kaynağı olacaktır. Denizli gibi farklı iklimlerin etkilerinin bir arada görüldüğü nadir şehirlerde ideal bir bahçeye sahip olmak için işinin ehli olan bir bahçıvan ile çalışmalı, bahçenizi bir bahçıvana teslim etmelisiniz.  

Denizli’de profesyonel bir bahçıvana nasıl ulaşabilirim ?

Görsel olarak büyüleyici güzellikte bir bahçeye sahip olmayı hepimiz isteriz. Peki bu güzellikte bir bahçeye sahip olmak Denizli gibi zorlu iklim koşullarının yaşandığı bir şehirde mümkün mü ? Denizli gibi zorlu iklim koşullarında yeşil ve kusursuz bir bahçeye sahip olmak için yapmanız gereken homify bünyesinde yer alan ve Denizli’de faaliyet gösteren profesyonel bir bahçıvana ile çalışmaktır. homify “Profesyoneller” sayfasını tıklayarak Denizli’de  yer alan bahçıvanlara ulaşabilir, örnek işlere ait fotoğraflar görebilir, bahçeniz ile ilgili danışmanlık hizmeti alabilir, iletişim bilgilerine ulaşarak irtibata geçebilirsiniz. Şehrin iklimini, mevsimsel özelliklerini bilen, şehre özgü bitkileri ve faunaya hakim bir bahçıvanlar homify profesyoneller sayfasında sizleri bekliyor. 

Bahçıvan seçerken nelere dikkat etmeliyim ?

Denizli gibi zorlu iklim koşullarının yaşandığı, farklı iklimlern etkilerinin yaşandığı bir şehirde bahçıva seçimi çok önemlidir. Denizli’de faaliyet gösteren bahçıvan seçiminde şu noktalara dikkat etmelisiniz:

 • Çalışacağınız bahçıvanın daha önce çalıştığı bahçeler ile ilgili bilgi edinmeli, referans işlerini incelemelisiniz. 
 • Şehrin yerel faunası hakkında sahip olduğu deneyim ve tecrübe hakkında bilgi edinmelisiniz.
 • Denizli’de yapmış oldukları referans bahçe düzenlemelerini incelemeli, bahçe bakımı hakkında sorular sormalısınız.
 • Bitki çeşitliliği ile ilgili deneyimlerini irdelemelisiniz.
 • Yaptırmak istediğiniz bahçe ile ilgili sorular sormalı ve bahçe türleri, bitki bakımı ile ilgili tecrübelerini sınamalısınız. 
 • Bütçenizi korumak adına bahçe düzenleme ile ilgili en ekonomik fiyatları göz önünde bulundurmalısınız.

Bitki bakımı için bahçıvan neden önemlidir ?

Bitkilerde insanlar gibi beslenmeye ihtiyaç duyan, güneş ışığına muhtaç canlılardır. Bu nedenle bitkilerin yeterli bir şekilde beslenmesi, bakımının yapılması, sağlıklı gelişimin sağlanması için bir bahçıvan ile çalışılması zorunludur. Bitki bakımı yapılmadığında bahçenin devamlılığı olmayacağı gibi bitkiler sağlıklı bir gelişim göstermeyecektir. Bir bahçenin yıl boyunca yeşil kalması, bahçe içindeki bitkilerin sağlıklı olması, sağlıklı gelişim göstermesi, çiçeklenme dönemlerinde çiçeklenme oranlarının yüksek olması açısından bahçıvan çok önemlidir. Bahçıvanlar sadece bahçe bitkileri için değil, bahçe dışında yer alan ve dekorasyona doğallık kazandıran bitkilerin bakımından da sorumludur. Salon dekorasyonlarının vazgeçilmezi olan bitkilerin bakımı, teras ve balkon bahçelerinin dört mevsim yeşil kalması, doğal dekorasyonlar yapmanız açısından bahçıvanlar ile çalışılması hayati öneme sahiptir. 

Bahçe düzenlenmesi, bitki bakımı profesyonel bir meslek tarafından yapıldığında herkesin hayranlık duyacağı, göz kamaştırıcı güzellikte bahçeler ortaya çıkarılabilir. Evinizde küçük bir bahçeye sahip olsanız dahi profesyonel bir bahçıvana ile çalışmak doğru bir adım olacaktır. Bir bahçıvan ile çalışmadan önce bahçe düzenlemesi ve bahçe bitkileri hakkında bilgi sahibi olmak size birçok konuda avantaj sağlayacaktır. Özellikle küçük bahçelere sahip evlerin daha doğal ve daha özel evler olması için Minik bir bahçe için 10 güzel örnek başlıklı yazımıza göz atmanızda fayda var. 

Benzer fotoğraflara göz at