Bahçıvanlar kategorisinde, Di̇yarbakir şehrindeki en uygun profesyoneli bulun | homify

Diyarbakır : Bahçıvanlar - 0

Hizmet alanı
Aramanız sonuç vermedi. Bu kategoride ilk resim yükleyen kişi siz olun.

Diyarbakır, tarihi kökeni en eski olan şehirlerimizden biridir. Güneydoğu Anadolu Bölgesinin ortasında yer alan şehrimizde tarihi yapılar mevcuttur. Camiler, müzeler, köprüler, kaleler, ve han ve kervansaraylar buradadır. Bunların bir kısmı şehirin merkezinde bulunur, şehrin dışında olanları da mevcuttur. Ulu Camii, Dört Ayaklı Minare, Behram Paşa Camii buradadır. Diyarbakır’da kara iklimi hakimdir. Doğu illerine nazaran kış ayları sıcak geçer. Toroslar rüzgarı keser ve sert soğukların oluşmasını önler. Nüfus oranı bakımından Türkiye’nin en kalabalık 12. şehridir. Dicle Nehri, Diyarbakır’dan geçer. Yaz ayları sıcak ve kuraktır. Hava koşulları şehrin mimarisini şekillendirmiş, düz damlı evleriyle Diyarbakır çehresini oluşturmuştur. Yaz aylarında sıcaklık oranları 46 dereceyi bulur. Şehrin çehresini oluşturan diğer unsur yapıların yanı sıra açık alanlardır. Konut ya da ticari projelerde bahçe düzenlemeleri ile ilgili profesyonel destek almak fark yaratır. Bahçe ürünleri, iklim koşullarına uygun ağaç ya da bitki türleri için başvuracağınız profesyonellerden biri de bahçıvanlardır. Canlı bitki türlerinin bakımı, düzeni, ekme ve biçme işlemleri gibi bahçeye dair birçok iş alanını kapsar.

Bahçıvanların sorumlu olduğu iş alanları

Kamu yapıları, konut projeleri ve ticari yapıların dahil olduğu tüm projelerde bahçe düzenlemelerinde görev alırlar. Bahçıvanların çalışma alanlarını bir araya getirirsek; çim alanlarının biçilmesi ve dönemsel budama işlerinin yapılması görev tanımına giren unsurlardan biridir. Canlı bitkiler ve ağaçların dönemsel budama işlemlerinin yapılması ve bakımı bu işe dahildir. Bahçe alanının nasıl dizayn edileceğine önceden karar verilmiş olması gerekir. Bu aşamada ihtiyaç duyulan bahçe alanlarında gübreleme yapılır. Ağaç bakımı, bitki sulama işleri, sulama tekniklerinin kurulumu sorumluluk alanlarındadır. Bitki türlerinin toprağa uygun olup olmadığını anlamadığınız durumlarda Diyarbakır’da bir bahçıvana danışabilirsiniz. Bölge koşullarına uygun canlı bitki türlerinin seçiminde alternatifler sunar. Ayrıca hangi bitkinin nasıl bakılacağı konularında profesyonel destek alabilirsiniz. Dönemsel, tam zamanlı ya da yarı zamanlı çalışabilirler. Genel olarak peyzaj bakımı ve doğru bitki tohumlarının seçimleri gibi konularda yardımcı olabilirler. Bitki ve çim tohumlarının ekimi, sulama ekipmanlarının kurulumu bu işe dahildir. Bahçe düzenlemelerinde ihtiyaç duyabileceğiniz tüm kurulumlar ve ekipmanlar, bahçıvanlar tarafından sağlanabilir. Bahçe düzeni oluşturduktan sonra canlı bitkiler ve ağaçların haşerelere karşı korunması gerekir. Uzun vadede istikrarlı çalışma süreçlerinde bahçıvanlar görev alabilirler. Canlı bitki türlerinin nem seviyelerinin korunması ve dönemsel bakım ihtiyaçlarının giderilmesi işleri sorumluluk alanlarıdır. Diyarbakır’ın toprak özelliklerine uygun bitki tohumlarını seçerken mevcut ekipmanların temini, tohum ekme ve biçme aşamaları, bahçe düzeni takibi ve ilgili bakım süreçleri genel kapsamıyla bahçıvanlık görevlerine dahildir. 

Diyarbakır’da bir bahçıvanla çalışma avantajları

Havalar ısınmaya başladığında açık alanların kullanımı artar. Bahçeler ise özen ve bakım ister. Canlı bitki türleri ve ağaçların toprağa uygun seçimi, tohum ekme ve biçme işlemleri, haşerelere karşı korunma çözümleri ve bakım süreci uzun vadeli bir iş yükü oluşturur. Diyarbakır iklim koşulları ve coğrafyasına uygun canlı bitki türlerinin seçimi ve tohum ekme koşullarını bilen bir profesyonelle hareket etmek ise olası problemlerin oluşmasını önler. Yanlış bitki tohumlarının seçilmesi ve iklim koşullarına uygun olmayan türlerin ekimi işlerinizi zorlaştırır. Konusunda uzman bir bahçıvan ile bağlantı kurmanız gerekir. Diyarbakır’da bir bahçıvan ile anlaşmanın en önemli avantajı, bölge iklim koşullarını iyi bilmesi ve buna uygun bahçe ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamasıdır. 

Bahçe işleri düzenli bakım ve vakit kaybına sebep olur. Geniş bahçelerde ise iş yükü daha fazladır. Bir bahçıvanlarla anlaşmaya karar verdiğiniz bölge koşullarını iyi bilen ve konusunda uzman bir profesyonelle çalışmak avantaj kazandırır. Canlı bitki ve çiçek türlerinin seçimi konularında vakit bulamıyor ve hangi türlerin seçiminin doğru olduğuna emin olamıyorsanız bahçıvanlara başvurabilirsiniz. Bitki ekme ve biçme aşamaları bittikten sonra bitkilerin nem ve su kontrolü sağlanmalıdır. Bahçe işlerini genel kapsamıyla istikrarlı takip etmek vakit kaybına sebep olacağı için bir bahçıvanla anlaşmak vakit kaybını önler. Diyarbakır iklim koşullarını göz önüne alarak bahçeniz için en uygun canlı bitki türleri, ağaçlar ya da çiçek alternatiflerini iyi bilen tecrübeli bir bahçıvanla anlaşarak işlerinizi kolaylaştırabilirsiniz. 

Bahçıvana sorabileceğiniz sorular

Bahçıvanlarla ilgili araştırmalarınızı tamamladıktan sonra onlara sorabileceğiniz bazı soruları listeleyelim. Konusunda uzman olan bir bahçıvanın daha önce çalıştığı projelerle ilgili fikir alabilir, deneyim durumu ve çalışma koşulları gibi kıstasları gözden geçirebilirsiniz. Bahçıvan ile anlaşmadan önce sorabileceğiniz bazı sorulara örnek verelim.

- Daha önce yaptığınız işler hakkında fikir alabilir miyim? Referanslarınızı görebilir miyim?

- Kaç yıllık iş tecrübeniz var?

- Konusunda uzmanlaştığınız bir kategori var mı?

- Tamamladığınız proje sayısı nedir?

- Çalışma örnekleri ve projelere dair fotoğrafları görebilir miyim?

- Tam zamanlı ya da yarı zamanlı çalışma koşullarından hangisini tercih ediyorsunuz?

- Ödeme koşulları hakkında bilgi alabilir miyim?

- Bütçeye dahil edilmesi gereken giderler nelerdir?

- Bahçe düzenlemesinde kaç kişi çalışacak?

- Daha önce bu proje alanında çalışmalarınız mevcut ise görebilir miyim?

- Çalışma saatleri hakkında bilgi alabilir miyim?

- Bahçem için neler yapılabilir? Bu proje ile ilgili öngördüğünüz önemli hususlar var mı?

Bahçıvanların kullandığı malzemeler

Bahçe düzenlemesinde bahçıvanların kullandığı ekipmanlar detaya ve türüne göre değişir. Ağaç türleri, canlı bitki çeşitleri, süs bitkileri ve çiçeklerin ihtiyaçları dönemsel değişkenlik gösterebilir. Genel kapsamıyla bahçıvanların kullandığı malzemeleri ele alalım. Sulama ve nem oranı kontrolü için su hortumu ve ilgili setler kullanılır. Ekme ve biçme aşamalarında kürek, eldiven, bitki türlerine göre tohumlar ve bahçıvan aksesuarlarını kullanılır. Ağaç ve bitki budama işlemleri için farklı türde birçok araç ve gereç kullanılır. Yüksek dal makası, budama testeresi, çim makas seti, aşı makası, testere, budama makası, bağ makası gizi malzemeler kullanırlar. Diyarbakır’da bir bahçıvan, bahçenizde kullanılacak tohumlar için doğru adrese yönlendirebilirler ve bölgede faaliyet gösteren firmalardan ekipman bulmanıza destek olurlar. Malzeme özellikleri ve çeşitlilik unsurları göz önüne alındığında doğru ürünü seçmenize yardımcı olurlar. Bu sebeple deneyimli bir bahçıvanla anlaşmanın avantajları olacaktır. Bahçıvanların yapacağı iş yüküne göre malzemeler değişebilir ve daha fazla ekipman gerekebilir. Çim biçme makineleri, el arabası, maket çantası, mala, sulama kabı bu malzemelerden bazılarıdır.  

Diyarbakır’da bir bahçıvanla anlaşmadan önce nelere dikkat etmeliyim?

Mevcut bahçenizi elden geçirmek ya da yeni taşındığınız bir evin bahçesini düzenlemek için bir bahçıvana ihtiyaç duyabilirsiniz. Diyarbakır, Toroslar arasında kalır. Dağlar sert soğukların oluşmasını önler. İklim koşulları göz önünde bulundurularak deneyimli bir bahçıvan ile anlaşmadan önce birkaç husus dikkat etmek gerekir. Profesyonellerle anlaşmadan içince Diyarbakır’da bulunan bahçıvanların bir listesini oluşturabilirsiniz. Araştırma sürecinde sizin için en uygun bahçıvanı bulmak için yaptıkları işler hakkında fikir edinebilirsiniz. Mevcut hizmetler ve projelerle ilgili görseller mevcut ise, daha önce yer aldıkları işler hakkında bilgi edinebilirsiniz. Zen bahçesi ya da iklim koşullarına göre bahçe türleri gibi alternatifler arasında uzmanlaştıkları alanlara göz atın. Bahçe uygulamaları arasında beklentilerinize uygun ve yaptırmak istediğiniz iş konusunda uzmanlaşan bir bahçıvan ile anlaşmaya özen gösterin.  

Bahçe düzenlemesi ile ilgili daha fazla fikir için ayrıca, Çok güzel bir bahçe mi istiyorsunuz? 22 örnek fotoğraf yazımıza göz atabilirsiniz.