Bahçıvanlar kategorisinde, Erzurum şehrindeki en ideal profesyoneli bulun | homify

Erzurum : Bahçıvanlar - 0

Aramanız sonuç vermedi. Bu kategoride ilk resim yükleyen kişi siz olun.

Türkiye’nin en soğuk illerinden biri olarak bilinmekle ve yıllık ortalama sıcaklığı oldukça düşük olmakla birlikte, Erzurum kenti aynı zamanda pek çok doğal güzelliğe ve özellikle bahar aylarında görülmeye değer güzellikte bir bitki örtüsüne sahiptir. Kış aylarında çok özel ve donanımlı bir kayak merkezi olarak bilinmekle birlikte bahar ve yaz aylarında da bereketli ve yemyeşil bir doğanın ortaya çıktığı Palandöken Dağı gibi çeşitli noktalarda kümelenen Erzurum’un görülmeye değer doğal güzellikleri bu kentin yaşayışından yemek kültürüne kadar pek çok değerini şekillendiren ana unsur olarak öne çıkar. Örneğin Erzurum’un meşhur yöresel yemeği olan cağ kebabı, Erzurum yaylalarında yetişen küçükbaş hayvancılığın bir ürünüdür. Anlaşılacağı üzere Erzurum aslında çorak bir bozkır toprağı değil, sert bir kışın ardından bu sertliği ödüllendirir bollukta bir coşkulu bir baharın yaşandığı zengin bir şehirdir.

Erzurum iklimi ve bitki örtüsü

Bir yılın neredeyse yarısı denebilecek kadar uzun bir dönemi, yaklaşık 150 günlük bir süreyi yoğun bir kar örtüsü altında geçiren Erzurum, aslında doğal güzelliklerini de yine bu kar rejimine borçludur. Kışın uykuya geçen doğa, karların erimesiyle birlikte hızlı bir canlanma evresine girer ve Erzurum halkı için pek çok imkanı beraberinde getiren bahar kendini gösterir. Sarıçam ve meşe ağaçlarından oluşan orman örtüsü şehrin yüzölçümünde sınırlı bir yer teşkil ediyor olsa da, kentin ekonomik anlamda lokomotifi sayılabilecek hayvancılığın temel değerini oluşturan meraların da eklenmesiyle ortaya hiç de kısır olmayan bir doğal ortam çıkmaktadır. Bu doğal ortamın kendini en güzel biçimde gösterdiği Palandöken Dağı, kışın kayak turizmiyle şehre katkıda bulunurken bahar aylarında da kent insanının temel sosyalleşme alanlarından biri olarak işlevlenir.

Erzurum’da bahçeler ve bahçecilik imkânları

Hiç şüphesiz Erzurum gibi kışın eksi 30 dereceye kadar düşebilen sıcaklıkların olağan karşılandığı bir şehirde bahçecilik imkânları Antalya ya da İzmir gibi Akdeniz ikliminin hakim olduğu bölgeler kadar zengin değildir. Bununla birlikte Erzurum’un sert iklim koşulları aynı zamanda bu ortama dayanabilen bitki örtüsüne son derece cömert davranır ve Erzurum’un bahçeleri de bu cömertlikten yararlanmaktadır.

Karasal iklimin hüküm sürdüğü ve yılın önemli bir bölümünün soğuk geçtiği şehirlerde tarım faaliyetinin ve bahçe bitkilerinin gelişiminin sınırlı kalacağı inancı oldukça yaygın olsa da aslında tam olarak doğru değildir. İklime uygun olarak tasarlanan park ve bahçe gibi özel ve kamusal yeşil alanlar pekâlâ varlıklarını koruyabilmekte ve kar örtüsü kalktığı anda yemyeşil bir güzelliğe bürünebilmektedirler. Bu türden bir iklimde meyve yetişmeyeceği inancı da keza pek doğru değildir. Erzurum’da elma, armut, erik, kiraz, ceviz, ayva, kayısı, kızılcık ve vişne gibi oldukça çeşitli meyve ağaçları yetişebilmekte ve diğer bölgelere göre nispeten daha geç olsa da son derece kaliteli ürünler elde edileblmektedir. Erzurum’da bahçelerin temelini de yine bu meyve ağaçları oluşturur ve meyveleriyle oldukları kadar görünümleri sebebiyle de park ve bahçelerde sıkça kullanılırlar.

Erzurum’da bahçe düzenlemesi ve bahçıvanların görevleri

Erzurum gibi soğuk bir şehirde bahçe düzenlemesi ve bakımının daha ılıman bölgelere kıyasla görece daha zor olduğunu belirtmiştik. Buna karşın düzenli bir bakımla oldukça iyi sonuçlar elde etmek ve güzel bir bahçeye sahip olmak mümkündür. Ancak bu noktada bahçelerle ilgilenme işini alanında uzman bahçıvanlara bırakmak genellikle iyi bir fikirdir. Bir bahçe sahibi olmak, onunla ilgilenmek, emek vererek güzelleştirmek son derece güzel bir iştir. Öte yandan bilinenin aksine bir bahçenin düzenli bakımını yapmak ve onu ayakta tutmak aslında hiç de kolay değildir. Özellikle belli mevsimlerin oldukça çetin geçtiği iklimlerde bir bahçeyi ayakta ve verimli tutabilmek için yoğun bir çaba gerekebilir ve bu çabayı konuya tam olarak hakim olmayan amatörlerin göstermesi çoğu zaman kolay değildir. Profesyonel bahçıvanlar tam da bu hizmeti üstlenirler ve bahçelerimizin bakımını bizler için yaparlar.

Bir bahçıvanla çalışmanın avantajları nelerdir?

Yalnızca bahçıvanlar için değil, eviniz, iş yeriniz ve bahçenizle ilgili dekoratörler, tasarımcılar, iç mimarlar gibi tüm uzmanlık alanlarında faaliyet gösteren profesyoneller için geçerli olan temel bir kaideden söz etmek mümkündür. Bu da meslek olarak bu uzmanlık alanlarını benimsemeyen bir kişinin bu alanlarda başarılı olma imkanının oldukça sınırlı olduğudur. Mesleğiniz bu değilse bir bahçeyle ancak belli bir dereceye kadar ilgilenebilirsiniz. Aynı şey su tesisatı ya da duvar ustalığı için de söylenebilir. Oysa bahçıvanların meslekleri bizlerin bahçeleriyle ilgilenmek, gerekli düzenleme ve bakımları yapmak, bahçelerimizi istediğimiz zaman kullanabilmemiz için hazır ve güzel hale getirmektir. Başka herhangi bir meslekte uzman olan bir kişinin bir bahçeye uzman bir bahçıvan kadar iyi bakım yapabilmesi oldukça zordur. Bu yüzden bahçeciliğin başlı başına uzmanlık gerektiren bir emek türü olduğunu kabul etmek ve bir bahçıvandan bu konuda hizmet almak sizin için olduğu kadar bahçeniz için de en doğrusudur.

Bahçem için bahçıvan seçerken nelere dikkat etmeliyim?

Erzurum’daki bahçeniz için bir bahçıvanla anlaşmak istiyorsanız öncelikle belli konulara dikkat etmenizde yarar var. Her şeyden önce Erzurum gibi oldukça özel iklim koşullarına sahip bir bölgede hizmet veren bahçıvanın bu bölgeye hakim olmasına özen göstermeniz gerekir. Dışarıdan gelen bir bahçıvan kendi alanında ne kadar uzman olursa olsun yerel koşullara tam olarak hakim olamaz. Bu iklimde en iyi yetişen süs bitkilerine, meyve ağaçlarına, çiçek türlerine ve sebzelere, bunların tam olarak hangi aylarda ne şekilde ekileceğine, budanacağına, aşılanacağına ve bunun gibi diğer detaylara hakim olabilmesi için bahçıvanınız bu bölgeyi avucunun içi gibi bilmelidir. Kısacası yerel bir bahçıvanla çalışmak oldukça önemlidir.

Bahçıvanlık hizmeti alırken bir diğer konu da seçeceğiniz bahçıvanın sizin tercih edeceğiniz çalışma periyoduna uyum göstermesidir. Örneğin siz bahçıvanınızla haftada bir gün çalışmak istiyorsanız, sürekli ve düzenli maaşlı çalışan bir bahçıvanla anlaşmanız oldukça anlamsız olacaktır. Bu gibi detayları en baştan konuşarak doğru bahçıvanla anlaştığınızdan emin olabilir, böylece en iyi hizmeti en hızlı şekilde alabilirsiniz.

Erzurum ve çevresinde bahçıvanlık hizmetleri ne kadar mal olur?

Yalnızca Erzurum’da değil, hangi iklim bölgesinde olursa olsun tüm şehirlerde alacağınız bahçıvanlık hizmetinin pek çok farklı parametreye göre değişiklik gösterir. Bunların başında bahçıvanınızla çalışmayı tercih ettiğiniz periyod ve bahçenizin büyüklüğü gelecektir. Maliyet belirlemede ikinci derecede önemli olan bir diğer unsur da bahçenizdeki bitki çeşitliliği ve bunların niteliğidir. Örneğin düzenli sulama gibi özel istekleri olan sebzeler ya da çok hassas bakım gerektiren çiçekler yetiştiriyorsanız bu durumda daha nitelikli ve haliyle daha yüksek fiyatlı bir bahçıvanlık hizmetine ihtiyacınız var demektir. Belli bir periyod olmaksızın günlük olarak çağıracağınız bir bahçıvanın maliyeti yaklaşık 150-200 TL dolaylarında olabiliyorken, düzenli çalışma durumunda bu rakamlar çok daha makul seviyelere inebilmektedir.

Erzurum’daki bahçıvanlara nasıl ulaşabilirim?

homify.com.tr sitesinde bulunan “Profesyoneller” bölümünü ziyaret ederek Erzurum’daki bahçıvanlara ulaşabilir, referanslarına göz atabilir ve hatta site arayüzü ile rahatlıkla yazışarak sorularınızı sorabilirsiniz. Yalnızca bahçıvanlık hizmeti için değil, eviniz ve iş yeriniz için ihtiyacınız olan her türlü hizmet için homify bünyesindeki uzmanlardan yararlanabilir ve ihtiyaçlarınıza en uygun fiyatlı yanıtları bulabilirsiniz.

Ayrıca bahçeniz için tasarım fikirleri arıyorsanız Türkiye'den 10 şahane bahçe düzenlemesi isimli yazımıza da tıklamanızı öneriyoruz. 

Benzer fotoğraflara göz at