Bahçıvanlar kategorisinde, Eskisehir şehrindeki en ideal profesyoneli bulun | homify

Eskişehir : Bahçıvanlar - 0

Aramanız sonuç vermedi. Bu kategoride ilk resim yükleyen kişi siz olun.

Nüfusu bugün 1 milyona yaklaşan Eskişehir, yalnızca İç Anadolu Bölgesi’nin değil, aynı zamanda tüm Türkiye’nin en önemli kentleri arasında yer alıyor. Nüfusunun ve ekonomik büyüklüğünün çok üzerinde bir öneme ve bilinirliğe sahip olan Eskişehir, bu durumunu gelişmiş şehircilik anlayışına ve köklü bir geçmişe sahip olan kent kültürüne borçlu. Geçmişin mirası ve kendini korumayı başarmış kültürü, yıldan yıla yeni eklentiler ve gelişmelerle de ilerlemeye devam ediyor. En köklü üniversite kentlerinden biri olmasının yanı sıra giderek bir turizm merkezi haline de gelen Eskişehir, mimari değerleriyle de oldukça ön planda olan bir şehir.

Eskişehir’de kent dokusunun oldukça önemli bir parçasını oluşturan ve bugüne korunarak ulaşmış olan tarihi Odunpazarı evleri, şehrin yatay mimari geleneğini temsil ediyor. Yüzünü geleceğe dönen bir kent olarak bilinen Eskişehir’de geçmişin mirası yeni nesil bahçeli evlerle büyümeye devam ediyor. Pek çok gelişmiş ülkede olduğu gibi bugünlerde Türkiye’de de yatay mimari sıkça konuşulur oldu ve bu türden konut projeleri yeni nesil konut stoğunun önemli bir bölümü olma yolunca ilerliyor. Çağdaş bir kent olarak Eskişehir de bu pozitif yönelimden üzerine düşeni fazlasıyla alıyor.

Düzenli ve bakımlı bir bahçe için bahçıvanlık hizmetlerinin önemi

Yatay mimari yalnızca alçak katlı ve şehrin silüetine zarar vermeyen evler anlamına gelmiyor. Alçak katlı evler elbette yatay mimari denince ilk akla gelen konut tipidir ve bu da son derece doğaldır. Ancak yatay mimari aslında bunun çok ötesine geçen bir şehircilik ve yaşam tarzını temsil ediyor. Türkiye’de apartman tipi konutlar yaklaşık 70 yıl gibi bir süredir çağdaş bir yaşamın temel unsurlarından biri olarak kabul ediliyordu. Bunun sebebi müstakil tipteki evlerin geçmişin yokluk ve yoksunluk günlerini hatırlatan, her türlü temel donanımdan ve imkandan yoksun, barınma ihtiyacına güçlükle yanıt veren evler olarak hatırlanması idi. Buna karşılık apartmanlar çeşmeden dilediğiniz zaman akan şebeke suyu, kalorifer, sağlıklı ve hijyenik bir ev ortamı gibi temel konfor unsurlarıyla birlikte düşünülüyor ve tüm bunların ancak apartmanlarda olduğu varsayılıyordu. Oysa apartman yaşantısı her şeyden önce insan doğasına uygun bir seçenek değildir. İnsan daima toprağa yakın olmak ister. Bugünün yatay mimariye dönüş trendi de tam olarak buna yaslanıyor aslında.

Ama başta da dediğimiz gibi, yatay mimari yalnızca alçak katlı evler demek değil. Yatay mimari anlayışının en önemli parçası, insanı toprakla yakınlaştıran bahçelerdir. Bununla birlikte bahçeler boş bir toprak yığını olarak değil, türlü bitkiyle şenlenen birer yaşam alanı olarak güzeldirler ve bizler de hep böyle olmalarını isteriz. Bunun için de ister küçük ister büyük olsun, her bahçeye ciddi bir emek harcamak gerekir. Pek çoğumuz bahçe bakımının güzel ve eğlenceli bir iş olduğunu, hatta çok da zor olmadığını düşünürüz. Oysa işin aslı bahçe bakımı her ne kadar çok güzel bir iş olsa da, son derece zahmetli ve yorucu, ayrıca profesyonellik gerektiren bir iştir. Bahçıvanlar tam bu noktada devreye girerler. Bir bahçenin bulunduğu iklime en uygun şekilde düzenlenmesi ve daha önemlisi bu düzenin korunması, bahçıvanların sorumluluk alanına girer. Halihazırda başka bir işle meşgul olan ya da başka işi olmasa bile gününün tamamını bahçe işleriyle ilgilenmeye ayırmayacak olan herhangi biri, bahçıvanın yapmakla yükümlü olduğu işleri yapmakta oldukça zorluk çekecektir.  Bahçelerimiz güneş ve sudan sonra en çok düzenli bakıma gereksinirler ve bu konuda uzman olmayan kişiler olarak bu bakımı bir bahçıvan kadar sağlıklı bir şekilde yapmamız genellikle oldukça zordur.

Eskişehir’de bahçeleriniz için ideal olan çiçek ve bitkilerin özellikleri nelerdir?

Eskişehir karasal iklimin hüküm sürdüğü ve kışları oldukça soğuk geçen bir şehirdir. Yılın en az dört ayında hava sıcaklığının sıfırın altına düşmesi, yani don olayı gerçekleşmesi olası olan Eskişehir’de bu iklim koşullarını göz ardı ederek bir bahçe kurmak can sıkıcı sonuçlara yol açabilir. Eskişehir’deki bahçeniz için sert kış koşullarına dirençli ve kuru havaya dayanıklı bitki ve ağaç türleri tercih etmek, bahçenizin uzun ömürlü olması için en doğrusu olacaktır. Bununla birlikte bahardan yaza geçiş döneminde yaz sebzelerini ekebileceğiniz bir bostan için bahçenizde yer ayırmanız da mümkündür. Daha sıcak olan güney illerine göre daha geç ürün alacak olsanız da Eskişehir yazları bostanınızı ayakta tutmak için yeterli olacaktır.

Bahçecilikle ilgili doğru bilinen yanlışlardan biri de bütün bitkilerin sıcaktan ve yaz aylarından hoşlandığı ve ancak sıcak iklimi olan bölgelerde güzel bir bahçe kurulabileceğidir. Oysa bitkiler, insanların çoğu kez hayatta kalmakta bile güçlük çekeceği yerler de dahil olmak üzere dünyanın hemen her yerinde yetişirler. Bu da her iklime uygun bitkiler bulunduğu ve istenirse her iklimde güzel bir bahçe kurulabileceği anlamına gelir. Kış aylarının soğuk geçtiği ve sıcaklığın eksilere düştüğü Eskişehir de bu kuralın istisnası değildir. Soğuk havaya oldukça dayanıklı çiçek türleri olan Çuha Çiçeği, Açelya ve Kamelya, Eskişehir’deki bahçenizde rahatlıkla yer verebileceğiniz bitkilerdir. Bunun yanı sıra elma, armut, ayva, ceviz gibi meyve ağaçları da Eskişehir’den çok daha soğuk bölgelerde bile rahatlıkla yetiştirilebilmektedir.

Bahçem için bir bahçıvan seçerken nelere dikkat etmeliyim?

Eskişehir’de bahçeniz için bir bahçıvan seçerken, öncelikle kendi bölgenizde yaşamış, bu çevrede deneyimi olan bir bahçıvan aramanız doğru bir yaklaşım olacaktır. Bahçıvanlık işleri pek çok farklı mesleğe oranla oldukça yerel bir uzmanlaşma gerektirir. Aynı şehrin iki ucunda bulunan farklı ilçelerde bile bahçecilikte kullanılan bitkiler ve çapalama dönemleri gibi unsurlar değişiklik gösterebilir. Yine ilgili bölgede hangi zararlı otların ne zaman türediği, hangi dönemde hangi rüzgarın etkili olduğu gibi bilgilere yerel bir bahçıvandan daha hakim birini bulmak oldukça zordur. Bu yüzden bahçıvan seçerken ilk parametreniz yerellik olmalıdır.

Bunun yanı sıra, seçeceğiniz bahçıvanın sizin çalışma periyotlarınıza uygun olması da önemlidir. Örneğin bir kez çağırıp çok memnun kaldığınız bir bahçıvanı her hafta tekrar çağırmak istediğinizde bahçıvanınız bu takvime uyamıyorsa, bahçenizin bakım periyodu gecikebilir ve bitkileriniz geri dönülmez şekilde zarar görebilir. Vakti olmayan mükemmel bir bahçıvanda ısrarcı olmanın yararı yoktur. Bu yüzden en kolay şekilde çalışabileceğiniz ve zamanı sizinkine uyan bir uzmanla çalışmak en doğrusudur.

Eskişehir’de bahçıvanlık hizmetleri ne kadara mal olur?

Eskişehir’de bahçıvanlık hizmetlerinin maliyeti bahçenizin büyüklüğü ve yapılacak işlerin niteliğine göre ciddi miktarda değişliklik gösterebiliyor olsa da, ortalama bir müstakil ev bahçesinin günlük bakımı 100 ila 200 TL arasında değişmektedir. Ancak bir bahçıvanla haftalık ya da aylık periyotlarda düzenli çalışmak isterseniz büyük ihtimalle bu maliyetler değişiklik gösterecek ve düşme eğiliminde olacaktır.

Eskişehir’deki bahçıvanlara nasıl ulaşabilirim?

Eviniz ve bahçeniz için mimarlar, dekoratörler ve mobilya tasarımcıları gibi, ihtiyaç duyacağınız her türlü uzmana ulaşmanın en kolay yolu homify.com.tr ‘de bulunan “Profesyoneller” bölümümüzü ziyaret etmektir. Bu bölümde Eskişehir’de aradığınız bahçıvanı kolaylıkla bulabilir, daha önceki işlerinin görsel dokümanlarına göz atabilir, diğer bahçıvanlarla gerekli kıyaslamaları yapabilir ve site üzerinden yazışarak süreci daha da hızlandırabilirsiniz.

Bahçenizin daha şık bir görünüme kavuşması için farklı mobilyalar da arıyorsanız Konforlu bir bahçe için 20 mobilya ve aksesuar örneği isimli yazımıza da tıklayabilirsiniz.

Benzer fotoğraflara göz at