Bahçıvanlar kategorisinde, İzmir şehrindeki en uygun profesyoneli bulun | homify

İzmir : Bahçıvanlar - 1

Hizmet alanı

Bahçıvanlık, tarihi binlerce yıl öncesine dayanan oldukça köklü ve kapsamlı bir uzmanlık alanıdır. Hem sanatsal bir estetik bakış açısı, hem tasarım becerisi, hem de teknik bilgi gerektiren bahçıvanlık mesleği özellikle bugünün modern evlerinin bahçelerini rengarenk, konforlu ve estetik hale getiriyor. 

Bahçeli evler söz konusu olduğunda İzmir’in Türkiye’nin önde gelen şehirlerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. Genellikle büyük şehirlerde kalabalık nüfus nedeniyle merkeze yakın semtlerde konut sayısı da oldukça fazladır ve bu yüzden de şehir planlarında özel konut bahçelerine çok yer ayrılmaz. Ancak İzmir, Türkiye’nin en kalabalık üçüncü şehri olmasına rağmen doğa ile olan bağını hâlâ koruyan ve iklimin de avantajı sayesinde her zaman yeşil ve renkli bahçelerin süslediği nadir şehirlerden biri. İzmir şehir merkezinde yer alan bahçeli apartman ve konutların yanı sıra, her biri turistik olarak oldukça popüler ve kendine has bir doğal güzelliğe sahip olan çevre semtlerde de çoğunlukla bahçeli yazlık tipi konutlar yer alır. Dikili, Foça, Urla, Çeşme, Alaçatı, Karaburun, Gümüldür, Ürkmez, Sığacık ve Özdere gibi semtler, bahçeli yazlıkların kentsel dokuyu oluşturduğu ve tatil beldeleri olarak tüm Türkiye’den turist çeken yerlerden bazıları. 

İzmir’in kültürel yapısı ve üç mevsim açık havanın tadını çıkarabileceğiniz sıcak iklimi de bahçeli evlerin neden şehrin vazgeçilmezlerinden olduğunu belirliyor aslında. İzmir’de sıcak havalar ve modern yaşam alışkanlıkları her zaman keyifli sofralar ve arkadaş ve ailelerle yapılan sosyal açık hava toplantılarına zemin oluşturur. Özellikle yaz ve bahar aylarında İzmir’de yaşamın büyük bir kısmı bahçelerde, teraslarda ve balkonlarda sürer. İzmir ve çevresinde konutların dış mekanları adeta evlerin bir odası gibi kullanılır. Bahçelerin bu kadar önemli bir yer tuttuğu bu şehirde elbette bahçıvanlık hizmetleri de oldukça gelişmiş ve yaygın. 

Neden bir bahçıvanla çalışmalıyım?

Bazı ev sahipleri bahçe ile uğraşmanın iyileştirici etkisini de hesaba katarak bahçe düzenleme ve bakımında bir profesyonelden hizmet almanın gereksiz olduğunu düşünür. Ancak işin aslı bir bahçe ile hobi olarak uğraşmak ile o bahçeyi her zaman sağlıklı, canlı ve şık tutabilmek arasında oldukça büyük bir fark vardır ve dört mevsim sağlıklı ve canlı bir bahçe için profesyonel bahçıvanların teknik bilgi ve becerilerine mutlaka ihtiyaç duyarsınız. 

Bahçıvanların çalışmaları yalnızca seçilen bitkilerin ekilmesinden ibaret değildir, bitkinin gelişmesini, büyümesini ve sağlıklı olarak yaşamını sürdürmesini sağlayan bir çalışma düzeni ortaya koyarlar. Toprağın yapısını analiz eder, iklim koşullarını göz önünde bulundurur ve bahçenin yırt edici özelliklerini de hesaba katarak hangi bitkilerin hangi noktalara ekilmesi gerektiğine karar verir, bu düzeni şık bir şekilde tasarlar, böceklenme, çeşitli hastalıklar, don ya da güneş ışınlarından yanma gibi tehlikelere karşı bitkilerin dayanıklılığını arttıracak önlemler alırlar. Hangi mevsimde hangi gübrenin kullanılması gerektiğinden, ne kadar ve ne sıklıkta ilaçlama yapılacağına, konforlu bir oturma alanı oluşturmak için bahçe mobilyalarının çevresine hangi çiçeklerin ekilmesi gerektiğinden çit bitkilerinin bakım, budama ve düzenlenmesine kadar pek çok farklı konuda bahçıvanların teknik bilgi ve deneyimleri devreye girer. Elbette siz de bahçenizde internetten okuduğunuz bilgilerle düzenleme ve bakım yağmayı deneyebilirsiniz ama bu gibi girişimlerin genellikle bitkilerin büyük çoğunluğunun ölmesi, istenilen estetik şıklığın sağlanamaması ve gereğinden fazla çaba ve masraf ile sonuçlandığını da unutmayın. Eğer bahçeniz ile kendiniz ilgilenmek istiyorsanız bunun da en ekonomik, pratik ve sağlıklı yolu bir bahçıvanla birlikte çalışmak ve onun bilgisinden yararlanarak, onun çizdiği doğrultuda ilerlemektir. 

Bahçıvanların sunduğu hizmetler

Her ne kadar bahçıvanlık denilince akla ilk olarak çiçek yetiştiriciliği gelse de aslında bir bahçıvan size bahçenizle ilgili her konuda yardımcı olabilir. Bahçıvanlarla bahçenizin tasarım aşamasında sıfırdan bir bahçe inşa etmek için de anlaşabilirsiniz, mevcut bahçenizin bakımını yapması için de bir bahçıvan tutabilirsiniz. Bahçıvanlar bir defaya mahsus projelerde danışmanlık ve tasarım hizmeti verebildiği gibi aynı zamanda haftalık ya da aylık periyotlarda da bahçe bakımı sağlayabilirler. İşte bahçıvanların sunduğu hizmetler: 

  • Bahçe tasarımı 
  • Ağaçlandırma
  • Çimlendirme ve çim bakımı
  • Budama işlemleri
  • Gübreleme ve toprağı zararlılardan arındırma
  • Aşılama
  • Çiçek ve bitki ekimi ve bakımı
  • Üzüm bağı, bostan ve meyve ağaçlarının bakımı ve verimliliği
  • Bahçede kullanılan ekipmanların bakımı ve onarımı 

Bir bahçıvanla anlaşırken nelere dikkat etmeliyim?

Bahçenizin muhteşem bir görünüme sahip olmasını istiyorsanız sizin için en doğru bahçıvanı seçmeniz gerekir. Doğru bahçıvanı seçmek için de ilk olarak yerel deneyim faktörünü ele almalısınız. Bahçıvanlar toprakla ve bitkilerle çalıştıkları için iklim koşulları ve yerel özellikler onların yaptıkları işi büyük oranda etkiler. Bu yüzden de iyi bir bahçıvan teknik bitki bilgisine sahip olmanın yanı sıra bölgenin koşullarını iyi analiz edebilen ve toprak özelliklerini bilen bir uzmanlığa sahip olmalıdır. Belirli bir bölgede çalışan ve o bölgenin toprağına ve koşullarına hakim olan bir bahçıvan, başka iklimlerde çalışmaları olan bir bahçıvandan çok daha ideal bir tercih olacaktır. Dolayısıyla bir bahçıvanla anlaşmadan önce mutlaka evinizin bulunduğu bölgedeki deneyimlerini ve referanslarını incelemelisiniz. 

Dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus ise bahçıvanların toplumda genellikle yalnızca bitkilerden anlayan kişiler olduğunun düşünülmesi ve kimilerinin de kendine özgü bitki ve toprak bilgisi ile bahçıvan olduklarını öne sürerek hizmet vermesi. Oysa yukarıda bahsettiğimiz gibi bahçıvanlık oldukça kapsamlı ve uzmanlık isteyen bir iş koludur ve yalnızca kişisel deneyime dayanamaz. Bir bahçıvanla anlaşmadan önce mutlaka bahçıvanlık sertifikası olup olmadığını kontrol edin. Ancak gerekli eğitimi almış olan bahçıvanlar size hayallerinizdeki bahçeyi sunabilir. 

Bahçıvanınız ile bahçede yapılacak işleri tam olarak listeleyerek zaman ve maliyet açısından nasıl bir çalışma yöntemi izlenmesi gerektiğine de işe başlamadan karar vermeli ve bu konuda anlaşmalısınız. 

Bahçe tasarımları söz konusu olduğunda bazen bahçıvanlardan görev tanımlarının dışına çıkan işler beklenebiliyor. Eğer bahçenizi tasarlarken oturma alanlarının tasarlanmasından pergola inşasına, yürüyüş yolları oluşturulmasından aydınlatmaya varan kapsamlı bir dekorasyonun da projeye dahil olmasını istiyorsanız o halde bir peyzaj mimarı ile anlaşmalısınız. Bahçıvanlar yalnızca bahçelerin topraklı ve ekili alanlarının tasarımından sorumludur, onun dışında estetik ve fonksiyonel alanların tasarım ve düzenlenmesi peyzaj mimarlarının görev tanımını kapsar. Çoğu peyzaj mimarlığı firması bünyesinde yer alan profesyonel bahçıvanlarla birlikte çalışır. Bir bahçenin her şeyiyle sıfırdan tasarlanmasında peyzaj mimarlarının bahçıvanlar ile bir arada çalışması gerekir. 

Bahçe tasarımı hakkında daha fazla bilgi için bkz: Evime en uygun bahçe düzenlemesi nasıl olmalıdır?

İzmir’de hizmet veren profesyonel bahçıvanları nereden bulabilirim?

İzmir ve çevresinde yer alan evinizin ya da iş yerinizin bahçesi için deneyimli ve işinin ehli bir bahçıvan arıyorsanız homify sayfalarındaki Profesyoneller sekmesini kullanabilirsiniz. Sertifikalı ve deneyimli bahçıvanları listeleyebileceğiniz bu sekmede dilerseniz profil sayfalarını ve geçmişte hayata geçirdikleri bahçe tasarımlarının fotoğraflarını beğendiğiniz profesyonellere tek tıkla mesaj atabilir ve projeniz için fikir ve fiyat araştırmasını kendiniz yapabilirsiniz. 

İzmir’de bahçıvanlık hizmetleri için ne kadar bütçe ayırmalıyım?

Aslında bu sorunun net bir cevabı yok çünkü her bahçe kendi özellikleri ile değerlendirilmeli ve fiyatlandırılmalıdır. Bahçenin büyüklüğünden bahçede istenen bitki türlerine kadar her şeyin fiyatları etkilediğini belirtelim. Ancak periyodik ve gündelik bakımlar için bahçıvanlık hizmetlerinin İzmir’de 100-150 TL’den başladığını söyleyebiliriz.