Bahçıvanlar kategorisinde, Kahramanmaras şehrindeki en ideal profesyoneli bulun | homify

Kahramanmaraş : Bahçıvanlar - 0

Aramanız sonuç vermedi. Bu kategoride ilk resim yükleyen kişi siz olun.

Kahramanmaraş, Türkiye’deki en kalabalık iller listesinde 18. sırada yer alır. Konum olarak Akdeniz’in doğusunda bulunan şehirde ağırlıklı olarak dağlar görülür. Bununla birlikte şehirde mağara, göl, orman ve yayla gibi doğal güzellikler de azımsanmayacak bir alan kaplar. İklim açısından bakıldığında Kahramanmaraş’ta hem Akdeniz hem karasal iklim özellikleri mevcuttur. Bunun sebebi şehrin Akdeniz Bölgesinde olmakla birlikte Güneydoğu Anadolu Bölgesine de yakın olmasıdır. Akdeniz iklimi şehrin güneyinde hakim iken karasal iklim ise kuzey bölgelerde görülür. Kahramanmaraş’ta bulunan dağların çoğu orman ve makiliktir. Bu ormanlarda meşe, çam, kayın ve sedir gibi ağaçlar bulunur.

Kahramanmaraş’taki bahçıvanlar ne tür hizmetler sunabilir?

Bir bahçıvanı işe almadan önce size nasıl yardımcı olabileceğini ve hangi işlerin uzmanlık alanının dışında kaldığını bilmek önemlidir. Bahçıvanların size sunabileceği pek çok farklı hizmet vardır. Örneğin bir bahçıvan çim kontrolü konusunda uzmanlaşarak düzenli çim bakım işleri yaparken; başka biri ise budama, ekim ve genel temizlik gibi daha mevsimlik işlere yoğunlaşabilir. Bu nedenle birden fazla bahçıvanla görüşmek önemlidir. Böylece onlardan ne bekleyebileceğinizi baştan bilirsiniz. Özel ihtiyaçlarınıza göre doğru bahçıvanı aramak da çok yararlı olabilir.

Kahramanmaraş’ta bulunan bahçıvanlar, diğer illerdeki bahçıvanlardan farksız olup aynı işi yaparlar. Bir bahçıvanın ilk işi genel bahçe bakımıdır. Bu bakım kapsamında bahçe gereksinimlerini tedarik eder ve ayrıca oluk temizleme, atık kaldırma, yıkama ve toplama gibi işleri yapar. Çim bakımında ise çimler çim biçici aletle kesilir. Bunların dışında sebze yetiştirciliği, ekim ve budama ile böcek ilacı uygulama gibi işler de görev alanları dahilindedir.

Bahçıvanla peyzaj mimarı arasındaki fark nedir?

Bahçıvanların ne tür işler yaptıklarını anlamak için benzer alanda çalışan diğer profesyonellerle arasındaki farkı bilmek yararlı olacaktır. Genel olarak bahçıvanlarla peyzaj mimarlarının yaptığı işler sıklıkla karıştırılır. Peyzaj mimarları bahçe yolu, zemin döşeme, çim bakımı ve çit dizaynı, bahçeye uygun mobilya ve aksesuar seçme gibi bahçe tasarımına yönelik işler yaparlar. Bahçıvanlar ise bitki bakımı konusunda uzmanlaşmıştır. Bazı bahçıvanlar malçlama, çiçek sınırları oluşturma, dekoratif çakıl uygulama vb. gibi peyzaj kategorisine giren birtakım görevleri gerçekleştirebilirler. Ancak bahçenizde daha büyük işler yapmak istiyorsanız bir peyzaj mimarına ihtiyacınız olacaktır. 

Bahçenizin genel düzeninden memnunsanız ancak mükemmel olması için hafif bir çalışma gerekiyorsa, bahçenizin ve bitkilerin bakımı ile daha fazla ilgilenmek lazımsa sizin ihtiyacınız olan profesyonel peyzaj mimarları değil bahçıvanlardır. Öte yandan, bahçenizin tamamen yeniden şekillenmesini istiyorsanız, bir peyzaj mimarı hizmetine ihtiyacınız olabilir.

Bahçıvanlarla çalışmanın avantajları nelerdir?

Bazı insanlar bahçıvan kiralamayı lüks bir ihtiyaç gibi düşünebilir, ancak meşgul ev sahipleri için yetenekli bir bahçıvan güzel bahçeler için mutlak bir gerekliliktir. Göreceli olarak küçük bir bahçeyle bile haftada birkaç saat ilgilenmek gerekir. Dolayısıyla yıl boyunca bahçesinin sağlıklı görünmesini sağlamak ve düzgün bir şekilde korumak isteyen ev sahipleri için bakım yapmak biraz zaman alacaktır. Profesyonel bir bahçıvanı işe almak bu sorumluluktan kurtularak başka şeylere odaklanmak için daha fazla boş zaman sağlar. 

Sağlıklı bitkiler, budanmış ağaçlar, biçilmiş çimler ve özenle kesilmiş çalılar ile şık görünümlü bir bahçe  her şeyden önce evinizin görünümünü iyileştirerek değerini arttırır. Profesyonel bir bahçıvan, bahçenizin mevcut bitkilerini ve düzenini korumanın yanı sıra evinizin daha çekici görünmesini sağlamak için dış alanlarda da değişiklik yapabilir. Örneğin bahçeniz için özel tasarlanmış taş veya ahşaptan yapılma bahçe yolu da zaman içinde periyodik bakım gerektirir. Bahçıvanlar, bitki ve çimler dışında bu tür alanlarla ilgilenerek malzemelerin  ömrünü uzatmayı sağlayabilirler.

Bitki bakımı ile ilgili çeşitli sorunlar yaşayabilirsiniz. Örneğin aşırı kısık budama, bazı ağaçlarda ve çalılarda onarılamaz bir hasara neden olabilir. Bazen de yanlış toprak tipi veya eğim açısı nedeniyle bitkileriniz yeşermez. Bahçıvanınız bu tür sorunları kolaylıkla çözecektir. Ayrıca kendi meyve ve sebzelerinizi ektirebilir, ürünlerinizi topraktan sofraya doğrudan ulaştırabilirsiniz. Sonuç olarak bitkilerinize ve ağaçlarınıza özen gösterecek bir uzman sayesinde eviniz her zaman harika görünecektir.

Kahramanmaraş’ta nasıl bahçıvan bulabilirim?

Akdeniz’in önemli illerinden biri olan Kahramanmaraş’ta profesyonel bahçıvanları bulmanız mümkün. Aradığınız bahçıvanı kolayca bulmak için sitemizden yararlanabilirsiniz. homify, Kahramanmaraş’ta faaliyet gösteren farklı meslek grupları ile birlikte bahçıvanlara da hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlıyor. Tek yapmanız gereken sitemizin “Profesyoneller” sekmesine tıklamak. Dilerseniz yalnızca Kahramanmaraş’ta  bulunan bahçıvanları bulabilir dilerseniz de ülke genelinde çalışan profesyonel bahçıvanlara erişebilirsiniz.

Kahramanmaraş’taki bahçıvanlarla anlaşmadan önce dikkat etmeniz gereken şeyler

Bahçenize bitki ekme veya tamamen elden geçirme gibi konularda profesyonel bir bahçıvana danışarak yardım alabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken ilk konu ne tür bir iş yapmak istediğinizdir. Bahçıvanlar, deneyim ve eğitim seviyelerine bağlı olarak çok çeşitli hizmetler sunabilirler. Bazı bahçıvanlar  ağaç budama ve çim biçme konularında uzmanlaşırken bazıları ise mevcut bahçe tasarımının genel bakımına odaklanır. Güvenilir bir bahçıvan bulmak istiyorsanız uzmanın daha önceki işleri için referans istemelisiniz.

Nitelikli bir bahçıvan kısa sürede bahçenizin her zamankinden daha iyi görünmesini sağlar. Kriteniz bütçe ise paradan tasarruf etmenizi de sağlayabilirler. Ancak yetersiz bir bahçıvan bahçeye zarar verebilir. Amatör bir bahçıvan bahçeyi uygun olmayan ve bitkilere zarar verecek şekilde budayabilir, bitkileri yanlış bir şekilde sulayarak ölmesine neden olabilir. Kısacası ucuz maliyetli ve deneyimsiz bir bahçıvanla çalışmak, profesyonel bir bahçıvanla çalışmaktan daha pahalıya mal olabilir. Bu nedenle başçıvanın tecrübesi ve referanslar çok önemlidir.

Bahçıvanla görüşürken belirli bir görev veya işi yapmanın ne kadara mal olacağını sormalısınız. Bahçıvanlar saatlik ücret isteyebileceği gibi işin türüne göre de bir maliyet çıkarabilirler. Ayrıca kullanılan malzemelerin örneğin gübre, bitki, sprey vb. ücretini de ödemeniz istenebilir. Bu tür detayların maliyeti önceden belirtilmelidir, böylece hoş olmayan bir sürprizle karşılaşmazsınız.

Birçok bahçe sahibi bahçıvanlarıyla rahat bir iletişime sahiptir ve özellikle hava kötü olduğunda bahçıvanın hangi günlerde geleceği konusunda esnek bir düzenleme yapılabilir. Ancak düzenli olarak veya bir kereye mahsus bir iş olarak yeni bir bahçıvanla başlarken, tam olarak ne yapmayı beklediğinizi belirlemek mantıklıdır. Düzenli olarak onlara ihtiyacınız varsa o zaman ne sıklıkta geleceklerini mutlaka öğrenin. Bahçenin büyüklüğüne bağlı olarak haftada bir, iki haftada bir veya büyüme mevsimi boyunca ayda bir kez onlara ihtiyacınız olabilir. Bütçe ve ücretler de bir diğer önemli konudur. Bahçıvana ne zaman ve nasıl ödeme yapacağınızı işin başında sorun. Ek olarak bitki, tohum ve gübre gibi bahçe düzenlemesine lazım malzemeler için ek bütçe ayırın. Her ne kadar bahçıvanlar kendi  başlarına çalışmayı sevseler de günde en az bir kez bir araya gelerek mevcut işleri  konuşmak ve ne yapılacağını öğrenmek lehinize olacaktır. Tecrübeli bir bahçıvanla iletişim kurup bahçe bakımıyla ilgili merak ettiklerinizi sorarak bahçe bakımı konusunda da uzmanlaşabilirsiniz.

Benzer fotoğraflara göz at