Bahçıvanlar kategorisinde, Kayseri şehrindeki en ideal profesyoneli bulun | homify

Kayseri : Bahçıvanlar - 0

Aramanız sonuç vermedi. Bu kategoride ilk resim yükleyen kişi siz olun.


İç Anadolu Bölgesi’nin merkezinde yer alan Kayseri etkileyici bir tarihi dokuya aynı zamanda karasal iklimin oluşturduğu doğal güzelliklere sahiptir. Barajları, dağ havası, tarihi konakları ve kaleleri ile ziyaretçilerin aklında yer eden şehirde lezzet turizmi de önemli bir yere sahiptir. Erciyes Dağı eteklerinde bulunduğu için kış turizminde de adını duyuran şehrin geleneksel bağ evleri ise oldukça meşhurdur. Türkülere konu olmuş Gesi Bağları, geleneksel taş evleri ile ünlü Çay Bağları, lüks villaları ile dikkat çeken Hisarcık Bağları, Kızıltepe Bağları ve daha birçok bağ bölgesine sahip olan Kayseri’de bağcılık ve bahçecilik önemli bir iş alanıdır. Bağcılık dendiği zaman akla ilk gelen üzüm bağları olsa da Kayseri’deki bağ bölgeleri çok daha çeşitli tarımsal zenginliklere sahiptir. Kayısı, incir, dut, üzüm ve ceviz ağaçları ile kaplı meyve bağlarının bölgenin doğal örtüsüne katkısı büyüktür.

Kayseri’de bağ ve bahçe sahipleri genelde bahçecilik işlerini kendileri üstlense de bu iş için bütçe ayıran ciddi bir kesim de mevcuttur çünkü böylesine büyük ve biyolojik çeşitliliğe sahip bahçelerin bakımı sanıldığı kadar kolay değildir. Kayseri’de bağ ve bahçe bakımında uzmanlaşmış ustalara ihtiyacınız varsa, bahçıvanlar size aradığınız hizmeti en iyi şekilde sunabilir.

 

Kayseri’de bahçıvanlar ne iş yapar?

Bahçıvanlık uzun yıllar hobi alanı olarak görülmüş ve yalnızca çiçek bakımı üzerine yoğunlaşmış bir uğraşken artık bahçe tasarımı, bitki ve ağaç bakımı, bahçecilik gibi konularda uzmanlaşma gerektiren bir meslek dalı olagelmiştir. Bahçıvanlık için özel eğitim ve kurslar düzenlenmiş ve meslek odalarında alanları açılmıştır. Bu sayede bitki ve ağaç bakımını yalnızca bir meşgale olarak görmeyen, bir yaşam tarzı haline getiren birçok insana iş kapısı da açılmıştır. Bahçıvanlar bitki ve ağaç bakımının yanı sıra toprağın çeşitlerini ve nasıl zenginleştirileceğini, pestisit ve haşere kontrol yöntemlerini, ağaç ve bitki bakımında kullanılacak araç ve gereçleri, tohumları ve ekim mevsimlerini bilen ve bütün bu bilgileri ile bir bahçenin tüm ihtiyaçlarını karşılamaya yetkin kişilerdir. Yalnızca çiçekler ve süs bitkileri hakkında değil bütün tarım, bağ ve bahçe ürünleri hakkında bilgi ve tecrübe sahibidirler. Ancak bu kadar geniş kapsamlı bir konuda her bahçıvanın bütün detaylara hâkim olmalarını bekleyemeyiz. Bu nedenle işin niteliğine göre o alanda uzmanlaşmış bahçıvanlarla anlaşmak gerekir. Kayseri’de bir bahçıvanın görev ve sorumluluklarından bahsederken de uzmanlaştığı alana göre konuşmak daha doğru olacaktır. Bahçıvanların görev ve sorumluluk alanlarını üç ana başlıkta anlatabiliriz.

 

    -       Bahçe düzenlemesi, çiçek ve süs bitkileri bakımında uzmanlaşmış bahçıvanlar: Çiçek ve süs bitkilerinin dikimi, bakımı, budanması, gübrelenmesi, sulanması ve ilaçlanması gibi işleri üstlenen bahçıvanlar genelde belediyelerin peyzaj düzenleme ekiplerinde görev alabilirler. Bunun yanı sıra özel bahçesi bulunan ev sahipleri ile çalışarak haftanın belirli günlerinde bahçe bakımını üstlenirler. Çiçeklerin çeşitleri ve mevsimleri konusunda geniş bilgi ve tecrübeye sahiptirler. Bahçe düzenlemesi konusunda da bilgi sahibi olan bahçıvanlar peyzaj mimarları ile birlikte çalışarak birbirinden güzel bahçeler inşa edebilirler.

 

    -    Bağ ve bahçecilik alanında uzmanlaşmış bahçıvanlar: Bu alanda uzmanlaşmış bahçıvanlar süs bitkilerinden ziyade meyve ağaçlarının ve sebzelerin bakımı konusunda bilgi ve tecrübe sahibidirler. Tarım çalışanlarından farklı olarak büyük ve ticari amaçlı ekilen tarlalar için değil kişisel bağ ve bahçeler için hizmet verirler. Kayseri ilinde bu alanda hizmet veren uzmanlara sıkça rastlayabilirsiniz.   

 

    -    Toprak türleri ve bakımı konusunda uzmanlaşmış bahçıvanlar: Genelde ziraat mühendisleri ile birlikte çalışarak toprağın zenginleştirilmesi ve korunması için çözümler üretirler. Diğer bahçıvanlar gibi tarım sektörüne yönelik değil, özel bağ ve bahçelerin bakımında hizmet verirler. Toprağın nasıl işlenmesi gerektiğini, hangi gübre ve bitkilerle daha verimli hale getirileceğini, hangi mevsimlerde ekilip, ne zaman nadasa bırakılması gerektiğini en iyi bilen uzmanlardır.  

Bahçem için bir bahçıvana neden ihtiyaç duyarım?     

Bahçe bakımı dışarıdan kolay ve herkesin yapabileceği bir iş gibi görünse de aslında son derece zor ve sabır gerektiren bir iştir. Bahçe bakımını kendisi üstlenmeyi deneyen bahçe sahipleri genelde ilk zamanlarda hevesle çalışsalar da bir süre sonra pes edebiliyorlar ve sonrasında hem bahçe hem de toprak bakımsız kalıp çoraklaşabiliyor. Bahçe bakımının en önemli kuralı bakımın süreklilik gerektirmesidir. Tam da bu nedenle, ancak bir bahçıvanla çalışmak bahçenizin uzun yıllar bakımlı ve verimli olmasını sağlayabilir. Bahçenizin büyüklüğüne ve türüne göre anlaşacağınız bir bahçıvan haftanın belirli günlerinde veya birkaç haftada bir bahçenin rutin bakımını üstlenebilir. Bu sayede hem bahçe işi gibi yorucu bir iş için vaktinizi ve enerjinizi ayırmamış olursunuz hem de uzun yıllar bahçeniz bakımlı kalır. Ayrıca toprak ve bahçe bakımının uzun yıllar edinilen tecrübelerle değerlenecek bir zanaat olduğunu kabul etmek gerekir. Bitkilerin ve toprağın dilinden en iyi onlarla uzun yıllar ilgilenmiş olanlar anlar. 

 

Toprak bakımı sabır istese de karşılığını size fazlasıyla vereceğinden, bakımlı bir bahçeye sahip olmak sizi asla pişman etmeyecektir. Baktıkça güzelleşen ve büyüyen bahçeniz size huzurlu, sağlıklı ve doğal bir hayatın kapısını açabilir. Sadece bunun için bile bir bahçıvanla çalışmayı düşünebilirsiniz. Profesyoneller bahçıvanlar ve peyzaj mimarları sayesinde oluşturulmuş bahçelere örnekler görmek isterseniz “Çok özel bahçe dekorasyon örnekleri” başlıklı yazımızda birbirinden güzel bahçeler bulabilirsiniz. 

Kayseri’de en doğru bahçıvanı nasıl bulabilirim?

Bahçe ve bağ bakımınız için aradığınız uzmanı birçok farklı yoldan bulabilirsiniz. Bunlardan en etkilisi yerel uzmanlarla iletişime geçmektir. Yaşadığınız semtin yakınlarında atölyesi veya dükkanı bulunan bir bahçıvanla görüşerek nasıl bir hizmete ihtiyaç duyduğunuzu açıklayabilirsiniz. Bahçıvanlar bakım sıklığına göre ve bahçenin özelliklerine göre size bir fiyat sunacaklardır, birkaç farklı yerden fiyat alarak kıyaslama yapabilir ve bütçenize en uygun uzmanla anlaşma sağlayabilirsiniz. Bunun dışında online kanallar aracılığıyla veya referansla da bahçıvanlara ulaşmanız mümkün. homify profesyoneller sayfasında Kayseri’deki bahçıvanların bir listesini bulabilirsiniz. Üstelik bu bahçıvanların önceki işlerine erişme ve referanslarını inceleme şansınız da olacaktır. Bir bahçıvanla anlaşmadan önce referanslarını mutlaka inceleyin çünkü ustanın işi hakkında en doğru fikri ancak bu şekilde edinebilirsiniz. Eğer çevrenizde sizin gibi bahçesi olan yakınlarınız varsa onların çalıştığı bahçıvanlara ulaşmayı da deneyebilirsiniz.        

Bir bahçıvanla çalışmanın maliyeti nedir?

Bahçıvanların bahçe sahibiyle yaptıkları anlaşmaya bağlı olarak, belirli aralıklarla bahçeye bakıma gelmeyi taahhüt eden ve bakım sıklığını genelde bahçenin ve bitkilerin ihtiyaçlarına göre belirleyen bir çalışma sistemleri vardır. Maliyeti de bu bakım sıklığına ve elbette bahçenin özelliklerine göre belirlerler. Bahçenin büyüklüğü, bakıma ihtiyaç duyan bitkilerin sayısı ve özellikleri, bahçenin ekili alanlarının oranı gibi değerler maliyeti belirleyecektir. Dilerseniz bahçe bakımını anlaştığınız bahçıvanla paylaşabilirsiniz. Örneğin günlük sulama gibi basit işleri siz üstlenirsiniz ama budama, aşılama gibi ustalık gerektiren işleri belirli günlerde gelen bahçıvanlara bırakırsınız. Bu şekilde hem bahçe bakımını aksatmamış hem de tasarruf sağlamış olabilirsiniz. 

Bahçe bakımında başka kimlerden destek alabilirim?

Bahçe bakımı aynı zamanda ev dekorasyonunuzun önemli bir parçasıdır bu nedenle bahçe bakımınıza dekorasyon öğeleri de ekleyebilirsiniz. Rüya gibi bir bahçe için peyzaj tasarımcıları, peyzaj mimarları, bahçe mobilyacıları ve hatta marangozlardan yardım almanız mümkün. Örneğin marangozlardan hizmet alarak bahçenizin bir köşesine yaptıracağınız ahşap kameriye size muhteşem bir dinlenme alanı kazandırabilir. Bahçenize süs veya yüzme havuzu yaptırmak isterseniz homify profesyonel sayfalarında havuz yapım ve bakım alanında hizmet veren uzmanlara da ulaşabilirsiniz. Büyüklüğüne göre sınırsız dekorasyon ihtimali olan bu alanı en iyi şekilde değerlendirerek yaşam kalitenizi artırabilirsiniz.

   

 

 

     

Benzer fotoğraflara göz at