Bahçıvanlar kategorisinde, Konya şehrindeki en uygun profesyoneli bulun | homify

Konya : Bahçıvanlar - 0

Hizmet alanı
Aramanız sonuç vermedi. Bu kategoride ilk resim yükleyen kişi siz olun.

Konya, Türkiye’nin yüz ölçümü en geniş şehridir. Kuzeyinde Haymana Platosu ve kuzeydoğusunda Cihanbeyli Platosu bulunur. Doğa ile iç içe geniş arazilerin bulunduğu şehirde karasal iklim hüküm sürer. Step ikliminden ötürü yaz ayları oldukça kuraktır. Türkiye’nin en büyük alüminyum ve magnezit yatakları burada yer alır. Tarihi boyunca birçok medeniyeti barındırmıştır. Şehrin tarihi yüzlerce yıl öncesine dayanır ve oldukça eskidir. Konya’da platolardan sonra ovalar en fazla alanı kaplar. Bozkırlarla kaplı platolar, hayvancılık ve tarım açısından önem taşır. Konut ya da ticari projeler için şehrin doğasına uygun bir planlama gerekir. Bahçeler bakım ve özen ister. Bu aşamada ulaşabileceğiniz profesyoneller ise bahçıvanlardır.

Bahçelerinizi düzenlemek ve açık alanları yaz aylarında daha kullanışlı hale getirmek için yeterince zamanınız olmayabilir. Bahçıvanlar, geniş kapsamlı bahçe düzenlemesi yapabildikleri gibi, dekoratif çiçek ve bitkilerin ekimi için tohumları temin edebilirler. Zen bahçesi dizayn edebilirler. Oda pencerelerinden görülebilecek bahçe manzarasını güzelleştirir, ferah bir atmosfer sunarlar. Bahçe bakımı sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. Bahçıvanların çalışma alanları ile ilgili detaylı bilgilere göz atalım.

Bahçıvanlar ne tür hizmetler sunar?

Bahçıvanların yaptıkları işler bir hayli fazladır. Çim biçmek, ağaç budamak, toprak kazılarının yapılması, ekim yapmak, çiçek ve bitkilerin bakımlarının yapılması şeklinde özetlenebilir. Bahçeli müstakil bir konut için bir bahçıvanla anlaşmak isteyenler için profesyoneller bahçe işlerini kolaylaştıracaktır. Konya’da geniş araziler mevcuttur. Metropol şehirlerin kalabalıklaşan dünyasında ise konut projeleri daha da küçük bir alana yerleşmektedir. Konya’da ise bit konu sahibi olmak daha ekonomiktir. Geniş bahçeli bir konut için bahçıvanlardan alabileceğiniz hizmetleri sıralayalım.

- Çim biçme

- Ağaç ve bitkilerin budanması

- Bitkilerle ilgili bakım ve süsleme

- Gübreleme

- Genel peyzaj bakımı

- Bitki ve çim tohumlarının ekimi

- Sulama teknikleri ile ilgili kurulum

- Bahçe düzenleme

- Bitki tohumlarının tedarik edilmesi

- Canlı bitki ve ağaç türlerinin haşerelere karşı korunması

- Bitkilerin nem seviyelerinin kontrolü

Bahçelerde bakım hizmetlerinin yanı sıra, bölgenin iklim şartlarına uygun hangi bitki ve ağaç türlerinin kullanılacağını iyi bilirler. Konya’da bulunan bahçıvanlar, bitki türleri ve çiçekler için bahçenize uygun çeşitleri raporlayabilir ve seçim aşamalarında size yardımcı olabilirler. Günün sonunda bir bahçıvan bahçenizi düzenler, ölü yapraklardan arındırır ve bitkilerinizin daha uzun ömürlü olması için nem, su ve güneş ihtiyaçlarını karşılarlar.

Konya’da bahçıvanların çalışma alanları

Zen bahçesi modeli tasarlayabilirler. Eğrelti otları, süs bitkileri ve çiçekler, bölgeye uygun ağaç türleri gibi uzman olduğu konularda profesyonel destek vermeye hazırdırlar. Konut projelerinden ticari yapılara, bahçesi mevcut olan tüm yapılar için hizmet verirler. Açık alanların yaz aylarında kullanıma açık olması, bahçe düzenine özen göstermenizi sağlayacaktır. Bahçıvanlar, peyzaj mimarları ile çalışabilirler. Ayrıca çit & kapılar alanlarında hizmet veren profesyoneller ile çalışma alanları bir arada olabilir. Bahçe modeli, arsa kullanımı ve bölge şartlarına bağlı olarak değişir.  Bahçıvanlar hangi bitkinin güneş ihtiyacının ne oranda olduğunu bilirler. Türlerine göre bitki ve ağaçların su ve nem ihtiyaçlarını da bilirler. Bahçıvanlar ayrıca gerek bitki türleri için gerekse bahçe çözümleri için çitler oluşturabilirler. Peyzaj mimarları ve mimarların rehberliğinde bahçeler, parklar, rekreasyon alanları, çim alanları, yol kenarı tesisleri, botanik ve kamusal bahçe alanları gibi farklı konumlarda çalışabilirler. 

Bahçıvanların kullandığı malzemeler

Budama makası, bağ makası, budama testeresi, yüksek dal makası, aşı makası, çim makası seti, su hortumları, kürek, testere gibi malzemeler kullanırlar. Konya’da bir bahçıvana ihtiyaç duyduğunuzda malzemelerin temini ile ilgili irtibat kurabilirsiniz. Bahçıvanın çalışma süreci ile alternatifleri değerlendirebilirsiniz. Yarı zamanlı çalışan bir bahçıvan ile tam zamanlı çalışan bahçıvanın iş yükü fark edecektir. Bahçıvanlık malzemeleri kaliteleri, ürünlerin uzun ömürlülük özelliklerini belirler. Ayrıca sulama kabı, mala, maket çantası, el arabası ve biçme makineleri de bahçıvanların temel ekipmanları arasında yer almaktadırlar.

 

Konya’da bir bahçıvanla çalışmanın avantajları

Bölgenin iklim koşullarını iyi bilen Konyalı bahçıvanlarla çalışmanın birçok avantajı olacağı kuşkusuz. Bir bahçıvanla çalışmak vakit kaybını önler. Çalışan bireyler için bahçe işleri çok vakit alabilir. Ayrıca birçok bitki türü ve çiçeklerin kullanılacağı bahçelerde bakım için yalnızca vaktinizin olması yeterli olmaz. Hangi bitki türü için nelere gereksinim duyacağı hakkında bilgi ve deneyim sahibi olmanız gerekir. Bitkilerin nem ve su kontrolü istikrarlı bir çalışma gerektirir. Toprağa göre hangi bitki türlerinin uygun olacağını bir bahçıvan bilir. Burada Konya iklimi göz önüne alındığı için, özellikle Konya koşullarını iyi bilen deneyimli bir bahçıvanla çalışmak sizi memnun edecektir. Konya’dan deneyimli bahçıvanlar bölgenin koşullarına uygun bitki ve ağaç türlerini iyi bildikleri gibi, sebze  türleri içim ekme ve biçme işlerini de bilebilirler. Deneyimli bir bahçıvan bitkilerin büyümesi ve çoğalması konularında da hakimdirler. Bahçe düzenlemeleri, bitki ve ağaç türlerinin bakımı ile ilgili uzmanlaşan bahçıvanlar için homify’daki profesyoneller sekmesine göz atabilirsiniz. Bahçıvanların deneyimleri ve daha önce çalıştıkları iş alanları ile ilgili fikir edinebilirsiniz.

Bahçıvana sorulabilecek sorular

Deneyimli bir bahçıvanın bahçenizde fark yaratacağını unutmayın. Ancak bir bahçıvanla anlaşmadan önce deneyimleri ve çalışma koşulları hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Konya’dan bir bahçıvan ile anlaşmadan önce sorabileceğiniz sorulara değinelim.

- Ne kadar zamandır bu işi yapıyorsunuz?

- Daha önce kaç projeyi tamamladınız?

- Mevcut çalışma örneklerini görebilir miyim?

- Genel kapsamlı bahçe düzenleme işleri için kaç kişi çalışacak?

- Referanslarınız nelerdir?

- Ödeme koşulları hakkında bilgi verir misiniz?

- Bütçeye dahil olacak diğer giderler nelerdir?

- Bu proje ile ilgili öngördüğünüz önemli hususlar var mı?

Konya’da bahçıvanla anlaşırken nelere dikkat etmeliyim?

Bir bahçıvan ile anlaşmadan önce çevre dostu çözümler üreten bir profesyonel olmasına özen gösterin. Deneyimli bir bahçıvan ile çalışmanız önerilir. Bulunduğunuz bölge şartlarını iyi bilen bir profesyonel, iklim koşullarını bilir ve sürece hakimdir. Ağaçların kesilmesi, kazı işleri, ekme ve biçme işleri, tohumların temin edilmesi gibi işlerde görev alan profesyoneller bahçenizi güzelleştirir. Bahçıvanla çalışmak, bahçe dizaynında fark yaratacaktır. Bitki türleri, dekoratif canlı çiçekler ve ağaçların sağlığı için dikkat edilmesi gereken hususları bilirler. Uzayan çalıların budanması ya da ağaçların budanması aşamalarında temin edilmesi gereken bahçe ürünleri ihtiyaçlarını karşılarlar. Ferah ve iç açıcı bir bahçe atmosferi için, bitki türleri ve ağaçlara zarar verecek böcek türleri ya da haşerelere karşı koruma sağlayacak çözümleri uygularlar. Bu aşamalarda bahçıvanların bitkilerin büyümesi, gelişmesi için gerekenleri yapması sağlanmalıdır. Yalnızca çiçekler ve bitki yetiştirme ile kalmamakla beraber, bir bahçıvan; sebze yetiştirme işlerini de bilebilir. Sebze ve meyve üretimi konularında tarım alanlarında hizmet verebilirler. Konya gibi düz ve geniş alanların ağırlıklı olduğu şehirlerde tarım gelişmiştir. Yaz aylarının çok kurak olması sebebiyle buğdayın ağırlıklı yetiştirilmesi göz önüne alınırsa, geniş arazilerde yapılacak işler konusunda yapılabileceklere hakimdir. Konya’da bir arazide iklim koşulları ve coğrafi konuma uygun dekoratif bitkiler, ağaçlar ve çiçeklerin sağlığı için çözümler üretirler. 

İlham verecek bahçe örnekleri için, ayrıca ‘Çok güzel bir bahçe mi istiyorsunuz? 22 örnek fotoğraf!’ yazımıza da göz atabilirsiniz.