Bahçıvanlar kategorisinde, Malatya şehrindeki en ideal profesyoneli bulun | homify

Malatya : Bahçıvanlar - 0

Aramanız sonuç vermedi. Bu kategoride ilk resim yükleyen kişi siz olun.

Coğrafi konumundan dolayı tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan Malatya, Türkiye’nin en kalabalık 27. şehridir. Zengin kültürü ve yeşil doğası ile dikkat çeken Malatya’da gezip görebileceğiniz pek çok farklı yer bulunmaktadır. Doğası ile görenleri büyüleyebilmeyi başaran bu şehirde bahçıvanlar da aktif bir şekilde hizmet sunmaktadır. Turizm ve tarım açısından önemli olan Malatya’nın dört bir yanı parklar, korular, bahçeler, anıtlar ve ormanlar ile doludur. Ağaçlara, bitki örtüsüne ve mis kokulu çiçekli bitkilere özen gösteren bir şehir yapısına sahip olan Malatya, koru ve sosyal park gibi alanlar ile birlikte aynı zamanda ev ve iş yerlerinde yemyeşil bahçelere sahiptir.

Bahçeli bir evde oturmak büyük bir şanstır. Ancak bahçeyi yeşil ve bakımlı tutabilmek kolay bir iş değildir. Bunu sağlamak için sadece zaman ve uğraşı gerekmez, aynı zamanda bütün bitki türlerinden ve bitkilerin dillerinden anlayabilmek gerekir. Bahçıvanlar, bu konuda tecrübeli ve ayrıntılı bilgilere sahip oldukları için bahçelerinizi verimli ve işlevsel hale getirebilirler. Bakımlı ve estetik açıdan cazip bahçeler yaratmak istiyorsanız, bahçenizi profesyonel ve tecrübeli bir bahçıvana emanet etmeyi deneyebilirsiniz.

Bahçıvanlar ne gibi hizmetler sunarlar?

Bahçıvanlık hizmeti ile ilgili lüks bir ihtiyaç algısı olsa da aslında kent hayatı içerisinde büyük bir öneme sahiptir. Çünkü modern şehirlerde yaşayan yeni nesil, o şehrin toprağına ve toprak işlerine karşı yabancılık çekebilirler. Doğaya dönüşü simgeleyen yeni trendler ile birlikte insanlar artık toprak ve bitkiler ile daha fazla ilgileniyor gibi gözükse de bahçe düzenlemesi ve bakımı kolay bir şekilde öğrenebileceğiniz işler değildir. Belli bir donanım ve tecrübe gerektiren bahçıvanlık mesleği profesyonel olarak değerlendirilmesi gereken bir meslektir. Bu nedenle amatör olarak bahçe ile uğraşmayı seviyorsanız dahi kendi deneyiminizi bir uzmanın tecrübe ve bilgi birikimi ile kıyaslayamazsınız.

Bahçıvanlar bahçenizin her türlü bakımını, mevsimsel budama işlemlerini ve bitkilerin dikimi gibi çalışmaları sizlere sunabilirler. Bahçenizin boyutlarına göre bahçıvan ile farklı türde anlaşmalar yapabilirsiniz. Örneğin bir site ya da iş merkezine ait büyük bir bahçe var ise tam zamanlı bir bahçıvana ihtiyaç duyabilirsiniz. Ancak daha ufak bireysel konutların ufak bahçeleri için haftada 1 ya da ayda 1 gibi belirli aralıklar ile çalışma programı talebinde bulunabilirsiniz. Bu süre içerisinde de bahçenizin diğer gereksinimlerini tespit edebilirsiniz.

Yeni taşındığınız ya da yeni inşa edilmiş bir evin bahçesini sıfırdan şekillendirmek isterseniz yine bahçıvanlardan destek alabilirsiniz. Malatya’daki evinizin konumu, bahçenizin yapısı, rüzgar ve yağış gibi bahçenizi olumsuz etkileyebilecek iklim şartlarına göre hangi bitki, ağaç ve çiçek türlerinin bahçenize uygun olduğu bahçıvanlar tarafından belirlenir. Böylelikle istediğiniz tarz ve estetik özelliklere uygun bir bahçe düzenlemesi yapılabilir. Bahçeniz için havuz, çeşme, yürüyüş yolu gibi özel tasarımlar istiyorsanız bahçe tasarımı konusunda uzman olan peyzaj mimarları ile birlikte de çalışabilirsiniz. Bahçıvanlar, peyzaj mimarları ile entegre bir şekilde çalışarak gerçek anlamda kusursuz bir bahçe düzeni elde edebilmenizi sağlarlar.

Bahçe düzenlemesi ile ilgileniyorsanız dergimizin Bahçeniz için duvar modelleri başlıklı yazısına göz atabilirsiniz.

Bahçıvanlara neden ihtiyaç duyulur?

Bahçe bakımı ve düzenlemesi ilk etapta kolay gibi gözükebilir. Ancak bir bahçeyi sürekli olarak bakımlı ve estetik bir şekilde tutabilmek, zorlu ve ustalık isteyen bir iştir. Bahçıvanlarla çalıştığınızda ise uzun vadede ekonomik ve kalıcı çözümler üretmeye başlarsınız. Keyifli bir iş gibi gözükse de bahçe ile ilgilenmeye başladığınızda bakım işlerinin ne çok zaman aldığını fark etmeye başlarsınız. Özellikle de bu işler konusunda tecrübesizseniz, bahçe bakımı sizin için yorucu gelmeye başlayabilir. Böyle bir durumda pes edip bahçe bakımını ve diğer işleri yarım bırakırsanız bitkileriniz cansızlaşır ve bahçenize kalıcı zararlar verebilirsiniz. Bitkiler genel olarak birbirine benzese de her bitkinin farklı ihtiyaçları vardır. Kimi bitkiler gölgeyi severken kimi bitkiler ise güneşi sever. Bazı bitkileri her gün sulamak gerekebilir iken bazı bitkileriyse belirli aralıklarla sulamak gerekir. Bütün bu detayları öğrenmek ve bu bilgilere göre hareket etmek ise yorucu olabilir. Bahçıvanlar ile çalıştığınız zamansa profesyoneller bu tür işleri sizin için halledebilirler. Ayrıca bahçenizin hangi bitkilere uygun olduğunun tespit edilmesi de zor bir iştir. Yaşadığınız bölge, bahçenizin özellikleri ve diğer detaylar göz önünde bulundurulduktan sonra doğru bitkilerin seçimi aşamasına geçilir. Mevsime uygun bitkileri yetiştirmek ve bahçenizi hayal ettiğiniz şekle getirmek isterseniz bahçıvanlar yine en büyük yardımcılarınız olacaktır.

Bahçe bakımı için uygulanacak işlerde farklı ekipmanlara ihtiyaç duyulur. Bu ekipmanları temin etmeniz ise sizin için masraflı olabilir. Bir bahçıvan ile çalıştığınız zaman ihtiyaç duyduğunuz bütün malzemeler, bahçıvanlar tarafından temin edilir. Böylelikle ekipmanlar için harcadığınız bütçeden de tasarruf elde edersiniz. Doğal zenginlikleri ile ünlü olan Malatya, coğrafi konumu ve yağışlı iklimi sayesinde avantajlı bir bölgedir. Hemen her türlü bitki için bir cennet niteliğinde olan Malatya’da meşe, ıhlamur, çınar ve gürgen gibi ağaçlar bulunur. Eğer araziniz büyükse bu tür ağaçları kendi bahçenizde de yetiştirebilirsiniz. Ancak bitki örtüsüne ve iklim şartlarına uygun bitkiler seçerken bahçıvanlara danışmanız daha doğru olacaktır. Yanlış seçimler yaptığınız zaman bitkilerin ve çiçeklerin ömrü maalesef çok uzun olmayacaktır.

Bahçıvanlık hizmetinin maliyeti nedir?

Bahçıvanlık hizmetinin maliyeti beklediğiniz işin niteliğine göre değişebilmektedir. Bahçenizin büyüklüğü ve bakım sıklığı bahçıvanlık hizmetinin fiyatını belirleyen en önemli unsurdur. Haftalık mı yoksa aylık mı hizmet beklediğiniz de maliyete etki edecektir. Toplu konut alanları için tam zamanlı bahçıvanlara ihtiyaç duyabilirsiniz. Bununla birlikte tam zamanlı ve yarı zamanlı çalışan bahçıvanlar arasında da fiyat farklılıkları söz konusu olur.

İstek ve ihtiyaçlarınızı belirledikten sonra fiyat karşılaştırması yaparak sizin için en doğru bahçıvanı seçebilirsiniz. Fakat fiyatları birbiriyle karşılaştırırken tek kıstasınızın bu olmamasına dikkat etmelisiniz. Bahçıvan fiyatları, işlemler için kullanılacak ekipmanlara ve bahçıvanların tecrübelerine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Uygun fiyat adı altında geçici süre ile sizlere çözüm sağlayabilecek kalitesiz işçilik sunan kişilerden kesinlikle uzak durmalısınız. Bunun yerine bütçenize ve ihtiyaçlarınıza en iyi şekilde cevap verebilecek bahçıvanları seçmelisiniz.

Malatya’da bahçıvan nasıl bulunur?

Malatya’daki profesyonel bahçıvanlara ulaşmak istiyorsanız internetten yararlanabilirsiniz. homify’ın “Profesyoneller” sekmesinde yer alan bahçıvanları inceleyerek ihtiyacınız olan bahçıvanlara erişebilirsiniz. Bahçıvanları referanslarını da görebileceğiniz homify ile kısa süre içerisinde birlikte çalışabileceğiniz bahçıvanları bulabilirsiniz. Bahçıvanlara mesaj atarak teklif alabilir ve aynı zamanda aklınıza takılan soruları iletebilirsiniz. Bahçıvanlar belirli alanlarda uzmanlaşmış kişilerdir. Diğer tüm meslek dallarında olduğu gibi bahçıvanları da bu şekilde değerlendirmeniz projenizde daha çok verim elde etmeniz açısından önemlidir. Ufak boyutlu mekanlar ve bahçeler için hizmet verebilecek birinden daha geniş alanlar için hizmet talep etmeniz yanlış bir tercih olabilir. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için bahçıvanların referanslarına bakarak sizin ihtiyacınıza uygun olan benzer projelerde yer alıp almadıklarına bakabilirsiniz. Ayrıca bahçıvanlar ile çalışmadan önce bütün istek ve ihtiyaçlarınızı net bir şekilde kendilerine belirtebilir ve ileride oluşabilecek anlaşmazlıkları baştan çözebilirsiniz.

Benzer fotoğraflara göz at