Bahçıvanlar kategorisinde, Samsun şehrindeki en ideal profesyoneli bulun | homify

Samsun : Bahçıvanlar - 0

Aramanız sonuç vermedi. Bu kategoride ilk resim yükleyen kişi siz olun.

Bakımlı bir bahçe, insanların evlerini daha keyifli ve konforlu hale getirir. Bahçeli evlerde bahçenin bakımlı, düzenli ve yemyeşil çimlerle ve rengarenk çiçeklerle donatılmış olması yaşam kalitesinde büyük bir fark yaratır ve tabii aynı zamanda evin mülk değerini de arttırır. 

Profesyonel bahçıvanlar, bir bahçenin nasıl tasarlanacağı, düzenleneceği ve bitkilerin bakımı konusunda uzmandır. Bahçıvanların iş tanımının en büyük kısmını, bitkilerin hayatta ve sağlıklı kalabilmesi için belirli iklim koşulları ve toprak yapısı uygun olduğu zamanlar ekim yapmak, ideal zamanlarda budama, gübreleme ve bakım gibi süreçleri yönetmek oluşturur. Tüm bu işlemler kimilerine kolay görünebilir ancak işin aslına bakacak olursak, her bir bitkinin özelliklerini bilmek, toprağın yapısını ve iklim koşullarını değerlendirebilmek ve bitkilerin dilinden anlayabilmek hiç de kolay olmayan bir uzmanlık, teknik bilgi ve deneyim gerektirir. Eğer bu konularda uzman değilseniz, internetten derlediğiniz ya da etraftan duyduğunuz bilgilerle bahçenizi düzenli, canlı ve sağlıklı tutabilmek bir hayli zor olacaktır. Bu yüzden kusursuz bir bahçe ve huzur dolu ve keyifli bir ev için profesyonel bahçıvanlardan destek almak her zaman daha iyi bir seçenektir.  

Samsun’da bahçecilik geleneği ve ideal bir bahçe için gerekli koşullar

Karadeniz Bölgesi'nin Orta Karadeniz Bölümü'nde yer alan Samsun, göz alıcı sahili ve doğal güzellikleri ile Karadeniz’in en önemli turizm merkezi olmayı başarmış bir şehir. Ayrıca Samsun’da bahçecilik o kadar gelişmiş ki bahçeli evleri olmayan insanlar da apartmandakilerinin balkonlarını küçük birer bahçeye dönüştürüyorlar ve şehirde her zaman çiçekli bir bahar havası esiyor. 

Samsun’un doğal güzelliklerinin oluşmasının sebeplerinden biri de coğrafi olarak ılıman iklime sahip olması. Şehir’de sıfır derecenin altındaki gün sayısının bir yıl içinde yirmi günü geçmediği belirtiliyor. Samsun’da genellikle kışlar ılık, yazlar ise bol yağış alarak geçer. Bu ılık hava ve bol yağışlı iklimi sayesinde de Samsun ve çevresinde oldukça kuvvetli bir bitki örtüsü kendini gösterir. Samsun toprakları oldukça verimli olduğu için bahçeler için de ağaç, çiçek ve bitki türleri açısından seçenekleriniz oldukça fazla diyebiliriz. Meşe, gürgen, kestane, ıhlamur, çam gibi orman ağaçları; fındık, armut, şeftali, erik, ceviz, kızılcık ve kiraz  gibi meyve ağaçları ve ılıman iklimde yetişen bütün çiçek türleri Samsun’daki bahçelerde yetiştirilebilen bitkilerdir. 

Bir bahçıvandan ne gibi hizmetler bekleyebiliriz?

,

Bahçe bakımı ve tasarımı söz konusu olduğunda bahçıvanlarla çalışmak isteyen ev sahipleri genellikle farklı kategorilerde iş taleplerinde bulunabilirler. Eğer bahçeli bir evde yaşıyorsanız ve mevcut bahçenizi güzelleştirmek ve bitki çeşitlerini arttırmak istiyorsanız bahçıvanınızdan bahçeniz için bir yenileme ve bakım hizmeti alabilirsiniz. 

Aynı şekilde eğer yeni bir eve taşınacaksanız ya da Samsun’daki arazinize bir ev inşa ettirmeyi planlıyorsanız bahçıvanlar sizin için sıfırdan yepyeni bir bahçe de tasarlayabilirler. Bahçıvanlar, özellikle yeni bahçe tasarımlarında evinizin bulunduğu konuma, bahçenin aldığı güneş, rüzgar ve yağış miktarına, toprağın spesifik özelliklerine ve sizin istediğiniz bahçe tarzına göre ideal bir bahçe tasarlar ve bu tasarımı eksiksiz bir şekilde hayata geçirirler. 

Tabii bahçeniz için istediğiniz bahçıvanlık hizmetlerinin her zaman bu kadar kapsamlı olması da gerekmiyor. Eğer mevcut bahçeniz için yalnızca düzenli bakım, çimlerin biçilmesi, bitkilerin budanması gibi periyodik hizmetler almak istiyorsanız da aylık ya da haftalık programlarla çalışan profesyonel bahçıvanlara ve bahçe ve ağaç bakım hizmeti veren firmalara başvurabilirsiniz. 

Neden bahçe bakımını kendim üstlenmek yerine bir bahçıvanla çalışmalıyım?

Özellikle bahçe ve toprakla meşgul olmayı seven ve bu işlemlere vakti olan kimi ev sahipleri bir bahçenin bütün bakım ve geliştirme işlemlerini kendilerinin yapabileceğini düşünerek bir bahçıvanla çalışma konusuna şüpheci yaklaşabilirler. Ne var ki bahçe bakımı özellikle bu konuda tecrübesiz olanlar ve yeni başlayanlar için oldukça zor bir iştir ve bitkiler ve toprakla ilgili öğrenilmesi gereken çok fazla detay vardır. Çoğu zaman uzun süredir bahçe bakımını kendileri üstlenen ev sahipleri bile zaman zaman bitkilerin öldüğüne, bazı bitkilerin istenildiği gibi canlı ve sağlıklı gelişmemesine ve yeni ekilen çiçeklerin bazı durumlarda toprağa tutunamamasına şahit olurlar ve bu durumlar ideal bir bahçe için oldukça can sıkıcı ve estetik olarak da olumsuz bir görünüm yaratan durumlardır. Bu tarz olumsuzlukların yaşanmasının sebebi ise yalnızca teknik bilgi ve deneyime sahip bir uzmanın iklim normallerindeki değişikliklere, olağan dışı hava koşullarına ve toprağın yapısına hakim olabilmesidir. Bitkiler bölgedeki hava koşullarında değişimler yaşandığında, örneğin bir yıl normalin üzerinde yağış olduğunda ya da kışın soğuk hava koşulları normalin altında seyrettiğinde olumsuz tepkiler verir ve bu tepkilere karşı hızlı bir müdahale gerekir. Bahçıvanlar her bitkinin farklı koşullara karşı nasıl tepki vereceğini ve bu olumsuz durumların nasıl iyileştirilebileceğini bilen uzmanlardır. Kısacası bahçe bakımı ve dört mevsim düzenli ve göz kamaştırıcı bir bahçeyi sürdürebilmek söz konusu olduğunda ezbere bilgiler yeterli olmaz ve normalin dışındaki koşullara da hazırlıklı olmak gerekir. Örneğin her yıl farklı içerikli gübreler kullanmanız gerekebilir. Bunların yanı sıra ağaçların her yıl nasıl budanması gerektiğini de ayrıntılı olarak bilmek gerekir çünkü yanlış budama sonucu ağaçlar yanlış yönlere doğru eğilebilir ya da biçimsiz büyüyebilir veya canlılıklarını yitirebilirler. 

Dolayısıyla sürekli olarak bir bahçıvanla çalışmasanız bile, sizin bakımını üstlendiğiniz bir bahçe için belirli aralıklarla bahçıvanlardan danışmanlık hizmeti almaya ihtiyaç duyarsınız. En azından mevsim geçişlerinde bir bahçıvan ile çalışmak, sizin bahçenize bakmanızı ve toprakla keyifle meşgul olmanızı da kolaylaştıracak ve bahçenizi bitkiler için daha konforlu ve sağlıklı bir alan haline getirecektir. 

Bahçıvanlık hizmetleri ne kadara mal olur?

Kusursuz bir bahçe için düzenli olarak bir bahçıvan ile çalışmak isteyenlerin en çok sordukları soruların başında bu işin ne kadara mal olacağı geliyor. Bahçıvanlık hizmetleri için belirli fiyatlardan bahsetmek biraz güç olsa da, aylık ya da haftalık periyotlardaki bahçe bakım ücretleri Samsun ve çevresinde günlük 100 ila 200 TL arasında değişiyor diyebiliriz.  

Samsun’daki bahçıvanları nereden bulabilirim?

Profesyonel tasarımcılar, dekoratörler, iç mimarlar ya da benzeri sektörlerde olduğu gibi, bahçe bakımı ile ilgilenen firma ve bahçıvanlara ulaşmak için de homify sayfalarını kullanabilirsiniz. Sayfalarımızda yer alan Profesyoneller sekmesi altında Samsun ve çevresinde yer alan uzman bahçıvanları ve ağaç ve bahçe bakımı üzerine hizmet veren firmaları listeleyebilir, bu firmaların profillerindeki referans iş örneklerini fotoğrafları ile inceleyebilirsiniz. Beğendiğiniz örnek bahçe fotoğraflarını kendi oluşturduğunuz Yeni Fikirler sayfanıza kaydedebilir ve size ilham veren bu fikir ve fotoğrafları bahçıvanına göstererek tarzınızı ve ideal bahçe tasarımınızı daha açık ve spesifik şekilde gösterebilirsiniz. Ayrıca homify sayfalarımızda yer alan deneyimli ve profesyonel bahçıvanlara tek tıkla mesaj atarak bahçeniz için aklınızdan geçen fikirleri onlarla paylaşabilir, onlara danışabilir ve bahçeniz için düzenli bir tasarımın ne kadara mal olacağını ya da ortalama fiyatları öğrenebilirsiniz. 

Bahçenizin bitkilerinin bakımı için zahmetsiz ve pratik sulama sistemleri kurmayı düşünüyorsanız Bahçe sulama sistemleri hakkında bilmeniz gereken her şey başlıklı yazımızda oldukça faydalı bilgiler bulabileceğinizi de belirtelim. 

Benzer fotoğraflara göz at