Bahçıvanlar kategorisinde, Van şehrindeki en ideal profesyoneli bulun | homify

Van : Bahçıvanlar - 0

Aramanız sonuç vermedi. Bu kategoride ilk resim yükleyen kişi siz olun.

Bir deniz büyüklüğüne sahip olan, tarihte iç deniz olarak kayıtlara geçen Van Gölü’ne ev sahipliği yapan Van, Doğu Anadolu Bölgesi’nin yüz ölçümü bakımından en büyük şehri olma özelliğine de sahiptir. Sert karasal iklimin çok etkili olduğu şehirde yılın belirli bir döneminde kalıcı kar yüksekliği bir metreyi aşarken bahar ve yaz aylarında karların erimesiyle birlikte yüksek dağlar ve mezralar yemyeşil tarım arazilerine dönüşmektedir. Van’ın en önemli özelliği tarihi bir şehir olması ve tarihinin çok eski dönemlere kadar dayanmasıdır. Van, eski bir şehir olmasına karşın modern bir şehirleşme sürecinden geçmiş ve günümüzde modern şehirler sıralamasında yedinci sıraya yerleşmiştir. Şehrin aktif bir fay hattı üzerinde yer alıyor olmasından dolayı şehir planları ve imar planları titiz bir şekilde yeniden hazırlanmış ve şehirleşme bu planlara sadık kalarak hayata geçirilmiş. Modern konutlar, geniş caddeler, yeşil alanlar, parklar, bahçeler ve modern yerleşim planı ortaya modern Van şehrini çıkarmış. Modernleşmenin etkisini görebilmek için şehrin merkezini ziyaret etmeniz yeterli oluyor. Görsel açıdan insanı kendine hayran bırakan meydan ve yeşil alan düzenlemeleri, soğuk hava şartlarına dayanıklı parklar ve eski Van evlerinin modern peyzaj ile düzenlenmiş bahçeleri yeşil alan – şehir alanı oranının çok yüksek olmasını sağlıyor. Şehirde yeşil alanlara verilen önem oldukça fazla olduğundan şehrin her sokağında, her caddesinde ve her evin bir köşesinde yeşil alan görebilirsiniz. Yeşil alanın bu kadar fazla olması ve karasal iklimin soğuk etkisine karşı dayanıklı yeşil alanların olmasının temel sebeplerinden biri düzenlemelerin ve bakımın profesyonel bahçıvanlar tarafından yapılmış olmasıdır. Van’ın dağlık alan oranı fazla olduğu gibi dağlarda yetişen ve Van bölgesi dışında yetişmeyen bitkiler sokaklarda ve evlerin bahçelerinde yer almaktadır. Bahçıvanlar; temel görevleri olan bahçe bakımı, ekim ve dikime hazırlık, budama gibi işlemlerin dışında farklı bitkilerin bir arada yetişeceği, gelişeceği özel alanlar hazırlar ve ekim yaparlar. Bahçıvanların özenli çalışmaları ve peyzaj mimarlarının katkıları ile Van caddeleri, meydanları, sokakları, parkları, bahçeleri insanların hayat bulduğu ve yeşile doyduğu alanlar haline gelmiştir.  

Van’da bahçıvanların hizmet verdiği alanlar

 • Belediyeler tarafından projelendirilen meydanlarda yer alan yeşil alanların oluşturulması, yeşil alanların belirli periyotlarda bakımlarının yapılması konusunda hizmet verirler.
 • Yeşil alan olarak düzenlenen park ve bahçelerin dört mevsim yeşil kalmasını ve bitkilerin uzun ömürlü olmasını sağlar, sağlıklı gelişim göstermeleri için gübreleme yaparlar.
 • Kapalı alanlarda yer alan yeşil alanların güneş almalarını sağlayacak sistemleri kurarlar.
 • Bahçelerde yer alan bitkilerin su ihtiyaçlarını karşılayacak sulama sistemini kurar ve bitkilerin su ihtiyaçlarını belirli periyotlarda karşılarlar.
 • Bitkilerin çiçeklenme dönemi öncesi bakımı yapar, çiçeklenme döneminde aşırı çiçeklenmenin önüne geçerek ömürlerinin uzamasına katkı sağlarlar.
 • Toprağın işlenmesi, havalandırılması, mineral ve bakteri bakımından doyurulması gibi konularda hizmet verir, ekim öncesi toprağı ekime hazır hale getirirler.
 • Çok yıllık ağaç bakımı yapar, meyve veya yaprağa yönelik budama işlemi yaparak ağaçların sağlıklı gelişim göstermelerini sağlarlar.
 • Parklarda ve meydanlarda peyzaj projesine uygun olarak çim ekimi, çim bakımı ve çim biçme işlemini yaparak yeşil alanların meydanlara hayat vermesine katkı sunarlar.
 • Bahçe, park ve meydan dışında kalan cadde ve sokaklarda yeşil alan oluşturulması, ağaç dikimi yapılması ve bakımını yaparak bu alanların yeşil kalmasını sağlarlar.

Van’da bahçıvan ile çalışmanın avantajları nelerdir ?

Van’da yaşayan biri olarak evinizde, işyerinizde yeşil alan oluşturmak veya ağaç dikimi yapmak istiyorsanız hava şartlarına, mevsimine ve iklimine göre seçimler yapmanız gerekecektir. Van gibi hem yüksek rakımda yer alan hem de soğuk olan şehir merkezinde tüm şartları sağlamak oldukça zordur. Profesyonel bir bahçıvan ile çalıştığınızda hem teknik açıdan bilgilerinizi pekiştirebilirsiniz hem de istediğiniz yeşil alanların kısa süre de profesyonelce hayata geçirilmesini sağlayabilirsiniz. 

Profesyonel bir bahçıvan ile çalıştığınızda dört mevsim canlı ve yeşil kalan bir bahçeye veya yeşil alana sahip olursunuz. Bahçelerin ve yeşil alanların bakımı konusunda profesyonel bir bahçıvandan yardım almak hem ekonomik açıdan size tasarruf etme imkanı sağlar hem de zaman açısından size kolaylık sağlar.

Soğuk hava şartlarına dayanıklı bitkilerin seçiminin yapılması, yüksek rakımlarda yaşayacak bitkiler ile birlikte bir kombinasyon yapılması için profesyonel bir bahçıvan ile çalışmanız gerekecektir. 

Evinizde yer alan bitkilerin, bahçe bitkilerinin ve salon bitkilerinin bakımlarının yapılması, yaprak sağlığının ve kök sağlığının korunması  için profesyonel bir bahçıvan ile çalışmalısınız. İşinin ehli olan bahçıvanlar her bitki türünün ihtiyacı olan güneş ışığı süresini, su ihtiyaç miktarını, mineral ve vitamin ihtiyacı hakkında deneyim ve tecrübe sahibi olduğundan size kusursuz hizmet verecektir. 

Van’da profesyonel bir bahçıvana ulaşmanın en kolay yolu nedir ?

Van’da yaşayan biri olarak ihtiyaç duyacağınız profesyonel bahçıvanlar için en kolay yöntem homify “profesyoneller” sayfasına etıklamaktır. Profesyoneller sayfasında mevsimlik bitkiler, çok yıllık bitkiler, seralar, meyve ve sebze bitkilerinin bakımı, salon bitkileri, kış bahçesi bitkileri konusunda deneyimli ve tecrübeli bahçıvanlar yer almaktadır. Farklı alanlarda tecrübeli ve donanımlı olan bahçıvanlar arasından ihtiyacına yönelik birini seçebilir, referans işlerini inceleyerek tecrübesi hakkında bilgi edinebilir ve iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz. 

Çalışacağınız bahçıvanı seçerken dikkat etmeniz gerekenler

 • Öncelikle çalışacağınız bahçıvanın ihtiyacınıza cevap verebilecek tecrübede ve donanımda olması gereklidir. Alanında uzman bahçıvanlar  ihtiyacınıza tam olarak cevap verebilir ve size kusursuz bir hizmet sunarlar.
 • Çalışacağınız bahçıvana isteklerinizi net bir şekilde yazılı olarak iletmeli, bir çalışma programı istemeli ve sözleşme imzalayarak her adımı kayıt altına almalısınız.
 • çalışacağınız bahçıvanı seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta bahçıvanın bitki türleri ve bitki çeşitliliği hakkında bilgi sahibi olması ve Van’ın yerel faunasına hakim olmasıdır. Bu sayede istediğiniz bahçeye kısa sürede ulaşabilirsiniz.
 • Toprağın işlenmesi, havalandırılması, bakımın yapılarak dikime hazır hale getirilmesi ile ilgili adımları bilen ve toprak sağlığını koruyabilecek bir bahçıvanın seçilmesi bahçenizin uzun 
 • ömürlü olmasını sağlayacaktır.

Evinizin mimarisine, geometrisine, coğrafi yapısına ve ölçülerine göre bahçe düzenlemeleri yapmak istiyor ve bakımı kolay bir bahçeye sahip olmak istiyorsanız profesyonel bir bahçıvandan yardım alabilir veya “Çok güzel bir bahçe mi istiyorsunuz ? 22 örnek fotoğraf” başlıklı yazımızı mutlaka incelemelisiniz. 

Benzer fotoğraflara göz at