Banyo Tasarımcıları kategorisinde, Van şehrindeki en ideal profesyoneli bulun | homify

Van : Banyo Tasarımcıları - 0

Aramanız sonuç vermedi. Bu kategoride ilk resim yükleyen kişi siz olun.

Banyo ve mutfak tasarımlarının bir evin tüm atmosferini değiştiren, evin hem maddi değerini yükselten hem de daha konforlu ve daha iyi bir yaşam kalitesi sağlayan çok önemli yaşam alanları olduğunu sayfalarımızda sıklıkla belirtiyoruz. En pahalı ve şık mobilyalar ile döşenmiş bir ev dekorasyonu bile demode, kullanışsız ve eski bir banyo ya da mutfak tasarımı yüzünden tüm cazibesini kaybedebilir. Evlerin hem en hijyenik hem de en kullanışlı olması gereken bu iki alanının doğru değerlendirilmemesi tüm evi daha konforsuz ve değersiz hissettirir. İşte bu yüzden, banyolar ve mutfaklar söz konusu olduğu zaman tasarım ve uygulamaların mutlaka mutfak planlayıcıları ve banyo tasarımcılarına emanet edilmesi gerekir. 

Van'da yer alan evlerde banyolar nasıl olmalı?

Banyo tasarımları söz konusu olduğunda genel olarak Türkiye'de ve dünyada yaygın olan estetik ve dekoratif trend ve tasarım biçimlerinin yanı sıra, evinizin bulunduğu bölgenin iklim koşulları ve evin ısıtma sistemleri de projenin oluşmasında büyük rol oynar çünkü banyolar tesisat sistemleri ve nemli kullanım alanları dolayısıyla iklimden en çok etkilenen yaşam alanlarıdır. 

Kışların sert ve uzun geçtiği kara ikliminin hüküm sürdüğü Van ve çevresinde, konforlu ve sağlıklı bir kullanım için soğuk iklim koşullarına uygun bir banyo tasarım ve uygulaması gerekir. Senede ortalama 150 günün sıfır derecenin altında seyrettiği, 80 günün ise toprağın kar ile kaplandığı Van, çetin kış koşullarının ülkemizde en yoğun yaşandığı illerden biri. Her ne kadar Van Gölü çevresinde iklim biraz olsun yumuşasa da, yine de Van'dan karlı bir kış şehri olarak bahsedebiliriz ve zaten Van'ın geleneksel iç mimari ve mimari özelliklerine göz gezdirdiğimizde de tasarımların her zaman kış koşullarına uyumlu malzeme ve yapılarla desteklendiğini görebiliriz. 

Soğuk iklim koşulları için ideal banyo tasarımı

Peki soğuk hava koşulları için ideal bir banyo tasarımı nasıl olmalı? Bu sorunun cevabı banyo tasarımında su tesisatı için uygun malzemeler kullanmakla başlıyor. Su tesisatçıları, evlerin bulunduğu bölgenin iklim koşullarına göre farklı malzeme ve yalıtım teknikleri kullanarak tesisatı daha dayanıklı, sağlam ve uzun ömürlü hale getirirler. Van gibi soğuk ve sıfırın altında günlerin fazla olduğu şehirlerde görülen en önemli sorunlardan biri de su tesisatında donma ve donmaya bağlı olarak boruların çatlamasıdır. Eğer soğuk bir kış gününde su tesisatınızda donma meydana gelirse hava ısınana kadar su kaynağınızı kullanamayacağınız gibi, aynı zamanda çatlamalar nedeniyle de su sızıntısı meydana gelebilir ve bu da tesisatın yenilenmesini gerektirecek ve büyük bir masrafa yol açacaktır. Bunun için özellikle bir ev inşa edilirken ya da Van ve çevresinde bulunan evinizin banyo tadilatı tesisatı da kapsayacak şekilde yenilenirken banyo tasarımcılarının su tesisatçıları ile birlikte soğuğa dayanıklı bir sistem oluşturmaları gerekir. Dışarıdan gelen boruların malzemeleri ve donmaya karşı yalıtım uygulanması banyo tasarımlarını hayata geçirirken dikkat edilmesi gereken ilk adımdır. 

  • Zemin yalıtımı ve malzeme seçimi

Banyonun birincil alt yapısı olan su tesisat düzeneği uygun malzemeler ile kurulduktan sonra banyo tasarımının diğer unsurlarında da soğuğa karşı bazı önlemler alınmalı. Örneğin zemin sıcaklıkları, soğuk havalarda içerideki diğer tasarım unsurlarından kaçınılmaz olarak daha soğuktur ve yanlış zemin malzemeleri tercih etmek de ısı kaybına neden olur. Son yıllarda bir hayli popülerlik kazanan soğuğa karşı yalıtımlı beton formlar, Van gibi soğuk iklimlerde dizayn edilen banyolarda karoların altında kullanmak için idealdir. Yalıtım betonu olarak adlandırılan şapların üzerinde kullanılacak malzeme de içerideki havanın sıcaklığını korumak için önemlidir. Doğal malzemelerin inorganik malzemelere göre her zaman daha iyi ısı yalıtımına sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bu yüzden de ahşap ve doğal taştan imal edilen zemin karoları soğuk iklimlerde her zaman daha ideal seçeneklerdir. Artık yeni nesil kaplama seçenekleri sayesinde banyo ve ıslak zeminler için ideal ahşap karolar da üretiliyor. Ayrıca seramik fayans ve karolara göre biraz daha pahalı olan mermer ve granit gibi doğal taş yer karoları da soğuk iklimlerde yer alan banyolar için çok daha uygun. 

Soğuk iklimlerde doğal malzeme seçimlerini yalnızca zeminde değil tüm tasarım unsurlarında kullanabilirsiniz. Banyo tezgahının masif ahşap malzemeden üretilmesi, lavabolarda doğal taş seçenekler kullanılması banyonuzu daha sıcak ve konforlu hale getirecek seçeneklerden bazıları. 

  • Ekstra seçenekler

Bunların yanı sıra bazı lüks ve kullanışlı seçimler yapmak da mümkün. Örneğin yerden ısıtma sistemleri de son yıllarda banyolarda sıklıkla kullanılan yöntemlerden biri. Zemin karolarının altına döşenen ısınma sistemleri banyonuzu en yoğun kış koşullarında bile sıcak ve konforlu kılacaktır. Aynı şekilde son teknoloji üretimi olan buharlı duş üniteleri ya da küvet yerine yeni nesil jakuzi modelleri de soğuk hava şartları için benzersiz alternatiflerden. Eğer banyonuzun yeni tasarımı için lüks, sağlıklı ve konforlu tasarım unsurları arıyorsanız yeni nesil jakuzi türlerini ayrıntılı olarak incelediğimiz Dinlendirici, sağlıklı ve keyifli jakuzi modelleri başlıklı yazımızdan da ilham alabilirsiniz. 

  • En önemlisi banyonun kuru kalmasını sağlamak

Kışın banyo tasarımlarında en önemli şeylerin başında banyonun her zaman kuru kalabilmesi geliyor ve bunun için de doğru hesaplanmış bir tasarım projesi oluşturmak gerekiyor. Duş bölümünde yer alan zemin döşemelerinin eğiminin doğru olmaması bile banyonuzun ıslak kalmasına ve rutubet gibi problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilir.  Dolayısıyla bir banyo tasarımında proje oluşturmak kadar uygulamanın kusursuz olarak hayata geçirilmesi de anahtar rol oynuyor. 

Van ve çevresinde deneyimli banyo tasarımcılarını nereden bulabilirim?

Eviniz ile ilgili her türlü proje, tasarım ve uygulama hizmetleri ihtiyacınızda homify sayfalarındaki Profesyoneller sekmesine başvurabilirsiniz. Size en yakın banyo tasarımcıları da bu sekmenin altında sizi bekliyor. Üstelik Van'da yer alan banyo tasarımcılarının profillerinde gezinerek onların daha önce gerçekleştirmiş oldukları uygulamalara göz gezdirebilir ve size en uygun olduğunu düşündüğünüz profesyonellerle tek tıkla iletişime geçebilirsiniz. 

Ayrıca sayfalarımızda yer alan yüzlerce farklı ve yeni banyo tasarım fotoğrafından beğendiklerinizi kendi profilinizde bulunan Yeni Fikirler sayfanıza kaydederek banyo tasarımcınız ile görüştüğünüzde onlara istediğiniz banyonun benzer özelliklerini taşıyan bu fotoğrafları gösterebilirsiniz. 

Banyo tasarım ve uygulaması için ne kadar bütçe ayırmalıyım?

Metrekare başına düşen rakamlar hesaplandığında, banyo ve mutfak yenileme maliyetlerinin evdeki diğer yaşam alanlarından daha pahalıya mal olduğunu olduğunu söyleyebiliriz. Bunun en önemli nedeni elbette banyoların evlerin kilit noktalarını oluşturan bir işleve sahip olması ve bu işlevi yerine getirmek için de zemin döşemelerinden duvarlara, lavabo ünitesinden duş ve aydınlatma tasarımına kadar her bir alanın özenle tasarlanması gerekliliği. Ancak bu aynı zamanda iyi ve doğru banyo tasarımlarının yaşam kalitesini yükseltmesi ve evin maddi değerini arttırması anlamına geliyor. Bu yüzden de emlak uzmanları ve iç mimarlar gibi profesyoneller her zaman banyo tasarımına yatırım yapılması gerektiğini belirtiyorlar. 

Banyo tasarım ücretlerini belirleyen pek çok farklı faktör var. Malzeme tercihlerinden banyonun büyüklüğüne ve formuna, tesisatın değişip değişmeyeceğinden duş mu yoksa küvet mi kullanılacağına kadar pek çok seçim banyo tasarım maliyetlerini artırır ya da düşürür. Van'da bulunan ve halihazırda içinde yaşadığınız evin banyosunu yenilemek istiyorsanız ve tesisatın değişmesine gerek yoksa yüzeysel bir yenileme çalışması 1000 TL gibi bir maliyetten başlar ancak elbette tadilatın kapsamı genişledikçe bu rakam artabilir. 

Benzer fotoğraflara göz at