Boyacılar kategorisindeki en iyi profesyonelleri bulun | homify

Boyacılar - 495

Hizmet alanı

Ev dekorasyonunda atmosferi etkileyen ana unsurlardan biri duvar ve tavan kaplamalarıdır. Sıcak bir atmosfer oluşturmanın en kolay yolu duvarları boyamak olacaktır. Boya badana işleri kolay gibi görünen, ancak zahmetli ve ustalık gerektiren bir iştir. Hatalı boyama işlemleri sonrasında iş yükü artar. Fırça ve rulo izlerini telafi etmek için ekstra iş yapılması gerekir. 

Duvar ve tavan kaplamaları ile zemin kaplamaları bütünlük oluşturacak şekilde profesyoneller tarafından kaplandığında dekorasyonda fark yaratır. Dış mekan ve iç mekanlarda duvar boyaları üzerine uzmanlaşan boyacılar, farklı alanlarda hizmet sunarlar. Dış cephe kaplamalarında kullanılan materyaller hava koşullarına uygun seçilir. Ayrıca dış cephe kaplamalarında uzmanlaşan boyacılar yüksek seviyelerde çalışabilecek kapasitede işinin ehli profesyonellerdir. İç mekanlarda ise boya malzemeleri kullanım ihtiyacına göre farklılık gösterir. 

Boyacılar hangi alanlarda hizmet sunarlar?

Dış cephe ve iç mekan olarak ayrılmak üzere; kamu yapıları, sosyal tesisler, ticari yapılar ve konut projelerinde boya ve badana işlerinden sorumludurlar. Her mekan için konusunda uzman bir boyacı bulabilirsiniz. Boyacılar, ayrıca farklı stillerde projeler için ustalık becerilerini kullanırlar. Rustik stil bir mekan için duvar kaplamaları tamamlayıcı roldedir. Natürel dokularla duvarlar kaplanabilir ya da doğal renk tonları ile natürel dokuları bütünleştirebilirsiniz. Modern konutlarda sınır algısını yok eden basit ama etkili çözümlerle tek rengin baskın olduğu bir mekan dizayn edebilirsiniz. Bankalar, hastaneler, alışveriş merkezleri, sanat galerileri, restoran, mağaza ya da otellerde gördüğünüz tüm duvar ve tavan dekorları boyacılar tarafından tasarlanmıştır. 

Kullanıcıların uygulama projelerinde tercih ettikleri stil, tema ya da tarz öğeleri kullanarak duvar kaplamaları yapılır. İç mekanlarda uygulanacak stile göre renk paleti belirlenir. Bireysel yaşam alanlarında kullanıcı bireylerin beğenilerine hitap eden ve karakteristik unsurlarla bütünleşen duvar kaplamaları uygulanır. Ortak yaşam alanlarında ise planlanan atmosfere uygun renk paleti oluşturulur. Boyacılar, malzeme çeşidine göre farklı boyama yöntemleri kullanabilirler. 

Bir boyacı ile anlaşırken nelere dikkat etmeliyim?

Projeniz için uygun bir profesyonelle anlaşmak istiyorsanız, uygulama projesi konusunda deneyimli bir boyacı bulmanız gerekir. Profesyonelin deneyim düzeyini göz önünde bulundurun. Referanslarına göz atın. Boya ve badana işlerinde uygulama yöntemleri hakkında fikir edinin. Dış cephe boyama için bu alanda daha önce bir projede görev alan bir profesyonelle anlaşmanızı öneririz. Cephe kaplamalarında boya ve panel kaplama uygulamaları çeşitlilik gösterir. İç mekanlarda ise boya materyalini belirleyin. Malzemeye uygun boyama yöntemleri değişecektir. Su bazlı iç duvar boyası kullanılacak ise bu konuda deneyim sahibi bir boyacı ile anlaşabilirsiniz.

Uzmanlık alanı ve deneyim düzeyi, projeniz için hangi boyacı profesyonelin size uygun olup olmadığı hakkında fikir verecektir. Boyacıların mevcut ise portföylerine göz atabilirsiniz. Daha önce yer aldıkları projeler üzerinden hangi profesyonelin aradığınız niteliklerde olduğuna karar verebilir, içlerinden projeniz için en uygun olanı seçebilirsiniz. Daha önce çalıştıkları kişiler referans olabilir, deneyimleri ile ilgili fikir alabilirsiniz. Deneyimli bir boyacı, projenizle ilgilenir ve doğru yaklaşımlar için yönlendirebilir. Bulunduğunuz şehirde bir boyacı ile anlaşmanın avantajları olacaktır. Boya malzemelerinin temini hakkında sizi yönlendirebilirler. Bölgenizde faaliyet gösteren satış mağazaları ile bağlantı kurmanızı sağlayabilirler. 

Mekanlara göre duvar boyaları

Ortak yaşam alanları ile bireysel yaşam alanları ayrılır. Oturma odası ya da salon gibi ortak yaşam alanlarında huzur veren bir atmosfer oluşturmak isteriz. Sıcak renk tonları ya da dinginlik katan renkler uyum ve ahenk katar. Yatak odaları, genç ya da çocuk odaları bireysel yaşam alanlarıdır. Uyku kalitesini arttıracak açık ya da pastel renk tonları ideal olarak kullanılabilir. Dinlenme alanlarında göz yormayan duvar boyaları kullanılmalıdır. Çalışma alanlarında ise daha canlı renkler kullanılabilir. Kontrast renkler dinamik bir atmosfer oluşturur. Oturma alanlarına nazaran dingin tonlar yerine dinamik bir hava oluşturacak sıcak renkler, beyaz, ya da kontrast tonlar kullanılabilir. Mutfak ve banyolarda da odak ihtiyacını artıran açık renk tonları kullanılabilir. Özellikle şehir yaşamını seçenler için küçük mutfak ve banyolarda beyaz ile uyumlu renk paletleri tercih edilebilir. Küçük yaşam alanlarında koyu renkler kullanmaktan kaçının. Renkler koyulaştıkça daha kasvetli ve karanlık bir atmosfer oluşur.

Sedef boya uygulaması ile saten boya uygulamaları iç mekanlar için uygundur. Duvar oyama teknikleri geleneksel usüllerle fırça ve rulo ile yapılır. Ayrıca püskürtme sistemleri sık kullanılan yöntemler arasındadır. Uygulanacak duvar ve tavan alanına göre boyama malzemesi, renk tonu ve ışıklandırma unsurlarına karar verilir. Duvar boyaları yapılırken kapı modelleri, pencereler, perdeler, halı unsuru ve zemin kaplaması göz önünde bulundurulur. Uygulanacak stile göre renk paleti belirlenir. Mobilya ve aksesuarları ön plana çıkarmak istiyorsanız kontrast oluşturan açık bir duvar boyası kullanabilirsiniz. Duvar ve tavan dekorlarını yenilemek istiyorsanız, uygulanacak alanda kaplamaların sökülmesi ve boyanmaya hazır düz bir zemin oluşturulması için bir profesyonelden destek almanızı öneririz.

Boyacılara sorabileceğiniz sorular

- Uzmanlık alanınız hakkında bilgi alabilir miyim?

- Projemle ilgili daha önce benzer bir iş deneyiminiz oldu mu?

- Projem için teklif alabilir miyim? Ödeme koşullarını günlük ya da proje tabanlı düzenliyor musunuz?

- Deneyim düzeyiniz hakkında bilgi verir misiniz?

- Çalışma ekibinizin deneyim seviyesi nedir?

- Proje için ne zaman uygunsunuz?

- Malzeme temini yapıyor musunuz? Bütçeye dahil edilecek şekilde teklif alabilir miyim?

- Proje başlangıcı öncesi hazırlıklar için neler önerirsiniz?

- Olası hasarlar için ek hizmetleriniz mevcut mu?

- Proje başlangıcı ve tahmini bitiş süresi hakkında bilgi alabilir miyim?

Projem için uygun bir boyacı nasıl bulurum?

Deneyimli ve güvenilir bir boyacı arıyorsanız, profesyonellerin yer aldıkları projelere göz atabilirsiniz. Bu sayede boyacıların deneyim düzeyleri hakkında fikir sahibi olabilir, projeler bazında kıyaslayabilirsiniz. Daha önce projenizle ilgili benzer bir iş konusunda deneyimli olan bir boyacı ile anlaşmak avantaj sağlayacaktır. Çevreniz ya da tanıdıklarınıza danışarak ulaşabildiğiniz boyacı uzman sayısı kısıtlı olabilir. Doğru kararı vermek için profesyonellerin işlerine kısa sürede göz gezdirebileceğiniz homify’dan faydalanabilirsiniz. “Profesyoneller” sekmesi altında Türkiye’nin farklı şehirlerinden boyacılara ulaşabilirsiniz. Boyacılarla ilgili projeler, iletişim bilgileri ve website adresi gibi bilgiler bulabilirsiniz. Nitelikli ve projenizle ilgili konuda deneyimli bir profesyonel bulduktan sonra homify sayfaları üzerinden danışabilir, bilgi alabilirsiniz. 

Dergi yazılarımızda dekorasyonu tamamlayan boya badana işleri ile ilgili yazılarımızı inceleyebilir ve ilham veren fikirler bulabilirsiniz. Ayrıca, Badana renkleri: Hangi rengi seçmeliyim? yazımıza göz atabilirsiniz.

Benzer fotoğraflara göz at