Boyacılar kategorisinde, Di̇yarbakir şehrindeki en ideal profesyoneli bulun | homify

Diyarbakır : Boyacılar - 0

Aramanız sonuç vermedi. Bu kategoride ilk resim yükleyen kişi siz olun.

Boyama eylemi çağlar boyunca insanlık için iki temel amaca hizmet etmiştir. Bunlardan ilki, zaman içinde resme ve diğer sanatlara evrilen, kendini ve/veya içinde yaşadığı toplumu tasvir etmek için yapılan boyama eylemidir. Diğeri ise her türlü objeyi dış etkenlerden koruma amacıyla yapılan boyamadır. Yalnızca bu iki temel üzerinden düşündüğümüzde bile boyama eyleminin insanın gelişiminde ve ilerlemesinde çok ilginç ve bir o kadar büyük bir yer tuttuğunu görebiliriz. İnsanlığın ilk çağlardaki gelişmesinin oldukça önemli bir bölümünü kaplayan barınma ihtiyacının giderilmesi etrafında biçimlenen çabalara yön veren ve aynı zamanda bugüne kadar uzanan tüm sanat dallarının anası sayılabilecek duvar resimlerinin temelini atan basit ama bir o kadar da etkili olmuş bir eylem.  

Boyamanın yıllar içinde farklılaşan kullanım alanları

İnsan topluluklarının boyamayı öncelikle kullanma nedenlerinden birinin yaşadıkları çevreyi, barınaklarını korumak olduğunu belirtmiştik. Duvar resimleri haricinde boyamanın amacı (en azından başlangıçta) renk vermek değildi. Çeşitli toprak ve kil türleri, kireç, kül ve daha ileri dönemlerde bitki köklerinden elde edilen muhtelif maddeler barınakları ve küçük eşyaları korumak için kullanıldı. Zamanla barınma amacıyla kullanılan malzemeler çeşitlendi ve boyamanın yeri kimi dönemlerde azaldı. Örneğin taş binalar genellikle boyanmaya ihtiyaç duymadıkları için boyanın koruyucu yönü bu tür yapıların yaygın olduğu coğrafyalarda azaldı. 

Sanayi devrimi sonrasında endüstriyel inşaat malzemelerinin de hızlı yaygınlaşması sonucu boyanın koruyucu bir tabaka olarak kullanımı tekrar yaygınlaşmaya başladı. Bugünse boyalar öylesine vazgeçilmez ve olağan bir hal almıştır ki, çevremizdeki varlıklarını çoğu kez fark etmeyiz bile. Evlerimizin duvarlarından masa, sandalye gibi eşyalara, kullandığımız bilgisayar ve telefonlardan kitap ve defterlerimize kadar her şeyde boyanın payı vardır. 

Yalnızca korumakla kalmayan, aynı zamanda güzelleştiren bir unsur

Her ne kadar ilk kullanımı ve bugün dahi öncelikli amacı bir şeyleri korumak olsa da, boyalar her zaman güzelleştirme amacı taşıyan estetik birer malzeme de oldular. Örneğin evlerimizi dış etkenlerden korumak için son derece önemli ve gerekli bir malzeme olmasına karşın, istediğimiz renklerde olmasalar belki de evlerimizi boyamak yerine başka şekilde korumayı tercih ederdik. Aynı şeyi ev eşyaları veya daha küçük objeler için de söylemek mümkündür. Bu yüzden ilk bakışta basit ya da sıradan bir iş gibi görünebilecek boyacılığın aslında hem pratik hem de estetik bir amacı gerçekleştirmeye yönelik önemli bir iş kolu olduğunu kabul etmek gerekir. 

Diyarbakır’da boyacılık

Bugün halen Diyarbakır’ın belli başlı eski semtlerinde az sayıda da olsa örnekleri bulunan geleneksel Diyarbakır evleri, Urfa taşı olarak bilinen bej renkli ve Diyarbakır taşı olarak bilinen siyaha yakın koyu renkli kesme taşların bir arada kullanılmasıyla yapılmaktaydı. Mimari özellikleri detaylarda farklılaşmakla birlikte geleneksel Mardin evleri de (koyu renkli taşlar hariç) benzer niteliktedir. Ancak Mardin evleri bugün turistik tesisler ve kamu binaları gibi sınırlı alanlarda yapılmaya devam ediyor olsalar da Diyarbakır evlerinin yeni örnekleri maalesef yapılmamaktadır. 

Güneydoğu’nun en önemli metropolü konumundaki Diyarbakır’da da dünyanın pek çok büyük kentinde olduğu gibi yeni nesil betonarme binalar artan konut ihtiyacına yanıt veren esas yapı türü olarak öne çıkıyor. Bu da geleneksel Diyarbakır evlerinde gereksinim duyulmayan boya ve boyacılığı önemli bir alan olarak şehrin uzmanlık alanları arasına dahil eden bir durum. Bugün Diyarbakır’daki boyacılar tıpkı tüm diğer şehirlerde olduğu gibi yoğun bir faaliyet yürütüyor ve şehrin yapılarını hepimiz için daha güzel kılıyorlar. 

Uzman bir boyacıyla çalışmanın avantajları nelerdir?

Boyacılık, özellikle de bir evin iç duvar yüzeylerini boyamak çoğu insanın zihninde eğlenceli bir iş türü olarak yer etmiştir. Bunda birbirinden neşeli insanların kot kumaştan tulumları ve çıplak ayaklarıyla gökkuşağı renklerinde boyadıkları duvarları gösteren stok fotoğrafların da belli bir etkisi var kuşkusuz. Ancak bir evi boyamak, bir tuvale amatör olarak resim yapmaktan son derece farklı ve profesyonellik gerektiren bir iştir. Boyadan önce duvar yüzeyinin hazırlanması, doğru türde ve doğru miktarda boya kullanılması, yeterli sayıda kat atılması ve katlar arasında uygun aralıkların bırakılması, sıradan bir insanın hakim olamayacağı bir uzmanlık alanının konularıdır. Elbette evinizi kendiniz de boyayabilirsiniz. Ancak büyük bir ihtimalle uzman bir boyacıdan çok daha fazla boya sarf edecek, etrafı çok daha fazla kirletecek ve ortaya koyduğunuz işçilikle, mesela dalgalı fırça izleriyle süslü duvarlarınıza baktıkça bu işe kalkışmakla iyi etmediğinizi düşüneceksiniz. Basit görünen işler genellikle en çok inceliği olan işlerdir. Bu yüzden işin bir kutu boya ve bir fırçayla bittiği yanılgısına kapılmamalı ve en sağlıklı sonuç için uzman bir boyacıyla çalışmalısınız. 

Bir boyacı seçerken nelere dikkat etmeliyim?

Evinizi boyatmak için bir boyacıyla anlaşmaya karar verdiyseniz, boyacınızı seçmeden önce dikkat etmeniz gereken belli başlı parametreler olduğunu da göz önünde bulundurmanızda yarar var. Öncelikle yaptıracağınız işin niteliğine uygun, bu alanda uzmanlaşmış bir boyacı seçmeniz gerekir. Örneğin iç mekân boyası ile dış cephe boyası arasında ciddi farklılıklar vardır ve uygulamaları da, incelikleri de farklıdır. Dış cephede uzmanlaşmış bir boyacı, iç mekân boyasının gerektirdiği inceliklere hakim olmayabilir ya da tecrübe eksikliğinden hatalar yapabilir. Boyacınızın ihtiyaç duyduğunuz alanda uzmanlaşmış olmasının yanı sıra, kendi bölgenizde faaliyet gösteriyor olması da önemlidir. Yerel bir boyacı, bölgenizi iyi tanımayan bir boyacıya kıyasla çevresel koşulları çok daha iyi bilecek, en dayanıklı ve uzun ömürlü boyayı seçecek ve en doğru uygulamayı en kısa sürede yapacaktır. Son olarak boyacınızın daha önceki işlerine göz atmayı ihmal etmemenizde yarar var. Referanslar her alanda olduğu gibi boyacılıkta da oldukça önemlidir. 

Evimi boyatmak ne kadara mal olur?

Evinizi boyatırken yapmanız gerekecek harcamanın tutarını belirleyen oldukça farklı parametreler bulunur. Evinizin büyüklüğü, tercih edeceğiniz boya kalitesi ve kullanılacak boyanın türü dışında, duvarların ve tavanın mevcut durumu ve gereken hazırlığın niteliği gibi konular da maliyet üzerinde belirleyici olabilmektedir. Duvarlarınızın küf, boya atma, kabarma ve buna benzer sorunlarla mücadele halinde olmadığını varsayacak olursak, Diyarbakır’da ortalama iki oda bir salon büyüklükteki evinizin iç duvarlarını birkaç bin lira gibi bir maliyetle boyatmanız mümkündür. Bazı boyacılar malzemeler dahil olmak üzere anahtar teslimi hizmet verirken, bazı boyacılar sizin alacağınız boyaları kullanır ve sadece işçilik ücreti alırlar. Boyacınızdan fiyat alırken bu alternatifleri de göz önünde bulundurun ve sizin için en uygun hizmeti en düşük maliyetle verecek seçeneği tercih etmeye çalışın. 

Diyarbakır’daki deneyimli boyacıları nereden bulabilirim?

Diyarbakır’daki boyacılara ulaşmak için tek yapmanız gereken homify sayfalarımızda bulunan “Profesyoneller” sekmesini ziyaret etmek. Bu sekmenin altında Diyarbakır’da bulunan boyacıların ve çatı ustaları, marangozlar ve elektrikçiler gibi tadilat işlemlerinde size hizmet verebilecek diğer uzmanlık alanlarından tüm profesyonellerin sayfalarını toplu halde görebilir, referanslarını inceleyebilir, sorularınız varsa site arayüzü üzerinden vakit kaybetmeden sorarak istediğiniz cevaplara ulaşabilir ve homify güvencesiyle en doğru uzmanı seçebilirsiniz. Bu bölümde aynı zamanda eviniz veya iş yeriniz için gerekli olan tüm diğer uzmanlara da rahatlıkla ulaşabilir, en kısa yoldan tadilat ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.

Evinizin duvarları için renk seçerken ilham alabileceğiniz örneklere göz gezdirmek isterseniz bkz: Evi aydınlık gösteren iç açıcı duvar renkleri

Benzer fotoğraflara göz at