Çatı Ustaları kategorisindeki en iyi profesyonelleri bulun | homify

Çatı Ustaları - 123

Hizmet alanı

Bir yapının tamamlayıcı ögesi olan çatılar yapıların üst örtüleri oldukları gibi ısı yalıtımı, yağmur drenaj sistemleri gibi farklı amaçlar için de kullanılmaktadır. Yapının bulunduğu coğrafyaya özgü olarak farklı amaçlara göre tasarlanan çatılar beşik çatı, bindirme çatı, düz çatı, çelik konstrüksiyon çatı gibi farklı modellerde imal edilebilir. Çatı tasarımı ve çatı imalatı yapının bulunduğu konum kadar yapı inşa tekniği ve çatı örtü alanı ile ilgili bir süreçtir. Çatı örtü alanının genişliği, yapının statik hesabı ve kullanılacak örtü malzemeleri hesaba katılarak yapılan çatı tasarımları profesyonel ustalar tarafından hayata geçirilmelidir. İşinin ehli olan çatı ustaları statik hesapları, imalat detaylarını ve kullanılacak malzemelerin birleştirme sistemlerine hakim oldukları için kusursuz bir çatı ortaya çıkaracaklardır. Çatı imalatı gibi çatı onarımı ve çatı tadilatı işlemleri içinde profesyonel çatı ustalarına ihtiyaç vardır. Çatı ustaları; çatının türüne, çatı malzemesine, çatı alanına ve yapının bulunduğu konuma göre profesyonel çatı hizmeti veren, çatı onarımı yapan, çatı tadilatı yaparak çatının ömrünü uzatan kimselerdir. Bu nedenle ihtiyaç duyacağınız çatı imalatı ve onarımları için profesyonel bir çatı ustasından mutlaka yardım almalısınız. 

Günümüz teknolojisi ile inşa edilen yapılar ve geleneksel yöntemler ile inşa edilen yapıların çatı sistemleri farklılık gösterir. Sahip olduğunuz yapının çatı sistemini onarmak veya yeni bir çatı yaptırmak için profesyonel bir çatı ustası ile çalışmanız kaçınılmazdır. Çatı türüne göre farklı alanlarda uzmanlaşmış olan çatı ustaları ihtiyaç duyacağınız çatı onarımı hizmetini size kusursuz bir şekilde sunacak, sorunsuz ve uzun ömürlü bir çatıya sahip olmanızı sağlayacaktır. Çatı için gerekli olan ahşap malzemenin tedariki, birleştirme elemanları, profesyonel işçilik gibi etkenlerin kusursuz şekilde bir araya gelmesi profesyonel bir çatı ustası ile çalışmanıza bağlıdır. Malzeme tedariki ne kadar önemli bir konuysa malzemelerin doğru teknikler ile bir araya getirilerek çatının oluşturulması da o kadar önemli bir konudur. Harcayacağınız emeğin, paranın ve zamanın boşa gitmesini önlemek, kısa vadede ekonomik olarak zarar görmemek için tecrübeli ve deneyimli bir çatı ustası ile çalışmanız gereklidir. 

Çatı ustaları hangi alanlarda hizmet verir?

  • Çatı ustaları; yeni inşa edilen yapıların, alışveriş merkezlerinin, kapalı spor salonlarının, kapalı yüzme havuzlarının çatılarını tasarlayan, evlerin ve binaların çatı onarımlarını yapan, yeni çatılar inşa eden ve çatı bakımları yapan kişilerdir. Kısaca tanımlamak gerekirse yeni çatılar tasarlayan, çatı imalatları yapan ve çatı onarımları işleri yapan kişilere çatı ustası denir.
  • Çatı etrafında yer alan su olukları, yağmur suyu taşıma sistemine ait taşıma tesisatları, dış cephe yağmur olukları ve kolonlarını tasarlayan, uygulayan çatı ustaları binanın yağmur gibi etkilerden korunmasını sağlar. 
  • Çatı tasarımı yapan çatı ustaları ayrıca çatı üzerinde yer alan ışıklık, pencere, çatı kapısı gibi alanların tasarımlarını yapar ve uygulama sırasında danışmanlık hizmeti verirler. 
  • Çatı üzerinde yer alan entegre çatıların birleştirilmesi, çatı kiremitlerinin ve çatı iskeletinin oturtulması gibi imalatları yaparak çatının uzun ömürlü ve sağlıklı bir çatı olmasını sağlarlar. 
  • Çatı için gerekli olan örtü malzemeleri, ahşap, çelik, metal birleştirme elemanlarının tedarik edilmesini sağlayarak çatı malzemelerin ekonomik olarak tedarik edilmesini sağlarlar.

Neden bir çatı ustası ile çalışmalıyım?

Çatı ustaları; çok uzun yıllar çatı tasarımı, çatı imalatı, çatı onarımı yaptıkları için çok tecrübeli ve deneyimli kişilerdir. Çatınız ile ilgili problemin giderilmesi veya yeni bir çatı tasarımı yapılması için tecrübeli ustalar ile çalışmak hem malzemelerin tedariki konusunda maddi açıdan hem de zaman açısından size avantaj sağlayacaktır. 

Çatı ustaları sahip oldukları deneyim ile çatınızda yer alan sorunu kısa süre de akıllı çözümler ile çözeceklerdir. Çatı; yapıların uzun ömürlü olmasını sağlayan ve yağışlardan koruyan temel etken olduğu için yapının ömrünü uzatmak ve ekonomik olarak zarar görmemek için bir çatı ustası ile çalışılması gereklidir.

Yaşadığınız şehrin mimari kültürü ile uyumlu, yerel mimarinin izlerini taşıyan veya modern mimari ile estetik açıdan bütünlük oluşturacak bir çatıya sahip olmak için profesyonel çatı ustaları ile çalışmalısınız. 

Evinizin çatı katı varsa ve çatı katı odalarının tavandan ışık almasını istiyorsanız su yalıtımı konusunda, çatı pencereleri konusunda çok tecrübeli olan çatı ustaları ile çalışmak zorundasınız. Çatı pencereleri için su yalıtımı hayati öneme sahip olduğu gibi çatı katı odaların su ve nemden korunması konusunda da çatı pencereleri çok önemlidir. 

Teras ve balkon gibi yaşam alanlarının tek bir çatı ile kapatmak istiyorsanız temel çatının bir uzantısı şeklinde çatı tasarımları yapan profesyonel çatı ustaları ile çalışmanız kaçınılmazdır. 

Profesyonel çatı ustalarına nasıl ulaşırım?

Çatılar evlerimizin şapkası olan, yapıları mevsimin olumsuz etkilerinden koruyan ve yapının ömrünü uzatan elemanlardır. Bu nedenle çatı tasarımlarını, çatı imalatlarını ve onarımlarını işinin ehli ve alanında uzman kişilerle çalışmak size pek çok konuda avantaj sağlayacaktır. Peki profesyonel bir çatı ustasına nasıl ulaşabilirim, ihtiyaç duyduğum alanda uzmanlaşmış ve deneyimli bir çatı ustasına nasıl ulaşabilirim diye düşünüyorsanız yapmanız gereken homify “profesyoneller” sayfasına tıklamak ve ihtiyaç duyduğunuz alanda hizmet veren bir çatı ustası ile iletişime geçmektir. Profesyoneller sayfasında farklı çatı türleri tasarımı ve uygulaması konusunda profesyonel olan çatı ustaları yer almaktadır. İhtiyaçlarınız doğrultusunda bu sayfadan bir çatı ustası ile iletişime geçerek hizmet alabilirsiniz. 

Çatı ustası seçerken nelere dikkat etmeliyim?

Çatı ustası seçerken öncelikle referanslarına, deneyimlerine ve örnek işlerine detaylı bir şekilde göz atmalısınız. Yaptığı işe, işin kalitesine ve uzmanlık alanına göre profesyonel bir çatı ustası ile çalışmalısınız.

Çatı ustasının kullandığı malzemeleri referans işlerinden incelemeli, işçilik ve tasarım kalitesine göre çatı ustasını seçmelisiniz. Sahip olduğunuz yapının çatısında kullanılacak olan malzemelerin kalitesi yapınızın uzun ömürlü olmasını sağlayacak, size ekonomik olarak avantaj sağlayacaktır. 

Profesyonel hizmet veren çatı ustaları ile çalışmalısınız. Size iş programı sunabilen, iş başlangıç ve bitiş tarihini belirten, işini kusursuz bir şekilde yapan çatı ustaları ile çalışmalısınız. Çatı imalatının uzaması hem zaman hem de maddi kayıp olacağı için bu konuya azami özen göstermeniz gereklidir. 

Çatı tasarımı, imalatı ve onarımı çok önemli konular olduğu için çatı yaptırmadan önce çatı türleri, çatı onarımı hakkında bilgi sahibi olmanız gereklidir. Çatınızın sorunsuz ve kusursuz bir çatı olmasını istiyorsanız ‘’Ev mimarisine başlarken en önemli adım: çatı modelleri‘’ başlıklı yazımızı mutlaka okumalısınız.

Benzer fotoğraflara göz at