Çatı Ustaları kategorisinde, Di̇yarbakir şehrindeki en ideal profesyoneli bulun | homify

Diyarbakır : Çatı Ustaları - 0

Aramanız sonuç vermedi. Bu kategoride ilk resim yükleyen kişi siz olun.

Diyarbakır denince akla ilk gelen özelliklerden biri şehri bir uçtan bir uca kaplayan tarihi surlardır. Şehrin mimari yapısından kültürel birikimine kadar birçok değerini etkilemiş olan surların altında otuzdan fazla kavime ait kalıntıların yattığı biliniyor. Böylesi kıymetli bir tarihi yapının şehrin kimliği haline gelmesi elbette kaçınılmazdır. Surlar dışında hanları, hamamları, türbeleri, konakları ve külliyeleri bulunan Diyarbakır’da şehrin çehresi tarihi bir dokuya sahiptir. Bu görüntüyü etkileyen bir diğer unsur ise şehrin iklim özellikleridir. Yazları kurak ve sıcak geçen Diyarbakır’da teras tipi, çatısız binalara sık rastlanır. Eski yapılar genelde avlu gibi alanlara sahipken daha modern yapılarda geniş balkonlar ve teraslar öne çıkar. Kış mevsiminde soğuk hava etkisini şehrin kırsal alanlarına doğru artırır bu nedenle kırsal alanlarda sağlam çatılı ve sert kışa hazırlıklı yapılar görmek daha olasıdır. 

Diyarbakır’da bir çatı ustasının hizmetleri nelerdir?

Çatı ustalarının sunabileceği hizmetleri iki ana gruba ayırarak ilerleyebiliriz. Çatı bakım ve onarımı ayrı bir uzmanlık sıfırdan çatı yapımı ayrı bir uzmanlık gerektirebilir bu nedenle çatı ile ilgili ne tür bir hizmete ihtiyacınız varsa ona göre usta arayışına girmelisiniz. Sıfırdan bir çatı inşaatı bakım ve onarım işine göre daha kapsamlı ele alınması gereken bir konudur. Bu nedenle çatı yapımında yalnızca ustalarla değil mimarlarla da çalışmanız gerekebilir. Bünyelerinde mimar veya inşaat mühendisi gibi birinci sınıf yapı uzmanları bulunduran çatı firmaları size her iki konuda da destek olabilir. Eğer evinize veya binanıza bir çatı yaptırmak istiyorsanız uzman bir ekiple işi bir proje gibi değerlendirerek ilerleyebilirsiniz. Nasıl bir çatıya ihtiyaç duyduğunuz, hangi kaplama malzemesini tercih ettiğiniz, çatı alanının metrekaresi ve ayırabileceğiniz bütçe gibi kriterleri etraflıca bildirerek çatı firmalarından fiyat alabilirsiniz. İstediğiniz çatının özellikleri konusunda fikirleriniz net değilse Homify yeni fikir yazılarında birbirinden güzel çatı modelleri ve çatı türleri hakkında kısa bilgiler bulabilirsiniz. “Projenize ilham verecek 14 çatı modeli” başlıklı yazımız size bu konuda güzel fikirler verebilir. 

Çatı bakım ve onarımı gibi konularda hizmet almak istiyorsanız şehrinizde çatı tadilat hizmeti veren ustalara ulaşabilirsiniz. Çatı bakım ve onarımı inşaatı kadar teferruatlı olmasa da ciddi tecrübe ve uzmanlık gerektirir. Bakım ve onarım konusunda çalışacağınız ustanın garanti belgeli malzemeler kullandığından, sözleşmeli çalıştığından ve iş güvenliği kurallarını dikkate aldığından muhakkak emin olun. 

Çatı bakım ve onarımı

Hangi şehirde olursanız olun kış mevsimi etkilerini göstermeye başlayınca ilk aklınıza gelen yaşam alanlarınızı kışa hazırlamak olur öyle değil mi? Bacalar oluklar temizlenir, çatılar bakımdan geçirilir, kalorifer ve diğer ısıtma sistemlerinin rutin bakımları yapılır. Bu adımlardan en teferruatlısı ise çatı bakımıdır. Binalar için hayati önem taşıyan çatılardan tam verim alınabilmesi için bakım ve onarımının düzenli olarak yapılması gereklidir aksi halde ısıtma ve soğutma giderleriniz artabilir, rutubet ve sızıntı gibi sorunlarla mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz. Güçlü izolasyona sahip bir çatı %25’e kadar enerji tasarrufu sağlayabilir bu nedenle çatı bakımını hafife almamak gerekir. Çatı bakımı yapılırken çatının taşıyıcı sistemi, kaplaması, baca dipleri, olukları ve izolasyon katmanı ayrı ayrı ele alınmalıdır. Bakım sırasında tamir edilse bile eski performansını sağlamayacak parçalara rastlanırsa bu parçalar yenisi ile değiştirilmelidir. Çatı tadilatı yapılırken çatının her bir parçasının uzman ekip tarafından incelenmesi ve nasıl bir bakım ve yenileme çözümü uygulanacağına bina sakinleri ile birlikte karar verilmesi gerekir. Çatı parçalarının her birinin bakım ve onarımını ayrı ayrı ele almak gerekirse;

  • Çatının taşıyıcı sistemi yani iskeleti bakımdan geçirilirken iskeletin ana malzemesine göre işlem yapılır. Çatı iskeleti ahşap, çelik veya betonarme yapıda olabilir. Çatının bütün ağırlığını üstlenen iskelet sisteminde meydana gelecek çürüme ve çatlamalar çatının çökmesine bile neden olabilir bu nedenle hasarlı bölgelerin tespit edilip mutlaka yenilenmesi veya uygun malzemelerle desteklenmesi gerekmektedir.
  • Çatının yalıtım katmanı onarılırken yine kullanılan malzemeye göre aksiyon alınır. Çatı kaplamasının altına döşenen bu katman izolasyonu sağlayan ve sızıntıları engelleyen en önemli katmandır bu nedenle bakım ve onarımının eksiksiz yapılması önemlidir.
  • Baca dipleri bakımı, çatının baca ile birleşen bölgelerinin sızıntı ve çürümelere karşı dayanıklı olup olmadığı kontrol edilerek yapılır. Eğer baca diplerinde risk taşıyan, rutubet ve hava şartları gibi nedenlerle aşınmış bölgeler varsa yalıtımı ve yenilenmesi mutlaka yapılmalıdır.
  • Çatıdaki su olukları biriken suyun tahliyesi ve çatının sudan arındırılması için son derece önemlidir bu nedenle tıkanan oluklar açılmalı, olukların zemininde kullanılan membran gibi döşemeler yenilenmelidir.
  • Çatı kaplaması bakımında kaplama malzemesinin türüne göre çözüm üretmek gerekir. Ülkemizde genelde kaplama malzemesi olarak kiremit tercih edildiğinden bu malzeme üzerine konuşabiliriz. Kiremit çatı kaplaması, kiremit altına döşenen tahta yatak ve bu yatak üzerine serilen membran yalıtım tabakasından oluşmaktadır. Bakım ve onarım sırasında bu parçaların her biri ayrı ayrı kontrol edilmeli ve hasarlı olan kısımlar yenilenmelidir. Kırılan ve çatlayan kiremitler yenisi ile değiştirilmeli ve döşeme sırasında açıklık kalmayacak şekilde ustaca bir döşeme yapılmasına dikkat edilmelidir. 

Çatı bakım ve onarımı son derece özen gerektiren bir prosedür olması nedeniyle işlemin mutlaka uzman ekip tarafından yapılması gerekir. Anlaştığınız ustanın uzmanlığından emin olmak için dikkat etmeniz gerekenleri, ustanın kullandığı malzemelerin gerekli kalite ve TSE belgelerine sahip olması, ustanın iş ve bütün detaylarının açıklandığı bir sözleşme yapması ve iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerine uyması olarak sıralayabiliriz. 

Çatı bakım ve onarımı için bir ustayla çalışmanın avantajları nelerdir?

Çatı bakım ve onarımı binanın uzun ömürlü ve dayanıklı olması için düzenli gerçekleştirilmesi gereken bir rutindir. Eğer çatıyı düzenli bakımdan geçirmezseniz zamanla aşınan ve yıpranan parçalar ilerde çok daha büyük sorunlara yol açabilir. Örneğin çatı iskeletinde meydana gelen bir aşınma ilk oluştuğu yıl içerisinde kolayca ortadan kaldırılabilir, daha sağlam malzemelerle desteklenen aşınmış bölgenin ufak bir masrafla kullanıma uygun hale getirilmesi mümkündür. Fakat bu aşınmış bölge uzun yıllar bakımsız bırakılırsa aşınma her yıl artarak ilerleyecek ve sonunda ciddi masraflar gerektirecek bir probleme dönüşecektir. Bu nedenle bir ustayla anlaşarak her yıl kış bitiminde ya da kış başlangıcında (yağışların ve rüzgarların olmadığı bir mevsimde) düzenli çatı bakımı yaptırabilirsiniz. Sürekli çalıştığınız bir çatı ustası olması size fiyat konusunda da avantaj sağlayacaktır. 

Bunların yanı sıra bir çatı ustasıyla çalışmanın en büyük avantajı çok daha güvenli olmasıdır. Çatıda oluşan ufak tefek sorunları kendiniz çözmeye çalışırsanız ciddi risklerle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bir çatı ustası işin bütün tehlikelerini ve güvenlik tedbirlerini bildiğinden doğru malzemelerle, daha hızlı ve güvenli bir çözüm sağlayacaktır. 

Diyarbakır’da bir çatı ustasıyla çalışmanın maliyeti nedir? 

Çatı hizmetleri için usta ararken birden fazla firmadan fiyat alarak karşılaştırma yapmanızı tavsiye ederiz. Çatı işçiliği için maliyet çıkarılırken çatının genişliği, kaplama ve iskelet malzemesi, çatının eğimi, uygulama zorluğu gibi kriterler göz önünde bulundurularak fiyat çalışması yapılır. Bu kriterlere müdahale etme şansınız pek olmadığından maliyeti düşürmek için yerel ustalarla çalışabilir, tanıdık ve sürekli iş verdiğiniz ustalarla çalışabilir ya da birçok yerden fiyat alarak karşılaştırma yapabilirsiniz. Eğer daha önce çalışıp memnun kaldığınız bir çatı ustası varsa yıllık düzenli bakım için anlaşma yaparak indirimli fiyatlar alabilirsiniz. Daha önce çalıştığınız bir çatı ustası yoksa yerel ustaların dükkanlarını ziyaret edebilir ya da online platformlardan arama yapabilirsiniz. Homify profesyoneller sayfasında da şehrinizdeki çatı ustalarına ulaşma şansınız var. Üstelik ustaların sayfalarında önceki işlerine ait referansları bulabilir ve bu şekilde size en uygun çatı ustasına kolayca ulaşabilirsiniz.   

     

Benzer fotoğraflara göz at