Çatı Ustaları kategorisinde, İzmir şehrindeki en ideal profesyoneli bulun | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3644:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

İzmir : Çatı Ustaları - 300

Belemir Yapı
Gergi tavanGergi tavan modelleri konusunda tüm sektörlere uygun modeller tasarlayarak hizmet veren firmamız geniş hizmet
Fakro Pivot Çatı Pencereleri
Fakro Çatı PencereleriFakro Çatı Pencereleri , Çift Açılımlı , Pivot , Elektro Uzaktan Kumandalı, Ekonomik Pencere ÇeşitleriÇatı
ÇATI TADİLATI
MisyonumuzSektöründe Lider Olabilmek İçin İşverenlerinin İhtiyaç Ve Şartlarını Karşılamayı Ve Koşulsuz İşveren Memnuniyetini
ÜNALLAR ÇATI
Ünallar Çatı İnşaat firması 2006 yılında Kocaeli’de Caner ÜNAL tarafından kurulmuştur. Firmanın kuruluş amacı çatı kaplama
ilhan çatı inşaat
ÇATI CEPHE DEKORASYON İŞERİ;İlhan Çatı,Çatı Yapımı çatı kaplaması, çatı tamiri kiremit ile aktarma ve çatı izolasyonu konularında
Bodur İzolasyon
Bodur İzolasyon olarak bugüne kadar yalıtım, izolasyon, dekorasyon, bakım, onarım ve tadilat sektöründeki yüzlerce projeyi
Genç Çatı
Çatı-Cephe kaplama İnşaat
birlik inşaat yapı
 20 yıllık tecrübemizle, uzman kadromuzla hizmetinizdeyiz.5 YIL GARANTİLİDİRYAPTIĞIMIZ İŞLERÇatınızda Neler Yapılacağını
Dachdeckermeisterbetrieb Dirk Lange
Dachdeckermeisterbetrieb Dirk Lange | Ihr Dachdecker in Bünde, Herford und Bielefeld Das Dach die Krone des Hauses! Für
โกลากุลการช่าง
โกลากุลการช่าง จำหน่าย และ ติดตั้งหลังคาไวนิล นนทบุรี หลังคาโรงจอดรถ ไวนิล หลังคากันสาด ไวนิล ซึ่ง หลังคาไวนิล นั้นเป็นนวัตกรรมใหม่
P-lona
พีโลน่า รับเหมาต่อเติมบ้าน โรงจอดรถ กันสาด สระบุรี ลพบุรี อยุธยา
Fabritech India
We take the advantage to introduce ourselves as the comprehensive Tensile & Poly carbonate roofing solutions service

Türkiye'nin üçüncü büyük kenti olan İzmir, özellikle son yıllarda diğer büyük şehirlerden büyük bir göç alıyor ve hem yerleşik nüfusu hem de yazlık nüfusu da bu doğrultuda günbegün artmaya devam ediyor. İzmir'in göç almasının en büyük sebeplerinden biri doğası ve Türkiye'nin en yaşanılır iklim koşullarına sahip olan illerinden biri olması. Sıfırın altında gün sayısının yıl boyunca on günü geçmediği, sıcak aylarda ise özellikle deniz kenarındaki semtlerinde hemen hemen her zaman görülen rüzgar sayesinde çok bunaltıcı bir havanın etkili olmadığı İzmir, sakinlerine dört mevsim konforlu bir yaşantı sunuyor.

İzmir'in ikliminın ılıman ama yağışlı ve rüzgarlı yapısı, İzmir'de yer alan yapıların çatı tasarımlarını, çatılarda kullanılan malzemeyi, çatı kurulum modellerini ve çatı tamir ve bakım işlemlerini de etkiliyor elbette. 

İzmir için en uygun çatı kaplama malzemeleri

Çatıların ana işlevleri evlerimizi çevresel koşullara karşı korumalarıdır. Her ne kadar çatı modelleri iklim koşullarına göre farklı dirençler göstermeye meyilli olsalar da, aslında çatının sağlamlığını ve dayanıklılığını belirleyen ana unsur çatının kaplama malzemesidir. Unutmayın ki her çatı tipi yağmur ve rüzgardan etkilenir ve bu faktörler göz önünde bulundurulduğunda çatı modellerinden çok çatı kaplamaları fark yaratır.

Ilıman ve yumuşak iklimi ile öne çıkan İzmir ve çevresinde yağış ve rüzgar miktarı oldukça fazladır ve bu da binaların çatı ve cephe tasarımlarında kullanılan malzemenin yağışa ve rüzgara uygun olmasını gerektirir. Çatı kaplama malzemelerinin çatıya düşen yağmuru güvenli bir şekilde yağmur oluklarına aktarlamaları beklenir. Çatı yüzeyine düşen su, kaplama malzemelerinin yetersiz olması ya da uygulamanın doğru olmaması sebebiyle binaya nüfuz ederek akma yapar.

Tüm Türkiye'de olduğu gibi İzmir'de de kiremit oldukça yaygın kullanılan bir çatı malzemesi. Ancak yeni nesil üretim teknolojileri ile bugün artık çok daha etkili, donanımlı ve ekonomik çatı kaplamaları da bulunuyor. Bu yeni nesil kaplamaların arasından öne çıkan ve İzmir'in iklim koşullarına da en uygun olan malzeme su yalıtım membranları ile birlikte uygulanan oluklu çatı levhaları. Çatı kaplama malzemesindeki dalgalı yapı, çatının eğimi ile birlikte çatıya düşen suyun tahliye edilme hızını belirler.  Dalgalı yapıdaki oluklu kaplama malzemeleri çatınızın üzerine düşen yağmur miktarını hızlıca ve güvenli bir şekilde tahliye oluklarına iletir.

Çatı malzemeleri seçilirken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da rüzgardır. Her ne kadar çatılarda mümkün olduğunca hafif malzemelerin seçilmesi gerekse de, İzmir'in çok ve sürekli rüzgar alan belirli bölgeleri için binanın statik taşıma kapasitesini aşmadan, rüzgara dayanımı daha kuvvetli olan, ağırlığı daha yüksek malzemeleri tercih etmek daha doğru olacaktır.

İzmir'de evim için doğru çatı ustasını nasıl bulabilirim?

Çatılar evlerimizin en önemli unsurlarından birini oluşturur ve özenli ve ustalıklı bir uygulama da bu yüzden çok önemlidir. Evizin çatısının tamirat ve bakımında da, yeni bir ev projesi için çatı tasarımında da en can alıcı noktalardan biri doğru çatı ustası ile çalışmaktır. Özellikle İzmir ve çevresinde, tercih edeceğiniz çatı ustasının söz konusu evin bulunduğu konumdaki iklim özelliklerine hakim olması ve bu doğrultuda seçtiği malzemeler ile mutlaka doğru işçilik ve uzman bir uygulamaya imza atması gerekir.

Çatı malzemeleri seçilirken dikkat edilmesi gereken en önemli noktaları çatınızın yapısal ayrıntıları oluşturur. Çatınızın model, altyapı ve detaylarına uygun bir malzeme seçilmesi gerekir. Çatınız, söz konusu yapının statik olarak taşıyabileceği yükün üzerinde bir ağırlığa asla çıkmamalıdır ve rüzgar ve yağmur dayanımı dikkate alınarak mümkün olan en hafif malzeme tercih edilmelidir. Doğru çatı ustası statik ağırlık hesaplarını ustalıkla yapabilmeli ve hafifliğin yanı sıra diğer çevresel faktörleri de hesaba katarak doğru malzemeyi seçebilecek yeterlilikte ve deneyimde olmalıdır.

Çatınızın uzun ömürlü, sağlıklı ve dayanıklı olmasını sağlayan bir diğer önemli etken de elbette iyi bir uygulama. Çatı kaplama malzemesi olarak en kaliteli seçeneği tercih etseniz bile hatalı uygulamalar sonucu çatınız akmaya ve su almaya devam edebilir. Bu yüzden, teknik bilgi ve yeterlilik dışında, doğru çatı ustasında aranacak bir diğer özellik de uygulama deneyimi olmalıdır.

Bu özelliklere sahip olan çatı ustalarını bulabilmek için de onların daha önceki deneyimlerine göz gezdirmeli ve projeniz hakkında önerilerini sorarak onlardan fikir almalısınız. homify sayfalarımızda "Profesyoneller" sekmesi altında bulabileceğiniz çatı ustalarına da tek tıkla mesaj atıp fiyat ve alternatifleri öğrenmek mümkün. 

Müstakil evlerde çatı konstrüksiyonunun önemi

İzmir'in özellikle Karaburun, Urla, Foça, Alaçatı, Çeşme, Dikili gibi yazlık ve kırsal bölgeleri kalabalık ve büyük şehirlerden mevsimlik göç alıyor. Bu mevsimlik göçler de villa tipi ve kırsal ev modellerinin İzmir'de son yıllarda bir hayli artmasına neden oldu. Özellikle yeni imara açılan bölgelerde arazi satın alıp inşaat şirketleri ve mimarlar ile anlaşarak ev yaptırmak, hem daha ekonomik hem de daha olanaklı ve isteğe özel tasarımların getirdiği lüksü sunduğu için İzmir ve çevresinde oldukça yaygın. Çatı konstrüksiyonu her ne kadar her konut projesinin en önemli ve kritik bölümleri arasında yer alıyor olsa da, bu tür müstakil, villa tipi evlerde çatı tasarım ve uygulamaları çok katlı konut projelerinden daha mühimdir. Apartmanlarda yalnızca en üst katta yaşayanı ilgilendiren ve çoğu zaman diğer katlarda yaşayanların pek haberdar olmadığı çatının durumu, sağlamlığı gibi konular, müstakil evlerde yaşayanlar için hayati önem taşır. Yağışların arttığı sonbahar ve kış mevsimlerine çatı bakımını yaptırmadan yakalanmak genellikle oldukça kötü bir fikirdir. Çatınız belli bir noktadan akmaya başladıysa, mevsim değişmeden büyük ihtimalle durum daha kötüye gidecektir ve vahim sonuçlar doğurma potansiyeline sahiptir. Bu yüzden de bir villanın ya da müstakil bir evin yapımı esnasında, çatı inşaatı toplam projenin en önemli kısımlarından biridir.

Bir çatı ustası ile anlaşmadan önce nelere dikkat edilmeli?

Çatı ustanız yalnızca çatının kaba inşaatından değil, çatıyla ilgili sürecin tamamından sorumludur ve size bu süreçte rehberlik edecektir. Eviniz için beşik çatı, kırma çatı gibi çatı türlerinin hangisinin tercih edileceği bir mimarın çalışma alanına giriyor olsa da, çatı ustanız çatı konstrüksiyonunda kullanılacak malzeme seçiminden yalıtım ürünlerine, kiremit ya da alternatif örtülerin tercihinden gerekirse çatı penceresi açılmasına kadar pek çok konudan sorumludur.

Doğru, sağlıklı ve uzun ömürlü bir çatı inşası için yerel bir çatı ustasıyla çalışmak her zaman için en doğrusudur. Şehirden şehire iklim koşullarının değişmesi bir yana, İzmir'in ilçeleri arasında bile oldukça ciddi bir mesafe ve coğrafi farklılıklar olduğu göz ardı edilmemelidir. Çatı konstrüksiyonunda mutlaka hesap edilmesi gereken rüzgar dayanımı da yine lokal olarak faaliyet gösteren ustaların çok daha hakim olacağı bir konudur. Örneğin Urla, Çeşme ve Karaburun gibi ilçeler çok daha özel rüzgar koşullarına sahiptir ve çatıların da buna göre hazırlanması gerekir. Keza bölgeye kar yağıp yağmadığından tutalım yıllık yağışlı gün sayısına kadar pek çok parametre bölgelere göre büyük farklılık taşır ve bu farklılıkları en iyi bilip ona göre hareket edecek olanlar yerel çatı ustalarıdır.

Evinizin çatısını tasarlarken oldukça iklim ve coğrafi koşullara göre farklılık gösteren zengin seçeneklerden söz etmek mümkün. Projenize ilham verecek 14 çatı modeli isimli yazımızda bu zengin seçenekleri, farklı çatı modellerini derledik. 

Benzer fotoğraflara göz at