Çatı Ustaları kategorisinde, Van şehrindeki en ideal profesyoneli bulun | homify

Van : Çatı Ustaları - 0

Aramanız sonuç vermedi. Bu kategoride ilk resim yükleyen kişi siz olun.

Türkiye'nin en kalabalık 19. şehri olan Van, Doğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan ve yüz ölçümü bakımından ülkemizin altıncı büyük şehridir. Sodalı suyu ile ünlü olan Van Gölü'ne ev sahipliği yapan Van, volkanik sıradağlara da ev sahipliği yapmaktadır. Geniş yüzölçümü nedeniyle Siirt, Ağrı, Bitlis, Hakkari ve İran'la sınırı bulunan Van, dünya üzerinde yaşamın devam ettiği en eski kentlerden biri olarak kabul edilmektedir. Engebeli ve yüksek dağlar ile çevrili olan şehirde ova ve platolar çok az bir alana yayılmıştır. Bu nedenle yerleşim merkezleri çok dar alanlar ile sınırlı kalmıştır. Doğu Anadolu Bölgesi'nde yer alıyor olması bölge genelinde hakim olan sert karasal iklimin görülmesine neden olmuş, yaz ayları sıcak ve kurak geçerken kış ayları çok soğuk ve rüzgarlıdır. Bozkır bitki örtüsüne sahip olan Van, küçükbaş hayvancılığın yoğun olarak yapıldığı şehirlerden biridir. Farklı göz renklerine sahip Van Kedisi ile meşhur olan şehrin ulaşım ağı da oldukça gelişmiştir. Karayolu ağı dışında havalimanı bulunan Van, İran'a sınır komşusu olması nedeniyle Kapıköy Sınır Kapısı'na da sahiptir. 

Van'ın mimari yapısı incelendiğinde üç tarafı surlar ile çevrili olan Eski Van Şehri olarak bilinen yerleşim alanlarında birbirinden bağımsız olarak ayrık nizamda inşa edilmiş bahçeli ve düz damlara sahip, ağılı, tandır odası, sokağa açılan yürüme yolu belirli sınırlar içinde bahçe duvarları ile çevrelenmiş ev tipleri yaygın olarak yer alır. Eski yerleşim alanının dışına doğru çıktığınızda ise tonoz çatılı, beşik çatılı, kubbe çatılı modern mimari ile inşa edilmiş bir veya iki katlı bahçeli evlere ve dört kattan oluşan beşik çatılı apartmanlara çok sık rastlarsınız. Çatı tipi olarak düz kerpiç dam çatı, beşik ve tonoz çatı modellerinin tercih edilmiştir. Çatı türlerinin farklılık göstermesi iklimsel özelliklere  ve yapının statiğine bağlı olarak farklılık gösterir. Geçmişte inşa edilen ve yapı malzemesi olarak kerpiç kullanılan çatılar aşırı yağışlara bağlı olarak ağırlaşarak yapının taşıyıcı unsurlarına yük bindirerek yapıların kısa sürelerde yıkılmasına veya zarar görmesine neden olmuştur. Bu nedenle yağışlara dayanıklı beşik çatı modeli son dönemlerde hem güvenlik hem de konfor açısından daha yaygın olarak tercih edilmektedir. Tonoz ve beşik çatı malzemesi olarak önceleri sadece ahşap kullanılırken, gelişen teknoloji ve çatı ustalarının farklı alanlarda uzmanlaşmış olması ile ahşap üzerinde izolasyon malzemeleri olan su yalıtım malzemesi, kaydırmaz polietilen tabakalar ve kiremitler kullanılmaktadır. Çatı ustaları; çatının hayata geçirilmesi ve yaşatılmasında çok önemli bir paya sahiptir. 

Van'daki çatı ustaları hangi konularda hizmet veriyor?

Çatı, bir yapının tamamlayıcı unsuru olduğu gibi yapıyı mevsimsel etkilerden koruyarak yapının ömrünü uzatan bir unsurdur. Van'da çalışan çatı ustaları yapının mimarisine, yapının bulunduğu şehrin mimari kültürüne, mevsimsel özelliklere uygun çatı imalatları ile ilgili hizmet vermenin dışında şu konularda sizlere hizmet vermektedir:

 • Yaşadığınız şehrin mimari kültürüne ve yapının mimarisine uygun çatı modelini tasarlamak ve tasarlanan çatı modelini inşa etmek.
 • Çatı projelendirme işlemlerini yapmak.
 • Çatı tasarımı içinde yer alan çatı malzemelerini belirlemek, çatının sahip olduğu statik yükü hesaplamak ve bu yükü taşıyacak mertek ve takozları üretmek. 
 • Çatı iskeletini inşa etmek, su yalıtımını profesyonel bir şekilde yapmak, izolasyon testini yaparak kiremit imalatlarını yapmak.
 • Çatı için kullanılacak kiremitleri seçmek, projesine uygun bir şekilde imalat yapmak.
 • Çatı inşaatı dışında çatılarda ihtiyaç duyulan onarımların ve tadilatların yapılmasını sağlamak. 
 • Çatı onarımı için gerekli malzemelerin tedarik edilmesini sağlamak.
 • Beşik ve tonoz çatı modelleri dışında teras çatı, kubbe çatı, külah çatı modellerinin projelendirilmesi, imalatının yapılmasını sağlarlar. 
 • Çatı uygulamasının dış cephe tasarımı ile uyumlu olmasını sağlamak.
 • Su deresi ve yağmur suyu tesisatları için hafif malzemeler seçmek ve statik açıdan  yük bindirmesinin önüne geçmek. 

Van'da neden bir çatı ustası ile çalışmalıyım?

Van'da yaşayan biri olarak evinizin çatısını onarmak, çatı ömrünü uzatarak ekonomik olarak tasarruf etmek, güvenilir evlerde yaşamak istiyorsanız bir çatı ustası ile çalışmalısınız. Çatı ustaları çatı aktarma, çatı iskeleti onarma, kiremit aktarma işlemleri ile çatınızın ömrünü uzatırlar. Ayrıca çatı onarımı ile yağmur ve kar sularının alt kata sızmasının önüne geçer, yağmur drenajı, su deresi imalatları ile suyun gidere gönderilmesini sağlarlar.

Yeni bir ev inşa ettirecekseniz yatak odası, salon, mutfak tasarımları kadar çatı tasarımına da çok önemlidir. Çatı tasarımında projelendirme işlemlerinin doğru yapılmasını sağlamak, statik yük hesaplarının doğru yapılmasını sağlamak ve iklimin olumsuz etkilerinden korunmak için bir çatı ustası veya çatı firması ile çalışmalısınız. Çatılar bir taraftan sizi yağışların olumsuz etkilerinden korurken bir taraftanda dış cephe dekorasyonlarına katkı veren unsurlardır. Bu nedenle evinizin dış cephe dekorasyonunun profesyonel bir şekilde yapılması ve estetik açıdan uyum sağlaması için işinin ehli bir çatı ustası ile çalışmalısınız.

Şehrin geleneklerine, geleneksel mimarisine göre inşa edilmiş çatıların onarılması, yenilenmesi için geleneksel çatılar konusunda uzmanlaşmış çatı ustaları ile çalışmalısınız. Van'da yaşayan çatı ustaları farklı çatı türleri hakkında uzmanlaşmış oldukları için geleneksel çatı onarımları konusunda size profesyonel hizmet sunarlar.  

Van'da bir çatı ustası seçerken nelere dikkat etmeliyim?

 • Ustanızın referans işlerini incelemeli, istediğiniz çatı türünde deneyime sahip olan bir usta ile anlaşmalı,şehrin mimarisi ile ilgili, farklı çatı tasarımlarına imza atmış çatı firması veya çatı ustası ile çalışmalısınız.   
 • Van'da yaşayan biri olarak ihtiyaç duyduğunuz çatı türüne göre tecrübesi olan, profesyonel hizmet verecek, şehirde yaşayan bir usta ile çalışmalısınız. 
 • Çatı ustasının size sunacağı çatı projesinin, iş planına uygun olması çok önemlidir. Bu nedenle ustanızla anlaşırken çatı projesini ve iş planına göre uygulayabilecek bir usta seçmelisiniz.  
 • Çatı ustası ile anlaşırken çatı da kullanacağı malzemeler hakkında bilgi almalısınız. Çatı ustası kullanılacak malzemelerin tedariki konusunda size yardımcı olmalıdır. 
 • Çatı imalatları ile ilgili olarak isteklerinizi, evinizin ihtiyaçlarını ustanıza net bir şekilde iletmeli, beklentilerinizi ustanıza bildirmelisiniz. 
 • Evinizin mimari yapısı, yaşı, kullanılan yapı malzemesi göz önünde bulundurularak size teklif verilmesini sağlamalısınız. 
 • Çatı malzemelerinin seçiminde statik açıdan yük oluşturmayacak hafif malzemeler ile çalışan ustalar seçmeli, teklif aşamasında malzeme türünü belirtmelerini istemelisiniz. 

Van'da bir çatı ustasına nasıl ulaşabilirim?

Van'da yaşayan biri olarak çatı onarımı, yeni bir çatı imalatının yapılması için profesyonel bir çatı firmasına veya çatı ustasına ihtiyaç duyarsınız. Geleneksel yapılar hakkında deneyimli, modern çatı türleri hakkında tecrübeli çatı ustalarına kolay bir şekilde ulaşabilmek için homify Profesyoneller sayfasına ulaşmanız yeterlidir. Profesyoneller sayfasında yer alan çatı ustaları; birbirinden tecrübeli, farklı alanlarda uzmanlaşmış kişilerdir. İhtiyaç duyduğunuz çatı türüne göre çatı onarımı yapacak veya projelendirme yaparak çatı inşa edecek tecrübeli ustalara erişebilir, örnek işlerini inceleyebilir ve iletişim bilgileri ile irtibata geçebilirsiniz. 

Van'da çatı ustaları ile çalışmanın maliyeti nasıl hesaplanır? 

Çatı onarımı maliyetleri onarım yapılacak alanın büyüklüğü, kullanılacak malzemenin kalitesi, kiremit türü, ahşap çeşidi gibi etkenlere bağlı olarak değişkenlik göstereceği gibi çatı ustanıza göre de değişkenlik gösterir. Çatı onarımı yapılacak alanın genişliğ, su yalıtımı yapılması, çatı yürüyüş yolu yapılması, kiremit altı kaydırmaz malzeme kullanılmasına bağlı olarak yapılan maliyet hesabına çatı ustası maliyetini de eklemeniz gereklidir. Yeni bir çatı imalatı yapacaksanız da benzer durum geçerlidir. Maliyet hesabı projelendirme maliyeti, malzeme maliyeti, çatı uygulama (çatı ustası)  maliyeti olarak hesaplanır. Çatı alanına, teras çatı uzantısına göre, malzeme seçimine, su yalıtımına göre  maliyet artışı olabilir. 

Evinizin çatısını onaracak, aktaracak veya yenileyecekseniz maliyet hesabı yapabilmek için çatı malzemeleri, çatı ustaları, çatı izolasyonu yapılması hakkında detaylı bilgilere sahip olmalısınız. Çatı maliyeti kalemlerinden biri olan çatı izolasyonu çatının temel görevi olan su sızmasını önlemek için yapılır. Evinizin çatısını onarırken veya yenilerken izolasyonun kusursuz bir şekilde yapılmasını sağlamak için Çatı izolasyonu nasıl olmalıdır ? Hangi yalıtım malzemeleri kullanılmalıdır? başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz. 

Benzer fotoğraflara göz at