Dekoratörler kategorisindeki en iyi profesyonelleri bulun | homify

Dekoratörler - 10,559

Hizmet alanı

Yaşam alanlarını dönüştürmek ve dekore etmek keyifli bir iştir. İç mekanlarda dekoratif unsurlar, zemin kaplamalarından tavan dekoruna tüm alanları kapsar. Dekoratörler işlevsel ve estetik unsurlarla bir mekanda duvar dekorları, zemin kaplamaları, aydınlatma sistemleri, halı ve perdeler, mobilya ürünleri ve aksesuarları gibi dekoratif unsurlardan sorumludurlar. Bir mekanın havasını değiştirmek, güzelleştirmek ya da daha kullanışlı hale getirmek için başvuracağını profesyoneller dekoratörlerdir. 

Türkiye’de dekoratörler farklı alanlarda uzmanlaşmaktadırlar. Tavan dekorları ve ışıklandırma sistemleri üzerine hizmet veren firmalar da dekoratör kapsamındadır. Ev dekorasyonu ile ilgili çalışabileceğiniz uzmanlardan biri olan iç mimarlardan farkı, spesifik bir alanda dekoratif işlerden sorumlu olmalarıdır. 

Ev dekorasyonunda dikkat edilecek hususlar

Yaşam alanları, bireysel kullanım alanları ve ortak kullanım alanları olarak ikiye ayrılır. Oturma odaları ortak kullanım alanları olarak bilindiği gibi, yatak odası ve çocuk odaları bireysel yaşam alanlarıdır. Bireysel kullanım alanları dekore edilirken karakteristik unsurlar kullanılır. Kişisel zevkler ve beğenilen stiller ön plandadır. Duvar rengine karar verilmeden önce kullanıcı bireye hitap edecek unsurlar göz önünde bulundurulur. Ortak kullanım alanlarında ise kullanıcı bireylerin konfor ve rahatlığı esas alınır. Dekoratörler farklı alanlarda özel hizmet sunarlar. Konusunda uzman ve deneyim düzeyi yüksek bir dekoratör, uygulanacak stil ve tarza göre uygulama projelerine imza atar. Dekoratörlerin hizmet verdiği iş alanlarını gözden geçirelim.

Işıklandırma unsurları

Bu alanda hizmet veren dekoratörler, farklı stillerde dekorlar için aydınlatma sistemleri üzerinde çalışırlar. Duvar aplikleri bağlantıları yapılır. Projeye uygun tavan dekorları, lambader ya da abajur modelleri seçilir. Aydınlatma sistemleri geniş kapsamlı bir iştir. Binaların elektrik ihtiyacı her dairede standart priz sayısı ile belirlenir.

Günümüzde ışıklandırma unsurları bir evin tüm havasını değiştiren bir etkendir. Dolayısıyla lambader, abajur, aplikler ya da avize modelleri kullanılır. Aydınlatma aksamları için odalarda ekstra priz kullanımı ihtiyacı doğar. Aydınlatma sistemleri üzerine deneyimli bir dekoratör, öncelikle mekanların elektrik ihtiyacını karşılar ve bu alanda ek hizmetler sunar. Dekorasyonda tamamlayıcı niteliği olan ışıklandırma unsurlarıyla dekoratif açıdan göze hitap eden mekanlar dizayn ederler.

Işığın yoğunluğu, açısı ve tonları mekana göre uygulanır. Bir uzman tarafından aydınlatma sistemlerinin kurulumu, monte ya da demonte işleri yapıldığında dekorasyonda fark yaratır. Ofis ya da evlerde mekanları daha geniş göstermek ve küçük alanları verimli kullanacak şekilde dekore etmek istiyorsanız, aydınlatma sistemleri üzerine uzmanlaşan bir dekoratör ile anlaşabilirsiniz.

Mobilya ürünleri ve aksesuarlarla dekorasyon

Bir mekanı dekore ederken mobilya ve aksesuarlar, uygulanacak stil önemli bir parçasını oluşturur. Tüm ışıklandırma unsurları, mobilyaların formu ve renk tonları göz önüne alınarak kurgulanır. Öncelikle dekorasyonda uygulanacak stil ve tarza göre mobilyaları belirlemeniz gerekir. 

Dekoratörlerin uzmanlık alanları arasında mobilya ürünleri tekstili ve aksesuarlar yer alabilir. Bu alanda hizmet veren dekoratörlerle anlaşırken, uygulanacak stile göre mobilya döşemelerine karar verebilirsiniz. Mobilya ürünleri ve aksesuarlar seçilirken, duvar dekorlarında kullanılan renk tonları ya da halı ve perde unsurları göz önünde bulundurulmalıdır. Perde ve halı unsurları ile ilgili hizmet alabileceğiniz dekoratörler, özellikle tekstil konularında kapsamlı hizmet veren profesyonellerdir. Evinizi dekore ederken, mobilyaların döşemelerini değiştirmek ve yeni bir görünüm kazandırmak için bu alanda hizmet veren dekoratörlerle anlaşabilirsiniz.

Duvar ve tavan dekorları hizmetleri

Duvarlar, renkleriyle dekorasyonda stil ve formları ön plana çıkarır. Evinizin havasını tek dokunuşla değiştirmenin en pratik yollarından biri duvar kaplamalarını değiştirmek olacaktır. Dekoratörler aynı zamanda tadilat işlerinde de rol alırlar. Duvar dekorları için boyacılar ile bağlantılı çalışabilirler. 

Bireysel yaşam alanlarında duvar resimleri ile şık duvar dekorları oluşturarak kişisel ve karakteristik unsurlar katabilirsiniz. Doğru ölçülendirme, stile göre simetri ya da asimetri unsurları göz önünde bulundurularak duvar dekorlarını görsel açıdan donatabilirsiniz. Dekoratörler, duvar dekorları için natürel dokularla duvar panellerini kullanabilirler. Uygulama projelerinde üç boyutlu duvar panelleri, yağlı duvar boyası ya da ithal duvar kağıtları kullanılabilir. Küçük odalar için dekoratif amaçlı duvar nişleri dizayn edebilirler. Profesyonellerin desteğiyle, duvar dekorları üzerine uzmanlaşan firmalarla bağlantı kurarak dekoratif ve fonksiyonel amaçlı akılcı çözümler bulabilirsiniz. Duvar dekorlarına hayat veren dikey bahçe örneklerini gözden geçirebilir, beğendiğiniz uygulama fikirlerini profesyonellere danışarak gerçekleştirebilirsiniz. Muntazam ve şık bir görünüm için duvar dekorlarını ihmal etmeyin.

Duvar dekorları ile ilgili ilham verecek dergi yazılarımıza göz atabilirsiniz. En güzel duvar dekoru örnekleri yazımızda profesyonellerin modern stil çalışmalarına göz atabilir, beğendiğiniz örneklerle ilgili firmalarla bağlantıya geçebilirsiniz.

Zemin kaplamaları ile ilgili dekorlar

Natürel dokularla kırsal stil ya da rustik stil dekorlar son dönemlerde oldukça ilgi görüyor. Ahşabın işlenebilirliği, renk ve doku alternatifleriyle mobilyalardan zemin kaplamalarına, bir mekanın tüm dekorlarında kullanıldığına rastlayabilirsiniz. Dekoratörlerin uzmanlık alanları çeşitlidir. Belirgin bir materyal üzerine kaplama uygulama projelerine imza atan firmalarla anlaşabilirsiniz. Duvar ve tavan dekorlarının yanı sıra, zemin kaplamaları materyaller bakımından çeşitlilik gösterir. Ayrıca paravan niteliği taşıyan yarı duvar ya da seperatörler alanları görevlerine ayırmak için uygulanabilir. Kat planında mekanlar arasındaki ilişkiler göz önünde bulundurularak ihtiyaçlar belirlenir. Alçıpan ve betopan gibi materyaller kullanım amacı ve yerine göre tercih edilir. Ahşap paneller, parke ya da seramik modelleri zeminden duvarlara birçok alanda dekoratif amaçlı kullanılabilir. Bu alanda çalışan dekoratörler, kapsamlı ya da kısmi tadilat işlerinde hizmet sunarlar.

Projem için doğru dekoratörü nasıl bulurum?

Ev ya da ofisinizi dekore ederken, öncelikle bir stil belirlemeniz gerekir. Tematik öğeler kullanabilir, kişisel ya da karakteristik unsurlar katabilirsiniz. Uygulama projelerinde, Türkiye’de hizmet veren dekoratörler farklı alanlara dağılır ve spesifik konularda daha kapsamlı hizmet sunarlar. Dekoratörlerle ilgili araştırmalarınızı yaparken, profesyonelleri bir arada bulabileceğiniz homify’dan faydalanabilirsiniz. Türkiye’nin farklı şehirlerinden dekoratörlere ulaşmak için, “Profesyoneller” sekmesi altındaki dekoratörleri inceleyebilirsiniz. Dekoratörlerin homify sayfalarında profesyonellerin iletişim bilgileri, website adresi ve daha önce yer aldıkları projeler hakkında bilgi bulabilirsiniz. 

Benzer fotoğraflara göz at