Dekoratörler kategorisinde, Ankara şehrindeki en ideal profesyoneli bulun | homify

Ankara : Dekoratörler - 26

Türkiye'nin en kalabalık ikinci, tüm Avrupa'nın en kalabalık beşinci kenti olan ve 7 milyona yaklaşan nüfusuyla bugün her bakımdan önemli ve büyük bir şehir olan Ankara'nın bundan yalnızca bir asır önce kendi halinde küçük bir Anadolu şehri olduğunu düşündüğümüzde, insan eliyle hayat bulan bu kentin kendini var etme çabasını bir kez daha takdir etmemek elde değil. Dünyada belli amaçlar çerçevesinde görece kısa sürelerde inşa edilen ve hızla kalabalıklaşan, bu yüzden de ne kadar büyük olursa olsun bir yanıyla köksüz olan pek çok şehir vardır. Bazen önemli bir madenin keşfi, bazen de turizm potansiyeli gibi bir sebep sıfırdan bir kent kurulmasına yol açabilir. Avrupa'nın pek çok büyük kentinde durum bunun tersidir. Paris, İstanbul, Berlin, Lizbon, Londra, Moskova, Stockholm ve daha pek çok Avrupa şehri asırlar süren geniş dönemlerde bugünkü büyüklüklerine ulaşmışlardır. Bu süreçleri de halen bu kentlerin eski semtlerinde, oturmuş şehircilik anlayışlarında gözlemek mümkündür. Ankara ise bu iki kategorinin ikisine de girmeyen, bu yönüyle de oldukça özel olan bir şehirdir. 

Ankara'da modern kent kültürü

Ankara'nın sıradan bir Anadolu şehrinden Avrupa'nın beşinci büyük şehri olmasına kadar uzanan macerası, başkentin İstanbul'dan Ankara'ya taşınması ile başlar. Ama Ankara bu sürecin öncesinde hiçbir hususiyeti bulunmayan bir yer değildir ve bu yönüyle yapay kentlerden çok farklıdır. Öte yandan bir büyük şehir olarak asırlara uzanan bir geçmişi de yoktur ve bu kimliği insan eliyle kendi kendine inşa etme sorumluluğu almıştır, ki bu yönüyle de köklü bir tarihe sahip Avrupa şehirlerinden ayrılır. Bu özel yapısı Ankara'yı insanın kendisiyle ve doğayla mücadelesinin bir sembolü haline getirmiştir. Bozkırın ortasında her yönüyle zengin, kendine ait bir modern kent kültürüne sahip bir şehir yaratmak, Ankara'nın bugünkü karakterini ortaya koyan macerasının en belirleyici çabası olmuştur.

Bir cumhuriyet kenti olarak Ankara, çağdaş bir yaşam tarzının da sembolü haline gelmiş, üstelik bunu şehircilik anlayışı ve mimarisine de mükemmel biçimde uygulayabilmiştir. Modern yaşam tarzı Ankara'yı benzerlerinden ayıran ve şehirdeki hemen her şeyin biçimlenmesinde etkili olmuş önemli bir özelliğidir. Bu yaşam tarzı doğal olarak Ankara'nın evleri, bu evlerin mimari özellikleri ve iç mekânları üzerinde de belirleyici olmuştur. Bu yüzden Ankara'nın kendine ait bir mimari geleneği ve yanı sıra bir dekorasyon tarzı olduğunu söylemek yanlış olmaz. 

Ankara'da yaygın dekorasyon tarzları

Dekorasyon, genel bir şekilde ifade edecek olursak bir evin giydirilmesi gibidir. İnsanlar nasıl kendi yaşam tarzlarına ve kültürlerine göre giyinirlerse, evler de tıpkı onlar gibi giyinir, daha doğrusu giydirilirler. Çağdaş ve modern bir kent olarak Ankara'da yaygın olan dekorasyon tarzları da şehrin genel dokusuna paralellik göstermektedir. Pek çok kişi Ankara'yı bir memur ve öğrenci kenti olarak bilir. Pek çok devlet kurumunun yanı sıra ülkenin en önemli birkaç üniversitesine de ev sahipliği yapması bu kanıyı doğrulamaktadır. Bu nüfus yapısı ise modern kent yaşamına uygun dekorasyon tarzlarının şehrin tercihleri arasında ağır basmasını getirmiştir. Ankara'nın pek çok önemli semtinde bulunan konutlar hem modern yaşam tarzına uygun konfor unsurlarını sağlayacak, hem de hızlı kent yaşantısına uyumu kolaylaştıracak pratikliği temin edecek tarzda dekore edilmiştir. 

Bir dekoratörden ne gibi hizmetler alabilirim? 

Dekoratörler, bir evin inşaat veya tadilat sonrası tamamen oturulacak duruma gelmesinden sonra başlayan ve ağırlıklı olarak eşyalarla çeşitli aksesuarların bir arada kullanılacak şekilde dizayn edilmesinden oluşan bir görev alanına sahiptirler. Bir dekoratör olağan şartlarda evinizin mimarisine ya da iç mimarın alanına giren özelliklerine müdahale etmez. Bunun yerine bu özellikleri sizin ihtiyaçlarınıza en iyi şekilde yanıt verecek tarzda yorumlama yoluna gider. Bu yorumlamanın esas enstrümanı da eşyalar ve eşyaların birbirlerine göre konumlarıdır. 

Dekoratörünüzle çalışırken iki temel yol benimseyebilirsiniz. Bunlardan biri, evinizde halihazırda mevcut olan eşyalara kısmi eklemeler ya da çıkarmalar yaparak yeni bir dekorasyon yaratmasını istemektir. Bu durumda dekoratörünüzün eli haliyle biraz daralacak ve hareket alanı kısıtlanacaktır. Bununla birlikte tecrübeli bir dekoratör mevcut eşya stoğunuzla da gayet başarılı bir dekorasyon ortaya koyabilir. Bir diğer yol, tamamen sıfırdan ve yeni eşyalarla bir dekorasyon yapma yoluna gitmektir. Bu, haliyle çok daha masraflı bir yol olmakla birlikte, dekoratörünüze çok daha geniş bir hareket alanı sunacak, sizinse hayalinizdeki dekorasyona ulaşmanızı çok daha kolay bir hale getirecektir. 

Bunun yanı sıra, bir dekoratörle anlaştığınızda mutlaka bütün evi yenilemeniz de gerekmez. Bazen yalnızca oturma odası veya mutfak gibi en sık kullanılan ve sosyal alanların tadilat ve yenilenmesine ihtiyaç duyulabiliyor. Dekoratörler, tek bir odayı da tasarlayabilirler. 

Dekorasyon yaparken veya değiştirirken işe nereden başlamalıyım?

Her şeyden önce dekorasyonun ihtiyacınız olan eşyaların birbiri ardına sıralanmasından ibaret basit bir iş olmadığını kabul ederseniz işler sizin için büyük ölçüde kolaylaşacaktır. Dekorasyon, gündelik hayatınızda önemli bir yer tutacak, bir sonraki dekorasyon değişikliğine kadar yaşam kaliteniz üzerinde doğrudan etkili olacak ve tasarım konusu olan bir uzmanlık alanıdır. Yeni eviniz için ya da halihazırdaki evinizde değişikliğe gitmek için bir dekorasyon tarzına karar vermek istiyorsanız, öncelikle evinizle ilgili beklentilerinizi ölçüp biçmelisiniz. Evinizin hangi odasında ne kadar vakit geçiriyorsunuz, hangi odada neler yapıyorsunuz, hangi işlev sizin için daha ön planda gibi sorulara vereceğiniz yanıtlar dekorasyon sürecini kolaylaştıracaktır. Bu konuda notlar alarak ilerisi için işleri daha da kolay bir hale getirebilirsiniz. Bir sonraki aşama ise dekorasyona ne kadar bütçe ayıracağınıza karar vermek olacaktır. Bütçe planlamasını doğru yapmak için de neleri değiştireceğinize, neleri aynen bırakacağınıza ve maliyet gerektirmeyen ne tür değişiklikler yapabileceğinize karar vermelisiniz. Tüm bu süreçleri profesyonel bir dekoratör yardımı olmadan yapmaya çalışmak işin aslı karanlıkta yönünüzü bulmaya çalışmak gibidir. Dekorasyonun profesyonel bir uzmanlık alanı olduğunu kabul edip bir uzmandan yardım almaya karar verirseniz çok daha iyi sonuçlar alacağınız gibi toplam süreci de çok daha kolay atlatırsınız. 

Bir dekoratör seçerken nelere dikkat etmeliyim?

Dekorasyonun tasarım konusu olan bir uzmanlık alanı olduğunu belirtmiştik. Bu yüzden öncelikle tarzı ve eski işleri ile size hitap eden bir dekoratör seçmek işinizi kolaylaştıracaktır. Bir diğer önemli konu da, bütçenize uygun, daha doğrusu elinizdeki bütçeyle sağlıklı sonuçlar alabilecek bir dekoratör seçmektir. Bu ve benzeri konularda sonradan sıkıntı yaşamamak için her şeyi dekoratörünüzle en baştan konuşmak ve mümkünse bir sözleşme ile bunları garanti altına almak her iki taraf için de en doğru yol olacaktır.  

Evimin dekorasyonu için ne kadar bütçe ayırmalıyım?

Sizin de takdir edeceğiniz üzere bu soruya net bir yanıt vermek oldukça zor. Dekorasyon maliyetleri çok farklı parametrelere göre şekillenir. Evinizin büyüklüğü, ihtiyacınız olan eşyalar, tercih edeceğiniz dekorasyon tarzı gibi pek çok şey, toplam maliyet üzerinde etkili olacaktır. Bununla birlikte büyük ölçüde halihazırdaki eşyalarınızı kullanacak bile olsanız, 10 bin TL'nin altında bir bütçe ile ev dekorasyonunuzda değişikliğe gitmek oldukça zor olacaktır. Bu konuda en doğru fikri uzman bir dekoratörler görüşerek edinebilir ve buna göre yola devam edip etmeme kararı alabilirsiniz. 

Ankara'daki dekoratörlere nasıl ulaşabilirim?

homify sayfalarımızda bulunan Profesyoneller sekmesinden hem Ankara'daki dekoratörlere, hem de eviniz için ihtiyacınız olan, tesisatçıdan zemin döşemecisine, iç mimarlar ve mimarlardan inşaat şirketlerine kadar her türlü uzmana rahatlıkla ulaşabilirsiniz. 

Ankara'nın yaşam tarzına uygun tarzlarda örnek yaşam alanlarına göz gezdirmek ister misiniz? O halde bkz: Modern stil dekorasyon fikirleri ve örnekler

Benzer fotoğraflara göz at