Dekoratörler kategorisinde, Denizli şehrindeki en ideal profesyoneli bulun | homify

Denizli : Dekoratörler - 5

Dekorasyon, gündelik hayatın koşturmacası içinde çoğu zaman farkında olmasak bile aslında hayatımızda oldukça önemli bir yer kaplar. Bazı şeylerin ne kadar önemli olduğu tarif etmenin en kolay yolu onun tam tersini ya da hiç olmadığını hayal etmektedir. Evinizde ya da iş yerinizde hiçbir dekorasyon olmadığını düşünün. Bu aslında yeni bir eve taşınmanızdan hemen sonraki durumdur. Her şeyin her yere dağılmış olduğu, pek çok şeyin kolilerle sağa sola saçıldığı, hiçbir düzen veya nizam olmadığı gibi haliyle estetiğin söz konusu bile olmadığı bir ortamdan söz ediyoruz. Dekorasyon, en genel anlamıyla işte bu eşya yığınlarını en işlevsel ve en estetik biçimde yönetme, düzenleme ve tasarlama işidir. Yalnızca kendi ev ve iş yerlerimizde değil, girip çıktığımız her türlü kapalı mekânda, örneğin mağaza ve çeşitli dükkanlarda yapılan işe uygun dekorasyonlar vardır. Tam da bu yüzden dekorasyon hayatın her alanında karşımıza çıkar ve bir o kadar da önem arz eder.

Dekorasyon yaşam alışkanlıklarımızı ve konforumuzu nasıl değiştirir?

Her evde bir dekorasyon vardır ama bu elbette her dekorasyonun doğru ve sağlıklı olduğu anlamına gelmez. Pek çok insan dekorasyon işini kendi zevkleriyle yönetebileceğini, bir uzmandan yardım almasına gerek olmadığını düşünür. Bu durum zaman zaman doğru olabilirse de uzman bir dekoratörün elinden çıkmış bir mekâna girdiğinizde düşündüğünüzle gerçekte olan arasındaki farkı ancak o zaman anlayabilirsiniz. Kırtasiyeden birkaç parça boya, bir tuval, bir fırça seti alarak hepimiz keyifli zaman geçirebilir ve basit de olsa resimler yapabiliriz. Ama bunlar hiçbir zaman gerçek bir ressamın işleriyle kıyaslanabilir nitelikte olmayacaktır.

İyi tasarlanmış ve doğru uygulanmış bir dekorasyon, gündelik alışkanlıklarımıza en uygun ve en işlevsel mekânları ortaya koyacağı gibi, kimi zaman çok küçük dokunuşlarla konfor seviyemizi tahminlerimizin ötesinde yükseklere taşır. Dekorasyon işiyle profesyonel olarak ilgilenmemiş herhangi bir kişinin, bu konuda bilebileceği şeyler yalnızca kendi deneyimleriyle sınırlıdır. Oysa henüz ilgi alanımıza tesadüf etmemiş çok basit bir dekorasyon ipucu ya da kendi başımıza arayıp bulmamızın çok güç olacağı bir mobilya önerisi, sıradan yaşam alanlarımızda ciddi bir kalite sıçraması yaratabilir. Tam da bu yüzden tasarımla ve estetikle ilgili her alanda olduğu gibi dekorasyonda da bir dekoratörden yardım almak son derece önemli ve gereklidir.

Denizli'deki modern yaşam alışkanlıkları

Denizli, Ege Bölgesi'ni Akdeniz Bölgesi'ne bağlayan oldukça önemli bir konuma sahip büyük bir sanayi kentidir. Tekstil sektörünün lokomotifi sayılabilecek birkaç büyük ilden biri olmasının yanı sıra, ilçelerindeki güçlü tarım potansiyeli ve özellikle Pamukkale çevresinde yoğunlaşan dört mevsimlik turizm ekonomisiyle Denizli son derece modern bir şehirdir. Güçlü bir ekonomi hemen her zaman güçlü bir inşaat sektörünü ve gelişmiş yaşam alışkanlıklarını beraberinde getirir. Bu bakımdan Denizli'de öteden beri gelişmiş bir kent kültürü olduğunu söylemek yanlış olmaz. Özellikle İç Ege'nin diğer kentlerinden daha çağdaş ve şehir eksenli bir kültürün hakim olduğu Denizli'de konut tercihleri de bu minval üzere şekillenmiştir.

Halen pek çok büyük şehirde, özellikle sanayi kentlerinde apartmanların ağırlıkta olduğu dikey mimari tarzı Denizli'de de yaygın olarak görülmektedir. Bununla birlikte özellikle kentin çeperlerinde müstakil konutlar da giderek yaygınlaşmaktadır. Bu yeni tipte yatay mimari örnekleri ve kentin merkez bölgelerindeki yeni nesil üst sınıf dairelerden oluşan apartmanlar sayesinde şehrin konut stoğunun önemli bir bölümü modern bir yaşama elverişli ve nitelikli konutlardan oluşmaktadır.

Denizli'deki evlerin iç mekânlarında tercih edilen dekorasyon tarzları da işte bu modern yaşam alışkanlıklarına göre şekillenir. Konforun estetikle iç içe geçtiği, doğal ögelerle süslenen, pastel renk tonlarının kullanıldığı huzurlu, rahat ve sıcak modern dekorasyon tarzlarında kullanılan son trendleri Denizli'deki evlerde de görmek mümkün.

Dekorasyon tarzlarında son trendler

Bugün, tasarımın konusu olan hemen her alanda olduğu gibi dekorasyonda da sadeliğin, işlevselliğin ve az, çoktur felsefesinin giderek yaygınlaştığı bir dönemin içinde olduğumuzu söylemek yanlış olmaz. Pek çok kişi ev dekorasyonunda konforu, ergonomiyi ve pratikliği ön planda tutan tasarımlar arıyor ve dekoratörler de bu isteklere uygun dekorasyonlar üretiyorlar. Plastik ve metal gibi sanayi çağrışımı yapan unsurların azalıp ahşap, bambu gibi doğal ve mümkünse geri dönüştürülmüş ürünlerin artması da günümüz dekorasyonunda önemli bir trende işaret ediyor. Yani, günümüzün yeni nesil dekorasyonlarında doğallık, sadelik ve şık bir konfor ön planda.

Evim için dekoratör seçerken nelere dikkat etmeliyim?

Denizli'de eviniz için bir dekoratör seçmeden önce, ilk etapta kendi ihtiyaçlarınız üzerine düşünmeli ve net kararlar almalısınız. İlk soru, ne kapsamda bir proje istediğiniz olacaktır. Bir dekoratör eski eşya stoğunuzu tamamen bir kenara bırakarak eviniz için tamamen sıfırdan bir dekorasyon yapabilir ve böyle bir yola giderseniz çok başarılı sonuçlar alabilirsiniz. Ancak takdir edersiniz ki bu bir hayli masraflı bir seçenek olacaktır. Bir diğer yol da mevcut eşyalarınızı mümkün olduğunca kullanarak bazı ekleme ve çıkarmalarla makul bütçeli bir dekorasyon yaptırmaktır. Elbette bunların arasında gri bölgeler de vardır. İhtiyaç ve isteklerinizi tespit edecek olan yine sizsiniz. Dekoratörünüzü tercih ederken sizin ihtiyaçlarınıza uygun bir çalışma tarzı olduğundan, daha önce benzer tarzda işler yaptığından ve en önemlisi de sizin bütçenizle çalışabileceğinden emin olmaya çalışın. Gerekli eğitime, tecrübeye ve donanıma sahip her dekoratör evinizin dekorasyonu için isteyeceğiniz her şeyi rahatlıkla karşılayabilir. Ancak dekorasyon da yekpare bir alan değildir ve kendi içinde çeşitli yönlere gidebilmektedir. Bu yüzden size gereken alanda uzmanlaşmış bir dekoratör tercih etmeniz hem zamanınızı boşa harcamamanız anlamına gelecek, hem de bütçenize uygun sonuçları en kısa yoldan almanızı sağlayacaktır.

Ortalama büyüklükte bir evin dekorasyonu ne kadara mal olur?

Dekorasyon, her ne kadar sıfırdan bir ev yaptırmak kadar yüksek bir bütçe gerektirmiyor olsa da, kesinlikle maliyetli ve zahmetli bir iştir. Özellikle sıfırdan mobilya ve aksesuarlar satın alarak tamamen yeni baştan bir dekorasyon yaptıracaksanız, hayli yüklü bir bütçe hazırlamanız gerekebilir. Bununla birlikte elinizdeki mevcut eşya stoğunu profesyonel bir dekoratörün de desteğiyle yeniden kurgulayarak çok fazla eşya ve aksesuar satın alma yoluna gitmeden bir dekorasyon yapmak isterseniz, oldukça makul bir bütçeyle de bu süreci tamamlayabilirsiniz. Kısacası hemen her alanda olduğu gibi dekorasyonda da belirli bir maliyet aralığından bahsetmek oldukça güçtür. Tercih edeceğiniz eşyaların kalitesinden evinizin büyüklüğüne, bulunduğunuz bölgeden dekoratörünüze kadar pek çok parametre toplam dekorasyon maliyeti üzerinde etkilidir. Bunu tespit etmenin en doğru ve en kolay yolu, Denizli'de bulunan dekoratörlerle iletişime geçerek bilgi almaktır.

Denizli ve çevresinde hizmet veren dekoratörlere nasıl ulaşabilirim?

Denizli'nin oldukça büyük bir sanayi kenti olduğundan, geniş ve çeşitli bir ekonomik altyapıya sahip olduğundan bahsetmiştik. Bu durum aynı zamanda kentin nitelikli uzmanlar açısından da oldukça zengin olduğuna işaret ediyor demek yanlış olmaz. Denizli'de her türlü ihtiyacınıza yanıt verecek mimar, mühendis, iç mimar, dekoratör ve diğer alanlardaki uzmanlara kolayca ulaşabilirsiniz. Bunun için en kolay yol ise, homify.com.tr'de bulunan Profesyoneller bölümünden şehrinizdeki dekoratörleri ya da ihtiyacınız olan diğer uzmanlık kategorilerini incelemektir. Şehirde tek tek gerekli uzmanları aramak yerine homify.com.tr üzerinden hepsini bir arada görerek, referans işlerine göz atarak ve hatta site üzerinden yazışıp fikir alarak zamandan büyük oranda tasarruf edebilirsiniz.

Eviniz için farklı dekorasyon tarz ve örneklerinden ilham almak isterseniz 45 kullanışlı dekorasyon fikri isimli yazımızda derlediğimiz örnekler ilginizi çekecektir.

Benzer fotoğraflara göz at