Dekoratörler kategorisinde, Kahramanmaras şehrindeki en ideal profesyoneli bulun | homify

Kahramanmaraş : Dekoratörler - 1

Doğu Akdeniz'de bulunan Kahramanmaraş, Türkiye'nin en kalabalık 18. şehridir. Mağaraları, barajları, gölleri, kaleleri, geleneksel el sanatları ve yayları ile önemli bir kültür merkezi olan Kahramanmaraş turizm açısından da elverişlidir. Coğrafi açıdan bakıldığında şehrin büyük kısmı dağlarla kaplıdır. Yüzölçümü ise 14.346 km² olup ülkemizin en büyük 11. ili durumundadır. Kahramanmaraş'ta hem Akdeniz iklimi hem de Güneydoğu Anadolu iklimi görülür. Diğer şehirlerde olduğu gibi Kahramanmaraş'ta da yeni ve modern binalar inşa edilmektedir. Dolayısıyla evleri inşa eden müteahhit ve inşaat şirketleri kadar iç mimarlar ve dekoratörlere de çok fazla iş düşmektedir.

Dekoratörlerin çalışma alanları

Ev dekorasyonu eğlenceli gibi görünse de pek çok detay içerir. Hangi mobilyaların seçileceği, ne tür bir renk paleti kullanılacağı, odaların en iyi şekilde nasıl sunulacağı gibi hususların tamamı o evin dekorasyonunu oluşturur. Yaşam alanlarımızın görünüşünü ve tasarımını düzenlemek için yardım alabileceğiniz çeşitli profesyoneller mevcut. Bu uzmanlar evimiz için en doğru renkleri, kumaşları, dokuları, eşyaları ve aksesuarları seçerek, yaşam alanınımızı arkadaşlarımıza ve ailemize göstermekten gurur duyacağımız muhteşem evlere dönüştürme becerisine sahiptirler. Dekorasyon için bir profesyonelle istediğimizde bir sonraki adım kimi arayacağımızı karar vermektir. Pek çok insan dekoratör ve iç mimar terimlerini aynı anlamda kullanıyor olsa da bunlar aslında iki farklı meslektir. İç mimarlar, duvar kaplamasından tutun da hangi tür döşeme malzemesinin kullanılacağına dek bir mekandaki tüm görsel ve yapısal unsurlarla ilgilenirler. Dekoratörler ise ev ya da işyerleri için renk paletine ya da mobilyalara karar vermek gibi estetik ağırlıklı işlerle uğraşırlar. Bir dekoratör yaşam alanlarında belirli bir stil veya ambiyans yaratmaya yardımcı olması için ev sahipleri veya konut mimarları tarafından işe alınırlar. Bireysel çalışabilecekleri gibi büyük firmalara bağlı olarak da hizmet verebilirler. Dekoratörler konforlu, güvenli ve estetik açıdan hoş iç mekanları planlayıp tasarlayan uzmanlardır. Evler, ofisler, restoranlar, okullar ve kolejler, perakende satış mağazaları ve ofisler için iç mekanlar tasarlarlar. İç tasarım alanında faaliyet gösteren firmalarda veya inşaat firmalarının tasarım bölümlerinde çalışırlar.

– Teklif verme

Herhangi bir iş yapmadan önce dekoratörler, müşterilerin gereksinimlerini öğrenmekler için bir araya gelirler. Mevcut alana bakarlar, ölçüm yaparlar ve müşterilerle mekanın görünümü, hissi ve işlevi hakkındaki görüşlerini tartışırlar. Dekoratörler müşterilere gereksinimlerini özetleyen bir plan hazırlar ve ardından dijital çizim veya yazılı teklif şeklinde sunum yaparlar. Müşteriler tekliflerini onayladıktan sonra ayrıntılı tasarım aşamasına geçebilirler.

– Tasarım geliştirme

Ayrıntılı tasarım aşamasında renk şemasını, malzemeleri, aydınlatmayı ve mobilyaları önerdikleri mekan için ayrıntılı planlar hazırlanır. Gerekirse müşterilere çizimler ve ölçek modelleri sunulur. Ayrıca müşterilere tavsiye ettikleri malzemelerin örneklerini gösterirler.

-Bütçe yönetimi

Bütçe yönetimi, bir dekoratörün çalışmasının önemli bir parçasıdır.  Dekoratörler tüm malzemelerin ve mobilyaların satın alınmasını sağlayarak masrafların müşterinin bütçesine düşmesini sağlar.

– Kapsam

Dekoratörler farklı tür projeler üzerinde çalışabilirler. Yeni bir daire için evi sıfırdan dekore edebilir veya mevcut alanları değiştirebilirler. 

– Diğer firmalar

Dekoratörler ayrıca aydınlatma, halı, perde, mutfak gereçleri gibi iç mekan üreticileri için sözleşmeli veya kalıcı olarak çalışabilirler. Perakendecilere ve üreticilere iç tasarım trendleri konusunda tavsiyelerde bulunur ve müşterileri için temel tasarım ve proje yönetimi hizmetlerini yürütürler.

Kahramanmaraş'a uygun dekorasyon stilleri

Kahramanmaraş şehrinde hem Akdeniz iklimi hem de sert olmayan karasal iklim görülür. Akdeniz ikliminde bilindiği üzere yaz ayları uzun ve sıcak, kış mevsimiyse bol yağışlıdır. Karasal iklimde ise yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve kar yağışlıdır. Kahramanmaraş'ta her iki iklimin özellikleri görüldüğü için kışlar daha ılık ve yağışlı geçer. Yaz aylarıysa oldukça sıcaktır. Hava şartlarından yola çıkarak Kahramanmaraş için Akdeniz stilinin oldukça uygun olduğu söylenebilir. Akdeniz stilinde doğada bulunan mavilikler ve yeşiller ağırlık basar. Aynı zamanda çini ve mozaikler ile geleneksel desenler tarza uygundur. Kahramanmaraş'ın doğal güzellikleri ile uyumlu olarak ahşap da yoğun olarak kullanılabilir.

Kahramanmaraş'ta doğru dekoratörü nasıl bulabilirim?

Kahramanmaraş, Türkiye'nin gelişmekte olan şehirlerinden biri olup kalabalık bir nüfusa sahiptir. Şehirde geleneksel evlerin yanı sıra yeni ve modern binalar da inşa edilmiştir. Bu nedenle Kahramanmaraş sadece inşaat firmalarına için değil, iç mekan tasarımı ile uğraşan kişilere de yeni iş olanakları sunar. Bugün Türkiye'nin her şehrinde ihtiyacınız olan profesyonellere ulaşabileceğiniz gibi Kahramanmaraş'ta aradığınız uzmanlara da ulaşabilirsiniz. Şehirde faaliyet gösteren dekorasyon firmaları ve dekoratörlerle iletişim kurmak için sitemizden yararlanabilirsiniz. homify'ın profesyoneller sekmesinde bulunduğunuz şehri seçerek dekoratörlerin listesine erişmeniz mümkündür.

Dekoratörler anlaşırken nelere dikkat edilmeli?

Ev ve ticari mekan projeleriniz için iyi bir dekoratörü işe almak, uzun vadede size çok zaman kazandıracaktır. Projenizde yapısal planlamaya ihtiyaç duyduğunuzda bir mimara başvurursunuz. Dekoratörler ise optimum oda büyüklüğü, eşya seçimi ve aydınlatma gibi şeylerle ilgilenirler. Renk şeması seçmek ve koordine etmek söz konusu olduğunda bir profesyonel, yaşam alanınızda büyük farklar yaratabilir. İyi bir dekoratör, projede kullanacağı  ürün örneklerini araştırır ve böylece olası hataları önler.  Ayrıca mekan tasarımında lazım olan boya ve kumaşları satın almak, bunların kurulumunu planlamak ve yapılan işi denetlemek gibi detaylarlarla da uğraşırlar.

Dekoratörler yer aldıkları projelerde diğer profesyonellerle birlikte çalışmalıdır. Bu nedenle mimarınızın daha önce çalışmış olduğu bir dekoratörü seçerek uzmanların uyum içinde çalışmasını sağlayabilirsiniz. Yaşam alanları ya da ticari alanda uzmanlaşmış bir profesyonel, evinizde bir bütünlük oluşturma konusunda gerekli tecrübeye sahiptir. Dekoratörler işe başlarken boya parçaları, kumaş çeşitleri veya halı modelleri gibi mekanınız için lazım olan numuneleri satın alır veya araştırma yapabilirler. Bununla birlikte tecrübeli bir dekoratör geçmiş deneyimlerinden yola çıkarak önereceği ürünlerin dayanıklılık, temizlik kolaylığı ve garanti kapsamı gibi özelliklerini bilmelidir. Ayrıca bu ürünlerin içeriği ve kalitesi hakkında da bilgi sahibi olmalıdır. Projede kullanılacak mobilya ve malzemeleri ev sahibi seçiyorsa eğer dekoratör müşteriyi yönlendirmeli ve kötü uygulamalar hakkında uyarmalıdır.

Tüm bunların dışında projede yeni tercihler veya değişiklikler yapıldığı zaman, dekoratör müşteriyle her bir seçimin yapım sonuçları hakkında iletişim kurmalıdır. Sürekli iletişim halinde olmak projedeki olası anlaşmazlıkları ve maliyetleri düşürmek için iyi bir yoldur. Örneğin, dekoratör halı ve yer döşemesini sipariş edip montajı denetleyecek mi yoksa bu işleri müşteriye mi bırakacak? Bunlar önceden konuşulması ve plan yapılması gereken detaylardır. İşler ilerledikçe dekoratör müşteri ile en az haftada bir kez veya düzenli olarak görüşerek yapılan çalışmayı paylaşmak için konuşmalıdır. Bu görüşmeler genellikle iş başlangıcında günlük olarak yapılır. 

Son olarak dekorasyon projesinden bütçeye dikkat edilmelidir. Maliyetten kar edebilmek için dekoratör seçimi aynı şehirden yapılabilir. Dekoratörlerin ücretleri bulundukları şehirlere göre değişebilir, ancak aynı şehirde çalışan dekoratörler ortalama bir ücret isteyeceklerdir. Bu açıdan Kahramanmaraş'taki dekorasyon projeleriniz için yine il sınırlarında faaliyet gösteren bir dekoratör tercih etmelisiniz.

Dekorasyonla ilgili daha fazla yazı okumak isterseniz dergimizin Modern ev dekorasyonu başlığına göz atabilirsiniz.

Benzer fotoğraflara göz at