Dekoratörler kategorisinde, Kayseri şehrindeki en ideal profesyoneli bulun | homify

Kayseri : Dekoratörler - 1

Kayseri; tarihi M.Ö 15 yüzyıla kadar uzanan tarih ve kültür şehridir. Günümüzde İç Anadolu’nun güzide bir şehri olarak bilinse de ev sahipliği yaptığı medeniyetler nedeniyle bir çok mimari kültürün sentezi haline gelmiştir. Mimari açıdan farklı kültürlere ev sahipliği yapan Kayseri ili günümüzde de modern mimariden etkilenmiştir. Bu gün Kayseri’yi incelediğinizde karşınıza her yüzyılın mimari akımından yapılar çıkar. Farklı akımlara ait olan bu mimari yapılar gerek iç dizayn, gerek mimari ve tasarım açılarından şehrin sembolleri haline gelmiştir. Osmanlı dönemine ait Kayseri kalesi, Zamanti Kalesi ve Develi Kalesi gibi yapılar ile Selçuklu dönemine ait olan Köşk Medrese, Aygünlü Medresesi ve develi Ulu Camii gibi yapılar Kayseri’nin modern mimarisinin yanında yer alan dönem yapılarıdır.

Kayseri İç Mimar Ve Mimar Farkı 

  Şehrin mimarları modern mimari ile yapılar tasarlarken şehrin iç mimarları da yapıların dönem mimarisinin en güzel örnekleri olması için tasarımlar yapıyorlar. İç mimarlar günümüzde mimarlar kadar önem görmese de her yapının dekoratif ve göz kamaştırıcı güzelliğe sahip olmasını sağlıyor, istediğiniz özelliklerin bir müstakil ev, apartman dairesi ya da başka türden bir konut yahut ofiste yer almasını sağlıyorlar. Kayseri iç mimarlar yönünden oldukça zengin ve deneyimli mimarların yer aldığı bir ildir. Şehirde yer alan ve modern mimarinin gözde örnekleri olan yapıları tasarlayan mimarlar ile birlikte bu yapıların iç dekorasyonlarını gerçekleştiren iç mimarlar Kayseri’yi mimari açıdan en gözde şehirler listesine yerleştirmiştir. Bir yapının bir evin veya bir iş merkezinin ana mimarisi mimarlar tarafından tasarlanırken iç dizayn, yerleşim, teşhir, mimar dizini gibi detaylar ise bir iç mimar tarafından tasarlanıp hayata geçirilmektedir. İç mimar ile mimarlar ayrı görevlere sahip bir iş disiplini gibi düşünülebilir. Örnek vermek gerekirse bir yapının ana mimarisi ve statiği bir mimar tarafından tasarlanıp uygulamaya geçirilirken bu yapının işlevi, fonksiyonu, işlevine ve fonksiyonuna uygun iç dekorasyonu, işlevselliği ve kullanışlı olması da iç mimar tarafından tasarlanır ve uygulanır.

Doğru Mimariyi Kayseri’de Nasıl Bulabilirim ?

  Kayseri yüzyıllardır ticaret yolu üzerinde yer alan bir şehir olduğu için  mimari ve tasarım  her asırda farklı bir akımdan etkilenmiştir. Bu gün Kayseri de yer alan yapıları dikkatli bir şekilde incelediğinizde yerel mimarinin yanında geçmiş dönem mimarisini ve modern mimariyi barındıran yapıları bir arada görebilirsiniz. Bu durum aklınıza Kayseri’de doğru mimariyi nasıl bulabilirim sorusunu getirecektir. Örnek olarak bir yapı inşa edecekseniz doğru bir mimari için şehrin yerel mimarlarından ve iç mimarlarından yardım almalısınız. Kayseri’nin kültürel ve mimari özelliklerini en iyi bilen kişiler o yöreye veya o kente ait mimarlar ve iç mimarlar olacağından mutlaka şehrin iç mimarları tarafından tasarlanmış ve hayata geçirilmiş yapıları incelemelisiniz. Ayrıca şehrin sembolü haline gelmiş olan modern yapıları da inceleyerek doğru mimari hakkında fikir edinebilirsiniz.

İç Mimarlar Kayseri’de Ne Tür Hizmetler Veriyor ?

  Bir iç mimar; mimarlardan farklı olarak sizin ne tür ihtiyaç ve istekler içinde olduğunuzu saptayarak yapılacak yapının tasarımında bu konuların maksimum verimle çözülmesini sağlar. Ayrıca  Tasarım krokisi içinde isteklerinizin nasıl karşılanacağı ile ilgili size bilgi verir ve isteğiniz doğrultusunda kroki üzerinde değişiklikler yapar. Kayseri iç mimarlar konusunda zengin bir yelpazeye sahip bir şehir olduğu gibi yapı inşası sırasında  kullanılacak malzemeler hakkında size bilgi verir. Seçilen malzemelerin ekonomik olarak uygunluğunu belirleyen iç mimar modern mimari ile yapının uyumu ve mimari ve tasarım konularında da sizlere bilgi vererek tasarımını tamamlar.  Bina veya iş merkezi içinde yapılacak olan dekorasyon ile ilgili olarak fiyat aralıkları ve maliyet hesabı yapacağı gibi Kayseri bölgesinde size en uygun maliyetlere sahip dekorasyon fikirlerini de sunar ve seçimi size bırakır.

Kayseri İç Mimar Hizmetleri

  Kayseri de yer alan iç mimarlar yukarıda sayılı hizmetleri verirken aynı zamanda sizler için maliyet hesapları da yapar. Bu gün Kayseri’de hizmet veren bir iç mimar yapının büyüklüğün eve metrekaresine göre fiyat belirler. Ortalama 150 metrekarelik bir yapının bir iç mimar tarafından projelendirilmesi, dekore edilmesi ve hazırlanması işleri için metrekare fiyat aralığı 200 – 1400 lira arasında olurken yapı 3000 metrekare gibi bir alana sahip ise bu rakamlar daha da aşağılara düşmektedir. Bu rakamlar tamamen iç mimarların kalitesi ve tecrübesine göre değişkenlik gösterirken belediyelerin veya bakanlıkların belirlemiş olduğu kriterlere göre de değişkenlik gösterir. Ayrıca işveren tarafından istenilen özellikler, iç dizayn farkı  ve kriterlere göre de değişkenlik göstermektedir.

İç Mimarların Sahip Oldukları Belgeler 

Bir iç mimar; Kayseri’de iç mimar olarak çalışmak istiyorsa öncelikle mimarlık lisans bölümünü bitirmek sorundadır. Bitirdiği bölüm içinde iç mimarlık alanında dersler almalı ve mezuniyet sonrasında iç mimarlar odası ile mimarlar odasına kayıt yaptırmalıdır. İç mimarlar odasından alacağı imza yetkisi ile çalışma hayatına başlayabilir. Ayrıca yapmış olduğu referans işlerin onaylandığını gösteren iş bitirme belgelerine ve benzer iş onay belgelerine de sahip olması gereklidir. Mimarlar odası tarafından verilen uzmanlık belgesi gibi belgeleri de alması gereken bir iç mimar modern mimari veya dönemsel mimari çalışmalarını yapabilir.   

Bir iç mimar kamu binası projesi üzerinde çalışacaksa kamuda çalışanlar tarafından belirlenen şartnamelerde yer alan 5 yıllık mezuniyet süresi, benzer iş projesi çizmiş olmak, veya belirtilen miktar kadar bir işte çalışmış olmak ve en az işin % 95 inde görev almış olmak şartlarını taşımalıdır. Yerel mimarlar bu konularda tecrübe sahibi oldukları için Kayseri mimarisi ile ilgili olarak size en iyi şekilde yardımcı olurlar. İç dizayn, ev mimarisi, modern mimari ve mimar dizini gibi konularda tecrübe, deneyim ve çalışma süresi olarak tüm şartları sağlayan iyi iç mimarlar bulmak çok kolaydır. 

Ayrıca büyük iş merkezleri, tarihi hanlar, hamamlar, kaleler ve konaklar gibi yapıları restore ederken veya inşa ederken işi yaptıran kurumların belirlemiş olduğu şartları taşımak, iç mimarlar odası ve mimarlar odası tarafından verilen eğitimleri ve sertifikaları almış olmak şartı da gereklidir.

Kayseri’de İç Mimar İşe almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

  Bir iç mimar ile çalışmadan önce yapı ile istediğiniz tüm kriterleri belirlemeli ve iç mimara istedikleriniz net bir şekilde ifade etmelisiniz. Yapının veya binanın fonksiyonunu belirlemeli, yapı ile ilgili tüm detaylara hakim olmalısınız. Ayrıca bir iç mimarın sizden isteyebileceği tüm istekleri bina projesini göz önüne alarak cevaplamalısınız. Bir iç mimar modern mimari veya yerel mimariyi baz alarak projelendirme yaparken siz binanın fonksiyonlarını göz önüne alarak kriterler belirlemelisiniz. Ayrıca çalışacağınız iç mimar ile ilgili detaylı araştırma yapmalı, iç mimar fiyat aralıklarını bilmeli, proje için verilen teklifleri değerlendirirken referans işler ile iç mimarlar odası referans mektubuna dikkat etmelisiniz.

Benzer fotoğraflara göz at