Dekoratörler kategorisinde, Konya şehrindeki en ideal profesyoneli bulun | homify

Konya : Dekoratörler - 2

Bir iç mimar ile bir mimar ya da dekoratör arasındaki farklar nedir?

Bir iç mimar, yarı açık ya da kapalı bir mekânı estetik ve yapısal unsurları göz önüne alarak işlevine uygun bir biçimde dizayn eder. Kaba inşaattan sonra bir binanın içini güzelleştirmek ve kullanışlı hale getirmeye odaklıdır. Ticari mekânlardan ev projelerine; kamu yapıları, konaklama binaları, sosyal yapılar gibi birçok alanda hizmet eder. Bir mekânda zemin uygulamalarından mobilyalara ve aydınlatmaya, kaplama ve boya badana işlerinden duvar ve tavan dekorlarına birçok şeyi tasarlar ve organize eder.

Bir mimar, yapının tasarlanması ve inşa edilmesi sürecinde aktiftir. Renovasyon, planlar ve modelleme işlerini tüm süreç boyunca takip eder. Kullanım ihtiyaçlarına göre işlevsel ve estetik unsurları göz önünde bulundurarak fikir ve hayalleri gerçeğe dönüştürür. Mimar, yalnızca yapının tasarımıyla ilgili kararlar vermekle kalmaz; plan düzleminde çevresel düzenlemelerle ilişkileri gözden geçirir ve gerektiğinde yeniden tasarlar. Bir binanın temelden anahtar teslimine kadar tüm aşamalarından sorumludur. Doğru ölçülendirme ve projelendirme aşamalarında kullanıcıları ihtiyaçlarını muntazam karşılayacak planlar ve modeller üzerinden kullanıcılara nasıl görüneceği hakkında bilgi verir ve bu vesileyle ihtiyaçlara göre fikirler geliştirilebilir.

Dekoratörler ise bir mekânın tasarlanması aşamasında duvar zeminlerinden döşemelere belirgin bir alanda çalışan uygulama ekipleridir. Sadece duvar kaplamaları ya da döşeme zemini üzerine çalışan firmalar günümüzde dekoratör olarak anılabilir. Perde modelleri, halı ve mobilya ürünleri gibi alternatifler de dekorasyon işlerine dahildir. Dolayısıyla bir mekânı güzelleştirecek dekoratif işleri yapan uygulama ekipleri yaptıkları işlerde dekoratörlük adını kullanır.

Konya’da doğru iç mimarı nasıl bulabilirim?

Konya’da bir ev yapmak ya da yaptırmak isteyenler için tüm ihtiyaçları muntazam karşılayacak, şehrin zemin durumu ya da iklim koşullarını iyi bilen doğru mimarı bulmanız avantaj sağlayacaktır. Hayalinizdeki evi tasarlarken bir profesyonelden yardım almak ve bu işi sizin için akılcı yöntemlerde ekonomik ve kullanışlılık esaslarına göre düzenlemek büyük fark yaratacaktır. Öncelikle Konya’da bulunan iç mimarlarla çalışmanın bazı avantajları bulunabilir. Şehrin iklim koşullarından zemin durumuna, hangi malzemelerin kullanımının daha elverişli olacağı ve nereden kolaylıkla bulabileceğinizi söyleyen, daha geniş kapsamlı yönlendiren ve proje aşamalarını yöneten bir iç mimarla anlaşmak birçok yönden avantaj sağlayacaktır. homify’da arama kriterlerine göre arsanızın bulunduğu “şehir” ve “iç mimarlar” bilgilerini esas alarak profesyonellere ve ilgili firmalara kolaylıkla ulaşabilir ve irtibat kurabilirsiniz.

Konya’da iç mimarlar ne tür hizmetler sunar?

Estetik unsurlar ve kullanışlılık esas alınmak üzere bir mekânı amacına uygun tasarlayan ve gerektiğinde yenileyen iç mimarlar, bina türlerine ve amaca göre farklı hizmetler sunar. Özel mülkler, şirket projeleri, kamu ya da sosyal yapılar gibi birçok alanda hizmet sunarlar. Konut projelerinin yanı sıra, ofisler, ticari binalar ve sosyal yapılar gibi çalışma alanlarıyla ilgili örnekler çoğaltılabilir. Her iç mimarın çalışma şekli farklı olabilir. Proje üzerinden anahtar teslimi anlaşabilir ya da maliyet artı kâr üzerinden toplam metraja bağlı olarak fiyatlar değişiklik gösterebilir. Proje üzerinden maliyet artı kâr alternatifini seçtiğinizde alan ve ölçüler doğrultusunda yapılacak iş ve kullanım amacına bağlı olarak %10 – %25 oranlarında anlaşma sağlanabilir. Kullanım ihtiyacına göre alanında uzman doğru iç mimarı bulduktan sonra uygulanacak çözümler bütçe ile doğrudan ilişkili olacaktır.

Gerek özel mülkler gerekse şirket projeleri için, Konya’da bir iç mimarla anlaşmak birçok yönden avantaj sağlayacaktır. Bir mekânda görselliği ön plana çıkaran ve işlevsel unsurlarda alanları daha verimli kullanmanızı sağlayan iç mimarlarla anlaşmak uzun vadede daha olumlu sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır. Aynı zamanda evinizi yenilemek ya da bazı değişiklikler yapmak için bir iç mimarla anlaşabilirsiniz. Evinizi yeniden düzenlemek ya da yeni bir müstakil ev ya da apartman dairesi dekore ettirmek için Konya’da bir iç mimarla anlaşırken belli bir bütçe ayırmak gerekir. Fiyatlandırmalar yıllık güncellenen oranlarla ve toplam dekorasyon maliyetlerine göre belirlenir. Örneğin yeni bir ev yaptırırken, toplam dekorasyon maliyeti 100 bin TL üzerinden fiyatlandırılırsa % 15 ile anlaşan bir iç mimar ya da firma ile 15 bin TL üzerinden fiyatlandırma yapılabilir. Dekorasyon için harcanan bütçe ve alan arttıkça oranla beraber iç mimarla anlaşılacak ücret de artacaktır.

Konya’daki iç mimarlar hangi sertifika ve diplomalara sahiptir?

Ülkemizde iç mimar unvanını almak için üniversitelerin dört yıllık eğitim veren Mimarlık ve Tasarım Fakültelerinden mezun olmak gerekir. Lisans programından mezun olduktan sonra T.M.M.O.B İç Mimarlar Odası’na kayıt olmak gerekmektedir. İlgili alanlarda uzmanlaşmak için yüksek lisans, doktora eğitimi veren enstitülerin programları mevcuttur. Türkiye’de ilk iç mimarlık eğitimi Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi olan Sanayi-i Nefise Mektebi’nde verilmeye başlanmıştır. Ülkemizde vakıf üniversiteleri de dahil olmak üzere 38 bölümde iç mimarlık lisans ve lisansüstü eğitimler verilmektedir. Dekoratörler için ayrıca sertifikalı kurslar bulunabilir. Konya’da iç mimarlık alanında profesyonellere ulaşırken, konusunda tecrübeli ve spesifik bir alanda uzmanlaşan alternatifleri değerlendirebilirsiniz.

Konya’da bir iç mimarla ile anlaşmadan önce bilmeniz gerekenler

Konya’da bir iç mimarla çalışmanın bazı avantajları olacaktır. Kullanım amacına göre projeye başlarken hangi malzemelerin kullanılacağından nereden kolaylıkla temin edileceğine kadar bazı kolaylıklar sağlayacaktır. Alanında uzmanlaşan ve belirgin bir konuda işler yapan bir iç mimarla anlaştığınız takdirde, işin sürecini kısaltan ve maliyeti düşüren bazı avantajlar daha içerebilir. İklim koşulları ve zemin durumu hakkında bilgi sahibi ve tecrübeli bir iç mimar proje aşamasında bazı yönlerden daha fazla yardımcı olabilir. Projede çalışan iç mimarın uzmanlık alanı ve tecrübesi hakkında küçük bir araştırma sayesinde bilgi sahibi olabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra İstanbul başta olmak üzere diğer illerden alanında uzman bir iç mimarla çalışmak da mümkündür. Ulaşım ve diğer koşullar konusunda kolaylık sağlaması bakımından Konya’dan bir iç mimarla anlaşmanın avantajları artacaktır. Proje aşamalarına geçmeden önce uygulama alanı, kullanılacak malzemeler ve maliyetle ilişkisi göz önünde bulundurulmalıdır.

Benzer fotoğraflara göz at