Döşeme Ustaları kategorisinde, Di̇yarbakir şehrindeki en ideal profesyoneli bulun | homify

Diyarbakır : Döşeme Ustaları - 0

Aramanız sonuç vermedi. Bu kategoride ilk resim yükleyen kişi siz olun.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin iç kısımlarında yer alan Diyarbakır, Türkiye’nin kalabalık ve büyük şehirlerinden biridir. Geniş sayılabilecek bir yüzölçümüne sahip olan şehir türkülere konu olan nehirleri ve tarihi surları ile ünlüdür. Osmanlı’dan önce Asurlular, Urartular, Persler, Ermeniler, Romalılar, Bizanslılar, Eyyubiler ve Moğollar gibi onlarca farklı uygarlığa ev sahipliği yapmış olan şehir tam bir medeniyetler beşiğidir. Şehri çevreleyen tarihi surlarda 33 farklı kavme ait arkeolojik izler, ayrıca farklı dönemlere ait mozaikler bulunmuştur. Tarihi unsurlarının yanı sıra kurak ve sıcak yazlarıyla da bilinir. Şehirde yaz aylarında sıcaklığın 45 derecelere kadar çıktığı görülür. İklim ve tarihi yapı haliyle şehrin mimarisini büyük ölçüde etkilemiştir. Şehir çatılı evlerden ziyade düz damlı binalarla kaplıdır.

Diyarbakır halkı geleneksel mimari özelliklerini hem şehircilikte hem de iç konut dekorasyonlarında sıklıkla kullanırlar. Bu nedenle şehirde mozaik kaplı binalar, karo fayanslarla döşeli banyo, mutfak ve hamamlar gibi fayans işçiliğinin en güzel örnekleri göze çarpar.

Bir fayans döşeme ustasına neden ihtiyaç duyarım?

Diyarbakır gibi geleneksel mimari ögelerinin trendleri belirlediği bir bölgede yaşıyorsanız evinizi güzelleştirmek için atacağınız her adımda fayans işçiliğinden faydalanabilirsiniz. Fayans işçiliği her ne kadar herkesin yapabileceği, sıradan bir tadilat işi gibi görünse de aslında beceri ve ustalık gerektiren bir zanaattır. Özellikle belirli bir stile ve konsepte göre çalışma yapılacaksa tasarımcılardan ve fayans döşeme ustalarından yardım almak oldukça önemlidir. Stil ve konsept çalışmasının yanı sıra işçilik için de profesyonellerden destek almak sizi hem zaman kaybından hem de acemilik masraflarından koruyacaktır.

Banyo ve mutfak dekorasyonundan yenilenmesine, bina giydirmeden zemin ve duvar kaplamalarına kadar birçok farklı alanda fayans döşemecilerine ihtiyaç duyabilirsiniz. Fayans döşeme ustalığı çıraklıktan kazanılan bilgi, beceri ve tecrübeye dayanan bir zanaattır. Bu nedenle işi mutfağından kapmış ustalarla çalışmak kendi kendinize çözüm üretmekten elbette çok farklı olacaktır. Ustalar, çıraklıktan itibaren kazandıkları tecrübe ile hem malzeme çeşitleri hem de farklı uygulama şekilleri konusunda son derece donanımlı olurlar ayrıca en ucuz ve en kaliteli malzemeye nasıl ulaşacakları konusunda da bilgileri ve bağlantıları olur. Bütün bu avantajlar elinizdeki işi en hızlı ve risksiz şekilde tamamlamanıza yardımcı olacaktır.

Diyarbakır’da en iyi döşemecilere nasıl ulaşabilirim?   

homify profesyoneller kategorisi size aradığınız uzmanı bulmanız konusunda en iyi desteği sağlayabilir. Bulunduğunuz şehrin en çok talep gören döşeme ustalarına homify sayesinde ulaşabilir, işin detaylarını paylaşıp fiyat isteyebilir hatta ilgilendiğiniz uzmanın önceki işlerine göz atarak farklı fikirler edinebilirsiniz. Her bir uzmanın becerilerini ve tarzını portföylerine göz atarak kolayca anlayabilirsiniz. Birçok uzmandan fiyat toplayarak kısa sürede bir fiyat çalışması yapma şansınız da olacaktır. Aldığınız fiyatları kullanılacak malzemelerin piyasa fiyatları ile karşılaştırabilir hatta beğeni ve şikâyetlerinizi görünür kılabilirsiniz. Online çözümlerin yanı sıra tadilat için ihtiyacınız olan malzemelerin satıcıları da ustalarla iletişim konusunda aracı olabilirler. Birçok malzeme tedarikçisi ustalarla çözüm ortaklığı yaparak hem kendilerine yeni iş kanalları açar hem de müşterilerine çok yönlü bir hizmet sağlarlar. Siz de bu çözüm ortaklığından faydalanarak farklı uzmanlara erişebilirsiniz.   

Bir döşeme ustası seçerken nelere dikkat etmeliyim?

Herhangi bir iş için usta seçerken başta fiyat ve tecrübe olmak üzere birçok farklı kritere göre kıyaslama yapabilirsiniz, hangi kriterlerin sizin için öncelikli olduğuna işin niteliğine göre karar vermeniz en doğrusu olacaktır. Örneğin Rustik stilde bir banyo dekorasyonu için fayans döşeme ustasına ihtiyacınız varsa bulduğunuz ustaların daha önceki işlerine göz atarak Rustik stil için ne gibi dizaynlar ürettiklerine bakabilirsiniz. Bir ustanın aradığınız stili tam da sizin istediğiniz şekilde yorumlamış olması oldukça iyi bir referanstır. Stil dışında, kullanılan malzemelerin kalitesi, fiyat aralıkları, işçilik kalitesi gibi kriterlerin her birini ayrı ayrı değerlendirebilirsiniz.

Bu değerlendirmelerin dışında beklediğiniz işin niteliğine göre o alanda uzmanlaşmış ustalarla iletişime geçmenizde yarar var. Örneğin mozaik işçiliği duvar döşemesinden çok daha farklı bir deneyim gerektirecektir ya da banyo mutfak gibi su ve gider döşemesi söz konusu olan alanların işi normal bir oda için yapılacak fayans döşemesinden farklı olacaktır. Bu gibi farklılıkları da göz önünde bulundurarak profesyonel seçimi yapmanız sizi olası işçilik eksikliklerinden koruyabilir. Döşemede kullanılacak malzemenin türüne göre de aramanızı daraltabilirsiniz. Porselen ve seramik karoların işleme ve uygulama yöntemleri muhakkak birbirinden farklı olacaktır.

Fayans işçiliğinin hem modern hem de geleneksel yöntemlerle buluşturulduğu en iddialı stillerden biri olan Rustik stil özellikle banyo ve mutfak dekorasyonlarında en beğenilenler arasında yer alıyor. Siz de bu stilin birbirinden güzel örneklerine ulaşmak ve detayları hakkında fikir almak isterseniz “Aynen kopya çekebileceğiniz 24 rustik mutfak fotoğrafı” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz. Bu örneklerdeki fayans işçilikleri sizin projenize ilham verebilir.     

   

Döşeme ustası maliyeti ne kadar olur ve maliyetleri nasıl düşürebilirim?

Evin herhangi bir alanında gerçekleştirilecek tadilat, yenileme veya dekorasyon işinin maliyeti tamamen işin niteliğine ve kullanılacak malzemelerin özelliklerine bağlıdır. Bunun yanı sıra işçilik maliyeti için de işin ne kadar zaman alacağı önem taşır. Evin farklı alanlarını kapsayan detaylı bir projeye girişecekseniz birden fazla ustayla çalışmanız da gerekebilir. Size tavsiyemiz işi bir proje olarak ele alıp en başından itibaren adım adım planlayarak ilerlemenizdir. Projenizin ilk adımında hangi alanlar için hangi işe ihtiyacınız olduğunu belirleyin, metrekareleri, malzemede aradığınız özellikleri not edin, bunun yanı sıra size uygun olduğunu düşündüğünüz stili ve özelliklerini e projenize ekleyin. Son olarak kullanılacak malzemeler için bir piyasa araştırması yaparak malzeme maliyeti çıkarabilir ve ustalardan aldığınız tekliflerin işçilik kalemlerini kıyaslayabilirsiniz.

İşin tamamını baştan anlaşacağınız bir ücretle yaptırabileceğiniz gibi günlük ücretle de anlaşabilirsiniz. Tercih ettiğiniz anlaşma şekline göre bir sözleşme yaparak işi ve bütçenizi garanti altına almanızı ve günlük ücretle anlaşacaksınız işin biteceği süre konusunda kesin bir tarih belirlemenizi tavsiye ederiz. Birden fazla yerden fiyat alarak ilerlemeyi sakın ihmal etmeyin ama en ucuz fiyatı verenin her zaman en iyi seçenek olmayacağını da unutmayın.   

Döşeme işinde maliyetleri düşürmek istiyorsanız ihtiyaç duyduğunuz malzemeleri kendiniz alma yoluna gidebilirsiniz. Bunun öncesinde sıkı bir piyasa araştırması yaparak en uygun ürünleri bulabilir, projeniz için uygun olduğunu düşünüyorsanız daha uygun fiyatlı ürünleri de değerlendirebilirsiniz. Bunun yanı sıra maliyet düşürmenin en etkili yolu mümkün olduğu kadar çok sayıda ustadan fiyat almaktır. Homify şehrinizdeki uzmanlara ulaşma konusunda size en etkili yardımı sunabilir. Homify profesyonelleri içinde şehrinize ve ihtiyacınız olan uzmanlık alanına göre arama yapabilir ve hepsinden kolayca fiyat alabilirsiniz.  

 

Fayans döşeme ustaları ile birlikte hangi uzmanlara ihtiyaç duyabilirim?

Tadilat, dekorasyon veya yenileme projelerinde çoğu zaman birden fazla profesyonele işiniz düşebilir. Örneğin mutfakta yapacağınız detaylı bir tadilat işleminde döşeme ustalarının yanı sıra tasarımcılara, tesisat ustalarına, elektrik ustalarına ve boyacılara ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu gibi durumlarda birçok tadilat işi için çözüm üretebilen ve bünyesinde birden fazla usta bulunduran firmalarla görüşebilirsiniz. İşin tamamının tek bir firma elinden çıkması daha hızlı ve temiz bir sonuç almanıza yardımcı olabilir. Projenizin niteliğine göre hangi uzmanlarla çalışmanız gerektiği konusunda yine homify sayfalarındaki içeriklerden fikir alabilirsiniz. Ayrıca ev dekorasyonu gibi kapsamlı bir projede mimar ve tasarımcılarla birlikte çalışmak sizi tek tek her alan için usta bulma zahmetinden de kurtaracaktır. Çalışacağınız mimarlık ofisi bütün organizasyonu sizin yerinize yapabilir.  

Benzer fotoğraflara göz at