Dülgerler kategorisinde, Adapazari şehrindeki en ideal profesyoneli bulun | homify

Adapazarı : Dülgerler - 0

Aramanız sonuç vermedi. Bu kategoride ilk resim yükleyen kişi siz olun.

Adapazarı, Sakarya ilinin 16 ilçesinden en büyüğüdür ve ismini 19. yüzyılda Sakarya Nehri’nin iki kolu arasında kurulan pazardan almıştır. Bugün oldukça önemli bir sanayi bölgesine sahip olan Adapazarı, şeker, yağ, kereste, otomotiv ve ipek fabrikaları ile Türkiye’nin ekonomik olarak oldukça gelişmiş bölgelerinden biri. Adapazarı’nın sanayi ve ekonomi açısından bu önemli konumu aslında yalnızca bugün değil, tarih boyunca süregelmiş. Bizans’tan Osmanlı’ya pek çok farklı kültür ve medeniyete ev sahipliği yapan Sakarya ve Adapazarı İstanbul’a yakın konumu ile de coğrafi olarak oldukça önemli bir yere sahip.

Adapazarı, bölgede bulunan kereste ve orman ürünleri fabrikaları ile ahşap ürünler konusunda Türkiye’nin en önde gelen yerleşim yerlerinden biridir ve bu yüzden de ahşap Adapazarı mimarisi ve dekorasyonunda çok büyük yer tutmaktadır. Sanayinin gelişmiş olması nedeniyle inşaat sektörü, dekorasyon ve mimari alanlarında da oldukça gelişmiş ve dünya trendlerini takip eden Adapazarı ve çevresinde geleneksel stil, doğal dokular ve modern dekorasyon ile iç içe geçerek kendine has bir estetik anlayışı oluşturmuştur. Adapazarı ve çevresinde binaların hem iç mekanlarında hem de dış cephelerde sıklıkla orman ürünleri kullanıldığını görebiliriz. Tabii orman ürünleri ve ahşap dokular söz konusu olduğu zaman da profesyonel dülgerlerin inşaat ve iç dekorasyonlarda oldukça önemli bir rol oynadığını söylemek mümkün.

Dekorasyon ve mimari tasarımlarda dülgerlerin yeri ve önemi

Dülgerler, dış cephe, çatı ve iç mimaride yer alan ahşap yapıların tasarım, montaj ve uygulamasını üstlenen profesyonel uzmanlardır. Dülgerlerin uzmanlık alanlarına çatı konstrüksiyonları, pencere ve kapı üretim ve uygulamaları, ahşap panel ve çerçevelerin üretim, tasarım ve montajları, ahşap ev inşaatları, bahçe kulübesi ve pergola gibi ahşap dış mekan tasarımları girer.

Eskiden ahşap malzeme çoğu evin yapımında kullanılan temel inşaat malzemelerinden biriymiş ve dülgerler de bu dönemlerde mimarlar gibi oldukça önemli bir konuma sahipmiş. Mimar Sinan’ın da ilk olarak dülgerlik öğrendiğini ve mimarlık mesleğine dülgerlik ile başladığını da göz önünde bulundurursak, dülgerliğin özellikle Osmanlı Dönemi’nde ne kadar önemli bir uzmanlık alanı olduğunu tarif edebiliriz. Bugün iş yoğunlukları betonarme yapıların yaygınlaşması ile eskiye nazaran daha az gibi görünse de aslında gelişen teknoloji ile uyumlu olarak dülgerlik mesleğinin uygulama alanları da genişlemiştir ve dülgerler inşaatlarda hâlâ vazgeçilmez birer uygulayıcı olarak çalışmaktadırlar.

Örneğin çatı tasarımları ve uygulamaları dülgerler sayesinde gerçekleşir. Ahşap ev yapımlarında ya da inşaatların ahşap kalıp, iskele, çerçeve ve diğer yapısal unsurlarında da dülgerlerin rolü ve önemi oldukça büyüktür. Bu yüzden de her inşaat projesinde mimarların ve mühendislerin yanı sıra mutlaka dülgerler de yer almaktadır. Dülgerler inşaat ve restorasyon projelerinde inşaat mühendisleri ve mimarlar ile birlikte çalışırlar ve onların talimatları doğrultusunda inşa kurallarına uygun olarak ölçüm ve düzenlemelerini projelendirdikten sonra ortaya çıkardıkları tasarımların montaj ve uygulamalarını gerçekleştirirler.

Dülgerler aynı zamanda iç mekanların tasarım ve yenilenmesi gibi projelerde de iç mimarlar ve dekoratörler ile birlikte çalışarak evlerin ve iş yerlerinin iç yaşam alanlarındaki ahşap unsurların tasarım, montaj ve yerleştirilmelerini gerçekleştirirler.

Dülgerlerin bir diğer uygulama alanı da her türlü yapının dış mekanlarında yer alan ahşap unsurlardır. Bahçe kulübeleri, pergolalar, ahşap merdivenler gibi orman ürünlerinden imal edilen tasarımlardan da dülgerler sorumludurlar. Yani evinizin bahçesi için şık bir pergola yaptırmak istiyorsanız da deneyimli ve profesyonel dülgerler ile çalışabilirsiniz. Alanında uzman olan dülgerlerin tasarlayıp uygulamasını gerçekleştirdiği göz alıcı ahşap pergola modellerinden sayfalarımızda öne çıkanları 8 şahane ahşap pergola örneği isimli yazımızda listelemiştik.

Adapazarı ve çevresinde yer alan profesyonel dülgerlere nasıl ulaşabilirim?

Evinizin kapı ve pencerelerini şık ahşap modellerle değiştirmek ve yenilemek istiyorsanız, çatı aktarımı ya da onarımına ihtiyacınız varsa, bahçenize ahşap bir bahçe kulübesi ya da terasınıza şık bir pergola yaptırmayı planlıyorsanız veya araziniz için küçük bir bungalov ev ya da bağ evi yaptırma projeniz varsa tüm bu işler için mutlaka profesyonel dülgerlere ihtiyacınız olacaktır. Adapazarı ve çevresinde yer alan deneyimli ve işinin uzmanı dülgerlere nasıl ulaşacağınızı düşünüyorsanız homify sayfaları size yardımcı olacaktır.

Profesyoneller bölümümüzde yer alan iş kolları arasından dülgerleri seçerek şehrinizde bulunan ve size en yakın dülgerleri listeleyebilir ve onlarla mesaj yoluyla iletişim kurabilirsiniz. İstediğiniz hizmetin ayrıntılarını homify sayfalarında bulduğunuz dülgerlere mesaj atarak aktardığınızda fiyat ve model, malzeme gibi seçenekleri de yine homify sayfaları üzerinden kolaylıkla öğrenme imkanınız var.

Bir apartman, iş yeri ya da büyük bir konut inşaatı söz konusu ise, elbette yine uygulayıcı olarak profesyonel dülgerlere ihtiyacınız olacaktır ancak bu tür büyük projelerde bir dülgerle anlaşmadan önce, birlikte çalışacağınız inşaat firması, mimar ve mühendislerle görüşmenizi öneriyoruz. Bunun sebebi, çoğu mimarlık ve inşaat firmasının kendi bünyelerinde birlikte çalıştıkları profesyonel dülgerleri de barındırmaları. Bu durumda da bağımsız bir dülgere ihtiyacınız olmayabilir. Ayrıca bir firma ile değil ama bağımsız bir mimarla çalışıyorsanız da, mimarın bağlantıda olduğu ve genellikle projeleri birlikte üstlendiği dülgerler bulunabiliyor. Bunun için büyük çaplı inşaat ve restorasyon projelerinde dülger seçimi konusunda öncelikle yetkili mimarlarla görüşmenizi tavsiye ediyoruz.

Profesyonel dülgerlerle çalışırken nelere dikkat etmeliyim?

Dülgerlik oldukça tehlikeli ve belirli riskler içeren bir meslektir. Dülgerler farklı tipte ekipman ve aletlerle çalışmak zorunda kaldıklarından, makinelerin yanlış kullanımından veya iş kazalarından kaynaklanan kesik ve yaralanma riski vardır. Ayrıca inşaat alanlarındaki yüksek ses ve titreşim nedeniyle uçan cisimler, yangınlar, toz ve zehirli dumanlar dolayısıyla ortaya çıkan bazı sağlık tehlikeleri de bulunur. Bunların yanı sıra dülgerler genellikle çatı ve pencereler gibi yüksekte bulunan konumlarda çalıştıkları için iş alanları düşme tehlikesi de içerir. Bu tehlikeleri önlemek veya en aza indirmek için, dülgerler koruyucu ekipman giymeli ve inşaat şirketleri ve devlet tarafından oluşturulan güvenlik protokollerini izlemelidir. Ayrıca bina sakinleri için güvenli ve dayanıklı yapılar inşa etmelerini sağlamak için belediye yönetmelikleri ve gereklilikler hakkında bilgi sahibi olmaları da gerekir. Bu yüzden bir dülgerle anlaşırken dikkat edilmesi gereken en önemli şey projenin hayata geçirilmesi aşamasında ne gibi güvenlik önlemleri alınması gerektiğinin konuşulması ve bu gerekliliklerin mutlaka işveren tarafından yerine getirilmesidir.

Projenin sağlıklı ve istenilen şekilde gerçekleşebilmesi için dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur ise malzeme kalitesidir. Dülgerinizle anlaşırken söz konusu proje için hammadde olarak hangi ağacı kullanacağını mutlaka öğrenin. Bazen dülgerler daha düşük maliyetlerle işlemleri tamamlayabilmek için daha düşük kaliteli keresteler ile çalışabiliyorlar. Daha uzun ömürlü, dayanıklı ve sağlam ürünler için gerekirse bütçenizi arttırarak daha kaliteli ağaçları tercih etmenizi tavsiye ediyoruz.

Elbette bir dülger ile anlaşmadan önce konuşulması gereken konuların arasında bütçe ve işin bitiş tarihi de bulunuyor. Bütçenizi ve zamanlamayı en başından planlayarak hem işverenin hem de ustanın daha organize bir şekilde süreci sonlandırması sağlanabilir. Kesin olarak belirlenmiş bir bütçe ve tarih ile çalışılmadığında iki taraf için de beklenmedik sorunlar ortaya çıkabiliyor. Bunun için işe başlamadan önce bu konuda mümkünse yazılı bir anlaşma yapılmasını öneriyoruz.

Benzer fotoğraflara göz at