Dülgerler kategorisinde, Bursa şehrindeki en ideal profesyoneli bulun | homify

Bursa : Dülgerler - 0

Aramanız sonuç vermedi. Bu kategoride ilk resim yükleyen kişi siz olun.

Marmara Bölgesi’nde bulunan Bursa, İstanbul’dan sonra bölgedeki en önemli yerleşim merkezidir. Bursa’nın kuzeydoğusunda Yalova, Sakarya, Kocaeli ve Bilecik yer alırken batısında Balıkesir, güneyinde de Kütahya illeri yer alır. Şehrin kuzeyinde ise Marmara Denizi vardır. Tarihi açıdan bakıldığında Bursa, Osmanlı Dönemi’nde başkentlik yapmış şehirlerden biridir. Kentte ayrıca pek çok tarihi yapı ve türbe bulunmaktadır. Bursa, İstanbul’a yakın olması sebebiyle de avantajlıdır. Bu nedenle şehirde ulaşım yolları gelişmiştir. Bitki örtüsü bakımından şanslı bir il olan kent geniş bir ormanlık alana sahiptir. Bursa’da Akdeniz iklimi ağırlıklı olmakla birlikte aynı zamanda Karadeniz ikliminin özellikleri görülür.

Bursa’da dülgerler ne tür hizmetler sunabilir?

Geçmişten günümüze ahşap işçiliğinin, geleneksel ve modern mimarimizde vazgeçilmez bir yeri olmuştur. Ülkemizin pek çok şehrinde geleneksel evler ahşap binalardan oluşmaktadır. Ayrıca tatil bölgelerinde konaklama amaçlı da kütük evler oldukça popülerdir. Ahşap bina yapımı söz konusu olduğunda mimar, mühendis ve inşaat şirketlerinin yanı sıra dülgerlere de iş düşmektedir. Çünkü bir dülger ahşap işçiliği gerektiren bütün işleri üstlenebilir. Bununla birlikte ahşap işçiliği, özellikle de dülgerlerin uğraştığı kaba ağaç işçiliği oldukça yorucu bir iştir. Her şeyden evvel fiziksel yeterlilik ve tecrübe gerektirir. Bu nedenle ahşap bir eviniz varsa ya da ahşap bir bina yaptırmak istiyorsanız Bursa’daki dülgerlerden yardım almalısınız.

Dülgerlerin iş tanımına daha detaylı bakıldığında ahşap yapıların iskeleti, taşıyıcı sistemleri, ahşap kaplamaları ve çatı strüktürü gibi bir inşaatın ahşap işçiliği gerektiren tüm bölümlerinde çalıştıkları görülür. Dülgerlik mesleğini bilmeyen bir kişi bu tür işleri marangozların yaptıklarını düşünebilir. Marangozlar da tıpkı dülgerler gibi ahşapla çalışırlar, bu yüzden karıştırılmaları normaldir. Ancak her iki mesleğin çalışma alanları farklılık gösterir. Marangozlar daha çok ince işçilik üzerine yoğunlaşmıştır ve mobilya ağırlıklı çalışırlar. Dülgerler ise kaba ağaç kesimi gibi fiziksel açıdan daha zorlayıcı bir alanla ilgilenirler. Bu nedenle ahşap bir evin inşaat sürecinde dülgerlere çok iş düşer. Çatı ve taşıyıcı iskelet dışında ahşap kalıplar, kirişler, mahyalar, süpürgelikler, kapı ve pencere doğramaları da dülgerin hizmetleri arasında yer alır.

İnşaat yapımında dülgerlerin kullandıkları ağaç türleri nelerdir?

Ülkemizde ahşap binaların yapımında kullanılan ağaç türü kereste olup keresteler; geniş yapraklı ağaçlar ve iğne yapraklı ağaçlar olmak üzere iki gruba ayrılır. Bunlardan geniş yapraklı ağaç türleri genellikle marangozların kullandığı gruptur. Bu ağaçlar marangozlar tarafından mobilya ve aksesuar yapımında tercih edilir. Çünkü ince işliğe uygun ağaç türleridir. Geniş yapraklı ağaçlar arasında meşe, ıhlamur, kestane, kavak, akçaağaç, kayın ve dişbudak ağacı gibi ağaçlar sayılabilir. Bu ağaçlar sert yapıda olup dayanıklıdırlar. Ayrıca geniş yapraklı ağaçlar ısınma amacıyla odun olarak da kullanılmaktadır. İnce yapraklı ağaç türleri ise ikinci grubu oluşturan kerestelerdir. Bu ağaç türleri arasında da karaçam, sarıçam ve kızılçam gibi ağaçlar sayılabilir. İkinci grup keresteler adını iğne şeklindeki yapraklarından alır. Bu ağaçlar geniş yapraklı ağaçlara kıyasla daha yumuşaktır. Geniş yapraklı ağaçlar marangozlar tarafından kullanılırken iğne yapraklı ağaçları dülgerler kullanılır. Özellikle ahşap binaların iskeletinde iğne yapraklı ağaç türleri tercih edilir. Bunun dışında inşaat alanında iskele oluşturma, doğrama malzemeleri ve kalıplama amaçlı iğne yapraklı ağaç türleri kullanılır. Ek olarak çatı ahşap kiriş, mahya ve mertek için de iğne yapraklı ağaçlar tercih edilir. Çatı inşaatı için de bu ağaç türleri kullanıma uygundur.

Dülgerlerin kullandığı iğne yapraklı ağaçlar arasında taşıyıcı sistemi için kızılçamdan elde edilen keresteler yaygın olarak kullanılır. Bu ağaç türü açık hava koşullarına karşı dirençlidir, bu nedenle inşaat alanında kullanılmaya elverişli bir niteliğe sahiptir. Ayrıca kiriş, lata, çıta ve tahta olarak da değerlendirilir. İğne yapraklı ağaç türleri arasında en yaygın olarak kullanılan ağaçlar karaçam, kızılçam ve sarıçamdır. Bu üç ağaç çam kereste olarak da adlandırılmaktadır. Yumuşak yapısına rağmen son derece dayanıklı ağaç türleridir.

Ahşap ev örnekleri incelemek isterseniz dergimizin Ahşap ev güzelliği: Türkiye'den 11 örnek fotoğraf başlıklı yazısına göz atabilirsiniz.

Ahşap merdiven ustalığı

Dülgerlerin yaptığı kaba ağaç işçiliği arasında merdiven yapımı da vardır. Bir merdiven yapılırken öncelikle taşıyıcı sistem belirlenir. Günümüzde taşıyıcı sistem olarak çelik putreller popülerlik kazansa da ahşaptan yapılma taşıyıcı sistemler de revaçtadır. Bu tür ağaçtan yapılma sistemler özellikle klasik binalar için uygundur. Merdiven yapımında ahşap, çelik sistemli bir merdivenin basamaklarını kaplamak için de kullanılabilir. Dolayısıyla ahşap, modern ve klasik pek çok merdiven modelinde farklı amaçlarla kullanılmaktadır. Taşıyıcı sistemi ahşap olan bir merdiven için ise iğne yapraklı ağaç türleri uygundur. Ahşap merdivenlerde planlama önemlidir. Bu noktada dülgerler basamak yüzeyi ile merdiven rıhtlarının ahşap malzemeyle kaplanması işini üstlenirler. Ayrıca ahşap korkuluk yapılacaksa dülgerler atölyelerinde uygun keresteleri seçip montaj için hazır hale getirirler.

Ahşap doğramacılık

Dülgerlerin yaptığı hizmetler arasında pencere ve kapı doğramacılığı da vardır. Günümüzde ahşap pencereler, ahşap binalar dışında çok fazla tercih edilmese de ahşap kapılar popülerliğini korumaktadır. Bu tür kapılar kütük ev, bungalov gibi yapılarda sıklıkla kullanılır. Ahşap pencere ve kapıların uzun vadeli kullanımı için nem ve rutubete karşı korunması gerekir. Önlem olarak birlikte çalıştığınız dülgerden yalıtım uygulamasını talep edebilirsiniz.

Bursa’da bulunan dülgerlere nasıl ulaşabilirsiniz?

Bursa, Marmara’da yer alan en gelişmiş şehirlerden biridir. Dolayısıyla Bursa ili içindeki inşaat projeleri ve tadilat işleri için çok sayıda dülger bulabilirsiniz. Günümüzde yeni binaların çoğu betonarme olmakla birlikte bu tür yapılarda da ahşap kullanımı söz konusudur. Süpürgelik, çatı iskeleti, kirişler, doğramalar ve ahşap gerektiren diğer bölümler için bir dülgerle çalışabilirsiniz. Dülgerler bireysel olarak çalışabilecekleri gibi inşaat şirketlerine bağlı olarak da hizmet sunabilirler. Bu nedenle bireysel çalışan dülgerlere ulaşmakta sorun yaşıyorsanız firmalardan yararlanabilirsiniz. Sitemiz aracılığıyla da Bursa’daki dülgerlere ulaşmanız mümkündür. homify’da bulunan her profesyonellerin önceki işlerini inceleyebilir ve kendilerine doğrudan mesaj atabilirsiniz.

Bursa’da dülgerlik hizmeti almak için ne kadar bütçe gerekir?

Dülgerler, genel olarak kaba ağaç işleriyle uğraşırlar. Bununla birlikte belirli bir alana yoğunlaşan dülgerler bulunabilir. Örneğin bazı dülgerler çatı inşaatında iyiyken bazı dülgerler de pencere ve kapı doğramalarına yoğunlaşabilir. Bazen de her konuda hizmet sunabilen dülgerlerle karşılabilirsiniz. Bütün bu olasılıklar göz önüne alındığında dülgerlik için sabit bir ücretten söz edilemez. Ancak şehirden şehire bazı farklılıklar olabilir. Dülgerlerle çalışacağınız zaman dülgerin işçilik ücreti dışında başka unsurlar da bütçeyi doğrudan etkiler. İnşaat projesinin büyüklüğü maliyeti etkileyen en büyük faktördür. Çok büyük bir inşaat söz konusu ise birden fazla dülgerle çalışmanız gerekebilir. Yahut bir inşaat firmasına bağlı bir dülgerle çalışıyorsanız ekstra ücret ödeyebilirsiniz. Sonuç olarak işin başında birlikte çalışmayı düşündüğünüz dülgerden sizin için bütçe planlaması yapmasını isteyebilirsiniz. Her durumda birden fazla profesyonelle görüşmek yararınıza olacaktır. Böylece mevcut seçenekler arasında en doğru kararı verebilirsiniz.

Benzer fotoğraflara göz at