Dülgerler kategorisinde, Di̇yarbakir şehrindeki en ideal profesyoneli bulun | homify

Diyarbakır : Dülgerler - 0

Aramanız sonuç vermedi. Bu kategoride ilk resim yükleyen kişi siz olun.

Tarihi dokusu ile ünlü olan Diyarbakır’ın başta Suriçi olmak üzere birçok bölgesi eski tip yapılarıyla dikkat çekmektedir. Bu yapıların birçoğu restore edilerek korunmakta veya işletme olarak değerlendirilmektedir. Bilinen yedi bin yıllık tarihe sahip olan Diyarbakır Suriçi bölgesinde de işletme haline getirilmiş onlarca tarihi yapı bulmak mümkündür. Yıllara meydan okuyan bu eski evlerin bir kısmı taş veya ahşap yapıya sahiptir ve dülgerlik gibi günümüzde hala varlığını sürdüren eski zanaatların eserleridirler. Yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çeken bu geleneksel evlere Ziya Gökalp Evi, Sait Paşa Konağı, İskender Paşa Konağı, Cemil Paşa Konağı, Behram Paşa Konağı, Cahit Sıtkı Tarancı Evi gibi ünlü yapıları örnek gösterebiliriz. Bu yapıların bakım, onarım ve restorasyon gibi işlerinde mutlaka dülgerlerden veya geleneksel yapı çözümlerinde ustalaşmış benzer uzmanlardan destek almak gerekir. 

Anadolu’nun hemen her bölgesinde varlığını sürdüren geleneksel yapıların bakım ve onarım işlerinde uzman desteğine ihtiyacınız varsa dülgerler sayesinde aradığınız hizmete ulaşabilirsiniz. 

Dülgerler ne iş yapar?

Ahşap yapıların strüktür, çatı, çatma, merdiven, kapı, pencere ve tavan gibi kaba ağaç işlerini yapan ayrıca bu parçaların monte, bakım ve onarım işleriyle ilgilenen ustalara dülger denir. Dülger sözcük olarak “biçici” anlamına gelmektedir ve ağaç işleriyle uğraşan ustalar için kullanılmıştır ancak benzer kelime anlamı taşımasına rağmen marangozlarla çalışma alanları önemli farklılıklar taşır.  Dülgerler yapıların kaba ağaç işlerini üstlenirler bununla birlikte bu kaba parçaların ölçü, hesap ve tasarım kısımlarında da görev alırlar. Bu nedenle ahşap yapı inşasında dülgerler genelde mimar ve inşaat mühendisleri ile birlikte çalışırlar. Ayrıca ahşap bir yapının inşasında dülgerlerin yanı sıra marangozlardan da destek alınır. Dülgerlerin ürettiği yapı malzemeleri oldukça büyük ve kaba parçalar olduklarından bu parçaların işlenmesi için kullanılan aletler de ustalık gerektiren aletlerdir. Çekül, cetvel ve gönye gibi hesaplama ve ölçüm aletlerinin yanı sıra keser ve testere gibi tehlikeli aletler de kullanmaları gerekir. Bu tip büyük kesici aletlerin kullanımında usta olabilmek için meslekte uzun yıllar tecrübe kazanmış olmak önemlidir. Bu nedenle dülgerlik geleneksel zanaatların birçoğu gibi çıraklıktan başlanması gereken bir meslek dalıdır.  

Dülgerler ağaç işlemenin yanı sıra ağaçların türleri ve kullanım alanları konusunda da derin bilgi sahibidirler. Bir yapının hangi parçası için hangi ağaç türlerinin kullanılması gerektiği veya hangi ağacın nasıl işlenmesi gerektiği konusunda ustalaşmışlardır. Her bir ağaç türünün dayanıklı ve zayıf olduğu alanları bilir malzeme seçimlerini buna göre yaparlar. Tahtaların taşıması gereken ağırlığa göre ölçümlerini ve nasıl şekillendirilmeleri gerektiğini bilirler. Ahşap ev yapımında en çok kullandıkları ağaç türleri Meşe ve Çam’dır. Her iki ağaç türünün kullanım alanları farklıdır. Meşe çok dayanıklı ama ağır bir tahtaya sahiptir bu nedenle taşıyıcı sistemde veya çatı strüktürlerinde kullanılır. Ayrıca kapı ve pencere gibi sağlamlığı ön planda tutulan parçalarda da bu ağaçtan faydalanılabilinir. Çam ise dayanıklılığı Meşe’ye oranla daha düşük olmasına rağmen daha hafif ve daha kolay işlenebilen bir tahtadır bu nedenle evin yan yüzeylerinde, merdivenlerinde ve kaplamalarında kullanılır. Dülgerler ağacın türüne göre evin hangi bölümünde daha verimli kullanılacağı konusunda tecrübe sahibidirler. Dülgerler malzeme seçimi yaparken, ağacın tipiyle birlikte budaksız, böceklenmemiş ve kuru olmasına da dikkat ederler. Ağacın budakları gövde ile yekpare değildir bu nedenle ağaç gövdesinin mukavemetini olumsuz etkiler. Bu nedenle dülgerler özellikle evin taşıyıcı sisteminde kullanacakları tahtaları seçerken budaksız gövdeleri ve kuru ağaçları seçerler. Nemli ve böceklenmiş ağaçlar dayanıklılığı düşük olacağından pek tercih edilmez ancak marangozlar bu tip ağaçları da kolaylıkla değerlendirebilirler. 

Dülgerler ile Marangozların çalışma alanlarının farkları nelerdir?

Dülgerler ve marangozların çalışma alanları benzer gibi görünse de ustalık alanları büyük farklılıklar içerir. Dülgerler bir evin taşıyıcı sistemi, çatısı, merdivenleri, yan yüzeyleri gibi kaba işlerini üstlenirken marangozlar daha çok mobilya gibi eşyalar ve iç kapı, pencere, tezgah gibi daha ufak parçalar üzerine ustalaşırlar. Marangozluk mesleğinde ustalığın yanı sıra el becerisi gerekirken dülgerlikte tecrübe ve bilgi önem kazanır. Dülgerler ağaçların sadece iri, yekpare parçalarını kullanırken marangozlar ağacın her bir parçasını değerlendirebilirler. Marangozların çalışma alanlarına yalnızca ağaç grubu eşyaların üretimi değil bütün bu parçaların boyama, zımparalama, cilalama ve bakım gibi işleri de dahildir. Dülgerler bir evin kaba ağaç işlerini üstlenirken marangozlar mobilyalar, dekoratif ürünler, bahçe mobilyaları ve bütün ağaç kökenli araç gereçler üzerine çalışabilir. Bu nedenle farklı ustalıklara sahip bu iki meslek grubunun bir ahşap evin inşası için birlikte çalışmaları gerekir.   

Ülkemizde betonarme yapıların ve çok katlı binaların yaygınlaşması ile birlikte geleneksel ahşap evlere olan ilgi son derece azalmıştır ancak buna rağmen ahşap işçiliği üzerine ustalaşmış meslek gruplarına hala ihtiyaç duyuluyor. Özellikle pergola ve kameriye gibi bahçe ürünleri üreten firmalarda veya ahşap prefabrik, bungalov gibi evler üreten firmalarda dülger ve marangozlara her zaman ihtiyaç duyulacaktır. Eğer sizin de ev içi ahşap işçiliği veya ahşap ev yapımı gibi konularda profesyonel desteğe ihtiyacınız varsa dülgerlerden yardım almak için homify’ın sayfalarından kullanabilirsiniz. Hem şehrinizdeki dülgerlere ulaşabilmek hem de ihtiyacınız olan ahşap işçiliği hakkında fikirler bulabilmek için homify profesyonellerinden destek almanız mümkün. Yaptırmayı planladığınız ahşap ev için farklı fikirlere ihtiyaç duyuyorsanız “Ahşap ev güzelliği: 15 göz kamaştıran örnek” başlıklı yazımız da size yardımcı olabilir.    

Diyarbakır’da bir dülgere nasıl ulaşabilirim?

Diyarbakır’da yaptıracağınız ahşap ev veya ev içi ahşap işleriniz için bir dülgere ihtiyacınız varsa çevrimiçi kanallardan aradığınız ustaya ulaşabilirsiniz. homify profesyoneller sayfasında şehrinizdeki dülgerlerin bir listesini bulmanız hatta ustaların eski işlerine ait referanslara ulaşmanız mümkün. Dülgerler, marangozlar ve benzer alanda hizmet veren birçok firmaya homify aracılığıyla ulaşabilir ve ihtiyaç duyduğunuz hizmet için fiyat alabilirsiniz. Ayrıca bulunduğunuz şehirdeki yerel dülgerlere ağaç işçiliği ile ilgili malzemelerin satışını yapan esnaflar sayesinde de ulaşma şansınız olacaktır. 

Ahşap ev yaptırmak istiyorsanız, dede yadigarı ahşap evinizi sağlamlaştırmak ve yenilemek istiyorsanız veya bahçeniz için ahşap çözümlere ihtiyacınız varsa bütün bu işleriniz için dülgerlerden veya ahşap işçiliği üzerine uzmanlaşmış firmalardan fiyat alabilirsiniz. Ayrıca kapı ve pencere gibi sağlam ahşap işçiliği gerektiren malzemelere ihtiyacınız varsa yine dülgerler kategorisindeki uzmanlar size yardımcı olacaktır. Son yıllarda oldukça popüler olan bungalov tatil evleri veya bahçeler için ağaç ev projeleriniz için de şehrinizdeki dülgerler size en uygun çözümleri sunabilir.     

Bir dülgerle çalışmanın maliyeti nedir?

Dülgerler de diğer bütün uzmanlar gibi işin niteliğine ve süresine göre fiyatlandırma yaparlar. Bu nedenle maliyet çalışması yaparken işin bütün detaylarını ustaya doğru ve eksiksiz bildirmeniz gerekmektedir. İşin uygulama zorluğu, kullanılacak malzemelerin erişim zorluğu gibi etkenler de fiyatı değiştirecektir. Dülgerlerle anlaşırken işin niteliği ve süresi konusunda anlaşma yapmaya ve mutlaka sözleşmeli çalışmaya özen gösterin. Bu sayede hem kendi işinizi hem de ustanın emeğini garanti altına almış olursunuz. 

Dülgerler işin gerekliliklerine göre farklı ustalarla çözüm ortaklığına da gidebilirler, böyle bir durumda işi bir proje olarak ele almak ve daha geniş kapsamlı bir planlama yapmak gerekebilir. Eğer iş için birden fazla profesyonelden destek almanız gerekecekse bu gibi detayları işe başlamadan önce netleştirmenizde yarar olacaktır. Ayrıca bütün detayları bir sözleşme ile garanti altına almanızı tavsiye ederiz böylece bütçeye de bağlı kalmış olursunuz.  

Benzer fotoğraflara göz at