Dülgerler kategorisinde, Erzurum şehrindeki en ideal profesyoneli bulun | homify

Erzurum : Dülgerler - 0

Aramanız sonuç vermedi. Bu kategoride ilk resim yükleyen kişi siz olun.

Doğu Anadolu Bölgesi içerisinde en kalabalık şehirlerden biri Erzurumdur. Erzurum ilk  Doğu Roma İmparatorluğu sınırları içinde kurulmuş olup; Persler, Medler, Kimmerler, Sasaniler, İskitler, Urartular, Romalılar, Araplar, Safaviler, Moğollar, İlhanlılar ve Selçuklular gibi birçok uygarlığı barındırmış. Kültürel zenginlikleriyle farklı uygarlıkların izlerini taşımaktadır. Erzurum’da bilindiği üzere tarım ve hayvancılık önemli geçim kaynaklarıdır. Palandöken, Erzurum’un en çok bilinen kayak merkezidir. 

Erzurum’da yapılaşma sektörü Türkiye’nin diğer illerinde de olduğu gibi iklim koşullarından ve coğrafi özelliklerinden etkilenir. Şehirde karasal iklim görülür. Göller, ovalar ve şelaleler bakımından zengin bir coğrafyaya sahiptir. Kış turizmi açısından son derece gelişmiştir ve ilgili spor dallarının aktif olarak deneyimlenmesine olanak tanır. Erzurum’da kış sporları dallarında her yıl farklı kategorilerde yarışmalar düzenlenir. 

 

Dülgerler ne tür hizmetler sunar?

Tarihin en eski zamanlarından beri binalar, ofisler, kamu ve ticari yapılar, yaşamımızı sürdürdüğümüz evlerde ahşap işçiliğinin önemli bir rolü vardır. Dülgerler, yapıların ahşap işçiliği gerektiren tüm alanlarında görev alırlar. Ahşap işçiliği fiziksel açıdan zorlayıcı bir iştir. Deneyim gerektirir. Bu konuda ağır iş yükü teşkil edebilecek uygulamalar için bir profesyonelden destek alınması önerilir. 

Yapılarda ahşap iskelet, plakalar, taşıyıcı sistemler, ahşap kaplamalar veya çatı strüktürü gibi alanlarda ahşabın kullanımını gerektiren tüm alanlarda dülgerlerden hizmet alabilirsiniz. Marangozlarda olduğu gibi ahşap işçiliğinde ustalık becerisine sahiptirler. Ancak marangozların hizmet alanları farklılık gösterir. Mobilya ve aksesuar tasarımlarını ahşap materyal kullanarak yapan marangozlar, ağırlıklı olarak bu alanlarda uzmanlaşırlar. Dülgerler ise yapı inşasında ahşabın kullanımıyla monte ve demonte işlerini yaparlar. Uygulama projelerinde ahşap kalıplar, mahyalar, ahşap aşıklar, kirişler hazırlarlar.

Erzurum’da faaliyet gösteren dülgerler

Yapıların planlamasından mimarlar sorumludur. Bina sistemi bu aşamada belirlenir. Betonarme sistemlerde ahşabın kullanımının gerektirdiği alanlarda dülgerler görev alırlar. Bulunduğunuz bölgede bir dülger ile çalışmanın bazı avantajları olacaktır. Yapı inşasında ihtiyaç duyabileceğiniz doğramacılar, cephe tasarımcıları, çatı ustaları ve zemin döşemecileri ile bağlantılı çalışabilirler.

Dülgerler, inşaat şirketleri bünyelerinde çalışabilirler. Dolayısıyla özellikle yeni bir ev yaptıracaksanız, inşa sürecinde ahşap yapı elemanları uygulamaları için şirketlerle bağlantı kurarak ulaşabilirsiniz. Ahşap yapı ve çatı strüktürünün yanı sıra, kapsamlı ya da kısmi tadilat işlerinde ahşabın kullanımının gerektirdiği yerlerde dülgerler ile anlaşabilirsiniz. Tarihi yapılarda ahşap işçiliğinin ön planda olduğu mesleki rollerde yer alırlar. İç mekanlarda ahşap uygulamaları ile ilgili tüm yapısal süreçlerde Erzurum’da faaliyet gösteren dülgerler ile çalışabilirsiniz.

Ahşap işçiliği

Ahşap, şekil alabilen doğal bir malzeme olması dolayısıyla yapı inşasında birçok alanda kullanılır. Ahşabın kullanıldığı alanlara göre meslekler ve uzmanlıklar ayrılır. Taşıyıcı sistemlerde ahşap çatı iskeletinin malzemelerinin temin edilmesi, ağaç türlerine göre ahşabın kesimi, monte edilmesi aşamalarında dülgerler ile anlaşabilirsiniz. Yatay ve düşey ahşap yapı elemanlarının bağlantılarının kurulması, kullanım amacına göre demonte edilebilmesi gibi unsurlar iş konularıdır. Yapılarda ahşap iskeletlerde köşe dikmesi, ara dikme elemanları, payandalar, kapı kenar dikmesi, destek payandası gibi yapı elemanları kullanılır. Ahşabın kullanımının gerektiği diğer alanlardan biri de pencere ve kapı doğramalarıdır. Günümüze kıyasla geçmişte daha fazla hizmet veren dülgerler, ağırlıklı olarak bu alanlarda ahşap işçiliği hizmetleri vermişlerdir.

Erzurum’da ormanlardan kesilen tomruklardan biçilerek elde edilen keresteler, ağırlıklı olarak yapı elemanlarında kullanılmaktadır. Farklı ağaç türlerinden elde edilen kereste türleri mevcuttur. Kavak ağaçları, köknar ağacı ya da çam ağacı gibi türlerden keresteler üretilir ve kullanılır. Ahşabın niteliğini oluşturan ağaç türünün dayanımı ile doğru orantılı fiyatlar artmaktadır. Dülgerler, ahşap işçiliği konularında ağaç türlerinin biçilmesi ve işlenmesi konularına hakimdir. Ahşap malzemelerin alımı konularında bölgenizdeki firmalara yönlendirebilirler. Çatı ustaları ile dülgerler bağlantılı çalışabilirler. Yapılarda ahşap çatı iskeletinden plakaların kullanımına birçok alanda dülgerler ile bağlantı kurabilirsiniz.

Erzurum’da uygulama projeleri ve dülgerler

Yapıların inşa sürecinde ahşap kalıplardan strüktüre ustalık becerilerini değerlendirebileceğiniz dülgerler; köprüler, kamu binaları, ticari yapılar, villa ya da konut projeleri gibi farklı hizmet alanlarında uzmanlaşabilirler. Genellikle dülgerler bağlantılı oldukları şirketlerle düzenli iş takibi yapar ve benzer uygulama projelerinde görev alırlar. Dülgerler ile anlaşmadan önce daha önce yer aldıkları uygulama projeleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Büyük firmaların yanı sıra küçük ölçekli uygulama projelerine imza atan firmalarla da çalışmaktadırlar. Ahşap merdivenler, kütük evler, limanlar ve depolar gibi farklı kategorilerde ahşap işçiliği hizmeti gerektiren uygulama projelerinde görev alabilirler.

Erzurum’da kaba ahşap işleri ve inşa süreci

Dülgerler, yapıların kaba ahşap işlerinde görev alırlar. Marangozluk kadar detaylı ahşap işçiliği ve zanaat ustalığı gerektirmez. Dülgerler gibi marangozlar da ahşap işçiliğinde ustadır. Ancak dülgerlere kıyasla marangozlar, ahşap mobilya ve aksesuar tasarımlarında da uzmanlaşabilirler. Bu önemli bir ayrıntıdır. Ahşap oymacılığı ve ince işçilik gerektiren alanlarda daha çok marangozlar hizmet verirler. Kaba ahşap işleri, yapısal strüktürden ahşap cephe kaplamalarına birçok alanda yer alır. Ölçüm alma, kesme, monte etme ve demonte işlerinde deneyim sahibidirler. İnşa sürecinde ahşap malzemeler önceden kesilerek atölyelerde hazırlanarak getirilebilir. Yerinde monte edilebilir. Ahşap merdivenlerde taşıyıcı ahşap iskelet, ahşap rıht kaplama ve ahşap basamak kaplama alanlarında profesyonel hizmet verebilirler.

Ahşap panel kaplama uygulamaları dış cephelerde ve iç mekan duvarlarında dülgerler tarafından uygulanabilir. Kerestelerle çatı taşıyıcılarını monte edebilirler. Çatı örtüsü malzemelerini taşıyacak mertekleri temin edebilirler. Erzurum’da yeni bir ev yaptırmak istiyorsanız, şantiye alanında kaba ahşap işlerinden dülgerler sorumludur. Deneyim düzel ve bölgenin iklim koşullarını göz önünde bulması kullanıcılara avantaj kazandıracaktır.

Erzurum’da projem için uygun dülger nasıl bulabilirim?

Türkiye’nin farklı şehirlerinden profesyonellere ulaşmak için homify’dan faydalanabilirsiniz. Dülgerler kategorisinde erişebileceğiniz profesyonellere göz atabilir, mevcut ise projelerini değerlendirebilirsiniz. Her şehir için farklı kategorilere göre arama yapabilirsiniz. homify’da firma sayfalarına göz attığınızda iletişim bilgilerine erişebilirsiniz. Projenizle ilgili firma yetkililerine danışabilir, sorularınızı sorabilir ve sizin için uygun profesyoneli seçebilirsiniz.

Doğal dokusuyla ahşap yapı elemanlarının kullanıldığı projelere göz atabilirsiniz. Konuyla ilgili ayrıca Ahşap ev güzelliği: Türkiye’den 11 örnek fotoğraf yazımızı inceleyebilir, ilham veren fikirler bulabilirsiniz.

Benzer fotoğraflara göz at