Dülgerler kategorisinde, Eskisehir şehrindeki en ideal profesyoneli bulun | homify

Eskişehir : Dülgerler - 0

Aramanız sonuç vermedi. Bu kategoride ilk resim yükleyen kişi siz olun.

Eskişehir, Selçuklular ve Osmanlı dönemlerinden mimari izler taşıyan bir şehrimizdir. Adı gibi geçmişi çok eskilere dayanan kent, farklı dönemlerden mimari yapılar barındırır. Hititler ve Frigler burada hakimiyetini sürdüren uygarlıklardır. Cumhuriyet Dönemi’nde Selçuklu ve Osmanlı’ya ait mimari yapılar bulunmaktaktadır.

Günümüzde Eskişehir’de bulunan Odunpazarı Evleri ilgi görmektedir. Dönemsel izler taşıyan tarihi yapılar, şehrin atmosferini değiştirir. Porsuk Çayı Eskişehir’den geçmektedir ve Sakarya Nehri’ne uzanır. Şehrin merkezinde olup, sosyal ve kültürel alanların etrafında bulunduğu yerleşik bir düzen oluşmuştur. Eskişehir’i ziyaret edenler, gondola biner ve Porsuk Çayı üzerindeki köprüde fotoğraf çektirebilir. Bu şehri daha yakından tanıyıp yaşamak isteyenler için bir ev sahibi olmanın avantajları olacaktır. Eskişehir aynı zamanda Türkiye’nin yirmi beşinci kalabalık şehridir.

Şehirde karasal iklim hakimdir. Kış ayları soğuk ve sert geçebilir. Yaz ayları ise sıcak ve kuraktır. İç Anadolu Bölgesinde yer alan Eskişehir’de, dış kesimlere doğru diğer bölgelerin iklim koşulları görülebilir. İç kesimlerde ise sert karasal iklim koşulları görülmektedir. Yapı inşasında iç mekanları sıcak tutan yalıtım unsurları önem kazanır.

Eskişehir’de faaliyet gösteren dülgerler

Geçmiş yıllarda aktif bir meslek olan dülgerlik, günümüzde ahşap evlerden betonarme sistemlerin kaba ahşap işlerine birçok alanı kapsar. Çatı inşasında ağırlıklı olarak ahşap elemanlar kullanılır. Kerestelerin ölçülerine uygun kesilmesi ve monte edilmesi gibi kaba ahşap işlerinde ustalık gerektiren bir iş alanıdır. Dülgerler, çatı ustaları ile bağlantılı çalışabilirler.

Yapı inşasında uygulama projelerinden biri de ahşap kapı ve pencere doğramalarıdır. Ahşabın kullanımını gerektiren tüm inşa işlerinde Eskişehir’de faaliyet gösteren dülgerler ile anlaşabilirsiniz. Kapı kenar dikmesi ve ahşap kapı kasası gibi yapı elemanları için dülgerler, ustalık becerilerini kullanırlar. Ahşabın şekil alabilirliğinden faydalanılır.

Merdiven uygulamalarında ahşap sütrüktürün inşa edilmesinden basamak ve rıht kaplamalarına dülgerler sorumludur. Döner merdiven, düz merdiven ya da yarım döner merdiven uygulamalarında kolay şekil alabilen ahşap materyal sıklıkla kullanılır. Ayrıca ahşabın doğal dokusu iç mekana sıcaklık katar. Bu yüzden ahşabın merdiven kaplamalarında kullanımı oldukça sık tercih edilen bir uygulamadır. Uygulama projelerinde ahşap küpeşte, korkuluk ve süpürgelik gibi dekoratif ayrıntılar için dülgerler ile anlaşabilirsiniz.

Eskişehir’de yapı inşasında kaba ahşap işleriyle ilgili ustalaşan dülgerlerle çalışabileceğiniz uzmanlık alanları farklılık gösterir. Tavan kaplamalarından ahşap duvar panellerine, bir yapı inşasında tüm kaba ahşap işleriyle ilgili dülgerlere başvurabilirsiniz.

Ahşap işçiliğinde ustalık becerisi

Dülgerler, keser ve testere gibi kaba ahşap işlerinde kullanılan tehlike unsuru teşkil edebilecek materyaller kullanırlar. Ustalık gerektiren bir iştir. Ustalık becerisi olmayan bir amatör tarafından dülgerlik işleri önerilmez. Konusunda uzman bir dülger ile anlaşmak işlerinizi kolaylaştıracak. Ahşap işçiliğinde ustalık becerisi kazanmak için dülgerlik konularında çıraklıktan itibaren eğitim almak gerekir. Çıraklık sürecinde, çekül ve gönyelerle ölçüm ve kesit alma işleri öğrenilir. Ahşap kerestelerin kesimi ve yapı inşasında monte ya da demonte edilmesi işleri uygulama sürecinde öğrenilir. Tecrübe kazanıldıkça uygulama projelerinde uzmanlık alanları belirlenir. Dış cephelerin ahşap kaplamalarında uzmanlaşan bir usta bulabileceğiniz gibi, yalnızca kapı ve pencere ya da ahşap merdiven ustaları ile anlaşabilirsiniz. Kaba ahşap işlerinde aletlerin kullanımı beceri gerektirir. Yapı malzemeleri ise işlenmesi bakımından marangozluk mesleği ile benzerlik gösterir. Marangozlar ise daha detaylı ahşap giydirme, oyma, kabartma ve benzeri konularda uzmanlaşabilirler. Ahşap mobilya tasarımları çok geniş kapsamlıdır ve marangozların iş alanına dahildir. Dülgerler, yapıların kaba ahşap işlerinde farklı kategorilerde profesyonellerle organize çalışabilirler.

Çatılarda ahşap strüktür

Çatılarda alana göre farklı materyallerle taşıyıcı sistemi oluşturulur. Binaların üst zeminini örten, dış etkenlere karşı koruyan yapı sistemleridir. Betonarme yapı sistemlerinin ağırlıklı uygulandığı projelerde ahşap çatı iskeleti uygulamaları tercih edilir. Ahşap mertekler, birbirine paralel çıtalara benzer. Taşıyıcı nitelikte ahşap mahyalar, çatı örtüsünden gelen yükü taşırlar. Marsilya tipi kiremitler, geleneksel eğimli çatı örtüleri olarak kullanılmaktadır. Günümüzde modern betonarme yapı sistemlerinde farklı uygulamalarla çatı örtüleri değişkenlik gösterse de, çatı iskeletini oluşturan materyaller ağırlıklı olarak kaba ahşap işlerinden oluşur. Yapı inşası sürecinde bu alanlarda uzmanlaşan dülgerler ile kaba ahşap işleri üzerine anlaşabilirsiniz.

Giydirme cephe uygulamalarında kaba ahşap işleri

Betonarme yapı sistemlerinde cepheleri dış etkenlere karşı koruyan kaplama türleri tercih edilir. Giydirme cephe çeşitleri alüminyum ya da ahşap giydirme gibi alternatiflerden oluşur. Alüminyum giydirme cephe uygulamaları ağırlıklı olarak bankalar ya da hastaneler gibi ticari yapılarda uygulanır. Konut projelerinde ise ahşap giydirme cephe uygulamalarına daha sık rastlanır. Eskişehir’de kaba ahşap işlerinden sorumlu olan dülgerler, cephe kaplamasında ahşabın kullanımının gerektirdiği tüm alanlarda çalışırlar. Cephe uygulamaları için ahşap iskeletin monte edilmesi ve yerinde sökülerek demonte edilmesi işlerinden sorumludurlar. Bir yapının çehresini giriş cephesi oluşturur. Ahşap giydirme cephe uygulamaları için ustalık becerisi olan ve kaba ahşap işlerinde deneyimli bir dülger ile anlaşabilirsiniz.

Eskişehir’de projem için uygun bir dülger nasıl bulabilirim?

Günümüzde yapıların kaba ahşap işleri için anlaşabileceğiniz dülgerlik mesleğinin kökeni eskilere dayanır. Eskişehir’de ev yaptırmak isteyenler, ahşabın kullanımının gerektiği tüm alanlarda yapı inşası sürecinde dülgerlere başvurabilirler. Eskişehir’de faaliyet gösteren dülgerlere ulaşmak için homify’dan faydalanabilirsiniz. Kaba ahşap işlerinden sorumlu dülgerlerin deneyim düzeyleri ve uzmanlık alanlarını göz önünde bulundurun. “Profesyoneller” sekmesi altında Türkiye’nin farklı illerinden uzmanlara ulaşabilirsiniz. Profesyonellerin homify sayfalarına göz atın. Daha önce yer aldıkları projeler hakkında bilgi edinin. Projeniz için en uygun profesyonel ile anlaşmak için iletişim kurabilirsiniz.

homify’da ayrıca dergi yazılarımızı takip edebilir, konusunda uzman profesyonellerin çalışmalarına göz atabilirsiniz. Ahşap ev modelleri ile ilgili örnekler için, ayrıca Türkiye’de bulunan 15 şahane ahşap ev yazımızı inceleyebilirsiniz. 

Benzer fotoğraflara göz at