Dülgerler kategorisinde, Konya şehrindeki en uygun profesyoneli bulun | homify

Konya : Dülgerler - 1

Hizmet alanı

Dülgerlik, dünyanın en eski vasıflı iş kollarından biridir ve bugün hâlâ modern inşaatlarda hizmet ve becerilerine geniş çapta ihtiyaç duyulan bir meslektir. Dülgerler, kısaca her türden yapı için keresteler olarak üretilen ahşap malzemelerin kesilmesi, şekillendirilmesi ve montajını üstlenirler. Dülgerler genellikle yapıların birincil mimari düzenlemelerinde yer alan ahşap bileşenlerin tasarım, üretim ve montajıyla ilgilenirler, yani yapıların iskeletlerini, kapı ve pencere yerlerindeki ahşap çerçeveleri, bina çatılarını, duvar ve zeminlerini üretir ve uygularlar. Ancak ikincil düzenlemeler olarak da adlandırabileceğimiz kapı, pencere, süpürgelik ya da kaplama gibi daha dekoratif konularda da uzmanlıklarını konuştururlar. Dülgerler ayrıca bina yapımlarında gerekli olan beton kalıplarının üretimini ve hazırlanmasında ya da merdiven inşasında veya dış cephe kaplaması için iskele kurulumu gibi inşa işlerinde de büyük rol oynarlar. 

Konya’nın estetik anlayışında dülgerliğin yeri ve önemi

Yüz ölçümü açısından ülkemizin en büyük şehri olan Konya’nın tarihi milattan önce 7000’li yıllara kadar dayanan oldukça köklü bir tarihtir. Geçmişten bugüne pek çok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış olan Konya’da bugün hâlâ geleneksel ve tarihi yapıların estetik özelliklerinin kent dokusunu oluşturduğuna tanık olmak mümkün. Özellikle Türk-İslam sentezinin hakim olduğu geleneksel mimari ve dekorasyon anlayışının Konya’nın ana hatlarını belirlediği hesaba katıldığında, doğal malzemeler ve oryantal motiflerin de Konya mimarisi ve dekorasyonunda ne kadar büyük bir yer tuttuğunu anlayabiliriz. 

Geleneksel mimari ve dekorasyon söz konusu olduğunda dülgerliğin önemi oldukça büyüktür. Mimar Sinan’ın da ilk olarak dedesinin yanında dülgerliği öğrendiğini ve mimarlığa dülgerlik yoluyla adım attığını tarih kitaplarında okumak mümkün. İslami estetik anlayışının Türk el sanatları ile bir araya geldiği bir dekorasyon ve mimari anlayışının hakim olduğu Konya’da da dülgerlerin tasarımları hem dış cephelerde hem de iç mimaride sık sık karşımıza çıkar. Ahşap pencere ve kapılar, ahşap bağ evleri, görkemli çatı tasarımları Konya ve çevresinde dülgerlerin hayata geçirdiği uygulamaların bazılarıdır. 

Dülgerlerden ne gibi hizmetler bekleyebiliriz?

Bugün ahşap konusunda uzmanlaştıkları için marangozlar ve dülgerler sıklıkla birbirleri ile karıştırılıyor. Aslında bu iki ustalık alanının birbirlerinden ayrılan pek çok noktası olduğu gibi iç içe geçen yönleri de bulunuyor. Ahşap malzemeleri işleyerek ürünler ve tasarımlar meydana getirdikleri için bu iki uzmanlık alanının birbirlerinin kardeş dalları olduğunu söylemek mümkün. Tüm ahşap işlerinin en üst kategorisine ahşap işçiliği adını verecek olursak, marangozluk ve dülgerlik alanlarını da ahşap işçiliğinin iki farklı kolu olarak tanımlayabiliriz. Dülgerler daha çok inşa süreci ile ilgili daha yapısal ahşap kurulum ve tasarımları ile ilgilenirlerken marangozlar daha çok mobilya ve aksesuar üretimine yoğunlaşırlar. Yani dülgerleri bir yapının dış cephesinde yer alan mühendis ve mimarlara, marangozları ise iç tasarımda söz sahibi olan iç mimar ve dekoratörlere benzetebiliriz. 

Elbette dülgerler de kendi aralarında farklı kategorilerde uzmanlaşırlar ve özellikle büyük projeler söz konusu olduğu zaman farklı alanlarda, farklı konularda uzmanlaşmış ve becerilerini de bu yönde geliştirmiş dülgerler görev alır. 

İnşaat projelerinde rol alan dülgerler

Dülgerlerin bir kısmı yapısal tekniklerde, kalıplama ve çerçeveleme gibi işlerde uzmanlaşmıştır ve bu ustalar inşaatlarda oldukça hayati bir rol oynarlar. Bu konuda uzman olan dülgerler binaların yapım aşamasında mühendislerle ve mimarlarla birlikte çalışır ve belirli hesaplamaları yapabilme ve binanın güvenli ve sağlıklı bir şekilde inşa edilmesini sağlayan çerçeveleri kurabilme becerisine ve eğitimine sahiptir. Bu ustalar yalnızca ahşap malzeme ile değil aynı zamanda çelik, beton gibi malzemeler ile de çalışırlar ve inşaat projelerinde uygulayıcı rolündedirler. 

Ayrıca ahşap ev tasarlayan, üreten ve inşa eden dülger firmaları da bulabilirsiniz. Özellikle Konya gibi bağ evlerinin oldukça yoğun bir şekilde kullanıldığı şehirlerde son yıllarda tek katlı ahşap bağ evlerinin de bir hayli popüler hale geldiğini görebiliyoruz. Eğer siz de arazinize ahşap bir bağ evi yaptırmak istiyorsanız inşaat konusunda uzmanlaşmış dülgerlerin hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Ayrıca bu konuda ilham alabileceğiniz ahşap ev örneklerine de göz gezdirmek isterseniz Ahşap ev güzelliği: 15 göz kamaştıran örnek başlıklı yazımıza da mutlaka tıklamanızı tavsiye ediyoruz. 

İç mimaride dülgerlik hizmetleri

Bazı dülger ustaları ise evlerin iç mimari tasarımlarında kullanılan ahşap malzemeli nesnelerin üretim ve uygulamasında uzmanlaşmışlardır. Bunlar iç mekan kapıları, pencere modelleri, süpürgelikler, zemin döşemeleri ve duvar kaplamaları gibi ahşap malzemeleri üretir ve evlerin iç tasarımlarında uygulamalarını gerçekleştirirler. Yalnızca kapı üretim ve montajı yapan dülgerlere de, masif ahşap zemin döşemesinde uzmanlaşan dülgerlere de rastlamak mümkün. 

Dolap üreticileri

Marangozluk ve dülgerliğin en çok iç içe geçtiği uzmanlık alanlarının başında dolap üretimi gelir. Evlerin iç mekanlarında kullanılan mutfak, banyo ya da giysi dolabı üretimlerini üstlenen dülgerlik firmalarında hem yapısal inşa açısından sağlıklı ve güvenli dolapların yaratılmasını sağlayan dülgerler hem de süsleme, oymacılık vs gibi dekoratif işlemleri yerine getiren marangozlar bir arada çalışır. Ya da uzman dülger aynı zamanda marangozluk becerisi ve eğitimine de sahip olabilir. 

Gemi ve tekne yapımı

Dülgerler her türlü ahşap malzeme ile inşa edilen her türlü yapıdan sorumlu olabilirler. Bu da elbette gemi ve tekne yapımında da dülgerleri vazgeçilmez kılıyor. Bazı dülgerler yalnızca gemi ve tekne yapımında ustalaşmışlardır. 

Çatı ustaları

Çatıların kirişleri ve kafes inşaatları da dülgerlerin beceri ve teknik bilgi alanlarına girer ve bazı dülgerler çatı ustaları olarak hizmet verirler. Çatı ustası dülgerler bir binanın çatısının sıfırdan yapımını da üstlenebilirler, halihazırda inşa edilmiş bir çatının aktarılması, onarılması ve yenilenmesi gibi hizmetler de sunabilirler. 

Konya’da deneyimli bir dülgeri nereden bulabilirim?

Eğer Konya’daki evinizin iç tasarımları ya da bir inşaat projesi için deneyimli bir dülger arıyorsanız, homify sayfalarımızda yer alan “Profesyoneller” sekmesi altında aradığınız işi sonuçlandırabilecek dülgerleri bulabilirsiniz. Bu sekmenin altında yer alan profesyonel firma ve ustaların profillerine tıklayarak daha önceki işlerini inceleyebilir ve onlarla tek tıkla iletişime geçebilirsiniz. 

Dülgerlik hizmetleri için bütçe hesaplamaları

Bahsettiğimiz gibi, pek çok farklı alan ve konuda uzmanlaşan dülgerler bulunuyor ve siz de ihtiyacınız olan projedeki dülgerlik hizmetlerinin ne kadara mal olacağını merak ediyorsunuz bunu öğrenmenin en sağlıklı ve kısa yolu bu konuda uzmanlaşan dülgerlerle iletişime geçerek fiyat araştırması yapmak olacaktır. Genel olarak ortalama bir dülgerlik hizmeti bedelinden bahsetmek pek mümkün değil çünkü özellikle inşaat projelerinde kullanılan malzemeden dülgerden istenen işlerin niteliğine göre pek çok farklı değişken ile oldukça farklı fiyatlar ortaya çıkabiliyor. Elbette bir inşaat firması ile çalıştığınızda projenin tüm detaylarının incelikli bir değerlendirme ve analizden geçirilmesi sonucu dülgerlik hizmetleri ile ilgili de daha ayrıntılı fiyat teklifleri verilebiliyor. 

Aynı şekilde çatı aktarımı, onarımı ya da yenileme gibi işlemlerde de çatıda kullanılan malzemeden onarım ve yenilemenin boyutuna, kaç işçinin çalışacağından nakliye ve ulaşım hizmetlerine kadar pek çok farklı değişken dülgerlik hizmetlerinin fiyatlarını değiştirebiliyor. 

Benzer fotoğraflara göz at