Dülgerler kategorisinde, Samsun şehrindeki en ideal profesyoneli bulun | homify

Samsun : Dülgerler - 0

Aramanız sonuç vermedi. Bu kategoride ilk resim yükleyen kişi siz olun.

Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Samsun, bölgenin kalabalık şehirlerinden biridir. İlk adı, Amisos olarak bilinir. Palasakça kökenli isimdir. Hititler, Frigler, Kimmerler, Lidyalılar, Persler, Makedonyalılar bu topraklarda hüküm süren uygarlıklardan bazılarıdır. Roma hakimiyetinden sonra Bizans, Selçuklular, Osmanlılar ve Türkiye Cumhuriyeti hakimiyetine girmiştir. Eski dönemlerden kalma tarihi yapı ve eserler bulunmaktadır. Tarihi zenginliklerinin yanı sıra, doğa güzellikleriyle öne çıkan şehirlerimizden biridir. Amisos Tepesi meşhurdur. Tarihi yerlerini gezmek, kış aylarında kaplıca ve kayak merkezlerinden faydalanmak için ziyaret edilir. Yamaç paraşütü, dağcılık ve Karadeniz plajları için uğrak bir şehirdir. Ayrıca Samsun’da bulunan yaylalar ve şehrin doğa manzarası görülmeye değerdir.

Samsun’da yaşamını sürdürmek isteyenler şehirde konut sahibi olmayı amaçlayabilir. Günümüzde modern yapıların yanı sıra ahşap evler de rağbet görmektedir. İnşa sürecinde farklı kategorilerde profesyonellerle çalışmanız gerekir. Şantiyelerde kaba ahşap işlerinden sorumlu ustalar dülgerlerdir. Bu yazımızda eski bir meslek olan dülgerlik mesleğini yakından tanıyacağız.

Samsun’da faaliyet gösteren dülgerler

Yapıların kaba ahşap işlerinin ölçüm ve tasarımı, kesme ve monte işlerinden dülgerler sorumludur. Betonarme yapılarda çatılar, tavan kaplama, ahşap paneller, merdivenler, cephe kaplamaları, havuzlar için ahşap giydirme, kapı ve pencereler gibi ahşabın kullanıldığı alanlarda hizmet verirler. Marangozlardan farkı kaba ahşap işlerine yoğunlaşmasıdır. Marangozlar ise ince işçilik gerektiren oyma ya da kabartma gibi stil ya da tarza uygun iç dekorasyon çizgilerini takip ederler. Yapıların kaba ahşap işlerinde ise sıklıkla keresteler kullanılır.

Dülgerlerle anlaşırken bilmeniz gerekenler

Geçmişe nazaran sayıları azalmakla birlikte betonarme yapılardan ahşap evlere kaba ağaç işlerini yapan dülgerlerin uzmanlık alanları farklılık gösterir. Bir dülger ile anlaşmadan önce uzmanlık alanı ile deneyim düzeyini göz önünde bulundurabilirsiniz. Dülgerler ölçüm aletleri kullanır. Çekül kullandıkları gereçlerden biridir. Ayrıca cetvel kullanımı ile ölçüm alarak ahşaba şekil verirler. Betonarme yapı sistemlerinde ahşap iskelet, çatı strüktürü, taşıyıcılar, ahşap panel, cephe kaplamaları, çatı örtüsü ve ahşabın kullanımını gerektiren tüm yapı elemanları ile ilgili çalışabilirler. Yapı inşasında mimar plan oluşturur. Bu plana göre ölçümler alınır ve kaba ahşap işleri için dülgerlere başvurulur. Beton dökümü ve çelik konstrüksiyon yapı elemanları için farklı uzmanlarla çalışılır. Çalışma süreçlerini plan dahilinde ekiplerin organize olmasıyla biten işler belirler.

Samsun’daki dülgerlerin hizmet alanları

Konut sahibi olmak için atılan ilk adım arsa sahibi olmak ya da mevcut arsadaki eski evin yenilenmesidir. Bir yapıyı inşa etmeden önce mimarlar ve mühendislerin tasarladığı planlar doğrultusunda inşa alanında farklı kategorilerde ustalarla çalışmanız gerekir. Dülgerler, yapıların kaba ahşap işlerinden sorumlu oldukları gibi, cephe dizaynında çalışma ortamı sağlayacak ahşap iskelenin kurulumunu da yaparlar. İnşa sürecinde hazırlık, ahşabın işlenebilirliği, tüm monte ve demonte işleri ile ilgilidir. Yapılarda kullanılan kerestelerin temini için Samsun’da faaliyet gösteren satış temsilcilerine yönlendirebilirler. Kerestelerin ölçülmesi, kesimi, yerinde monte edilişi için gerekirse önceden atölyelerde hazırlarlar. Dülgerlerin atölyelerde kullandığı aletlerin yanı sıra proje esnasında şantiyelerde bazı araç ve gereçler kullanırlar. Ölçüm aletleri ve kesme aletleridir. Cetvel ve gönyeler, çekül, hesap makinesi kullanılır. Testere ve keser gibi kesim aletleri ahşap kerestelerin kesiminde kullanılır ve bu aletleri kullanmak ustalık gerektiren bir iştir. Tecrübesiz biri tarafından kullanılması tehlike arz eder.

Dülgerler, kamu yapılarından ticari ve konut projelerinde birçok inşaat alanında kaba ahşap işlerinde hizmet verirler. Yapı elemanları ahşabın kullanıldığı alanlara göre farklılık gösterir. Kaba ağaç işleri ile ilgili uygulama projeleri binaların farklı bölümlerde birbirinden farklı uygulama teknikleri gerektirebilir. Çatılar konusunda uzmanlaşan bir dülger bulabileceğiniz gibi, merdivenler ya da ahşap cephe kaplamaları konularında uzmanlaşan ustalara rastlayabilirsiniz.

Yapı inşasında kaba ağaç işleri

Şantiyelerde kullanılan kaba ağaçlar kerestelerdir. Kullanıldığı yere göre çeşitleri değişmektedir. Yük taşıyıcı nitelikte olması gereken yerlerde sert ve dayanıklı alternatifleri seçilir. Yapı inşasında kaba ağaç işlerinde kullanılan ağaç türleri geniş yapraklı ağaçlar ve iğne yapraklı ağaçlar olarak ayrılır. Bilindiği üzere marangozlar da ahşap işçiliğinde ustadırlar. Ahşap mobilya ürünlerinde kabartmalar, oymalar ve ince ahşap işleri gibi teferruatlı işlerdir. Marangozlar geniş yapraklı ağaç türlerini mobilyaların üretiminde kullanırlar.

Ahşap kapı ve pencere imalatında dış etkenlere karşı dayanıklı, eğilme ve bükülmelere karşı dirençli ağaç türleri seçilmelidir. Uzun süreçlerde ahşap pencereler form değiştirebilir. Bu sebeple pencereler için özel olarak yalıtım unsurlarına dikkat edilmelidir. Meşe, kestane, kavak ağacı, dişbudak, ıhlamur ve kayın türü ağaçlar geniş yapraklı ağaçlardır. Sert yapısıyla kapılar, pencereler, merdivenler ya da çatı inşasında kullanılacak keresteler için uygundur. İğne yapraklı ağaç türleri daha yumuşak yapılıdır. Çatı iskeleti oluşturulurken dülgerler tarafından mertekler ve mahyalarda kullanılır.

İnşaatlarda açık hava koşullarına karşı dayanıklı keresteler kullanılmalıdır. Kullanım ömrünü etkileyen önemli bir kriterdir. Yapı inşasında ağırlıklı olarak kullanılan keresteler kızılçam türleridir. Sarıçam ve karaçam ağaç türleri de sert yapısıyla şantiye inşasında sıklıkla kullanımı tercih edilir. Genel kapsamıyla çam keresteler son derece dayanıklı olup dülgerlerin ahşap ustalığında kullandıklar materyallerdir. Geniş açıklıklar için ahşap kiriş ve taşıyıcılar içim çam keresteler kullanılır. Samsun’da yapı inşasında kullanılacak kerestelerin temini için dülgerler aracılığıyla satış firmalarına ulaşarak bağlantı kurabilirsiniz.

Samsun’da projem için uygun dülger nasıl bulurum?

Samsun’da betonarme sistemlerde kaba ahşap işleri için dülgerler ile anlaşabilirsiniz. Ayrıca ahşap evler, kulübeler, ahşap çatı, kapılar, pencereler ya da ahşap panel uygulamaları ile ilgili tüm iş alanları için bir dülgere ihtiyaç duyabilirsiniz. Samsun’da ulaşabileceğiniz uzmanlara ulaşmak için homify’dan faydalanabilirsiniz. Şehirde bulunan uzmanların bir listesini oluşturmak için tercih edeceğiniz en pratik yol, “Profesyoneller” sekmesine bakmak olacaktır. Türkiye’nin farklı şehirlerinden farklı kategorilerde profesyonellerin iletişim bilgilerini bir arada bulabilirsiniz.

Betonarme yapılardan ahşap evlere, Türkiye’den farklı firmalardan projeleri dergi yazılarımızda bulabilirsiniz. Ayrıca, Birbirinden güzel 10 ahşap ev yazımıza göz atabilirsiniz.

Benzer fotoğraflara göz at