Dülgerler kategorisinde, Van şehrindeki en ideal profesyoneli bulun | homify

Van : Dülgerler - 0

Aramanız sonuç vermedi. Bu kategoride ilk resim yükleyen kişi siz olun.

Van, Doğu Anadolu Bölgesinin en kalabalık şehridir. Konut projeleri nüfusla orantılı artmaktadır. Gelişen ve büyüyen şehirde, Van Gölü çevresi volkanik dağlar ile çevrilidir. Van’ın tarihi geçmişi çok eskilere dayanır. MÖ 5000 yılına dayanan geçmişiyle; Hurriler, Hititler, Urartular, Persler, Romalılar, Sasaniler, Bizanslılar bu topraklarda hüküm sürmüştür. Rumlar, Ermeniler, Türkmenler, Selçuklular, Safeviler ve Osmanlılar tarafından ele geçirilmiştir.

Günümüzde Van’ın birçok tarihi yapısı yıkılmış olsa da, kalıntılar mevcuttur. Kış ayları soğuk ve kar yağışlıdır. Bölgede günümüz koşullarına uygun modern binalar inşa edilmektedir. Ev yaptırmak isteyenler için inşa sürecinde hizmet sunacak farklı kategorilerde profesyoneller mevcuttur. Yapıların kaba ahşap işlerinden sorumlu olan profesyonel, dülgerlerdir.

Dülgerler ne tür hizmetler sunar?

Yapıların inşası sürecinde kaba işlerinden, ahşabın kullanımına dair birçok alanda dülgerler rol alır. Geçmişte ahşabın yapı sütrüktüründe ağırlıklı kullanıldığı göz önüne alınırsa, oldukça eski bir meslektir. Kaba ahşap işleri beceri ve deneyim gerektirir. Dülgerler, marangozlar gibi ahşap materyallerle uğraşırlar. Keser, monte eder, zımparalar ya da demonte edebilirler. Marangozların ahşap işçiliği daha detaylıdır. Dülgerler ise kaba ahşap işlerinden sorumlu olduğu için detaycılık geri plandadır. Ahşap oymacılık, cilalama ya da renklendirme işlemleri daha çok marangozların görev alanı içerisindedir. Yıllara dayanan tecrübesiyle ahşap kirişler ve mahyaların bağlantılarını sağlarlar. Çatılarda ahşap yapı elemanları ağırlıklı kullanılır. Dolayısıyla çatı ustalarıyla müşterek işlerde görev alabilirler.  

İnşaat sektöründe dülgerlerin kullandıkları ağaç türleri

Türkiye’de yapı elemanlarında kullanılan ağaç türleri kerestelerdir. Keresteler, genel olarak iki gruba ayrılmaktadır. Geniş yapraklı ağaçlar ve iğne yapraklı ağaçlar imal edilerek yapı elemanlarında kullanılmaktadırlar. Geniş yapraklı ağaç türlerini marangozlar da kullanır. Özellikle mobilya ve aksesuarların üretiminde oymacılık ve ince işçilik gerektiren alanlarda kullanımı uygundur. Kestane, kayın, meşe, ıhlamur, akçaağaç, kavak ağacı ve dişbudak ağacı gibi farklı türler geniş yapraklı ağaçlara sayabileceğimiz örnekler arasında yer alırlar. Ahşap türleri, geniş yapraklı ağaçlardan üretildiğinde daha sert yapıdadırlar. Geniş yapraklı ağaç türleri, ayrıca yakıt ihtiyacını karşılamak üzere odun olarak da kullanılmaktadır.

İnce yapraklı ağaç türlerinden imal edilen keresteler daha farklıdır. Kızılçam, karaçam ve sarıçam bu ağaç türlerindendir. Ağaç türü, adını iğne biçimli yapraklarının mevcut olmasından alır. Diğer ağaç grubuna göre daha yumuşak yapıdadırlar. İğne yapraklı ağaç türleri, daha çok dülgerlerin kullandığı kategorilerdendir. Ahşap iskelet oluştururken iğne yapraklı ağaç türleri kullanılır. Yapı sektöründe kalıplama, iskele oluşturma, doğrama malzemeleri olarak kullanılır. Çatı malzemelerinde de ahşap kirişler, mahyalar ve mertekler kullanılır. Çatı inşasında ince yapraklı ağaç türlerinin kullanımı yaygındır.

Dülgerler, ahşap yapılarda taşıyıcı sistemleri oluştururken çoğunlukla kızılçam türlerini kereste olarak kullanırlar. Yapı elemanlarında değerlendirildiğinde açık hava koşullarına dayanıklı olması bakımından kullanımı avantajlıdır. Kadran kirişi, lata, tahta ya da çıta olarak bulunan modellerdir. Karaçam, kızılçam ve sarıçam türlerine oranla en sık kullanılan çeşitlerdendir. Çam keresteler olarak adlandırılan bu türler son derece dayanıklıdır. İskele ve doğramalarda ağırlıklı olarak kullanılır. Geniş açıklıklarda ahşap iskelet tasarımı için kullanımı uygundur.

Van’da bir dülger ile anlaşmadan önce bilmeniz gerekenler

Eski mesleklerden biri olan dülgerlik, yapılarda kaba ahşap işlerinden sorumlu olan profesyonellerin yaptığı ustalık gerektiren bir iştir. Dülgerler ile anlaşmadan önce deneyim düzeyi, referansları ve uzmanlık alanları hakkında bilgi sahibi olup, buna göre seçim yapmalısınız. Proje maliyeti ile ilgili teklif alabilirsiniz. Malzemeleri temin edebileceğiniz firmalara yönlendirebilirler. Ayrıca dülgerler, mimarlarla bağlantılı çalışabilirler. Projelerde ahşabın kullanımının gerektiği alanlarda ölçülere uygun kerestelerin kesilmesi, yerinde monte edilmesi işlerini yaparlar. Deneyimli bir dülger ile çalışmak mutlaka avantaj sağlayacaktır. 

Fiziksel yönden zorlayıcı bir iştir. Atölyelerde ahşap işlerinin bir kısmını tamamlayabilirler. Ahşap plakalar hazırlandıktan sonra yerinde monte edilerek cephe, zemin ve duvar dekorlarını oluşturmak için kullanılabilir. Ahşap materyaller ve kerestelerin kullanıldığı alanlarda ısı ve nem yalıtımı, ses yalıtımı, rüzgar geçirmezlik özellikleri göz önünde bulundurulur. Ahşabın doğal dokusunun korunmasını sağlayacak teknik unsurlara hakimdirler.  

Dülgerlere sorabileceğiniz sorular

- Uzmanlık alanlarınız hakkında bilgi alabilir miyim?

- Bu alanda kaç yıllık deneyiminiz var?

- Nitelikleriniz ve daha önce yer aldığınız projelerle ilgili bilgilendirebilir misiniz?

- İş güvenliği ve sigorta kapsamı ile ilgili temin edilmesi gerekenleri öğrenebilir miyim?

- Projem ile ilgili daha önce benzer bir tecrübeniz oldu mu?

- Varsa portföy ya da daha önce çalıştığınız işlerle ilgili fotoğraflarını görebilir miyim?

- Projenin başlangıç süresi ve bitiş süresi ile ilgili rapor alabilir miyim?

- Bu projede ihtiyaç duyulan gereksinimler neler, önerileriniz var mı?

- Yapı elemanlarında kullanılacak ahşap keresteleri nereden temin edebiliriz?

- Referanslarınızı görebilir miyim?

- Bu proje için öngördüğünüz herhangi bir komplikasyon var mı?

- Komple ya da kısmi tadilat işleri alıyor musunuz?

- Projem ile ilgili olası hasarlarda ek hizmetleriniz mevcut mu?

Ahşap merdiven ustalığı

Yapılarda kaba ahşap işlerine merdivenler dahildir. Merdiven planında taşıyıcı sistemler önceden belirlenir. Çelik putreller taşıyıcı olabileceği gibi ahşap taşıyıcı iskelet de modern ya da klasik yapılar için uygundur. Çelik profil ya da putrellerle yapılan merdivenlerde basamak kaplamalarında ahşap kullanılabilir. Ayrıca ahşap taşıyıcılı bir merdiven tasarlamak istiyorsanız, bu iş için uygun iğneli yapraklı ağaç türlerini değerlendirebilirsiniz. Ahşap merdivenlerde doğru ve ölçülü planlama ile işleyiş ön planda olmalıdır. Merdiven rıhtı, iki basamak arasındaki yükseklik mesafesidir. Basamak yüzeyleri ve rıhtların ahşap materyallerle kaplanması işini dülgerler yapar. Ahşap korkululuklar için belirlenen keresteler atölyelerde önceden kesilip, monte edilmeye hazır hale getirilebilir. 

Ahşap doğramacılık

Pencere ve kapı doğramacılığı ustalık gerektirir. Ahşap doğramaların kullanıldığı modellerde dülgerler yapı elemanlarını dizayn ederler. Geçmişte ağırlıklı olarak kullanılan ahşap pencere doğramaları, günümüzde ahşap evler, kütük evler ya da dağ evlerinde kullanılagelmektedir. Ev dekorasyonunda pencere ve kapılarda ahşabın uyumu yakalanabilir. Rutubet ve neme karşı yalıtımlı ahşap doğramaların imalatı için dülgerler ile çalışabilirsiniz. 

Van’da projem için doğru dülgeri nasıl bulurum?

Büyük ve kalabalık şehirlerde yüksek oranda profesyonellere ulaşmak mümkün. Çevrenize danıştığınızda ancak birkaç profesyonele ulaşabileceğiniz durumlarda homify’dan faydalanabilirsiniz. “Profesyoneller” başlığı altında Türkiye’nin farklı noktalarından uzmanlara ulaşabilir, projelerini inceleyebilirsiniz. Daha önce projenize benzer işlerde rol alan dülgerler ile anlaşabilir, deneyim düzeyine göre alternatiflerinizden birini seçebilirsiniz.

Ahşabın başrolde olduğu merdiven modelleri doğal dokularıyla göze hitap eder ve natürel dokular huzur veren bir atmosfer oluşturur. Konuyla ilgili örnekleri incelemek için, ayrıca En güzel ahşap merdiven modelleri yazımıza göz atabilirsiniz.

Benzer fotoğraflara göz at