Elektrikçiler kategorisinde, İzmir şehrindeki en ideal profesyoneli bulun | homify

İzmir : Elektrikçiler - 2

Ege Bölgesi’nin en kalabalık kenti olan İzmir, tatil bölgesi olarak en çok tercih edilen şehirlerden biridir. Doğal güzelliklerinin yanı sıra Akdeniz ve Ege lezzetlerini harmanlayan mutfağı ile de göz doldurur. Tarihi ve doğal dokuyu modern bir atmosferde korumayı başaran kentin kırsal kesimleri en az merkezi kadar ilgi görmektedir. Öyle ki, haberlerde sık sık modern hayatı terk edip İzmir’de bir sahil kasabasına veya bir köy evine yerleşen insanların hikâyelerine rastlayabilirsiniz. Eğer sizin de benzer hayalleriniz veya bu gibi emeklilik planlarınız varsa birbirinden güzel ahşap ev modelleri bulabileceğiniz “Aklınızı alacak 15 ahşap ev” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz. Kendi imkânlarınızla yaptıracağınız ahşap bir ev size sakin ve huzurlu bir yaşamın kapısını açabilir. Ancak şehirden kaçarken modern yaşamın gerekliliklerinden bütünüyle sıyrılmamak gerekir. Örneğin şehir elektrik ve su şebekelerinin insan hayatına kazandırdığı konforu kimse görmezden gelemez. Peki, gerek hayallerinizdeki ahşap evin elektrik tesisatını döşemek için gerekse şehirdeki evinizin ufak tefek elektrik problemlerini çözmek için kimlerden yardım alabileceğinizi bilmek ister misiniz? homify profesyoneller sayfasında şehrinizdeki elektrikçiler hakkında ihtiyacınız olan bilgiye ulaşmanız mümkün.

Elektrikçiler ne iş yapar?

Burada elektrik işçiliğini iki ana grupta ele almak daha doğru olacaktır çünkü sıfırdan bir tesisatı projelendirmek ve kurmak başka bir uzmanlık, var olan bir tesisatın sorunlarını çözmek veya elektrikli araç gereçleri tamir etmek bambaşka bir uzmanlık gerektirecektir. Bir yapının elektrik tesisatını projelendirmek ve kurulumunu yapmak sadece elektrikçilerin değil elektrik mühendislerinin, inşaat mühendislerinin, mimarların ve teknikerlerin ortak çalışarak tamamlaması gereken ciddi bir iştir. Yapının türüne ve özelliklerine göre tesisat projesinin büyüklüğü belirlenir ve projeyi yürütecek ekip buna göre oluşturulur. Yalnızca sizin ve ailenizin yaşayacağı tek konutluk bir yapıdan söz ediyorsak da yine bir mimarlık ve mühendislik firmasından destek almadan elektrik yapı tesisat işine girişmemekte yarar var. Çünkü başta gerekli izinler olmak üzere birçok denetime takılabilir hatta en ufak bir hatalı adımda ciddi risklerle karşılaşabilirsiniz. 

Öte yandan var olan bir tesisatın sorunlarını çözmek veya ev içi elektrik işlerini halletmek için yerel elektrikçilerle çalışabilirsiniz. Tecrübeli ve çekirdekten yetişme bir usta ev içi elektrik problemlerinizin hepsini kolayca ve riske yer bırakmadan çözebilir. Elektrik işçiliğini diğer tamir ve tadilat işlerinden ayrı tutmak gerekir. Eli çekiç tutan herhangi biri basit tadilat işlerini yapabilecekken elektrik işlerine mutlaka bir ustanın el atması gerekir çünkü hayati risk çok daha büyük ve ciddidir. Tecrübeli bir usta her problemin taşıdığı riski de çözüm yolu kadar iyi bildiğinden meseleye tedbirli ve güvenlikli yaklaşır. 

 

Ev içi elektrik işleri nelerdir?   

 

Bir evin aydınlatma sisteminden beyaz eşyalarına, görüntü ve ses sistemlerinden sigortalarına kadar her detayında muhakkak elektrikle ilintili bir iş vardır. Isıtma ve soğutma gibi iklimlendirme sistemleri yine elektrik alt yapısına sahiptir. Mutfaklarda kullanılan küçük elektrikli aletlerin tamir ve bakım işleri, ısıtıcı, soba, şofben gibi eşyaların kurulumu da elektrikçilerin çalışma alanlarına girecektir. Kısaca evinizin her detayında bir elektrikçinin yardımına ihtiyaç duyabilirsiniz.   

Yalnızca tamir ve bakım sırasında değil ev yenileme veya dekorasyon işlemleri sırasında da elektrikçilerden yardım almanız gerekebilir. Özellikle yeni nesil akıllı evlerde duvarlar için bile elektrikli sistemlere ihtiyaç duyulabiliyor. Aydınlatma sistemleri, güvenlik sistemleri, bahçe için çözümler, havuz/süs havuzu bakım ve drenaj sistemleri için de elektrik ustalarına ihtiyaç duyabilirsiniz. 

İzmir’de doğru elektrikçiyi nasıl bulabilirim?

Ev içi elektrik işlerinde size en iyi hizmeti sunacak ustalar şehrinizde hizmet veren ve bulunduğunuz bölgeyi tanıyan ustalar olacaktır. Bu nedenle en doğru elektrikçiyi ararken yerel ustalar arasında arama yapmanızı tavsiye ederiz. Yerel ustalar bölgenin iklim şartlarını, yeraltı yapısını, genel tesisat özelliklerini yabancı bir ustaya göre çok daha iyi bilecektir. Olası bir genel tesisat probleminde hangi yetkililere ulaşmaları gerektiğini daha iyi bilirler ve bölgenin genel tesisat problemleriyle başa çıkma konusunda tecrübe sahibidirler. Bu nedenle ev içi elektrik işleriniz için bir ustaya ihtiyaç duyduğunuzda elinizin altındaki ustaları değerlendirebilirsiniz. 

Görüştüğünüz ustanın işiniz için doğru usta olup olmadığını anlamak istiyorsanız birkaç önemli detaya dikkat etmeniz gerekecek. Öncelikle ustanın eski işlerini referans verip veremeyeceğini sorabilirsiniz. Geçmiş işlerini ve yürüttüğü projeleri inceleyerek ustanın el becerisi ve titizliği hakkında fikir edinebilirsiniz. İkinci adımda sözleşmeli çalışıp çalışmayacağını sorun. Profesyonelce hazırlanmış bir iş sözleşmesi her iki tarafı da özensiz iş, geç ödeme/eksik ödeme, işi zamanında teslim etmeme gibi risklerden koruyacaktır. Bir diğer önemli detay ustanın iş güvenliği tedbirlerine riayet edip etmediğidir, bu sayede ustanın işini ne derece ciddiye aldığını ve profesyonel çalışıp çalışmadığını anlayabilirsiniz. Ayrıca fırsatınız varsa aynı iş için birden fazla ustadan fiyat alarak fiyat kıyaslaması yapın, hatta malzeme ve işçilik kalemlerini ayrı ayrı talep ederek malzeme fiyatlarını da piyasa fiyatları ile karşılaştırabilirsiniz. Bu sayede hem fiyatları abartmayan hem de işini doğru yapan bir usta bulabilirsiniz.  

Yerel ustalara nasıl ulaşırım?

Yerel ustalara ulaşmanın birkaç yönteminden bahsedebiliriz. Öncelikle elektrik malzemeleri satışı yapan yerel esnaflar bu tip işlerin ustalarına da kolayca ulaşabilirler bu nedenle semtinizdeki esnaflardan yardım isteyerek ustalara ulaşabilirsiniz. Esnaf odaları ve birlikler de ustalara ulaşma konusunda bir alternatif olabilir ancak günümüzde en çok kullanılan ve en iyi sonuçlar veren yöntem online platformlardır. Ustalarla müşterileri buluşturan online platformlar hızlı ve pratik bir çözümdür. homify profesyoneller portalı sayesinde de şehrinizdeki ustalara kolayca ulaşabilirsiniz. Profesyonel sayfalarında uzmanların eski işlerine ait referansları kolayca bulabilir, hızlı bir şekilde fiyat alabilir ve kıyaslama yapabilirsiniz. Ayrıca yaşadığınız bina veya sitenin elektrik işlerine düzenli olarak bakan ustalara da ulaşarak yardım isteyebilirsiniz. Bu sayede tanıdık ve düzenli müşteri kontenjanından indirim alma şansınız da olabilir.

Elektrik işleri için usta tutmak maliyetli midir? Maliyeti nasıl düşürebiliriz?

Elektrik işleri ev içi diğer tamir ve tadilat işlerinden daha farklı değerlendirilmelidir çünkü taşıdığı iş güvenliği riskleri sıradan tamir işlerine göre çok daha ciddidir. Bu açıdan oluşturacağı ufak tefek maliyetleri baştan kabul etmek gerekir. Elektrik işinin maliyetini çıkarabilmek için işin niteliğini çok iyi bilmek önemlidir. Bu nedenle bir ustadan fiyat alırken işi en ince detayına kadar açıklamak gerekir. Usta da ona göre kullanacağı malzemeleri, çalışacağını iş gününü ve harcayacağı işçiliği hesaplar. 

Elektrik işçiliği maliyetlerini etkileyen önemli kalemlerden biri kullanılacak malzemelerdir. Malzemelerin piyasa fiyatları hakkında fikir sahibi olmak bu noktada işinize yarayabilir. Maliyetleri düşürmek için ise birkaç yol izleyebilirsiniz. Öncelikle tanıdık, sürekli müşteri kontenjanını kullanmayı mutlaka deneyin. İkinci adımda farklı ustalardan aldığınız fiyatlar ile karşılaştırma yapmak yardımcı olacaktır. Bunların yanı sıra evinizdeki elektrik işlerini, çok acil olmadığı sürece biriktirerek toplu halde tamir ettirmeyi düşünebilirsiniz. Usta hazır eve ayak basmışken ufak tefek bütün işleri toplu halde aradan çıkarmak hepsine farklı zamanlarda usta çağırmaktan daha ekonomik olacaktır.

Enerji tasarrufu

Elektrik işlerinden tasarruf etmekten bahsetmişken elektriğin kendisinden de tasarruf sağlamayı düşünebilirsiniz. Elektrik üretimi sırasında doğal kaynaklardan faydalanılır ve bu nedenle enerji akıllıca tüketilmesi gereken önemli bir değerdir. Günümüzde enerji tasarrufu sağlayacak akılcı birçok çözüm uygulanmaktadır. Siz de bu çözümlere başvurarak hem bütçeniz hem de ülkenin doğal kaynakları için tasarruf sağlayabilirsiniz. homify dergide enerji tasarrufuna ilişkin birçok fikir yazısı bulmanız mümkün. 

Benzer fotoğraflara göz at