Elektrikçiler kategorisinde, Van şehrindeki en ideal profesyoneli bulun | homify

Van : Elektrikçiler - 0

Aramanız sonuç vermedi. Bu kategoride ilk resim yükleyen kişi siz olun.

Elektrik tesisatı ister konut isterse ticari bina olsun, her yapının en önemli bölümleri arasında yer alır. Sıradan bir yapıyı belli statik kurallara göre dizilmiş demir, tuğla ve cam yığını olmaktan çıkarıp içinde yaşanılır hale getiren iki temel unsur elektrik ve su tesisatlarıdır. Elektrik tesisatı ise ayrıca insan yaşamını doğrudan ilgilendiren bir can güvenliği meselesi olduğu için ayrıca kritik öneme sahiptir. Evlerimizde ve iş yerlerimizde elektrik tesisatlarının ilk planlanması ve yerleştirilmesi ve teknik onayının verilmesi aşamasında elektrik mühendisleri yetkili olsalar da, bundan başka bütün pratik aşamalarda ve sonraki yıllarda elektrikle ilgili her sorunumuzda başvuracağımız ustalar elektrikçilerdir.

Elektrik tesisatlarında dikkat edilmesi gereken önemli noktalar

Elektrikçilerin kritik görevlerinden biri, mimar ve mühendislerin dahil olmadığı basit tadilat süreçlerinde elektrik tesisatını yenilemek, bazı durumlarda ise sıfırdan bir elektrik altyapısı kurmaktır. Ülkemizde basit tadilat süreçleri olarak başlayan projeler kimi zaman sıfırdan bir bina yapımından daha karmaşık hale gelebiliyor, bu yüzden tesisat projeleri de yeni bir ev için tesisat planlamaktan daha zor olabiliyor. Özellikle böyle durumlar başta olmak üzere elektrik tesisatlarının yenilenmesinde ve bakımında dikkat edilmesi gereken belli başlı noktalar vardır.

Elektrik tesisatının uygulandığı konut ya da ticari alanda ne gibi elektrikli eşyaların ne yoğunlukta kullanılacağının bilinmesi ve başta kablo ve sigortalar olmak üzere altyapının bu yükü kaldıracak şekilde kurulması öncelikli olarak dikkat gösterilmesi gereken bir konudur. Elektrik tesisatının kural ve nizamlara uygun olarak yapılması da özellikle sonraki bakım süreçlerini kolaylaştıracağından ihmal edilmemelidir. Yapıldığında çok sağlıklı çalışan ve hatta uzun yıllar bu şekilde devam eden bir tesisatı bakım gerektirdiği zaman duvarların kırılması, zeminlerin sökülmesi gerekiyorsa, en baştan bir hata yapılmış demektir. Bu sıkıntıları yaşamamak için en baştan uzman ve deneyimli bir elektrikçiyle çalışmak her zaman için en doğrusudur.

Bir elektrikçiyle çalışmanın yaratacağı farklar

İnternet ve kitlesel bilgi akışı çağında artık hepimiz her işin biraz uzmanı sayılırız. Video kaynaklardan pek çok konuda bilgi edinmek, basit işlerin hakkından gelmek mümkün hale geldi. Elbette özellikle kendin-yap projelerinde bu tarz kaynaklar çok işe yarıyor ve hayatımıza olumlu etki ediyor. Ancak belli başlı konularda çok iyi bilmediğimiz işlere kalkışmamak da her şeyden önce sağlığımız için önem arz ediyor. Elektrik tesisatını ilgilendiren konularda uzmanlara başvurmanın gerekli ve hatta mecburi olduğu alanların başında geliyor. Evinizle ya da iş yerinizle ilgili herhangi bir elektrik işiniz varsa, size çok basit ve yapılabilir gibi görünüyor bile olsa, yine de bir elektrikçiden yardım istemek en doğrusudur. Elektrikçiler konuyla ilgili temel matematik hesaplarının yanı sıra, işin teknik kısmıyla ilgili gereken el becerisine de sahiptirler ve bunların ikisi birden sıradan insanlarda nadiren bulunur. Doğru hesaplamaları yapsanız bile doğru uygulamayı yapabileceğiniz şüphelidir. Dahası, yüzde 99 başarıyla elektrik işinizi halletseniz bile kalan yüzde 1 çok ciddi bir hayati risk yaratabilir. Ne kadar küçük olursa olsun böyle bir riski almak da takdir edeceğiniz gibi hiçbir zaman iyi bir fikir değildir.

Van’da evimin elektrik tesisatını yenilemek ne kadara mal olur?

Van, Doğu Anadolu’nun en büyük merkezlerinden biri olmasına ve hızla artan nüfusuna karşın halen belli emek türlerinin batıdaki büyük şehirlere kıyasla nispeten daha ucuz olduğu şehirler arasında yer alıyor. Benzer bir durumdan Kahramanmaraş, Diyarbakır, Elazığ ve Adıyaman gibi iller için de söz edilebilir. Buna karşın elektrik tesisatı gerek malzeme gerekse de emek bakımından bir parça külfetli bir iştir ve belli bir asgari rakamın altında bütçeyle bu işe girmek genellikle mümkün olmamaktadır. Evinizin büyüklüğü ve hatta odaların yerleşimi gibi oldukça spesifik parametrelere göre değişiklik gösterebilen elektrik tesisatı bütçesi için en azından birkaç bin lira ayırmanızda yarar var. Elbette doğru bütçe tespitini uzman bir elektrikçiye danışarak daha isabetli şekilde yapabilir, buna göre karar alabilirsiniz. Yeni bir ev inşa ediyorsanız bu kez resmi olarak onaylanması gereken elektrik projesi ve bunu hazırlayacak olan elektrik mühendisi de devreye girecektir. Bu durumda bütçe konusu tamamen farklılaşacaktır. Ancak böyle bir durumda da elektrikçiniz piyasa koşullarına ve en güncel bilgilere hakim olacağı için ona danışarak hareket etmek yine en kolay ve doğru yol olacaktır.

Van’da elektrik tesisatlarında nelere özen göstermek gerekir?

Elektrik tesisatlarının şehir ve bölgelerden bağımsız olarak dikkat edilmesi gereken belli başlı noktalarına yukarıda değinmiştik. Van bölgesi özelinde ise başta iklim koşulları olmak üzere dikkat edilmesi gereken daha yerel parametreler de mevcuttur. Soğuk iklimlerde elektrik tesisatlarına aşırı yüklenme olabilmektedir. Bu yüzden kablo kalitesi ve sigorta yükü buna göre tespit edilmelidir. Ayrıca bir deprem bölgesi olarak Van’da olası bir deprem durumunda elektrik tesisatının yangına sebep olmaması için gerekli önlemler de henüz tesisat döşenirken alınmalıdır. Tüm bu konularda en isabetli sonucu almak için Van’da faaliyet gösteren yerel bir elektrikçiyle çalışmanız en doğrusudur. Bölgenizin koşullarını en iyi bilecek olan o bölgede yetişmiş ve uzmanlaşmış bir elektrikçidir.

Van’daki elektrikçilere nasıl ulaşabilirim?

Van’daki elektrikçilere ve evinizle ilgili diğer tüm uzmanlara ulaşmanın en kestirme yolu homify.com.tr ‘nin “Profesyoneller” bölümünü ziyaret etmektir. Aradığınız elektrikçiye veya diğer alanlardaki uzmanlara buradan kolayca ulaşabilir, aralarında kıyaslama yapabilir, referanslarına ve yorumlarına göz atabilir ve hatta site arayüzü üzerinden yazışarak karar vermeden önce danışma hizmeti alabilirsiniz.

Elektrik mühendisleri ve elektrikçiler arasındaki farklar nelerdir?

Özellikle yeni bir ev yaptıracak olanların elektrik tesisat planı çıkarılma aşamasında en sık sorduğu sorulardan biri de elektrikçiler ve elektrik mühendisleri arasında fark oluyor. Gündelik hayatımızda karşımıza çıkan hemen her alanda, spesifik olarak o konuyla uğraşan uzman mühendislikler mevcuttur. Gıda üreticilerinden lokantalara kadar pek çok noktada sağlık denetimi yapan gıda mühendisleri, her türlü yapının olmazsa olmaz uzmanları inşaat mühendisleri, aklınıza gelebilecek her türlü makinede imzası bulunan elektrik mühendisleri, otomotiv mühendisleri, petrol mühendisleri gibi örnekler verilebilir. Konut, ticari bina, sanayi tesisi, kamu kuruluşu ve bunlardan başka her türlü yapıdaki elektrik tesisatlarının tasarımı, planlanması, plana uygun şekilde hayata geçirilmesi ve güvenliğinin denetlenmesi konularında da elektrik mühendisleri uzman ve yetkilidir. Ancak belirtmek gerekir ki pek çok mühendislik alanında olduğu gibi elektrik mühendisliği de esas olarak bir hesaplama, ölçme, planlama ve denetleme işidir. Uygulama noktasında ise elektrik mühendislerinin denetimi ile, işin büyük kısmında, kablolarla dolu tesisatların içinde sistemleri hayata geçiren uzmanlar elektrik ustalarıdır. 

Bir binanın elektrik hatlarının yasal onay sürecinden de geçen planlara uygun şekilde, doğru malzemelerle ve güvenli bir şekilde uygulanması elektrikçilerin görev alanına girmektedir. Ayrıca elektrik tesisatı bir binanın pek çok yapısal elemanına kıyasla çok daha fazla ilgi isteyeceği için, elektrik mühendisinin o binadaki görevi bittikten uzun yıllar sonra bile elektrikçinin görev alanına giren işler her yıl birden fazla defalar oluşmaya devam edecektir. Bu anlamda elektrikçiler mühendislerden bağımsız olarak da uzun süreler farklı binalarda görev yapmaya devam ederler.

Elektrik tesisatınızı yenilemeyi düşünüyorsanız Elektrik priz ve anahtarları hakkında bilmeniz gerekenler isimli yazımız da ilginizi çekebilir. 

Benzer fotoğraflara göz at