İç Mimarlar kategorisinde, Ankara şehrindeki en uygun profesyoneli bulun | homify

Ankara : İç Mimarlar - 102

Hizmet alanı

İç mimar ile mimar arasındaki fark nedir?

Mimarlar binaların inşa sürecini planlayıp tasarlayan alanında uzman kişilerdir. Yaptıkları iş kamu güvenliğini etkilediği için lisanslı olma zorunluluğu vardır. Bu nedenle mimari eğitim almaları gerekir. Mimar olabilmek için akademik yeterliliğin yanı sıra teknik ve pratik bilgi gerekir. Bir mimarın ne kadar başarılı olduğu ise yetenek ile birlikte yargı yetkisine göre değişir.Mimarlar, yapıları tasarlarken kullanıcı isteklerini göz önünde bulundururlar. Dolayısıyla bir mimarı hayallerinizi gerçekleştiren kişi olarak da tanımlayabilirsiniz. Mimarlar evinizin güzel ve güvenli olmasını sağlamak için farklı teknikler kullanılırlar. Bunlardan biri, inşa aşamasından önce üç boyutlu görsellerle ile projenin bitmiş halini gösteren ölçekli modeller hazırlamaktır.

İç mimarlığı meslek olarak kullanıcılar için mekanların daha sağlıklı, işlevsel ve estetik açıdan daha hoş bir çerçeveye oturması için bazen dış mekan da dahil olmak üzere, binaların iç mekanlarını geliştirme amacı güder. İç mimarlık mekan tasarımı, geliştirme, alan planlaması, saha denetimleri, programlama, araştırma, bir projenin paydaşları ile iletişim kurma, inşa yönetimi ve tasarımın icrasını içeren çok yönlü bir meslektir. Bunlara ek olarak yapı sistemleri, aydınlatma, ısıtma, zemin uygulamaları, fiziksel çevre kontrolü gibi konularda da bilgi sahibidir. Bir başka deyişle iç mimar kullanıcıların yaşam kalitesi ve konforu için iç mekanları düzenler. İç mimarların çalışma alanı içinde sadece kişiye özel binalar olmayıp aynı zamanda ticari mekanlar, kamusal yapılar gibi farklı seçenekler bulunur. Tüm bunların dışında iç mimarlar kendi içlerinde çalışma alanlarına göre gruplara ayrılabilirler. Bazı iç mimarlar mobilya ve dekorasyon üzerine yoğunlaşırken bazı iç mimarlar da enerji verimliliği, malzeme yapısı gibi daha detaylı alanlarda çalışabilirler. Bu tür farklılıklar iç mimarlığın çok yönlü bir meslek olmasından kaynaklanır. Belli bir konuda uzmanlık geliştirmeleri ya da ele aldıkları bir projede her türlü detay ve teknik kısımla ilgilenmeleri iç mimarları daha başarılı ya da başarısız yapmaz. Sadece bir tercih meselesidir.

Mimarlar yapıların dış tasarımını oluşturur. Binanın inşa edileceği yere göre çevresi ile uyum içinde bir yapı tasarlayabileceği gibi farklı bir konsept de belirleyebilir. İç mimarlar ise ağırlıklı olan yapının iç kısmını kullanıcıların arzu ve ihtiyaçlarına göre düzenler. Bu düzelenme işlemi çerçevesinde zemin, aydınlatma, duvarlar, mobilyalar gibi pek çok detayla ilgilenirler.

Ankara’da doğru iç mimarı nasıl bulabilirsiniz? 

Ankara, Türkiye’nin başkenti ve ülkemizin en kalabalık ikinci şehridir. Bu nedenle Ankara’da iç mimari konusunda pek çok uzman bulunur. İç mimarlar kişiye özel binalar dışında kamu kurumları, sosyal yapılar ve ticari mekanlar gibi geniş bir alanda hizmet sunarlar. Ankara’da sizin için en doğru bulmak için kendi bağlantılarınızı kullanabilirsiniz. Bunun dışında şehirdeki iç mimarları araştırmak ya da inşaat sektörüyle alakalı insanlara danışmak bir diğer seçenektir. İstek ve ihtiyaçlarınıza uygun olarak farklı alanlarda profesyonellerden yardım almak için homify’dan da yararlanabilirsiniz.  Bunun için tek yapmanız gereken profesyoneller sekmesinin sol kısmında yer alan iç mimarlar başlığını tıklamaktır. Bu başlık ile iç mimarların uygulama projelerini inceleyerek fikir edinebilirsiniz. Daha detaylı aramalar için filtreleme özelliğini kullanarak  Ankara’da hizmet veren iç mimarlara ulaşmanız mümkündür.

İç mimarlar Ankara’da ne tür hizmet sağlarlar?

İç mimarlar özel mülk, konut, çalışma ofisi, ticari mekanlar gibi farklı alanları kapsayacak şekilde hizmet sunar. Bu tür projeler için alanında uzman bir iç mimar ile çözüm üretilir. Bütçe ise projenin kapsamına göre değişkenlik gösterir. Bununla birlikte farklı çalışma şekilleri olan iç mimarlar vardır. Anahtar teslim veya maliyet artı kar üzerinden maliyet belirlenir. Maliyet artı kar projelendirmede ücret, yapılacak iş ve toplam metraja bağlıdır. Maliyet artı kar durumunda ise yapılacak iş ile birlikte uygulama alanına bağlı olarak  % 10-%25 oranında kar ile anlaşma sağlanır. 

İç mimarlar hangi sertifika ve diplomaya sahiptir?

Türkiye’de iç mimarlık diplomasına hak kazanabilmek için üniversitelerin Mimarlık ve Tasarım Fakültesinde 4 yıl eğitim almak gerekiyor. Daha fazla akademik yeterlilik isteyen iç mimarlık öğrencileri yüksek lisans ve doktora ile eğitim hayatlarına devam edebiliyorlar. Örgün eğitim dışında farklı bir alternatif olarak MEB onaylı İç Mimari sertifikası veren özel kurslar da mevcuttur.

İç mimar ile anlaşmadan önce bilmeniz gerekenler 

Projeye başlamadan evvel uygulanacak alan, tercih edilen malzemeler ve bunlara bağlı olarak bir bütçe planı hazırlanmalıdır. İç mimarlarla çalışan ticari kurumların farklı artı ve eksileri vardır. Örneğin düşük bütçeli bir projede geniş bir zaman dilimi içinde çalışılması firmanın avantajıdır. Bir iç mimar ile çalışmadan önce uzmanlığı ve deneyimleri hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilirsiniz. Bunun için homify’da iç mimarların isimlerine tıklayarak daha önce yapmış oldukları projeleri inceleyebilirsiniz. Benzer biçimde kişisel bilgi ve site adreslerine ulaşarak doğrudan bilgi edinmeniz de mümkündür.

İç mimarlara sorabileceğiniz sorular Proje için gerekli olan bütçe nedir? 

Anahtar teslim projelendirme için yapılacak iş ve toplam metraja bağlı olarak maliyet ne olur?

Maliyet artı kâr üzerinden fiyatlandırma yapıldığında ne kadar yüzde alınır? 

Dekorasyon aşamasında hangi stil ve düzenlemeler yapılır?

Proje başlangıç ve bitiş sürecinin ortalama süresi nedir?

Projelerde farklı evrelerinde oluşan zaman kaybı veya ek süre gibi durumları önlemek için ne gibi tedbirler alınabilir? 

Zemin uygulamaları için nasıl bir malzeme kullanılır?

Malzeme türü, doku, renk ve desenlerle ilgili hangi kararlar neye göre alınır?

Ankara’da bulunan ünlü iç mimarlar 

ArcorA Custom Made Furniture, Levent Tekin İç Mimarlık, Treso İç Mimarlık ve İki Derece Mimarlık gibi firmalar, Ankara’da bulunan ve iş yaptırmak için ulaşabileceğiniz birçok iç mimarlık şirketinden bazılarıdırç

Benzer fotoğraflara göz at