İç Mimarlar kategorisinde, İzmir şehrindeki en uygun profesyoneli bulun | homify

İzmir : İç Mimarlar - 59

Hizmet alanı

izmir – İÇ MİMARLAR 

Türkiye’nin uzun yıllardır yükselen değerlerinden biri olan İzmir, özellikle son yıllarda giderek artan bir nüfusa ev sahipliği yapıyor. Ülkemizin üçüncü büyük şehri olan İzmir, Ege Bölgesi’nin  ortasında yer alan ve hem tarihi olarak oldukça köklü bir kültüre, hem de koyları ve güzel deniziyle pek çok tatil bölgesine sahip bir liman kentidir. İzmir’e olan ilginin her geçen gün daha da artması, bu şehrin modern kent merkezleri, tarihi dokusu, benzersiz plajları ve durmaksızın gelişen mimari yapıları sayesinde pek de şaşırtıcı değil. Türkiye’nin dört bir yanından ve dünyadan göç alan İzmir’in en fazla göç alan ilçelerinin başında ise Güzelbahçe, Aliağa, Urla, Balçova, Karşıyaka, Narlıdere, Bornova gibi farklı özellikleriyle öne çıkan ilçeler yer alıyor. Ege Bölgesi’nin incisi olarak da bilinen İzmir’de konut sayısı da artan nüfus ve turist sayısı ile beraber artıyor elbette. Tabii ki konut sayısının artması evlerin iç mimari özellikleri için hizmet veren yerel profesyonellerin çoğalmasına da sebep oluyor. Aşağıda İzmir ve çevresinde yer alan profesyonel iç mimarlar ve iç mimari hakkında merak edilen önemli bilgileri bulabilirsiniz.

Mimar, iç mimar ve dekoratörler arasında ne fark var? 

Konut üretimi kurallarının pek çok Avrupa ülkesine kıyasla bir hayli geç belirlendiği ve bundan daha da geç uygulanmaya başlandığı ülkemizde, bu sektörün içindeki çeşitli meslek gruplarının tam olarak ne işle meşgul oldukları kafa karıştırıcı olabiliyor. En çok karıştırılan meslek grupları arasında da dekoratörler, mimarlar ve iç mimarlar var; bu üç usta mesleğin arasındaki farkları açıklayalım: Mimar, bir bina için tahsis edilen alanda, istenilen tarzda bir yapıyı şehircilik kurallarına, yönetmeliklere ve mimari esaslara uygun olarak en doğru şekilde tasarlamakla ve bu tasarımı uygulanabilir temeller üzerine oturtmakla yükümlü kişidir. Yani mimarın esas sorumluluğu yapının bütünüdür. İç mimar ise, bitirilmiş bir binanın bölünmüş ya da henüz bölünmemiş iç mekânlarını kullanıcının isteklerine ve iç mimari ilkelere göre tasarlamaktan sorumludur. Bunlara ek olarak bir de dekoratörlerden söz edebiliriz. Dekoratörler bir konutun yapısal unsurlarıyla hemen hiç ilgilenmezler. Bunun yerine eldeki hazır malzemeyi çeşitli mobilya, aksesuar ve diğer unsurlarla donatarak müşterinin zevklerine uygun, yaşanır bir hale getirirler. Aslında iş tanımları bir hayli farklı olan bu alanlar ülkemizde sık sık gereğinden çok fazla iç içe geçiyor. Örneğin mimarlardan iç mimari işleri yapmaları bekleniyor. Oysa her işi uzmanına yaptırmak daima en doğru yaklaşım olduğu gibi, çoğunlukla en ekonomik yoldur.

İzmir’de evim için doğru iç mimarı nasıl bulabilirim?

Cumhuriyet tarihi boyunca Türkiye’nin üç büyük ilinden biri olarak gösterilmiş ve aynı zamanda Ege bölgesinin merkezi konumunda olan İzmir, pek çok alanda olduğu gibi mimari, iç mimari gibi nitelikli iş kollarında da oldukça zengin seçenekler sunmaktadır. Çok sayıda köklü ve başarılı üniversiteyi de bünyesinde barındıran bu kent, oldukça eski ve farklı kültürlere ev sahipliği yapmış olmasıyla da tasarıma dayalı alanlarda uzmanlaşmak için ideal bir şehirdir diyebiliriz. Evinizin bulunduğu bölgede çalışan iç mimarlara homify aracılığı ile ulaşabilir, bütçenize ve tarzınıza en çok hitap eden uzmanla çalışabilirsiniz.

İzmir’de bir iç mimarla anlaşmadan önce bilmeniz gerekenler

Öncelikle bir iç mimardan neler bekleyebileceğiniz konusunda net olmalısınız. Evinizde yapısal değişiklikler gerektiren talepleriniz olacaksa, bunlar ayrıca bir mimarla çalışmanızı gerektirebilir. Ayrıca evinizdeki bu tür yapısal değişikliklerin yerel otoritelerin iznine tabi olduğunu ve izinsiz tadilat projelerinde çeşitli sıkıntılar yaşayabileceğinizi unutmayın. Bir iç mimardan evinizin dekorasyonuyla bir dekoratör kadar detaylı ilgilenmesini beklemek de doğru değildir. Uzman kişi kendi alanından uzaklaşmaya zorlandıkça kendi işini yapmakta daha başarısız olacaktır. İzmir oldukça eski ve köklü bir kent olması yanı sıra, bir körfezin etrafına kurulmuş olmasıyla da pek çok yasal sınırlama ile korunuyor. Örneğin ikinci ya da üçüncü derece tarihi eser niteliğindeki yapılarda izinsiz değişiklik yapmak kesinlikle yasaktır. Aynı şekilde körfeze kıyısı olan bölgeler de benzer sınırlamalara tabidir. Doğru ve ehil bir uzman tercih ettiğiniz takdirde, iç mimarınız sizi bu konularda detaylı olarak bilgilendirecektir.

Bir iç mimarla anlaşmadan önce mutlaka sormamız gereken sorular var mı? 

Elbette her alışveriş ya da hizmet alımında olduğu gibi, eviniz ya da iş yerinizde birlikte çalışmak için seçeceğiniz profesyonel iç mimar ile birlikte işe başlamadan önce belirlemeniz gereken bazı önemli hususlar var. Örneğin tercih ettiğiniz iç mimarın daha önceki işlerinden örnekler isteyebilir ve karşılıklı konuşmalarla tarzlarınızın ve isteklerinizin benzer olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bunun dışında mutlaka önceden netleştirmeniz gereken bir diğer konu da tabii ki bütçeniz. Tam olarak ne istediğinizi ve bu iş için ayırdığınız bütçeyi mutlaka iç mimarınızla kararlaştırın. Ayrıca iç mimari işler genellikle uzun ve yorucu bir sürece yayıldığından, bütçe, teslim tarihi, projelendirme ve özel istekleri yazıya dökerek resmileştirmenizi de tavsiye ediyoruz. Bu, hem sizin hem de birlikte çalışacağınız iç mimarın haklarını yasal olarak koruyan bir belge olacaktır. Eğer bu konuda nasıl bir sözleşme hazırlanabileceğinden emin değilseniz İç Mimarlar Odası’nın web sitesinde yer alan sözleşme örneklerini inceleyebilirsiniz.

Şehirdeki diğer profesyoneller 

homify sayfalarında yalnızca İzmir’de yer alan iç mimarları değil, aynı zamanda inşaat şirketlerinden banyo tasarımcılarına, mutfak planlayıcılarından peyzaj mimarlarına kadar konutunuzla ilgili her konuda sizinle çalışabilecek profesyonelleri bulabilir, kendi sayfalarını inceleyebilir ve size en uygun olanlarla iletişim kurup onlardan destek alabilirsiniz. Bunun yanı sıra inşaattan bahçeye, yenileme ve renovasyon çalışmalarından mutfak planlamaya kadar her konuda ücretsiz danışmanlık talep edebilirsiniz.

Benzer fotoğraflara göz at