İç Mimarlar kategorisinde, Mersin şehrindeki en ideal profesyoneli bulun | homify

Mersin : İç Mimarlar - 13

Eski adı İçel olan Mersin ili, Akdeniz'in doğusunda bulunan büyük bir liman kentidir. Yaklaşık 1 milyon 750 bin civarındaki nüfusuyla bölgede giderek artan bir öneme sahip olan Mersin, çok yönlü bir ekonomiye sahip olmasıyla ve aynı zamanda kozmopolit yapısıyla dikkat çeker. Özellikle 90'lı yıllardan itibaren gerek önemli ölçüde göç alan Mersin, bunun sonucunda hızlı bir büyüme kaydetti ve bugünkü nüfusuna ulaştı. Bir zamanlar Türkiye'de konut stoğu fazlası bulunan çok az sayıdaki şehirden biri olan Mersin'de bugün artan nüfus sebebiyle eski stoklar tükendiği gibi her geçen gün yeni konut projeleri yükseliyor.

İlk yerleşim izlerinin Neolitik Dönem'e kadar uzandığı Mersin, tarih boyunca Hititler, Asurlular, Romalılar, Persler, Makedonyalılar ve Selçuklular gibi pek çok köklü medeniyete ev sahipliği yapmıştır. On beşinci yüzyılda Osmanlı hakimiyetine giren şehir, tüm bu medeniyetlerin izlerini hâlâ taşımakta ve yüzlerce yıllık birikimi bugün bile gözle görülebilmektedir. Dünya tarihinin önemli uygarlıklarının Mersin'e bu derece ilgi göstermesi boşuna değildir elbette. Her şeyden önce coğrafi olarak muhteşem bir bölgede bulunan Mersin'in sırtı Toroslar'a yaslanırken sahil kısmında ise eşsiz bir iklim hakimdir. Gerek konumu, gerek kaynak zenginliği ve iklimi, Mersin'i sözünü ettiğimiz çok yönlü ekonominin gelişimi için elverişli kılmıştır. Bugün Mersin yalnızca bir liman kenti değil, aynı zamanda pek çok sanayi tesisine ev sahipliği yapmakta ve Akdeniz'in önemli tarım merkezlerinden biri olma rolünü üstlenmektedir. Kivi ve muz gibi tropik ürünlerde toplam ülke rekoltesinin önemli bölümünü üreten Mersin, tarımda da rekabet gücünü her geçen gün arttırmaktadır.

Böylesine güçlü bir ekonomi, elbette beraberinde zengin ve modern bir kent yaratıyor. Mersin köklü bir kent yerleşim kültürüne sahip ve bu kültürü koruyarak geliştirmeye devam ediyor. Mimari ve iç mimari de bu şehrin kültürünün ve modern yaşantısının bir uzantısı olarak köklü bir geçmişe sahip Mersin'de. Yazlık kültürünün ana merkezlerinden biri olan bu şehir, inşaat sektöründe yaşanan patlama yıllarının çok öncesinde bile harika evlere sahipti.

Mersin'de iç mimarlar

Bir evin inşası için bir mimarın projesi olmazsa olmazdır. Bu proje olmadan bir binayı ortaya çıkarmak mümkün değildir. İşte iç mimarlar da iç mekânlar konusunda bu kadar hayati bir rol üstlenirler. Mimarın bir binanın cephesini, balkonlarını, sokağa göre konumu ve yerleşimini, tarzını ve üslubunu tasarlaması ne kadar önemliyse, iç mimarın iç mekânlar ve tasarım üzerindeki her türlü tasarrufu da o kadar önemlidir. Mersin gibi köklü bir kent kültürüne ve yaşayışına sahip şehirlerde iç mimarların bu rolü bir kat daha ön plana çıkar. Güçlü bir ekonominin olduğu bir şehirde, konutlar yalnızca barınma amacı taşıyan dört duvar ve bir çatıdan ibaret basit alanlar değillerdir. Bu tarz şehirlerde evler ve diğer tüm binalar şehrin karakterini yansıtan birer unsur, birer tasarım nesnesi haline gelirler. Tasarım artık lüks olmaktan çıkar ve olağan hale gelir. İç mimarların çalışma alanı olan iç mekânlar ise bu tasarım faaliyetinin önemli alanlarından biri olarak yaşamsaldır.

İç mimaride iklimin etkileri

Mersin, Akdeniz iklimini tam anlamıyla yaşayan oldukça ılıman ve aynı zamanda bol yağış alan bir şehirdir. Bu koşullar şehri bir tarım ve turizm merkezi haline getirmesinin yanı sıra, mekan tasarımında da bir hayli geniş imkanlar sağlar. Yılın büyük bir bölümünde kar yağışı altında olan ve sıcaklığın genellikle eksilerde seyrettiği bir bölgede doğayla mücadeleyi aşıp estetik tasarıma yoğunlaşmak kolay değildir. Ancak Mersin gibi doğanın cömert davrandığı şehirlerde estetiğe yönelmek çok daha mümkün hale gelir.

Mersin'de iç mimarinin belirleyici parametreleri arasında şehrin bu ılıman karakteri ve yazlık kültürü ön sıralarda yer alır. Bugün şehrin merkezine bir hayli yakınlaşmış olan bazı semtler, bir dönem büyük ölçüde yazlık ağırlıklı olarak hizmet vermekteydi. Ancak zamanla şehir büyüdü ve yazlıklarla dört mevsim kullanılan konutlar birleşmeye başladılar. Bu durum yazlık olarak tasarlanmış evlerin şehrin mekânsal karakterinde önemli bir rol oynamasıyla sonuçlandı. Bugün Mersin'de pek çok evin iç tasarımı bu karakterden izler taşır. Örneğin oturma odaları ve yatak odaları dahil olmak üzere bir evin tüm zeminlerinde fayans döşemesi kullanılması oldukça yaygın bir uygulamadır.

Dekorasyon ve iç mimari arasındaki farklar nelerdir?

Dekorasyon uzmanları ve iç mimarlarının görev tanımları sıklıkla birbirine karıştırılır. Bu iki alanın birbirine oldukça yakın olması ve yer yer iç içe geçmeleri bunun sebeplerinden biridir. Ancak gerçekte aralarında belirgin farklar vardır. Dekorasyonu en genel anlamıyla bir eve giydirilen kıyafetler bütünü olarak düşünebiliriz. Nasıl ki üzerimize giydiğimiz kıyafetler hem yaşamsal bir ihtiyacımıza yanıt verip hem de estetik özellikler gösteriyorsa, dekorasyon da aynı şekilde hem evdeki eşya ihtiyaçlarımıza yanıt verir hem de bunu belli bir uyum ve estetik içinde gerçekleştirir. İç mimari ise dekorasyonu da içine alarak bir iç mekânın her şeyiyle ilgilenen hem teknik hem estetik bir alandır. İç mekânların optimize edilmesi, ergonomik ve konforlu hale getirilmesi, gerekirse inşa niteliğinde tadilatları da içeren kapsamlı uygulamalar iç mimarın görevleri arasındadır. Buna karşın dekoratörler bu tarz tadilatlar yapmaz, evin mevcut durumu içinde ağırlık olarak eşyaların birbirine uyumu, renk ve desen tercihleri, belli bir tarza uygun düzenlemeler gibi alanlarda çalışırlar.

Mersin'de en çok tercih edilen iç mimari tarzları nelerdir?

Mersin'de yaygın ve tercih edilen iç mimari tarzları ağırlıklı olarak Akdeniz evleri kategorisindedir. Daha önce de belirttiğimiz gibi şehrin iklimi bunda etken olduğu kadar tarihi ve kültürü de bu tarzın tercih edilmesine sebep olmaktadır. Sıcak, samimi ve gösterişten uzak, yer yer rustik temaların ve country stil unsurların kullanıldığı iç mimari tarzları Mersin'de oldukça rağbet görmektedir.

Mersin'de iç mimarınızı seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Öncelikle prensip olarak yerel bir profesyonelle çalışmak her zaman en doğrusudur. Bu yüzden bölgenin iklimine, kültürüne ve tercihlerine hakim yerel bir iç mimarla çalışmak daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Ayrıca iç mimarınızın daha önceki işlerini incelemeli, kendi tarzınıza ve özellikle de bütçenize yakın tasarımlar yapan bir iç mimarla anlaşmalısınız. İşinde çok başarılı olması bir iç mimarın sizin projenize uygun olduğu anlamına gelmeyebilir. Tarz uyumu bu konuda belirleyicidir ve kendi tarzınıza hitap eden referansları olan bir iç mimar tercih etmeniz daha doğru olacaktır. İç mimarınızla anlaşırken bütçe hesaplamasını dikkate almanız ve elinizdeki bütçeyle çalışamayacak bir iç mimar seçmemeniz de hayati önem taşır.

Mersin'deki profesyonel iç mimarlara nasıl ulaşabilirim?

Mersin'de inşaat sektörünün her alanında son derece deneyimli profesyonellere ulaşabilirsiniz. Zengin bir teknik birikime sahip bu şehirde iç mimarınızı bulmakta sıkıntı çekmeyeceksiniz. Ama evinizle ilgili her alanda olduğu gibi iç mimar arayışında da en kolay kanalınız yine homify.com.tr olacak. Profesyoneller bölümümüzden iç mimarınızı kolaylıkla bulabilir, referanslarına göz atabilir ve süreci daha da hızlı bir hale getirmek için mesaj atarak hemen iletişime geçebilirsiniz. 

Bu konuda ayrıntılı bilgiler ve örnekler içeren İç mimari tasarım nedir, nasıl yapılır? isimli yazımız da ilginizi çekebilir. 

Benzer fotoğraflara göz at