İç Mimarlar kategorisinde, Samsun şehrindeki en uygun profesyoneli bulun | homify

Samsun : İç Mimarlar - 14

Hizmet alanı

İç mimari tasarım, tüm yapıların iç mekanlarının bölümlenmesini; odaların oluşturulmasını; boşlukların değerlendirilmesini; zemin döşemeleri, pencere, kapı, tavan ve duvarlar gibi iç yaşam alanlarının temel unsurlarının model, malzeme ve tarzlarının yaşam alışkanlıklarına uyumlu bir tercihler yapılarak düzenlemesini kapsar. İç mimari, gündelik hayatımızın güçlü ve oldukça önemli bir parçasıdır ve yaşadığımız, çalıştığımız, vakit geçirdiğimiz alanları doğrudan etkiler. Konforlu evler, kullanışlı alanlar, fonksiyonel iş yerleri, doğru tasarlanmış sosyal alanlar için mutlaka başarılı bir iç mimari tasarım gerekir. 

Samsun'un mimari ve iç mimari özellikleri

Orta Karadeniz'in en topraklarına sahip olan ve Karadeniz'in turistik olarak en gözde şehirlerinden biri olan Samsun, tarih boyunca çevresindeki pek çok farklı medeniyetin izlerini taşıyan ve bu sayede de yakın bölgeleri de etkisi altında bırakan bir mimari kültüre sahiptir. Samsun ve çevresindeki alanlar büyük oranda düzlüklerden meydana gelir, bu da şehrin yapısının toplu yerleşim yerleri ile oluşmasına sebep olmuştur. Bahçeli evlerin sıklıkla görüldüğü Samsun'da geleneksel mimari yapılar incelikli bir taş işçiliği ile inşa edilmiştir. 

Mimari ile iç mimari tasarımın etkileşimi her bölgede kendine has tasarım özellikleri doğurur. Geleneksel mimari özellikleri de bugünün modern şehirlerinde izlerini bırakmıştır. Samsun şehrinde de bugün her ne kadar modern tarzlı betonarme binalara rastlansa da, iç mimari söz konusu olduğunda geleneksel özelliklerden ilham alan bir tasarım anlayışının yaygın olduğunu söyleyebiliriz. 

Geleneksel Samsun evlerinde sıklıkla görülen ahşap duvar kaplamaları, nehir taşlarından duvar dekorları, sedirler ve yüklükler bugünün modern Samsun'unda da çağdaş bir anlayışla uygulanan iç mimari tasarımlarda görülür. Taş ve ahşap malzemeler, Samsun'daki evlerde oldukça popüler olan tasarımlar ortaya koyar. 

Bir iç mimardan ne gibi hizmetler bekleyebiliriz?

İç mimarlar hem yeni bir ev yaptırırken, hem eski ve kullanılmayan bir binayı yenileme çalışmalarında, hem de halihazırda yaşadığınız evin tadilatında kullanıcının zevkine ve yaşam tarzına uygun şemalar oluşturup bunları hayata geçirmekle yükümlüdür. Bir iç mimar, müşterisinin isteklerini, ihtiyaçlarını ve bütçesini göz önünde bulundurarak hem işlevsel, hem de çekici hale getirilen yaşam alanları şekillendirir. Sıradan bir oda, özenli bir iç mimarlık çalışması ile çok daha aydınlık, ferah, estetik olarak göz dolduran ve kullanışlı hale gelebilir. 

Özellikle bir evin yenilenme sürecinde verilecek çok fazla karar vardır ve tüm bu kararları yönlendirmeye çalışmak oldukça yorucu olabilir. İç mimarlar bu süreci ev sahipleri için basitleştirir. Örneğin zemin döşemesi için sınırsız alternatif bulunuyorken, profesyonel bir iç mimar evinizin konumuna, tarzına, yaşam alışkanlıklarınıza ve tabii ki bütçenize uygun olan kısıtlı seçenekleri size sunar ve sizin için en kaliteli malzemeleri tercih eder. 

Zemin döşemeleri, kapılar, pencereler, sıva, alçı, boya, duvar kağıdı, duvar ve tavan kaplamaları, gömme depolama alanları, yıkılacak duvarlar, odaların bölünmesi ya da genişletilmesi gibi evinizin iç yaşam alanlarındaki yapısal özellikler ile ilgili her şey iç mimarın görev tanımındadır. Bunların yanı sıra iç mimarlar aydınlatma ve renkler konusunda da size yardımcı olacaktır.  

Yeni bir ev yaptırırken bir iç mimarla ne zaman görüşmeliyim?

Genellikle yeni bir ev yaptırırken proje tamamlandıktan sonra bir iç mimarla iç mekanları düzenlemek gerektiğine inanılıyor; ancak bu inanış aslında yanlış. İç mimarlar projenin inşa sürecine ne kadar erken dahil olurlarsa çıkacak sonuç da o kadar sağlıklı olur. Mimarlar ve iç mimarlar, projelerin başlangıç aşamasından itibaren birlikte çalışarak yapısal özellikleri oluştururlar. Mimari aşaması tamamlanmış bir projede çalışmak bir iç mimar için, başından beri dahil olduğu bir projede çalışmaktan daha kısıtlayıcıdır. İç yaşam alanlarının düzeninin optimize edilebilmesi için, yeni bir ev inşasında mimar ve iç mimarların birlikte çalışması önerilir. 

Bir iç mimar, ev sahibinin isteklerini nasıl yerine getirir?

Bir iç mimar, eviniz için sizinle çalışmaya başlamadan önce ilk olarak yaşam alışkanlıklarınızı, tarzınızı ve isteklerinizi anlamalı. Bunun için de deneyimli bir profesyonel size öncelikle evde kaç kişi yaşayacağı, çocukların olup olmadığı, evcil hayvanınızın olup olmadığı, renk ve stil tercihlerinizi ve bütçenizi soracaktır. Söz konusu olan bir tadilat projesi ise iç mimarınız mevcut evinizle ilgili değişiklikleri tasarlamadan önce size evin sevdiğiniz ve sevmediğiniz özelliklerini sorar ve bu soruların cevabı ortaya çıkacak yeni tasarımın yönünü belirler. 

Bir iç mimarın sizi daha iyi anlayabilmesi ve istediğiniz tarz ve özellikleri ona daha aktarabilmeniz için önerilen şeylerden biri de ona örnek görseller sunmaktır. Sayfalarımızda gezinirken beğendiğiniz örnek fotoğrafları Yeni Fikirler sekmesinden kendi oluşturduğunuz fikir sayfasına kaydedebilir ve böylece evinizin yeni tasarımında ilham aldığınız özellikleri iç mimarınıza gösterebilirsiniz. 

Bir iç mimarla çalışırken öncelikle belirlemeniz gereken en önemli noktaların başında da elbette zamanlama ve bütçe kısıtlamaları geliyor. Eviniz için net bir bütçe ve tasarım ve uygulama süreci için size uygun olan zaman aralığını belirlemelisiniz.  

İç mimarlarla çalışmanın ekonomik avantajları

İç mimarlar bütçenize bağlı kalmanızı sağlar. Bunu da isteklerinizle evin ihtiyaçlarını dengeli bir şekilde tasarlayarak yaparlar. Eğer evinizin tadilatı sırasında yapısal değişiklikler gerekmiyorsa ustalarla çalışarak ve malzemeleri kendiniz seçerek de tadilat sürecini kendinizin yönetebileceğinizi düşünebilirsiniz. Ancak bu durumlarda genellikle bütçe çoğu zaman aşılır çünkü parça parça hem malzeme seçimi hem de işçilik maliyetleri plana uygun bir şekilde ilerlemez. Oysa iç mimarlar işin başından itibaren özel istek ve ihtiyaçlarınızı bütçenizle uyumlu bir şekilde incelikli ve profesyonel bir tasarımla projelendirirler ve örneğin özel tasarım ahşap kapılar istiyorsanız bütçenizi aşmamak için daha uygun maliyetli bir zemin döşeme planı yaparlar.

Bunun yanı sıra iç mimarlarla çalışmanın bir diğer avantajı da daha kaliteli malzemelere ve daha iyi bir işçiliğe daha ekonomik fiyatlarla ulaşabilmenizdir. İç mimarlar genellikle belirli ustalar ve tedarikçilerle çalışırlar ve anlaşmaları gereği toplamda daha ekonomik fiyatlarla daha kaliteli bir iş ortaya çıkmasını sağlarlar. 

Samsun'da deneyimli iç mimarları nereden bulabilirim?

Samsun hem turistik açıdan, hem ekonomik ve nüfus açısından oldukça gelişmiş şehirlerimizden biri. Bu yüzden inşaat sektörü de firma bazında oldukça geniş seçeneklerle şehrin her bölgesinde ev sahiplerine hizmet sunabiliyor. Samsun'da hem malzeme tedarikçileri, hem profesyonel mimarlar, hem de profesyonel iç mimarlar konularında oldukça yetkin ve deneyimli.

Yani Samsun'da bir ev yaptıracaksanız ya da evinizi yeniletmek istiyorsanız birbirinden farklı tarzlarda referansları bulunan pek çok profesyonel iç mimar bulabilirsiniz. İşinizi daha da kolaylaştırmak için, homify sayfalarında yer alan Profesyoneller sekmesinden size en yakın iç mimarlık firmalarının sayfalarına ulaşabilirsiniz. Bu firmaların geçmiş iç mimari tasarım örneklerini inceleyebilir ve tarzınıza ve isteklerinize uygun olanlara tek tıkla ulaşabilirsiniz. 

Evimin iç mimari altyapısını yenilemek için ne kadar bütçe ayırmalıyım?

Samsun'da yer alan iç mimarlık firmalarının standart ücretleri projeye, firmanın tarifesine ve istenilen özelliklere göre farklılık gösteriyor. Yalnızca danışmanlık ve proje çizim ücretleri ortalama büyüklükteki bir ev için 1000 TL'den başlıyor diyebiliriz. Projenin hayata geçirilmesi süreci ise, malzeme seçimlerinden yaşam alanlarında istenilen spesifik özelliklere göre, 3000 ila 50000 gibi çok daha geniş bir fiyat aralığına mal olabilir. Bunun için bütçenizi projenin başında belirlemek ve iç mimarınızla bu konuda anlaşmak oldukça önemlidir.  

Bütçenizi aşmadan evinizi göz alıcı bir hale getirmek için Düşük bütçe ile evinizi daha şık hale getirmenin yolları başlıklı yazımızdaki fikirlerden de ilham alabilirsiniz. 

Benzer fotoğraflara göz at