Marangozlar kategorisinde, Adana şehrindeki en ideal profesyoneli bulun | homify

Adana : Marangozlar - 1

1960'lı yıllara kadar Doğu Anadolu bölgesi ve Güneydoğu Anadolu bölgesinden göç alan ve sürekli büyüyen Adana, nüfus bakımından Türkiye'nin 5. en büyük ili haline gelmiştir.. Aldığı nüfus ile sürekli büyüyen Adana, günümüzde 2.134.765 kişilik nüfusa sahip bir il olarak Akdeniz bölgesinin Antalya ve Mersin ile birlikte en büyük üç şehrinden biridir. Seyhan ve Ceyhan ırmakları arasında kurulu olan şehir 1990 yılından itibaren kuzeye doğru genişlemeye başlamış, Toros Dağları'na doğru büyümüştür. Güneyde Akdeniz ile çevrili olan Adana, kuzeyde ise Toros Dağları ile çevrelenmiştir. Kuzeye doğru gidildiğinde yükseklik arttığı için bu bölgelerde yaylacılık çok gelişmiş, halkın büyük kısmı yaz aylarını yaylalarda geçirmektedir. Geçmişi çok eskilere dayanan Adana bir sahil şehri olmasından dolayı tarihi limanlara sahiptir. Bu limanlar eski çağlarda ticaret yolu olarak kullanılan limanlar olup günümüzde varlıklarını sürdürmektedir. Yumurtalık ve Karataş gibi sahil ilçelerinde yer alan tarihi limanlarda ve çevrelerinde yapılan kazılarda Adana'nın ne kadar eski bir geçmişe sahip olduğu anlaşılmıştır. Şehir merkezinde yer alan Tepebağ Mahallesi'nde yer alan Tepebağ Höyüğü'nde yapılan kazı çalışmaları ile şehrin geçmişinin MÖ 1000'li yıllara dayandığı tespit edilmiştir. Tepebağ Höyüğü, tarihi Adana Kalesi sınırları içinde yer alan çok eski bir yerleşim merkezidir. 

Eski Adanus şehrinin kalıntıları olarak bilinen Adana Kalesi, Kale Kapısı ve kapının açıldığı tarihi Taş Köprü şehrin simgeleri arasında yer almaktadır. Dünya üzerinde kullanılan en eski ve en uzun köprüler sıralamasında 4. sırada yer alan tarihi Taş Köprü orjinalinde 21 gözlü bir köprü olup, günümüze sadece 13 gözü gelebilmiştir. Adana Kalesi'nin ana ulaşım yolu olan Taş Köprü doğrudan kaleden açılan bir kapıya bağlı olup Seyhan Nehri üzerinde ulaşımı sağlayan tek köprü olarak inşa edilmiş ve kullanılmıştır. Tarihi kalıntılar dışında Adana'nın sembolü olan eski konaklar, ahşap evler, tarihi yapılar Adana tarihi hakkında bilgiler vermektedir. Tarihi Ramazanoğlu Konağı, Tren Garı olarak kullanılan gar binası, askeri misafirhane olarak kullanılan ve eski Vilayet Binası olan tarihi bina Adana'nın tarihi değerleri olmakla birlikte Adana mimarisi hakkında size fikir verecektir. Ahşap evler ülkemizin her yerinde olduğu gibi inşaat teknolojisi gelişene kadar yoğun biçimde kullanılan evlerdir. İki katlı ahşap evler, cumbalı ahşap evler, bir koridor etrafında serpiştirilmiş odalara sahip, iç bahçesi olan büyük binalar eski Adana mimarisi olarak kabul edilmektedir. Günümüzde ise bu yapılar restore edilerek koruma altına alınmış, bu yapılardan kopya çekilerek ahşap yoğunluğu fazla olan dekoratif evler inşa edilmiştir. Ahşap evlerin çok fazla olması marangoz ustalarının çok kabiliyetli olmalarından kaynaklıdır. Ev inşası konusunda oldukça tecrübeli olan marangozlar inşa için gerekli ağaç türünden, ahşapaların işlenmesine kadar birçok alanda çok fazla tecrübeye sahiptir. 

Adana mimarisinde marangozların önemi

Marangozluk mesleği; ağaçları işleyen, şekil veren ve birleştirme işlemleri ile kullanılan mobilyaları meydana getiren bir iş koludur. Doğada bulunan bir ağacın bir mobilya, dekoratif bir eşya olarak hayatımıza girmesinin temeli marangozlara dayanmaktadır. Ayrıca ev inşa etmek konusunda da deneyimleri bulunan marangozlar yaşanabilir konforlu ahşap evler için en ideal ağaç türünden en ideal uygulama yöntemine kadar her konuda bilgi ve tecrübe sahibidir. Geçmişte ev inşa eden ve evlerin dış cephe kaplamalarını yapan marangozlar günümüzde Adana mimarisine etki eden faktörler olarak hayatlarını sürdürüyorlar. Ahşap kaplama işlemi, dekoratif eşya üretimi, mobilya tasarımı ve üretimi konularında mesleklerini sürdüren marangozlar kırsal kesimlerde ahşap yayla evleri, çiftlik evleri için gerekli kiler, kümes, ek oda uygulamalarını yapmaktadır. Adana mimarisi içinde çok önemli bir konumda yer alan marangozlar, iç mimarların hayatlarını kurtaran bir meslek olarak da kabul edilebilir. İç mimarların yapmış oldukları dekoratif tasarımlar ve dekorasyonlarda kullanılan doğal ahşabın istenilen şekle getirilmesi ve yerinde uygulanması için marangozlara ihtiyaç vardır. Evinizi dekore ederken, evinizi yenilerken, yeni bir ev inşa ederken doğal özelliklere sahip olması için bölgenin iklimini bilen, bölge ağaç türleri hakkında bilgi sahibi olan ve uygulamada deneyimi bulunan marangozlar ile çalışmak size birçok konuda avantaj sağlayacaktır. İşinin ehli bir profesyonel ile çalışmak hem uygulama sırasında size avantaj sağlayacak hem de ekonomik olarak tasarruf etmenize yardımcı olacaktır. 

İhtiyacım olan bir marangoza nasıl ulaşabilirim?

Adana bölgesinde ahşap işleri ile ilgili ihtiyaçlarınızı karşılamak, ihtiyaçlarınızı karşılarken işinin ehli ve bölgeden biriyle çalışmak için homify Profesyoneller sayfasını ziyaret etmeniz yeterli olacaktır. Profesyoneller sayfasında bölgenin kalbini dinleyen, bölge kültürünü yakından tanıyan, marangozluk mesleğinin bölgedeki gelişimine hakim çok sayıda marangoza ulaşabilirsiniz. Bulunduğunuz ilde faaliyet gösteren birbirinden deneyimli, tecrübeli ve profesyonel bir şekilde çalışan marangozlara bu sayfadan ulaşabilir, daha önce yapmış oldukları referansları inceleyebilir, merak ettiğiniz konularda bilgi alabilir ve iletişim bilgilerine ulaşarak irtibata geçebilirsiniz. 

Tasarım ve dekorasyon için marangozların önemi

Marangozlar sadece ev inşa etmeyen, evlerin, alışveriş merkezlerin iç dizaynlarını yapan, dekorasyona katkı sağlayan, evinizi şekillendiren ve konforlu yaşam alanları oluşturan kişilerdir. İç mekan tasarımlarında, dekorasyon işlerinde bir marangoz olmadan evi dekore etmeniz veya iç mekan dizaynı yapmanız çok zor olacaktır. Bu açıdan marangozlar hayatınızı kolaylaştıran, dekorasyon ve tasarım açısından işlerinizin kısa süre de istediğiniz gibi sonuçlanmasını sağlayan kişilerdir. Oturma odası dekorasyonları, salon tasarımları, doğal mutfak dizaynı yaparken yardım alacağınız kişiler listesinde ilk sırada yer alan marangozlar doğal malzemeler kullanarak dekorasyonların ve tasarımların doğal olmasını sağlarken ekonomik olarak tasarruf yapmanızı da sağlıyor. Bu nedenle Adana gibi çok sıcak olan şehirlerde ısı yalıtımı amacıyla iç mekan ahşap kaplamaları, doğal özelliklere sahip mobilya tasarımları pratik ve konforlu dekorasyon uygulamalarında marangozlar hayati öneme sahiptir. 

Marangozların dekorasyon için sağladığı avantajlar

Marangozlar; çok özel bir meslek grubu olmakla birlikte evinize farklı  fikirleri uygulamanızı sağlayan kişilerdir. Bir marangoz bir evin havasını değiştiren kişi olabileceği gibi dekorasyon sırasında size şu avantajları sağlar:

  • Konforlu ev dekorasyonları yapmanıza yardımcı olurlar.
  • Doğal içerikli dekorasyon fikirlerinin daha kolay uygulanmasını sağlayarak zaman tasarrufu sağlarlar.
  • Pratik yaşam için gerekli özel tasarımların hayata geçirilmesini sağlarlar.
  • Görsel olarak hayranlık uyandıracak mobilya tasarımları yaparak size kolaylık sağlarlar.
  • Duvar dekorasyonları, raf tasarımları, kitaplık gibi özel aksesuarları ve mobilyaları sizler için hayata geçirir ve göz kamaştırıcı dekorasyonlar yapmanızı katkı sağlarlar.
  • Uzun ömürlü ağaçları seçerek size daha az bakım maliyeti avantajı sağlarlar.
  • Sahip oldukları deneyimleri ile sizleri yönlendirir ve daha ekonomik uygulamalar yapmanızı sağlarlar.

Doğal malzemeler kullanarak evinizi daha doğal hale getirmek, iklimin etkilerinden korunmak için özel imalatlar yapmak veya ahşabı kullanarak evinizi güzelleştirmek için işinin ehli bir marangoz ile çalışmak zorundasınız. Ahşabın dokusunu hissetmek ve ahşabı evinizde yaşatmak için ’Ahşabın büyüsünü evinize taşımak için 10 parlak fikir’ başlıklı  yazımıza mutlaka göz atmalı ve evinizde ahşabı farklı fikirler ile nasıl kullanacağınız hakkında daha fazla fikir sahibi olmalısınız. 

Benzer fotoğraflara göz at